Úvod
Magazín
Kočičí pohled a „psí oči“

Kočičí pohled a „psí oči“

Člověk věří tomu, co vidí. Pes svět poznává hlavně čenichem. My si vzkaz přečteme, ale pes si ho očichá. Čich tak psovi nahrazuje méně dokonalý zrak. Anatomie kočičího oka umožňuje větší průnik světla a skvělou výhodou je noční vidění. Zrak je zkrátka nejdokonalejším z kočičích smyslů a má-li žena „kočičí oči“, málokdo jejímu pohledu odolá. Pro zdraví a kondici je ale u obou domácích mazlíčků důležitá souhra všech smyslových orgánů. Tušili jste, že pokud na Vás pejsek udělá „psí oči“, není to z pocitu viny, ani nejde o gesto lítosti? Podle výzkumů jde o projev strachu. Nebo je to volání o pomoc z očí do očí?

Čistota a vlhkost jsou základem zdraví oka
K pravidelné péči o domácí zvíře patří kontrola a správná hygiena očí, které jsou neustále vystavovány působení vnějšího prostředí, jako je vítr, slunce, prach a nečistoty.

Zdraví oka ohrožují často i infekční původci (viry, bakterie, houby a jiné). Hůře jsou na tom menší psi a tzv. krátkolebá psí plemena (jezevčík, mops, buldoček a další). I oči zvířat mohou trpět nedostatkem slzného filmu – syndromem suchého oka. Nejčastějším důvodem k návštěvě veterináře, který se pojí ke zdraví očí a zraku, jsou ale záněty spojivek (konjunktivitida).

Ty mohou mít infekční nebo neinfekční původ. Počátkem bývá obyčejné smítko usídlené ve spojivkovém vaku nebo pod třetím víčkem. Pak následuje dráždění v místě nečistoty, ke kterému se přidruží osídlení patogenem (vir, bakterie, kvasinky, plísně a jiné). Záněty mohou být vyvolány také alergeny. Infekční konjunktivitida obvykle postihuje obě oči. Za jednostrannou konjunktivitidou většinou stojí přítomnost cizího tělesa nebo poranění. Terapie se zaměřuje na odstranění vyvolávající příčiny – odstranění překážky, výplach, obnova slzného filmu. Vzniklý zánět je možné ve většině případů odstranit lokální antibiotickou terapií, v případě závažnějšího průběhu se nasazuje celková terapie kortikoidy či antibiotiky.  Protože ale veterinární medicína – podobně jako lidská – bojuje v současnosti s odolností bakterií vůči antibiotikům, která se při léčbě často nadměrně používají, zaměřuje se výzkum na vývoj moderních preparátů neantibiotické povahy, které v boji se zánětem mohou výrazně pomoci. Jednou z možností je využití přirozených antibakteriálních vlastností stříbra. I ve veterinární medicíně se ukazuje, že stříbro je užitečné tam, kde chceme zabránit růstu plísní a množení bakterií.

Slzy jako terapie
Zdravé oko kočky a psa není třeba pravidelně vymývat. Slzný film dostatečně ochraňuje rohovku i spojivku a udržuje oko čisté. Zajišťuje mu vlhkost a dodává živiny. Víčka pak roztírají slzný film po celém povrchu.

Po venkovní vycházce, zejména ve větru, při ostrém slunci nebo v prašném prostředí, se ale vyplatí zkontrolovat, zda nedošlo k vniknutí nečistot do očí. Také ospalky lze jemně po jejich zvlhčení odstranit z koutku oka pomocí vatového tampónku nebo navlhčené gázy.

Pokud pozorujeme na očích změny, zarudnutí či zabarvený výtok, můžeme přistoupit k vykapání spojivkového vaku oka borovou vodou nebo použít tzv. umělé slzy. Vhodné jsou například sterilní přípravky určené pro zvlhčení a čištění oka s obsahem koloidního stříbra, které zároveň slouží jako podpůrný prostředek při hojení zánětlivých onemocnění oka a očního víčka způsobených bakteriemi, kvasinkami nebo alergickým podrážděním. Nanočástice stříbra, které jsou obsaženy v přípravcích TraumaPet® Ag, ničí nepřátelské patogeny v těle tím, že rozkládají enzymy choroboplodných bakterií, virů a plísní. Škodlivé mikroorganismy odumírají v průběhu asi šesti minut. Přípravky s nano stříbrem se vyrábějí v České republice s garancí nejvyšší jakosti a čistoty při výrobě.

Svoji účinnost prokázaly během výzkumu i aplikace na Veterinární a farmakologické univerzitě v Brně. Ke zvlhčení a čištění oka je určen speciální přípravek TraumaPet® Ophtal Ag, který obsahuje unikátní účinnou látku NanoComplex® s obsahem stříbra a Ringerův roztok, jehož osmolarita* odpovídá složení slzného filmu.
Pokud ale nenastane zlepšení do dvou dnů, nebo jsou projevy postižení očí silné, poraďte se s veterinárním lékařem o nasazení vhodné terapie.

Klinické projevy zánětu spojivek ani syndrom suchého oka u čtyřnohého přítele nepodceňujte! Hygienu je možné provádět výše uvedenými prostředky.

* Osmolarita je množství všech osmoticky aktivních látek v 1 l roztoku.

226