Bolest zad

Prevence bolestí zad

Bolesti zad jsou velice časté a patří mezi tzv. civilizační choroby. Jsou ale asi jenom z jedné čtvrtiny způsobeny skutečným onemocněním páteře. Za většinu potíží si můžeme sami, jako následek špatných životních návyků při práci a v každodenním životě.  Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří špatné držení těla, sedavé zaměstnání, zvedání těžkých břemen, jednostranná zátěž, nedostatečná aktivita, prochladnutí, stres a obezita.

„Nejúspěšnější cestou k zabránění vzniku bolesti zad je být aktivní“, radí Helga Freyer, rehabilitační sestra z Wittelsbergu. „Více se pohybovat v běžném všedním dni není tak těžké. Musí se to jen udělat.“  Jako strategii doporučuje fyzioterapeutka prověřit celodenní maraton v sezení, abychom zjistili, kdy se vyhýbáme pohybu z důvodu pohodlnosti.

Ten, kdo nebyl dlouho aktivní, musí se sportovními aktivitami zajisté začít rozumně. U mnoha lidí zaniklo v průběhu let vnímání tělesných pocitů a často se řídí špatnými pohybovými vzory“. Z tohoto důvodu musí být pohybový a svalový trénink zpočátku veden odborně vyškolenými lidmi. Vaše záda vám za to budou děkovat.

  • Dbejte při sedavých činnostech na to, aby vaše židle, na které sedíte, měla správnou výšku. Nohy mají být pevně na podlaze a kotníky stát v pravém úhlu.
  • Přímé držení těla při sezení, chůzi a stání snižuje tlakové zatížení páteře.
  • Také ve spánku se musí o páteř dobře pečovat. Pevná podložka s poddajnou matrací pomáhá předejít bolestem zad.
  • U zvedání těžkých břemen jít do kolen a z kolen zvedat nahoru. Nezvedat tak, že při tom ohýbáte záda!
  • Pravidelné cvičení zad trénuje vaše svalstvo a odlehčuje páteři.  Navíc sport pomáhá odstranit napětí a stres.
  • Pomocí koupelí a mastí, které působí tak, že prohřívají, upravují krevní oběh a tiší bolest, můžete zase rychle uvolnit napjaté zádové svalstvo. Krátkodobě mohou být také nasazeny prostředky tlumící lehké bolesti a záněty. Tyto prostředky pomáhají zejména uvolnit křeče a napětí svalů.

Člověk není stvořen k sezení

To, co kdysi bylo privilegiem králů a knížat, to se vyvinulo v nemoc lidu dnešních dnů: sezení. Člověk není stvořen k sezení. Podle své vývojové historie je vlastně čtyřnožec. Jediný, kdo se časem vývoje narovnal a svou páteř drží spíše špatně než správně v rovnováze. Tím to nekončí. Čím méně se člověk pohybuje, tím slabší je svalstvo trupu, které záda drží. Místo toho se při sezení napíná svalstvo permanentně chybným způsobem.

„Nejhloupějším vynálezem naší západní kultury je židle“, říká Dr. Günter Vogel, antropolog a odborník na chování při sezení. Přesto má každý západoevropan, z hlediska statistiky, k dispozici ne méně než 50 příležitosti k sezení - včetně parkové lavičky, židlí na úřadě, v kostele, divadle a vězení. A tyto jsou využívány pilně. Průměrně 14 hodin denně stráví člověk sezením. Sezení se mezi tím stalo dle názoru lékařů kolektivním trestem civilizovaného lidstva.

Následky? Až 80% z nás bude někdy trpět bolestmi zad.

To všechno by nemuselo být, kdyby se lidé více pohybovali a naučili se správně sedět. Neboť sezení je podle nejnovějších poznatků věda sama o sobě. “Již od dětského věku se mnohé dělá špatně“, vysvětluje prof. Eduard Schmitt, primář ortopedie univerzitní kliniky Homburg/Saar. „Jen malé procento školáků sedí správně a na vhodném školním nábytku.“ Také vývoj dětské páteře se často narušuje nedostatečným množstvím pohybu a přílišným sezením. „Místo aby si ve volném čase hrály a řádily, sedí často kromě vyučování ještě 4 až 5 hodin u počítače nebo u televize“, říká prof. Schmitt. „To je osudové pro pohybový aparát.“

Pohybem proti bolestem zad

Ale pomoc existuje.  U dětí to znamená zásadu: Děti musí dovádět, houpat se na židli a moci se uvolnit a uskutečnit jejich touhu po pohybu. Dospělí v sedavých zaměstnáních si mají, dle názoru lékařů, zvyknout na „dynamické“ nebo „pohybové sezení“. To znamená stálou změnu mezi prací v sedě, ve stoje a dokonce i při chůzi. Hlavní věc: Nezůstávat sedět dlouhé hodiny ve stejné pozici. Meziobratlová ploténka, tedy náš tlumič nárazů mezi obratli páteře, se může stát rosolovitou vycpávkou. Také svaly podpůrného a přidržovacího aparátu, které se při pohybu používají, se uvolňují a vyživují prostřednictvím pohyblivého sezení.

