Těhotná ve věku nad 35 - (žádná) hračka?


Nejdříve kariéra, potom dítě: Počet žen, které mají nejstaršího potomka až po třicítce, roste. Roste tím také zdravotní riziko pro matku a dítě? Jedni říkají, že v dnešní době již není problémem mít zdravé dítě ve věku nad 35.

Nebezpečí, že na svět přijde postižené dítě, roste s věkem matky, říkají druzí. Obojí je pravda. Rizikům pozdního těhotenství lze však z větší části předejít, pokud nastávající maminka důsledně využívá možnosti prevence a k tomu ještě doma sama kontroluje krevní cukr a tlak.

Počet vývojových anomálií je vyšší

O tomto nelze diskutovat: S věkem těhotných rostou i poruchy chromosomů. To znamená, že potomek dostává buď příliš mnoho, nebo příliš málo dědičných informací. Nejznámější odchylkou je Downův syndrom (Trisomie 21), v tomto případě má dítě tři místo dvou chromosomů. Tak nese žena, která čeká dítě ve věku 37 let, 6 krát vyšší riziko, že porodí dítě s Downovým syndromem, než žena ve věku 25 let. Proto je povinností lékařů informovat každou těhotnou ženu od 35 let, nebo pokud mají rodiče v součtu 70 let, o takzvané prenatální diagnostice. Metody jako biopsie choria (také Chorionbiopsie, choriocentéza) nebo vyšetření plodové vody jsou v této době jedinou možností jak bez pochyb zjistit poškození nenarozeného, jako hemofilie, Downův syndrom nebo rozštěp páteře. Jsou zde však rizika: Embryo se tímto může poškodit díky infekci a riziko, že tímto zásahem dojde k potratu, je 0,5 procent. Vyšetření chromozomů v žádném případě není povinné. Pokud by těhotná žena odmítla potrat i v případě vývojových anomálií nebo možného postižení svého dítěte, pak vyšetření chromosomů odpadá.

V těhotenství náchylnější na diabetes

U žen, které mají své potomky až po třicítce, je vyšší riziko onemocnění cukrovkou během těhotenství. Cukrovka, která se ukáže poprvé během čtyřiceti týdnů těhotenství, je velmi nenápadná. Náznaky nejsou žádné. Nastávající maminka se cítí blaze, nemá žádné potíže. Většinou se vyskytuje pouze inzulínová rezistence přímo po jídle – odborníci mluví o postprandiální hyperglykemii – jinak se nevyskytují klinické příznaky jako žízeň, častější močení a ztráta na váze. Přesto je dítě v nebezpečí. Kromě zvýšeného počtu potratů přivedou diabetičky na svět ve zvýšeném počtu (2 až 3 procenta) špatně vyvinutá miminka. Častěji postižené jsou ženy, kterým je nad 30 let a mají nadváhu a měly již potrat či porodily mrtvé dítě.

Problém: Běžná vyšetření pomocí proužku při testování moči odhalí pouhé 2 procenta ze skutečných 6 procent žen s těhotenskou cukrovkou. Protože se vylučování cukru přes ledviny mění, ukáže test na příklad chybně pozitivní výsledky. Cukr v moči může být také v normě, ačkoliv má těhotná diabetes. Větší jistotu slibuje takzvaný orální glukózový toleranční test (OGT), který se doporučuje mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. V USA se provádí u všech těhotných, v Německu dosud nebyl zahrnut do mateřských směrnic, a proto také není hrazen zákonnými zdravotními pojišťovnami. Tip: Kdo není pojištěn soukromě, měl by lékaře v tomto ohledu cíleně oslovit a zaplatit si test sám. Konečně jedná se o investici do budoucnosti! Provádí se to takto: Těhotná vypije definovaný glukózový roztok (cukerný roztok). Pak se určí krevní cukr. Mezní hodnoty jsou: nalačno: < 90 mg/dl, po 1 h: < 165 mg/dl, po 2 h: < 145 mg/dl, po 3 h: < 125 mg/dl. Pokud jsou dvě nebo více hodnot po tomto glukózovém drinku nezdravě vysoké, stanoví se diagnóza těhotenské cukrovky. Pokud je zvýšený krevní cukr již v lačném stavu, musí si těhotná zpravidla až do porodu píchat inzulín.

