Úvod
Poradna
Zvířecí mazlíčci

Zvířecí mazlíčci

Kamarád do rodiny

Pes, kočka, morče, králík, papoušek nebo snad had? Ať už se rozhodnete jakkoliv, zvažte veškerá PRO i PROTI, protože budoucí reklamace jsou kruté pro všechny zúčastněné!

Rozhodnete-li se pořídit si přírůstek do vaší rodiny, nejprve si ujasněte, co od svého mazlíčka očekáváte a co mu můžete (nebo naopak nemůžete) nabídnout.

Připravili jsme pro vás několik otázek, na které je nutné zavčas si odpovědět. Co byste neměli opomenout, jsou také náklady spojené s pořízením vašeho nového člena domácnosti. Dále jsme pro vás zjistili, kde je možné nechat si mazlíčka pojistit.

 

CO MUSÍTE VĚDĚT, NEŽ SI PŘIVEDETE DOMŮ NOVÉHO ČLENA

  • Základní otázka – máte vy nebo někdo ve vaší přímé blízkosti alergii na zvíře, které se chystáte si pořídit? Pokud ano, je lepší zvolit méně alergenního tvorečka, protože vzdát se někoho kvůli ukvapenému rozhodnutí je nefér. Je známo, že Maltézský psík, Jorkšírský teriér a Čínský naháč jsou obecně dobře snášeni i mezi alergiky. Nicméně toto není univerzálně platné pravidlo. Můžete mít alergii také na zvířecí pokožku a ne pouze na zvířecí srst. Nechte si poradit od odborníků nebo vyzkoušejte snášenlivost těchto plemen v chovných stanicích.  
  • Má být váš nový přírůstek do rodiny jejím plnohodnotným členem? Nebo bude plnit pouze roli občasného rozptýlení?  
  • Pečlivě zvažte své časové možnosti , případně časové možnosti ostatních členů vaší rodiny. I přesto, že někteří domácí mazlíčci nevyžadují 24 hodinovou péči, tak i kratší nebo časté odloučení pro ně může být stresující.  
  • Prostor ! Pokud se rozhodnete pořídit si většího zvířecího kamaráda, bude zajisté vyžadovat i více prostoru. Rozhodnete-li se pro psího kámoše, prostudujte si nejprve rasy, které by pro vás přicházely nejvíce v úvahu. Má to být honič nebo snad gaučovník? Na webových portálech www.pejskar.cz nebo www.vseopsech.cz  se dozvíte mnoho užitečných věcí. Jaká plemena vlastně existují? Která rasa by se k vám hodila nejvíce? Jak jsou kteří psi časově nároční? Naleznete zde také rady a tipy, jak jednotlivé pejsky vychovat a také to, jaké prostředí jim nejvíce vyhovuje.

KOLIK VÁS BUDE VAŠE NOVÉ PŘÁTELSTVÍ STÁT?

Zvířátko si pořídíte takřka za jakoukoliv cenu. Pejsky a kočky pořídíte v útulku bezplatně nebo za symbolickou částku, od chovatelů či z chovných stanic za horentní sumy. Vše záleží na historii chovné stanice. Bohužel však ani zde nemáte jistotu, že zvířátko s rodokmenem bude 100% zdravé. Pelíšky pořídíte už od 100 korun a cena krmení se odvíjí od jeho kvality. Můžete se klidně dostat na částku, kterou utratíte průměrně za oběd vy. Kočky potřebují navíc suché záchody, škrabadla apod. Pejsci i kočičky potřebují také spoustu hraček nebo si váš příbytek přestaví na vlastní hernu. Akvarijní rybičky a veškeré další příslušenství pořídíte na burze. Ta největší akvaristická burza se koná v První jazykové základní škole na Praze 4. Rybičky pořídíte už od 10 Kč a akvárium za pár stovek. Dále pak potřebujete filtrační systémy, rostlinky, vhodný typ osvětlení a mnoho dalšího.  Prozkoumejte např. web www.rybyarybicky.cz .

Křečka pořídíte za 50 korun, morče vás bude stát malinko víc a králíka pořídíte za pár stovek (například zakrslého králíka pořídíte už za 250 Kč). Snadno je koupíte v zoo obchodech a patří k těm méně náročnějším kategoriím. Andulka vás také nebude stát mnoho a za Kakadu palmového z Papuy Nové Guiney dáte i půl milionu korun. Pro více informací  navštivte web www.papousci.chovzvirat.com . Při výběru želvy se musíte rozhodnout, zda si pořídíte želvu vodní (ty stojí pár stovek) nebo suchozemskou (ta vás již může přijít na pár tisíc). Obecně jsou želvy dlouhověké a některé si dokonce můžete v rodině dědit z generace na generaci.  Všechny želvy jsou ohroženy vyhynutím, proto si pečlivě prostudujte, zda se o ně budete umět postarat. Prodej a koupě je limitována podmínkami uvedenými v CITES (viz stránky Ministerstva  životního prostředí ČR – sekce Příroda a krajina). Hada pořídíte od 500 korun, záleží na jeho velikosti a exotičnosti. Pokud s hady teprve začínáte, je tou nejlepší volbou užovka červená . Dbejte na výběr terária a neexperimentujte!

Nechte si poradit s výběrem, chovem, krmením apod. Na webu www.teraristika.chovzvirat.com naleznete všechny důležité informace.  

 

NECHTE HO POJISTIT!

I naši milovaní mazlíčci občas potřebují navštívit kadeřníka nebo doktora. Toto mohou být nemalé výdaje navíc. Veterináři si pak účtují různě vysoké částky. Den na klinice vás může vyjít i na 1500,- a operace na několik tisíc. Je proto výhodné se o pojištění zvířete informovat. Například Česká spořitelna, ČSOB, Slavia pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna nebo Kooperativa pojišťovna nabízejí pojištění, které bude krýt léčebné výlohy většiny psů a koček. Limitujícím faktorem je věk a u psů také váhová kategorie.

O možnostech se informujte na webovém portále www.mesec.cz v sekci Pojištění.

 

autor - Pavla Krečmerová

Parazité - Blechy

Znáte dobře své protivníky?  Většina zkušených chovatelů jistě dobře ví, že věta „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ neplatí, a to také s ohledem na skutečnost, že v našich zeměpisných šířkách se  potýkáme spíše s blechou kočičí - Ctenophalides felis. Blecha psí Ctenocephalides canis trápí naše zvířecí přátele méně často a až pomyslné třetí místo v četnosti výskytu obsadila blecha lidská Pulex irritans. Blechy patří do řádu drobného, druhotně bezkřídlého hmyzu živícího se krví ...

Parazité - Klíšťata

Proč je ochrana před klíšťaty tak důležitá? Klíšťata patří do řádu klíšťatovců, který zahrnuje přibližně 650 klíšťat. V našich klimatických podmínkách je nejznámějším klíštětem klíště obecné (Ixodes ricinus), hlavní vektor boreliózy. Druhé nejčetnější klíště na našem území, piják lužní (Dermacentor reticulatus), přenáší další nebezpečnou infekční chorobu, babesiózu. Vzhledem ke změnám klimatu a rozvoji cestovního ruchu se hranice výskytu chorob na našem území dříve  exotických posunuly...