Důležité je také ještě mimo to vyvíjet sportovní aktivity ve volném čase, které by měly obsahovat vytrvalostní sporty, jako jsou chůze, jogging, tenis nebo plavání, stejně jako posilování ve fitness studiu, aerobik nebo gymnastika.

Lidé, kteří trpí bolestmi zad, mohou něco pro svá záda udělat a tím výrazně zlepšit kvalitu svého života.

Málokdo si uvědomuje, že většina všech bolestí zad jsou neškodné a po několika dnech sama ustoupí. S pomocí nebo bez pomoci lékaře. Krátkodobě se vyskytující bolesti můžeme často velmi rychle utlumit vlastní iniciativou. Pro zklidnění náhlé akutní bolesti je obvykle nejúčinnější klid a vhodná poloha na lůžku spojená s aplikací suchého tepla.

Jako podpůrný prostředek se místně aplikují speciální gely či masti, které prokrvují tkáň popř. obsahují i utišující složky (Diclofenac emulgel Galmed, Voltaren Emulgel). Lze použít látky, které podporují prokrvení a uvolňují bolestivé křeče svalů“, říká lékárník Dr. Peter Stein z Kolína. Rostlinné účinné látky jako Capsaicin nebo výtažky z vrbové kůry zmenšují potíže a lékárníci je doporučují (náplasti Capsicolle, masážní hřejivé krémy a gely). Masáže a koupele nabízejí příjemné a blahodárně působící vnitřní a tělesné uvolnění. Podporují prokrvení svalstva a uvolňují tím stávající napětí.

Nezlepšují-li se bolesti zad po několika dnech, cítíte-li se dokonce hůře nebo se přidá teplota, neotálejte s návštěvou lékaře. „Kdo dlouho čeká a ignoruje varovné signály, riskuje poškození zdraví“, dává na zváženou Dr. Jan-Peter Jansen z Centra bolesti v Berlíně. Varovnými signály jsou např. příznaky ochrnutí na močovém měchýři, konečníku nebo nohách. Pak musí dle názoru mnoha ortopedů nastoupit operace.

Operace nebo rehabilitační cvičení proti bolestem zad

„Díky vývoji minimálně invazivní techniky není již v dnešní době operace příliš nebezpečný zásah. Přesto operace zůstává operací a její nutnost má být dobře zvážena“, říká Dr. Mathias Psczolla, odborný ředitel klinik Loreley v St. Goaru. I přes „techniku klíčové dírky“ vznikají v místě operace jizvy. Ty mohou být okolní tkání zalepeny a způsobovat tlak nebo tah na nervy. To může konečně vést i k obnovení bolestí. Z toho důvodu musí být vždy nejprve využity všechny možnosti konzervativní terapie, požaduje ortoped. V popředí při tom stojí léčebný tělocvik. Fyzioterapie se pokouší zlepšit pohyblivost, zpevnit svalstvo těla a stabilizovat páteř. Použití konkrétních technik se řídí danými symptomy a přesnou diagnózou.

Skončením bolestí ztrácí, až do příštích problémů, pro většinu lidí smysl dále o záda pečovat. Pomocí cíleného, pravidelně prováděného cvičení byste však mohli mnoho udělat a minimálně podstatně prodloužit dobu do nástupu příštích bolestí zad.

Předpokladem pro aktivní pohybovou terapii či spíše denní aktivity je efektivní ošetření bolesti. „Kdo má bolesti zad, nepohybuje se rád“, tvrdí Dr. Dietmar Krause z DGK. Mnoho lidí s akutními bolestmi má strach z každého pohybu a zkouší se vyvarovat bolestí tělesnou strnulostí. Tímto chováním ale právě začíná začarovaný kruh:

  • Strach z pohybu může vést k nesprávným polohám.
  • Svalstvo je oslabeno a funkčnost pohybového aparátu se zmenšuje. Následují další bolesti.
  • Zatížení postižených se zvyšuje.