Léky, které berou netěhotní diabetici, jsou pro nastávající matky tabu. Poškodily by nenarozené dítě. Krevní cukr musí být dobře nastaven a přísně kontrolován. Proč? Díky nadmíru zvýšenému krevnímu cukru by nenarozené dítě bylo formálně vykrmeno cukrem. Malý človíček nesmírně přibírá na váze a výšce. Přitom jsou orgány většinou méně zralé, než by měly být vzhledem k jejich vývojovému stádiu. Pozor! Ten, kdo měl těhotenskou cukrovku, musí počítat s tím, že diabetes setrvá i po porodu nebo se vyskytne o několik let později znovu a pak natrvalo. Aby se na tuto nemoc přišlo včas, je dobré nechat si jednou za rok nebo za dva roky udělat glukózový zátěžový test.

Pravidelné měření krevního tlaku

Druhým onemocněním, které vyžaduje odpovědný přístup, je preeklampsie, lidově řečeno také těhotenská toxikóza. U asi 5 až 7 procent těhotných se vyvine vysoký krevní tlak, především pokud mají nadváhu a jsou trošku starší. Dojde-li po 20. týdnu ještě k nadměrnému vyměšování bílkovin v moči a přidají-li se k tomu otoky, je pak obraz všech potíží preeklampsie kompletní. V odborném názvosloví se těmto potížím říká EPH gestóza. E, P a H jsou vždy první písmena anglického označení těchto symptomů: E znamená Edema (otoky, nashromáždění vody), P znamená Proteinuria (vyměšování bílkovin) a H znamená Hypertension (vysoký krevní tlak). Kvůli poruchám prokrvení, které jsou s tím spojené, může časem dojít k poškození tkání orgánů. Vlastní příčina není objasněna. Za iniciátor je považováno střídavé působení mezi mateřským imunitním systémem a cizími bílkovinami plodu. Následek: jisté části placenty se neprokrvují, dítě je nedostatečně zásobeno. 20 až 30 procent všech potratů má příčinu ve vysokém krevním tlaku matky.

Ovšem i ta je ohrožena: Ledviny zadržují sodík a vodu a zvyšují nashromáždění vody v těle. Jakmile se naruší jaterní činnost, ohlásí se bolesti nadbřišku, nevolnost a zvracení. Může dojít i k závratím, bolestem hlavy a zrakovým poruchám. Matka může mít mozkové křeče (eklampsie), selhat mohou plíce a srdce. Krvácení v mozku, selhání ledvin a jater, to vše je shrnuto do pojmu HELLP-Syndrom. Krevní tlak ve výši 140/90 mmHg poukazuje na mírnou preeklampsii, hodnoty nad 160/110 mmHg hovoří o silném projevu. V každém případě má smysl měřit si denně krevní tlak. Tak může člověk rychle zasáhnout, pokud by mělo dojít ke komplikacím.

Nevolnost: nepříjemné, ovšem ne neblahé

Ne vždy se jedná o zásadní a závažná onemocnění, která tvoří z Evina dědictví komplikované těžké břemeno. Někdy pouze dochází k nějakým zdravotním nepříjemnostem. Tak se u více než poloviny nastávajících maminek těhotenství v prvních měsících projevuje nevolností. Malá útěcha: Většinou tento horor pomine nejpozději po 14. týdnu. Nevolnost, často spojená se zvracením, je příznakem pro normálně se vyvíjející těhotenství. Důvody těchto projevů nejsou zcela objasněny. Zdá se, že existuje souvislost s HCG (Human Chorion Gonadotropin), který se tvoří ve vnějším obalu plodového vaku a stimuluje tvorbu progesteronu.

