Úvod
Poradna
Vlasy
Poškozené vlasy

Poškozené vlasy

Poškozené vlasy mohou vznikat chybami ve stravování, vlivem fyzikálního nebo chemického poškození a vznikají též u některých vzácných, geneticky podmíněných, onemocnění.

Příčiny poškození vlasů

Mezi chyby ve stravování patří nedostatek bílkovin (zpomalení růstu, menší počet i horší kvalita vlasů, předčasné šedivění vlasů), nedostatek vitamínů a stopových prvků (vitamíny skupiny B, železo, fosfor, zinek, selen) vede ke zpomalení růstu vlasů, při předávkování vitamínem A jsou vlasy tenké, suché, více padají. Mezi fyzikální a chemické vlivy patří vysoké teploty, silný mráz, špatné odbarvování, časté mytí, sušení vlasů horkým vzduchem, trvalá ondulace, UVA záření a další, tyto vlivy způsobují štětičkové deformace, uzlíky nebo rozštěpení volných konců vlasů.

Prevence poškození vlasů

Mytí vlasů nejčastěji 1 x za 2 dny. Vhodné jsou preparáty obsahující biologicky aktivní doplňky (vitamíny, proteiny), UV ochrana.

Léčba poškozených vlasů

Přírodní a doplňková léčba

Pro zlepšení kvality vlasů je důležité i dostatečné prokrvení a výživa pokožky. Proto se používá vmasírování tonizujících a nutričních látek (kofein, vitamíny, kopřiva apod.) do vlasové pokožky. Základním předpokladem je také používání kvalitních šampónů a vlasových balzámů. Vhodná je dlouhodobá aplikace šampónů, které zvyšují prokrvení okolí vlasového folikulu a stimulují růst vlasů (produkty tzv. léčebné kosmetiky). Dále je přírodní a doplňková terapie zaměřena především na poškození vlasů způsobené nedostatkem vitamínů a chemickým poškozením vlasů. Prospívá doplněním nedostatku vitamínů a minerálů pravidelným příjmem kvalitních potravinových doplňků zejména s obsahem vitamínů (panthenol B5, Biotin H), minerálů (křemíku, zinku), stopových prvků a aminokyselin (methionin, cystein).