Důležité proto je, prostřednictvím ošetření bolesti včas mírnit potíže. Kdo je bez bolesti, nemusí mít strach z pohybu. Cíleným pohybovým programem může posílit svalstvo zad a stabilizovat páteř. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti, ale není možné doporučit. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění a každé užívání léků je spojeno s možným výskytem nežádoucích účinků. Ošetření má redukovat potíže na akceptovatelnou míru. Proto se musí nasazení léků řídit podle intenzity bolesti, tvrdí Krause.

Dobrým základem pro to jsou doporučení světové zdravotnické organizace
(WHO). Podle nich mají být lehké potíže ošetřovány nesteroidními antirevmatiky (účinná látka diclofenac nebo ibuprofen), které jsou dostány i jako volně prodejné preparáty v lékárně (např. Ibuprofen Galmed 400mg, Diclofenac AL 25mg).

V případě, že vyhledáte lékařské ošetření, může být léčba různá. Někdy lékař aplikuje tzv. obstřik (injekci v blízkosti postiženého místa) nebo předepíše léky, které uvolňují svaly. Z léků proti bolesti Vám může lékař předepsat již zmiňovaný diclofenac a ibuprofen (ve vyšší dávce) a třeba i opiáty, podle intenzity bolesti a důvodu onemocnění.

Po zlepšení stavu je vhodná rehabilitace, kde dojde k dokončení ozdravného procesu. Může jít o masáže, nahřívání (parafínem, bahnem či umělým sluncem), cvičení, koupání ve speciálních vanách nebo bazéncích, elektro či magneto léčbu.

Uvolněním proti bolestem zad

Při chronických bolestech zad se doporučuje cílené a pravidelné cvičení (např. jóga, strečink). Naučit se techniku uvolnění pomáhá postiženému poznat včas vnitřní napětí a pomocí cíleného cvičení stav řešit. S pomocí stres-management-tréninku se mohou postižení naučit, se svým stresem žít tak, aby tělesné i duševní následky mohli udržet na minimu.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)

Informační leták o nebezpečí pádů ve stáří a bezpečí domova seniora (PDF soubor, 87 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Bolesti krční páteřeRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

    Prosim o informace zda ve vaši lekarně je učiny lek pro přitele trpi stalimi bolesti krční pateře plotenky žil vyskoušel hodně leku mazaní jako woltarex , ataralgin , naplasti , inekce , infuze a bolesti ma stale denně obava se ochrnuti děkuji za informaci připadě doporučení co je vhodne na bolest

    Reagovat21.03.2019 13:29 od gdpr
    • Re: Bolesti krční páteře

      Dobrý den.

      Při dlouhodobějších, či výraznějších bolestech páteře (krční, ale i ostatních částí) je potřeba řešit příčinu, ne následek. Uvedené léky (a i další podobné) řeší jenom bolest, případně ztuhlost. Příčinu ale v zásadě neovlivňují. To může být například nevhodné zatěžování, či oslabení páteře a krčních svalů (práce u počítače), ale i různé nemoce postihující kosterně-svalový systém. Bylo by asi vhodné nechat přítele vyšetřit u neurologa, který stav zhodnotí a doporučí řešení. To může být například rehablilitace nebo změna živontího stylu. Tu je však potřeba dodržovat dlouhodobě, jinak se potíže s páteří často vrací. 

      • Re: Re: Bolesti krční páteře

        dobrý den o ledna marodim s krční pateří nalez polytopní vertebrogenní sy c-t přechodu a th-lp na pokladě blokád a poruchy statistiky incip.spondylosy ostechondrosy c 6 -7 poslana na nerologii pro brnění nohou a leve ruky nalez negativni tet dochazim na infuze celkovy počet zatím 5 a stale se necítim lépe myslite že bude lepší se nechat oslat na Ct nebo na magnetickou rezonanci dekuji za informace

        Reagovat15.05.2020 13:55 od gdpr
        • Re: Re: Re: Bolesti krční páteře

          Dobrý den.

          Potřebnost zobrazovacích vyšetření určuje neurolog podle vyšetření, nebo podle vývoje stavu při léčbě. Detailnější hodnocení a léčbu bolesti zad bohužel nejde provádět na dálku. 