Od druhého trimestru placenta přebírá úkoly HCG, který nyní postupně klesá. To je pravděpodobně důvodem, proč nevolnost po této době ustupuje. Na otázku, proč není nevolno všem těhotným, v této chvíli nelze odpovědět. Tip: Protože těhotenství udeří na žaludek většinou ráno poté, co vstanete, má prý pomoci ještě ráno v posteli před vstáváním sníst nějakou maličkost. Nejlepší je připravit si už večer před ulehnutím k posteli nějakou maličkost, ať už se jedná o sušenku nebo jablko. Přes den konzumujte jídlo rozdělené do většího množství malých porcí. Při častém zvracení je nutné pít dostatečné množství tekutin. Teprve pokud se nevolnost projevuje silně, je třeba nasadit antiemetika (prostředky proti nevolnosti a zvracení) pod lékařským dohledem.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Tehotenstvi po 35Rozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

    Ja sy myslim ze to zas tak strašné nebude. Moje mamka mě měla ve 39, skoro ve 40 a ja jsem /plně zdravá, nikdy jsem zatím neměla žádné zdravotní problémy. Je teda pravda že moje mamka celkem dost sportovala (sportuje) a v rodině nemáme žádná genetická onemocnění. Příjde mi upřímě celkem nesmysl aby žna měla dítě před 30 natožpak ve 20, tím samozřejmě nechci nikoho kritizovat. Prostě to si pak člověk ani neužije života. Já jsem měla třeba dítě ve 37, a jsem v pohodě a zdravá i s dítětem.

    Takže ženy, buďte v klidu, nevěřte všem konspiračním teoriím na internetu ale i tak dbejte na svůj zdravotní stav. :)

    Reagovat05.04.2022 19:30 od Radka
  • Těhotenství 2.trimestr a horečkaRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

    Dobrý den pane doktore, budu vám vděčná za radu. Dneska odpoledne jsme byli s malou venku. Docela jsem vymrzla. Po příchodu domu mi byla pořád zima, tak jsem se změřila a měla jsem 36°C. Řekla jsem si, že jsem tedy jen prochladla a dala jsem si vanu. Vím, že by se v těhotenství moc neměla, ale říkala jsem si, že mám po 1.screeningu, 1.trimestr za sebou ( aktuálně jsem 14tt). Tak jsem si ji dala, abych se zahřála. Teplotu vody tak, aby mi to bylo příjemné. Před chvílí jsem se změřila a teplota najednou 38°C. Hned jsem si vzala Paralen a ten naštěstí zabral. Teď si ale říkám, že jsem asi udělala chybu s tou vanou. Jak velké je riziko poškození plodu? Nyní jsem 14tt, screening v 1.trimestru dopadl dobře. Děkuji za vaši odpověď.

    Reagovat01.03.2022 22:01 od H.
    • Re: Těhotenství 2.trimestr a horečka

      Dobrý den.

      Osobně si myslím, že riziko poškození zdraví je v tomto případě minimální. Teplota tělesného jádra se jen tak nesníží a ani nezvýší (pokud není regulována vnitřně například při zánětu). Nevím, jak jste si teplotu měřila, ale velmi pravděpodobně jste změřila jen vnějšími faktory ovlivněnou teplotu kůže. Teplota orgánů a dítěte byla s velkou pravděpodobností normální.

      • Re: Re: Těhotenství 2.trimestr a horečka

        Děkuji za odpověď. Nakonec horečka trvala i dalších pár hodin. Takže zimnice byla způsobena tím. Jestliže jsem tedy měla zvýšenou teplotu a ještě jsem byla ve vaně, není to riziko pro plod? Zvýšená teplota těla a ještě teplá voda...teď si to vyčítám,ale netušila jsem,že se z toho vyvrbi onemocnění.

