Úvod
Poradna
Zvířecí mazlíčci
Parazité - Klíšťata

Parazité - Klíšťata

Proč je ochrana před klíšťaty tak důležitá?

Klíšťata patří do řádu klíšťatovců, který zahrnuje přibližně 650 klíšťat. V našich klimatických podmínkách je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus), hlavní vektor boreliózy. Druhé nejčetnější klíště na našem území, piják lužní (Dermacentor reticulatus), přenáší další nebezpečnou infekční chorobu, babesiózu. Vzhledem ke změnám klimatu a rozvoji cestovního ruchu se hranice výskytu chorob na našem území dříve  exotických posunuly.

Od roku 1980 bylo na celé zeměkouli popsáno patnáct nových infekčních chorob přenášených klíšťaty. Klíšťata jsou označována jako druhý nejčastější vektor infekčních chorob v říši hmyzu na světě, hned po komárech.

BORELIÓZA
Za původce boreliózy v Evropě jsou považovány především B.garinii, B.afzelii a Borrelia burgdorferi sensu stricto přenášené klíšťaty rodu Ixodes – I.ricinus a I. persulcatus. Predispozicí pro přenos  borélií je teplé a vlhké prostředí, zalesněný a křovinatý terén, přemnožení klíšťat a mezihostitelů, zejména jelení a srnčí zvěře, případně stěhovavých ptáků. Klinické příznaky se mohou objevit v období dvou až pěti měsíců po infekci. Nejčastějším příznakem boreliózy u psů je kulhání způsobené zánětem kloubů (chronická neerozivní polyartritida). V případě akutní infekce se objeví horečka, kulhání, nechutenství a zvětšené mízní uzliny. Reakce imunitního systému odpovídá za rozvoj zánětu ledvin (glomerulonefritidy) s projevy ledvinného selhávání. U oslabených jedinců se mohou objevit komplikace v podobě zánětu srdečního svalu (myokarditida). Typické kožní příznaky popisované u lidí v podobě stěhující se červené kožní léze (erythema migrans) u psů a koček většinou chybí.

BABESIÓZA
Klíšťata současně přenáší i další patogeny způsobující onemocnění krve, často obsahují jeho sliny hned několik patogenů současně. S babesiózou, kterou vyvolává parazitický prvok Babesia canis, a který představoval problém zejména na území jižní Evropy, se v posledních několika letech můžeme setkat i u nás. Souvisí to s tím, že se k nám rozšířil jeho přenašeč, piják lužní Dermacentor reticulatus, vyskytující se především v lužních lesích na jihu Moravy. 

Babesie jsou parazité napadající a rozkládající červené krvinky psa. Do těla hostitele, psa nebo kočky, se infekční vývojová stádia parazita (sporozoity) dostanou se slinami klíštěte při sání krve. Červené krvinky se rozpadají během fáze dělení, při kterém jsou napadány další červené krvinky. Klinické příznaky nejsou specifické, pozorována je přechodná apatie, horečka, chudokrevnost, pokles počtu krevních destiček a žloutenka. Tyto potíže doprovází dušnost a zvětšení sleziny.  Vzácností není ani náhlý úhyn vyvolaný  masivním rozpadem červených krvinek, zástavou tvorby moči a krvácivostí, která se projevuje obvykle na dásních a na kůži ventrální ploše dutiny břišní.

EHRLICHIÓZA  a ANAPLAZMÓZA
Další infekce, anaplazmózu a ehrlichiózu psů, které se na území střední Evropy stávají aktuální, vyvolávají intracelulární bakterie rodu  Ehrlichia a  Anaplasma. Bakterie “parazitují” v určitém typu bílých krvinek a v krevních destičkách. 
Nejčastější příčinou  anaplazmózy v Evropě je zástupce Anaplasma phagocytophilum, kterou přenáší klíště Ixodes ricinus. Infekce způsobí velmi těžký útlum kostní dřeně, těžkou chudokrevnost a pokles počtu krevních destiček, na rozdíl od infekce dalším zástupcem těchto bakterií E. canis probíhá onemocnění akutně a nepřechází do chronického stádia. Klinickými příznaky jsou apatie, horečka, slabost, polyartritida, otoky končetin a neurologické příznaky, krvácení z nosu, do trávicího traktu a na sliznicích v souvislosti s poklesem krevních destiček.
Ehrlichia canis se rozšířila společně s dalším klíštětem, vektorem  Rhipicephalus  sanguineus, a byla již popsána i ve střední Evropě. Také toto onemocnění postihuje kostní dřeň a následkem toho se rozvíjí chudokrevnost, pokles počtu bílých krvinek a krevních destiček. Klinické příznaky jsou různorodé, zahrnují horečku, anorexii, zvětšení uzlin a sleziny, krvácení, kulhání způsobené zánětem kloubů a svalů. Pro svoje velmi široké spektrum příznaků se pro ehrlichiózu používá označení „tichý zabiják“.  

 

Molekula fipronilu v přípravku FIPRON spot on klíšťata spolehlivě zabíjí, čímž chrání nejen zvířata, ale také lidi před výše uvedenými nákazami.

JAKÉ JSOU VÝHODY POUŽITÍ FIPRONU?

ŠIROKÉ SPEKTRUM ÚČINKU ve srovnání s mnoha ostatními přípravky

RYCHLÝ NÁSTUP ÚČINKU – klíšťata hubí už 24-48 hodin po aplikaci

DLOUHODOBÝ EFEKT – přípravek se váže na tuk. Ukládá se v mazových žlázách, uvolňuje se s mazem a srst kontinuálně povléká po dobu několika týdnů.

KONTAKTNÍ ÚČINEK – blecha nebo klíště nemusí nasát krev, ale hubí jej už pouhý kontakt s fipronilem.  

ŠETRNÝ A BEZPEČNÝ  - nedostává se do krve kočky, psa ani členů rodiny, takže je bezpečný i pro lidi,i při aplikaci vyšších dávek je bezpečný

VODĚODOLNÝ -  přípravek je špatně rozpustný ve vodě. To zaručuje jeho odolnost vůči zmoknutí nebo koupání. Při koupelích nebude kontinuálně vymýván z kůže.  

POHODLNÁ APLIKACE – roztoku (spot on) je  v pěti velikostech pipet, což usnadní aplikaci různým hmotnostním kategoriím psů, pro kočky všech velikostí je určena jedna velikost pipety (Cat, S 2-10 kg,M 10-20kg,L 20-40 kg a XL nad 40 kg).