  • Bolest zad v oblasti hýžděRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, prosím o radu nebo doporučení. Mívám bolesti zad v oblasti uprostřed hýždě, spíše na pravé straně. Začalo to myslím po porodu, když jsem se nahnula k dítěti do postýlky, nebo např. nad vanu při umývání vlasů, tak mě tam vždy jen tak píchlo, a opatrně jsem se zvedla a bylo to v pořádku. To mi bylo 30 let. Nyní je mi 32 let, jsem podruhé těhotná, ve 3. měsíci, nevím zda to může souviset s těhotenstvím, ale v té oblasti mě začíná pobolívat více, i běžně při chůzi, v podstatě to cítím už každý den. Bolest není velká, že bych potřebovala léky na utišení bolesti, ale je to nepříjemné. Chtěla bych se zeptat, zda je možné říci, o co se jedná, a zda by mi pomohly např. nějaké cviky. Jelikož chodím pravidelně na kontroly na gynekologii, je možné zeptat se gynekoložky, zda by mě mohla poslat na případné vyšetření, nebo je lépe zajít za praktickým lékařem? Děkuji vám za radu.

    Reagovat01.11.2015 12:25 od gdpr
    • Re: Bolest zad v oblasti hýždě

      Dobrý den.

      Bolesti zad jsou častý problém a to zjeména pokud je páteř více zatěžována (zvedání, vynucené a nezvyklé polohy při péči o dítě). Velmi orientačně, podle Vašeho popisu, by mohlo jít o blokádu sakroiliakálního spojení (kloubu na páteři), což je také běžný problém. Co se týče léčby, jediným řešením je dlouhodobá a správná péče o záda - jak sama říkáte, různé "cviky" a zejména dodržování určitých opatření (jak zvedat břemena, jak sedět atd.) Pro základní orientaci by mělo stačit promluvit si s praktickým lékařem, pokud budete potřebovat podrobnější instrukce, tak rehabilitační lékař (případně někdy i neurolog, ale ten spíše řeší akutní potíže).

  • Postupující bolestRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, měla bych jeden skromný dotaz. Minulý týden mě bolely záda ve spodní části, po dvou dnech bolest odezněla ale teď o víkendu mě začal bolet krk, nemohla jsem se směrem doleva otočit. Poté jsem se v neděli ráno vzbudila, krk už nebolí ale zase se mi přesunula bolest do levé ruky. Je to asi bolest svalů nebo nevím přesně a chtěla jsem se s Vámi poradit co by takový postup bolesti mohl být? Mám se tím nějak zabývat nebo to odezní úplně? Nevím jestli to bude souviset, ale z ničeho nic mě také bolí zuby, ale ne každý den. Děkuji Vám.

    Reagovat29.09.2014 10:55 od gdpr
    • Re: Postupující bolest

      Dobrý den. 

      Na základě Vašeho popisu nejde s jistotou stanovit diagnózu. Bolesti zad jsou velmi častým problémem. První fáze by tedy nebyla ničím zvláštní. Při bolestech zad se pak stává, že lidé se pohybují nestandardně, jinak, než jsou zvyklí (šetří se, jinak otáčejí atd.) a to pak někdy způsobí komplikace v jiných svalových skupinách, resp. kloubech. Pokud se tedy potíže zlepšují anebo již vymizely, nehledal bych v tom nic neobvyklého. Další možností může být počínající infekce (virová), která může celkové bolesti pohybového aparátu způsobit. Nejméně častou možností by pak mohly být méně častá revmatologická onemocnění postihující více oblastí. Zvažte tedy návštěvu lékaře, který se příčinu pokusí stanovit. Do té doby můžete využít běžné léky proti bolesti (například Brufen, Ibuprofen Galmed, Paramegal anebo jiné)

  • bolest zadRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, před 2 dny jsem uďelal ráno asi špatný pohyb a od té doby mě bolí zádda v bederni časti zad. Když chci dát hlavu na prsa je bolest silnější. Co stím?. Děkuji za odpověď.

    Reagovat03.03.2014 15:41 od gdpr
    • Re: bolest zad

      Dobrý den.
      Popisovaný problém je častý. Pokud s tím ještě nemáte zkušenosti, doporučuji zajít za praktickým lékařem, který Vás vyšetří, udělá přesnější závěr a zváží vhodný postup. Většinou, pokud nejsou jiné komplikace, se to řeší krátkým klidovým režimem, léky proti bolesti, případně na uvolnění svalů a poté postupným zatěžováním a šetrnou rehabilitací/rozcvičením. V úvodní, akutní fázi, než se dostanete k lékaři, mohou od bolesti pomoct běžná analgetika jako je Brufen, nebo Apo-Ibuprofen.
       