        Reagovat02.03.2022 21:06 od
        • Re: Re: Re: Těhotenství 2.trimestr a horečka

          Dobrý den.

          I přes upřesnění vašeho příspěvku si stále myslím, že riziko poškození plodu je minimální.

           

  • 3.davka očkování a ranné těhotenstvíRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, jsem aktuálně v 8tt a mám jít na 3.davku očkování proti Covid 19. Nejsem si ale teď úplně jistá, jestli nepockat alespoň do 12 tt...během těhotenství chci jít určitě,jen v této ranné fázi nevím nevím .. jaký na to máte prosím názor? Děkuji za odpověď.

    Reagovat23.01.2022 19:57 od ...
  • Těhotenství a masážRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    jsem cca v 7tt, jdu za pár dní na první kontrolu k lékaři. Dostala jsem jako dárek masáž,na kterou jsem se objednala. Teď mě ale napadlo,zda je to nyní vůbec vhodné? Samozřejmě bych zvolila těhotenskou masáž a maserku o tom informovala.. je to me druhé těhotenství a při prvním jsem byla také na těhotenské masáži, ale až ve 4 měsíci a vše bylo v pořádku. děkuji za odpověď

    Reagovat10.01.2022 13:27 od gdpr
    • Re: Těhotenství a masáž

      Dobrý den.

      těhotenské masáže se doporučují po 12. týdnu těhotenství. Do té doby je všeobecně vyšší riziko potratu a v případě potratu po masáži by to mohlo být dáváno do souvislostí.

  • Současné užívání drmku a nosifoluRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Hezký den, dovoluji se obrátit se na Vás s následujícím dotazem. Již dvakrát mi pomohl drmek k otěhotnění. Jednou to bohužel nedopadlo. Ráda bych ho nyní začala brát znovu, ale beru již NosiFol Forte DuoActive kvůli kvalitě vajíček (je mi 37). Je možné užívat tyto dva produkty současně? Z mého pohledu ano, drmek by měl ovlivňovat hlavně progesteron, NosiFol LH a FSH. Ale raději se ptám ???? Moc děkuji za info a přeji jen to nej do nového roku ????

    Reagovat04.01.2022 01:31 od gdpr
  • Průhledný hlen v těhotenstvíRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, jsem 15tt a všimla jsem si, že ze mě jde takový průhledný hlen - bez barvy, zápachu, prostě vypadá jako ovulační. Je to nějaký problém? Bojím se, jestli třeba neodchází hlenová zátka :( dekuji za reakci

    Jen dodám,že je mi 28 let, první těhotenství, na kontrole vzdy vše v pořádku.

    Reagovat29.01.2020 13:22 od gdpr
    • Re: Průhledný hlen v těhotenství

      Dobrý den,

      není to problém. Těhotenství s sebou přináší i změny v poševní sekreci. Hlenová zátka bývá zbarvena a stejně tak i zánětlivé výtoky.

  • Dobrý den, měla jsem již 2x...Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,

    měla jsem již 2x biochemické těhotenství. Chci se zeptat, jaká je nejčastější příčina ? Nechala jsem si vyšetřit štítnou žlázu - v normě. Na internetu jsem se docela,že může být i hematologicka příčina. Dělají se mi snadno modřiny, může být problém v této oblasti ? Chodím darovat krev, přišlo by se na to při dárcovství nebo se mám nechat na to vyšetřit ? Desim se imunologického problému -alergie na sperma nebo i na embryo..je při imuno problému vůbec nějaká šance na otěhotnění ? Děkuji vám za odpovědi na dotazy.Jeste dodám,že je mi 27 let, jsem zdravá, bez gynekologických obtíží.

    Reagovat22.12.2018 09:13 od gdpr
    • Re:

      Dobrý den,

      ve vašem případě by bylo vhodné se obrátit na gynekologa. Máte možnost podstoupit vyšetření hormonálních hladin v krvi, hematologické, genetické a imunologické vyšetření. Dále bude vhodné podstoupit ultrazvukové vyšetření pánve se zaměřením na dělohu. Veškerá tato vyšetření vám uhradí zdravotní pojišťovna. Příčin opakovaného potrácení je celá řada a každý případ je nutno řešit individuálně s konkrétní  pacientkou.

  • VejcovodyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    může být biochemické těhotenství způsobeno neprůchodnými vejcovody? Co je nejčastější příčinou?? Děkuji

    Reagovat18.11.2018 17:34 od gdpr
    • Re: Vejcovody

      Dobrý den,

      tzv. biochemické těhotenství je stav, kdy je pozitivní těhotenský test z moči nebo krve, ale dojde k potratu dříve, než se v děloze prokáže gestační vak. Pokud jsou vejcovody neprůchodné, nespojí se spermie s vajíčkem, nevznikne žádné těhotenství, tedy ani biochemické.

       

  • Těhotensky testRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně výsledků TT, nebo spíše jak tyto výsledky interpretovat..

    2.11. jsem měla (pravděpodobně) ovulační hlen. Poslední menstruace byla 14.10. cykly mám delší, průměrné tak 32 dni, menstruaci nepravidelnou. Nyní bych měla být - v případe,že budu ovulaci počítat od toho 2.11., cca 14 DPO. Dělala jsem si TT, již 10 DPO duch druhé čárky, 12 DPO celkem pěkně viditelná 2.carka, i když ne ještě jasná a silná. 13 DPO jsem zkusila test jiné značky a tam slabší duch než 12 DPO. Jsem z toho zmatená. Neměla by být čárka již 13 DPO silnější než jen "duch"? Je možné,že je to ruznou kvalitou testů jiné značky? Děkuji za odpověď.

    Reagovat16.11.2018 03:09 od gdpr
  • TěhotenstvíRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, není mi 35 let,ale nevěděla jsem,kam svůj dotaz směřovat. Je mi 26 let a prodělala jsem biochemické těhotenství. Bylo to neplánované, o dítě se zatím nesnažíme. Chci se však zeptat, zda-li toto nepovedené těhotenství může v budoucnu signalizovat nejaky problém s početím. Na internetu jsem četla,že je to poměrně dost časté a že ženy poté bez problemu otěhotněly i donosily dítě. Přesto se obavam. Děkuji za odpověď.

    Reagovat01.09.2018 17:11 od gdpr
    • Re: Těhotenství

      Dobrý den,

      uvádí se, že až 90 % početí se ztrácí v termínu následné menstruace a nikdy tato ztráta nesignalizuje riziko pro další gravidity. Můžete být tedy naprosto klidná.

       

  • krvaceniRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobry den. Obracim se na vas s prosbou a radu. Snazime se o miminko. Uzivam Duphaston a Estrofem. Ovulaci jsem mela minuly tyden stejne jako pohl.styk. Menzes bych mela dostat az pristi tyden ale jiz dnes jsem zacala spinit. Nevite ci to muze byt? Dekuji za odpoved Katka

    Reagovat29.08.2014 10:06 od gdpr
    • Re: krvaceni

       Dobrý den. 

      Příčin muže být více. Nejlepší odpověď získáte od svého gynekologa se kterým své potíže řešíte a který zná podrobněji Váš zdravotní stav. 

  • dotazRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala,jak dlouho se smí užívat lék Effectin,či Elify,beru jej 75mg denně už 10 let....
    Děkuji
    s pozdravem
    MD

    Reagovat29.11.2012 14:13 od gdpr
    • Re: dotaz

      Lék venlafaxin se prozatím dle vědeckých studií a praktických zkušeností může používat neomezenou dobu, jde ale intermitentně lék vysadit, stává se, že pacient se nachází v dobré psychické kondici, potom by byl zbytečný, vše bych konzultoval s ošetřujícím psychiatrem, jistě bude dostatečně erudován a hlavně Vás dobře zná.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!