  • Dlouhodobá bolest zadRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den. Dobu delší než rok trpím každodenní bolestí zad v oblasti mezi lopatkami a pod. Pocit je velmi tupé bolesti a vede kolikrát až malátnosti a nevnímavosti. Chodím na pravidelnou masáž, ale účinek je spíše dvou až třídenní. Občas se stane, že cítím i zvýšený tlukot srdce. Každé ráno pravidelně cvičím a zhubl jsem ze 118 Kg na 100 Kg za 6 měsíců při výšce 184 cm. Žádné zlepšení však nepociťuji. Sedavé zaměstnání nemám a fyzicky náročnou práci také ne. Jsem jemně vystaven stresu a 6x měsíčně trávím 5 hodin v letadle.
    Děkuji za případnou pomoc

    Reagovat17.02.2014 11:37 od gdpr
    • Re: Dlouhodobá bolest zad

      Dobrý den.
      Cestou internetu nelze bohužel Váš problém vyřešit a ani Vám moc poradit. Na záda se je potřeba podívat, vyšetřit, zhodnotit stav. Příčin může být několik, něco jde odhalit vyšetřením v ordinaci nebo Vás lékař může poslat na zobrazovací vyšetření (RTG apod.). Navštivte tedy v úvodu praktického lékaře, který Vás podle potřeby odešle na další vyšetření.
       

  • Bolesti zadRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, prosím Vás mám bolesti zad,brnění rukou a nohou,problémy s udržením moči. Prosím o radu. rehabilitace moc nezabírá, ba naopak mám bolesti ještě větší. Zasílám i nález z MR. MRI C páteře - paradoxní kyfóza, protruze disku C4-5, drobný bulg. Disků C5-7 Hrudní kyfóza je prohloubená, obratlová těla TH6-9, klínovitá, mají nerovné krycí plochy, ve kterých se nacházejí Schmorlovy uzly. Meziobratlové ploténky TH5-9 jsou zúžené. Disk TH6/7 se parasagitálně vpravo vyklenuje o 3-4mm dorsálně do páteřního kanálu a vytváří impresi na přední stěně durálního vaku. Na obratlích jsou vytvořené ventrální a dorsální osteofyty, sagitální rozměr páteřního kanálu je 13-14mm. V těle obratle TH 3 je okrouhlé ložisko zvýšené intenzity signálu velikosti 8mm, nejspíše hemangiom. Struktura obratlů je poměrně homogenní. na T2WI mají meziobratlové ploténky L1/2 a L4-S1 sníženou intenzitu signálu. Disk L1/2 je zúžený, ve střední části se vyklenuje o 3mm dorsálně do páteřního kanálu. Podobné změny jsou i n

    Reagovat23.11.2013 16:16 od gdpr
    • Re: Bolesti zad

      Dobrý den.
      Uvedená problematika se nedá řešit cestou internetu. Musíte spolupracovat s neurologem. Pokud máte pocit, že jím navržená léčba nezabírá, proberte to s ním. Nechte si podrobně a jasně vysvětlit, jak léčba bude probíhat, co od ní můžete očekávat a za jak dlouho přinese výsledky. Bolesti zad bývají bohužel dlouhodobé problémy a málokdy jdou vyřešit nějakým jednoduchým způsobem, resp. jednou rehabilitací. Samotný nález nemá význam hodnotit bez vyšetření a subjektivních pocitů – někdy může téměř žádný nález na MRI způsobovat obrovské potíže a jindy člověk nemusí mít vůbec potíže a nález je jasně patologický. Právě z toho důvodu se k prognóze a terapii lze vyjádřit pouze po komplexním zhodnocením stavu.
       

  • Bolest zad a břichaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, je mi 21 let a jsem studentka. Už asi dva týdny mě bolí záda v oblasti krční, hrudní a bederní páteře a břicho v horní části. Po ránu mám záda celkem ztuhlá a hlavně mě bolí, když sedím. Chtěla bych se zeptat, od čeho to může být a jak si od bolesti ulevit? Děkuji za odpověď. Lenka M.

    Reagovat27.04.2013 21:30 od gdpr
    • Re: Bolest zad a břicha

      Dobrý den.
      V první řadě se zamyslete, jestli problémům nepřecházelo něco konkrétního, například úraz, nebo přetížení (sportem) atd., může to být příčina potíží. Jinak bych asi doporučil navštívit lékaře, takto rozsáhlé bolesti nejsou moc typické, bylo by lepší vyšetření a získání podrobnějších údajů. Od bolesti si dočasně můžete ulevit běžně dostupnými léky (například Brufen) – není to však řešení problémů, pouze potlačení příznaků, než se dostanete k lékaři.

  • Dobrý den, obracím se na Vás s...Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám kamaráda, který v současné době prodělal operaci páteře, je mu 27 let (je ješte v nemocnici). Náhle ho začaly bolet záda a přestával cítit nohy, injekce ani infuze nepomohly a musel na operaci. Lékaři ho ujišťují, že operace dopadla dobře a že po rehabilitaci začne zase chodit. Snaží se, zatím mu to jde, i když jen s chodítkem. Problém na který se chci zeptat, je trochu jinde. Po operaci má neskutečný problém s pomočováním a se stolicí, buď ji nemůže ze sebe dostat a nebo naopak se stane "nehoda". Je kvůli tomu hodně nešťasný, lékaře o tom informuje neustále, ale jinak než plenami to neřeší. Soustředí se pouze na jeho rehabilitaci. Chtěla bych mu trochu pozvednout sebevědomí, alespoň slovy, jen nevím co mu mám říci. Je mi ho opravdu líto, musí to být ponižující situace. Prosím o odpověď, domníváte se, že se jedná o dočasný pooperační stav? Děkuji

    Reagovat22.04.2013 09:26 od gdpr
    • Re:

      Dobrý den.
      Bohužel na Váš dotaz nejde touto cestou odpovědět. Přesnou prognózu může dát pouze ošetřující lékař – operatér. Ve všeobecnosti porucha udržení moči a stolice může být komplikací některých operací páteře. Prováděných typů operací je však mnoho a závisí také na stavu před výkonem. Nejde tedy konkrétně bez znalosti celé anabáze soudit, jaké byly rizika provedeného výkonu, jaký může očekávat výsledek a jestli tyto potíže mohly být očekávané. Pokud Vám lékaři tvrdí, že operace proběhla úspěšně, asi není důvod tomu nevěřit, nedokážu si představit, že by Vám někdo v dnešní době zatajoval takto zásadní informace. Ohledně inkontinence se tedy mohu doporučit pouze dotázat ošetřujícího lékaře. Přesněji Vám to stejně nikdo neřekne. Pokud mu na to nebylo zodpovězeno, ať se zeptá znovu. Na informace má každý pacient právo. Je samozřejmě možné, že lékaři to v tomto okamžiku nevědí, ale i to je forma odpovědi. Získávat informace jinde v okamihu, kdy je ještě v nemocnici, mi přijde nesprávné a pro dobro pacienta zavádějící. Jinak Vaše podpora má pro něj jistě velký význam, je dobře, že se o to zajímáte.

  • Bolest pravého bokuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,mám bolesti v pravém boku nejméně rok.Začalo to mírnou bolestí,hlavně když jsem si lehla,přes den jsem o tom nevěděla. Nyní to bolí už i přes den a když si lehnu a chci se otočit na pr.bok,tak to jsou galeje,o vstáváni z postele nemluvě,občas mi to střelí do nohy.Dr.mě předepsal v prosinci MYDOCALM a DICLOFENAC DUO a lepit náplasti,to mě nepomohlo a dneska mě napsal to samé,žádala jsem o odbornější vyšetření ale řekl mi,že na to jiné tablety nejsou.Vím,že mě nemůžete takto nadálku určit diagnozu ale co by to mohlo být,dr.něco říkal,,SI" tak nevím,co toje.Děkuji za odpověd,zdraví M.JIRÁSKOVÁ

    Reagovat03.04.2013 13:50 od gdpr
    • Re: Bolest pravého boku

      Dobrý den.
      Vzhledem k předepsaným lékům a popisu si myslím, že lékař termínem „SI“ myslel blokádu v oblasti tzv. sakroiliakálního skloubení, což je místo, kde se spojuje páteř a pánev. Dlouhodobé řešení může přinést rehabilitace a správné pohybové návyky, záleží však na mnoha okolnostech. Váš lékař Vás tedy teoreticky může poslat k neurologovi, případně rovnou na rehabilitaci, záleží od možností ve Vašem okolí. Neznamená to však automaticky vyřešení potíží. Předepsané léky patří skutečně k těm nejčastějším v této problematice. Doporučuji tedy další návštěvu a domluvu ohledně dlouhodobého přístupu k Vašim potížím.

  • Je to vážné?Rozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

    Dobrý je mi 24 let a už delší dobu mám lehkou bolest zad s lehkou bolestí pravé nohy s brněním není to nic hrozného, ale je to nepříjemné, protože i když to tolik nebolí musím na to myslet. Byl jsem na rehábce a bez úspěchu a teď mám jít k neurologovi. Bojím se aby to nebyla vyhřezlá ploténka a doufám že to půjde vyléčitnerad bych přišel o práci. Jaký je váš názor děkuji.

    Reagovat22.03.2013 10:12 od gdpr
    • Re: Je to vážné?

      Dobrý den.
      Situaci nejde posoudit na dálku a bez vyšetření. Návštěva neurologa je jistě na místě. Co se týče Vašich obav, myslím, že v tomto okamžiku jsou předčasné. Potíže v oblasti bederní páteře jsou velmi častý problém a jistě mohou způsobit i dlouhodobější potíže (pracovní neschopnost). Většinou však jdou léky a cvičením zvládnout. Záleží samozřejmě na Vaši práci, a mnoha jiných faktorech, ale do podrobnějšího vyšetření bych prognózu a vyhlídky nehodnotil.

      • Re: Re: Je to vážné?

        K neurologovi se chystám jen si přeju ať to není ploténka nebo i něco horšího četl jsem, že při ploténce bych se hůř ohýbal nebo nezvládal nějaké pohyby, ale na to já netrpím mohu vše dělat jako dřív akorát se jen zhorší o něco více bolest. Děkuji za reakce

        Reagovat23.03.2013 12:48 od
        • Re: Re: Re: Je to vážné?

          Dobrý den.
          Je nutné si uvědomit, že Vámi uváděný termín „ploténka“ není diagnóza. Jistě mohou nastat situace, kdy je nějakým způsobem postižená i meziobratlová ploténka a stav není vážný a jiné, kdy je ploténka v pořádku a potíže/následky jsou větší. Onemocnění páteře je nutné brát jako celek – Vaše potíže ve spojení s provedeným vyšetřením. Myslím, že pro rámcovou představu o závažnosti problému je vhodné řídit se Vaším aktuálním, subjektivním stavem. Pokud jsou potíže mírné a vy můžete víceméně normálně fungovat, je pravděpodobné, že se nezjistí zásadní nález. Nic to ale nemění na tom, že byste měl navštívit neurologa (což dle příspěvku máte v plánu).

  • bolesti zadRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,


    Moje maminka trpí bolesti zad bolí jí v kříží mužu se zeptat co stim ?

    Reagovat09.03.2013 10:05 od gdpr
    • Re: bolesti zad

      Dobrý den.
      Náhle vzniklá, nekomplikovaná bolest zad projevující se pouze bolestivostí v oblasti bederní páteře (někdy může bolest i „vystřelovat“ do končetin) se léčí klidovým režimem, tj. vystavením pracovní neschopnosti, léky proti bolesti dostatečné síly a případně léky na uvolnění svalů. Je vhodné navštívit lékaře, ten posoudí, jaké všechny léky máte užívat, případně jestli stav nevyžaduje vyšetření specialistou – neurologem. Po zaléčení akutního stavu je na místě poučení o režimových opatřeních. Z dlouhodobého hlediska jde bolestem zad předcházet pouze nastavením správných pohybových vzorců (tj. škola zad, učí, jak máte sedět, zvedat věci ze země atd.) a adekvátním cvičením a posilováním zádového svalstva. V tomto může pomoct i rehabilitace a fyzioterapie. V tomto okamžiku je tedy nejlepší navštívit lékaře, který Vám výše doporučený postup pomůže správně nastavit a naplánovat. Také považuji za nutné zdůraznit, že režimová opatření musí být důsledná dlouhodobá, jinak se bolesti budou vracet.

  • bolesti zadRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

    Dobrý den,

    moje maminka trpí bolestmi zad, křční páteře a boletí kyčle. Byla již na rengenu a CT vyšetření, kde nic nenašli. Teď ale maminku posílají na magnetickou rezonanci. Mohu se zeptat, k jakým výsledkům magnetickou rezonancí mohou dojít?

    Reagovat31.10.2012 11:28 od gdpr
    • Re: bolesti zad

      Dobrý den moc bych vás poprosil o radu je mi bohužel ,teprve 28 let už déle než rok trpím bolesti zad v kříži byl jsem u všech doktoru u nás ležel jsem dvakrát na kapačkách byl jsem na ct asi dvaceti rengenu za tu dobu byl jsem i na magneticke rezonanci .Pote mi doktor řekl že mám asi mírně vyhřezlou plotýnku ,ale že jsem mladý na operaci ,že to nemá cenu aktivě jsem sportoval práci jsem vykonával v lese na živnost ted nemůžu vubec nic a nikdo mi nepomohl musel jsem jít na úp a už nevím co dál jak cvičit ? nebo jestli třeba začít běhat jestli mi to víc neublíži ,protože mě poslali domu a říkali ,že mám prostě cvičit tak vás žádám o rádu alespon jak ? nebo co mám dělat pomalu a jistě mě to ubíjí a mám blbe nálady a bohužel i když to vím odnáší to mi blízci :( předem moc děkuji za odpověd .

      Reagovat29.01.2013 13:23 od gdpr
      • Re: Re: bolesti zad

        Dobrý den.
        Bohužel bolesti zad jsou častý problém a skutečně jediné dlouhodobé řešení jsou režimová opatření (tj. cvičení, dodržování správných pohybových návyků, posílení zádového svalstva). V některých případech je možné i operační řešení, ale samotné zvážení a navrhnutí operace, je čistě v rukou specialistu, který se touto problematikou zabývá. Navíc, operace situaci dlouhodobě nepomůže, pokud páteř nevodně zatěžujete. Co se týče cviků na páteř, zcela jistě Vás měl poučit lékař, který Vám to doporučil. Textovou formou přes internet to půjde jen těžko. Je možné zvážit i rehabilitaci (může jí doporučit Váš obvodní lékař), součástí které je i naučení cviků, které pak můžete provádět sám doma. Pro některé doporučení se můžete podívat na internetu na tzv. „školu zad“ (zadáte do google.cz slovo „škola zad“), vyjede Vám spousta odkazů včetně obrázků. Jedná se o různá opatření, jak správě držet tělo, jak se ohýbat, jak zvedat těžké předměty atd. Podobný způsobem se dají najít i cviky na páteř. Na místě je však důležité upozornění – podle Vašeho zdravotního problému nemusí být úplně všechny vhodné, jedná se vždy o obecné postupy. Právě proto jsem výše psal, že poučení by mělo být součástí návštěvy u lékaře, který Vás vyšetřil nebo by ho měl doporučovat rehabilitační lékař. Běhání vhodné není.

    • Re: bolesti zad

      Dobrý den.

      Váš dotaz je velmi nespecifický. Velmi obecně lze v tomto případě říct, že CT a RTG se hodí k zobrazování kostí a MRI k přesnému zobrazení měkkých tkání. V oblasti páteře by to typicky mohlo znamenat například posouzení vztahu nervů vycházejících z míchy a meziobratlových plotének (a vzájemného útlaku těchto struktur). Z dotazu však vůbec není patrné, co se na uvedených zobrazovacích metodách už vyšetřovalo, jaké byly výsledky, jaký je objektivní nález a také přesnější popis subjektivních potíží. Proto nelze takto zhodnotit, co se dá ve výsledku očekávat a proč je vyšetření prováděno. Standardně Vám měl provedení vyšetření zdůvodnit lékař, který toto plánoval a který má Vaší maminku v péči.

      Reagovat31.10.2012 12:40 od
  • Kontraindikace lekuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den, beru leky diclofenac a aulin na pater a ted mam predepsane leky doxyhexal a surgam od zenskeho lekare. Muzu je brat spolu? Nejsou navzajem ovlivnovane? Dekuji za odpoved.

    Reagovat15.12.2011 09:18 od gdpr
    • Re: Kontraindikace leku

      Dobrý den,
      lék doxyhexal je tetracyklinové antibiotikum, se všemi zmíněnými léky se může kombinovat. Ale ostatní zmíněné léky se mohou navzájem ovlivňovat, patří do skupiny nesteroidních antiflogistik dále NSA (tj. léky proti zánětu, proti bolesti, nesteroidní znamená, že nejsou povahy steroidních hormonů, do této skupin patří např. léky s obsahem ibuprofenu), u těchto léků platí zásada, že by se měli co nejméně kombinovat, protože v kombinaci (nebo ve vyšších dávkách) stoupá četnost nežádoucích účinků (např. výskyt žaludečních vředů,...). Zpravidla se volí terapie jedním nebo dle přínosu pro pacienta dvěma NSA. Ve Vašem případě to jsou 3 léky s různými účinnými látkami patřících do NSA, nejlépe informujte Vašeho obvodního lékaře, ten rozhodne, které léky pro Vás budou nejpřínosnější.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!