154

Zácpa

Zácpa je nepravidelné a obtížné vyprazdňování se u lidí. Vyprazdňování je individuální a závisí i na množství přijaté potravy. Pokud se tato doba prodlužuje, dochází k zácpě.

Příznaky zácpy

Delší interval a obtížné vyprazdňování, tužší stolice, pocit plnosti, bolesti břicha.

Příčiny zácpy

Zácpa je samostatnou nemocí nebo příznakem jiného onemocnění (trávicího traktu, zejména nemoci tlustého střeva, bývá při horečce, dehydrataci, nemocí ledvin nebo močových cest, při nedostatečné funkci štítné žlázy, po operacích, při vyšším množství vlákniny ve stravě, užívání některých léků). Častou příčinou je též nadbytek kofeinu a alkoholu, nedostatek pohybu. U dětí je častou příčinou nedostatečný příjem tekutin, dehydratace, pooperační stavy. U kojenců a malých dětí může jít též o vrozenou vývojovou vadu.

Návštěva lékaře při zácpě

Při akutně vzniklé zácpě vždy - možnost náhlé příhody břišní (zánět slepého střeva, vznik střevní neprůchodnosti), při trvání déle než 2 týdny, při přítomnosti krve ve stolici.

Prevence zácpy

Jezte hodně ovoce, zeleniny, ořechy, semínka, klíčky. Pro správnou funkci střev je důležitá vláknina. Najdete ji hlavně právě v ovoci, zelenině, luštěninách (nejvíc v sóji), celozrnném pečivu a obilninách, ovesných vločkách a pšeničných otrubách. Spolu s vlákninou je důležitý příjem tekutin, hlavně vody.

Léčba zácpy

Základem terapie primární zácpy je úprava dietetického režimu s větším příjmem tekutin a nevstřebatelné vlákniny a dostatečná fyzická aktivita. Cílem je obnovení defekačního reflexu. Pokud trvá zácpa delší dobu, použijeme doplňkovou terapii laxativy (kontaktní, osmoticky působící, salinická, objemová projímadla). Při chronické zácpě je však nutné zacházet s laxativy velmi opatrně! Hrozí nadužívání, které vede k poškození sliznice.

Léky na předpis

Konkrétní léky určí přímo lékař. Látky stimulující pohyb střev (pouze na předpis) jsou látky, které stimulují hladkou svalovinu tenkého i tlustého střeva k propulsivní peristaltice.

Volně prodejné léky

  • Laxativa usnadňují vyprázdnění střeva tak, že místním působením ve střevě stimulují pohyb střev či změkčují a zvyšují střevní obsah.
  • Kontaktní laxativa působí přímo na střevní stěnu a jsou naprosto nevhodná k dlouhodobému užití (toxický účinek). Naopak jsou vhodná ke krátkodobé terapii náhle vzniklé funkční zácpy či symptomatické zácpy. Osmoticky působící jsou nevstřebatelné látky, které ve střevě vodu a druhotně ještě stimulují sliznici k sekreci vody (mohutný únik vody, je důležitý pitný režim. Tlusté střevo se rozpíná a receptory stimulují střevo, což vyvolává defekační reflex. Tento efekt je vhodný jako doplňková terapie.
  • Objemová laxativa jsou o hydrofilní koloidy z nestravitelných částí plodů, semen rostlin, které tvoří v tlustém střevě gely. Ve vodném prostředí bobtnají, přitahují vodu z cirkulace, tím zvyšují objem střeva a obalují ho kluzkou vrstvou, což vede k podráždění receptorů a tím k zvýšené peristaltice a vyvolání defekačního reflexu. Účinek nastupuje za 2 - 3 dny! Nepodávat dlouhodobě a hodně pít!
  • Změkčovadla jsou minerální oleje, které se nevstřebávají a změkčují obsah střeva. Ten se stává kluzkým, což vede k defekačnímu reflexu. Mají pouze jednorázové použití. Jedná se o velmi jemné projímadlo, které je vhodné při hemeroidech, po operaci pro ulehčení namáhavé defekace. Je ale naprosto nevhodné při chronické zácpě. Patří sem např. parafinový olej vhodný už pro děti od 1 roku.

Přírodní a doplňková léčba

  • Agar se vyrábí z mořských řas ve formě tyčinek nebo prášku. Dejte 1 - 3 lžičky (podle věku a zdravotního stavu) do polévky nebo vývaru a několik minut povařte.
  • Lněné semeno můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Dejte 3 plné polévkové lžíce do litru vroucí vody a nechte přes noc změknout. Během dne pijte 2 - 3 šálky. Odvar lněného semena se dá také používat jako jemný klystýr. 57 g semen povařte 2 minuty v litru vody.
  • Olivový olej lisovaný za studena je lék ze všech nejlepší a nejvhodnější. Zvlhčuje sliznici a přitom ji nezalepí, takže sliznice může vstřebávat živiny. Laxativní účinky oleje se nejlépe projeví ráno na lačný žaludek. Zcela postačí 1 - 3 lžičky. Organismus olej lépe stráví, smícháme-li ho se stejným dílem citrónové šťávy. Samotný nebo s vlažnou vodou ho také můžeme použít jako jemný klystýr pro děti.
  • Projímavé čaje obsahující látky působící na střevní stěnu, obsahující slizové látky a podobně.
  • Obklady Střídavé horké a studené obklady na břicho mohou činnost střev povzbudit. Nejprve vyždímejte menší ručník namočený v horké vodě, složený ho přiložte na břicho a nechte asi 2 minuty působit. Pak ho vystřídejte ručníkem namočeným v chladné vodě. Ten ponechte na břiše jen 1 minutu. Obklady střídejte po dobu 10 až 20 minut.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše


Doporučené produkty

Linex Forte 28 tobolek

Linex Forte 28 tobolek

Přípravek Linex® Forte (doplněk stravy) od společnosti Sandoz obsahuje kombinaci 2 kmenů mléčných bakterií – Lactobacilus...

Detail produktu

Cena: 247,20

 
Nutrolin-B cps 20

Nutrolin-B cps 20

Nutrolin-B tobolky: Přípravek není určen pro děti do 3 let. Probiotikum + vitamíny skupiny B komplexu - při poruchách zažívání, při a po podávání...

Detail produktu

Cena: 117,80

 
Nutrolin-B Sirup 60 ml

Nutrolin-B Sirup 60 ml

Nutrolin-B sirup: Přípravek je určen pro děti od ukončeného 6. měsíce. Dávkování: Děti od ukončeného 6. měsíce života do jednoho roku: 2,5 ml (1/4...

Detail produktu

Cena: 116,90

 
Espumisan easy 14 sáčků

Espumisan easy 14 sáčků

Espumisan® Easy, granule bez vody. Espumisan® Easy se používá k účinnému odstranění nadměrného odchodu střevních plynů způsobeného hromaděním...

Detail produktu

Cena: 92,40

 

Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Moje lékárna - Vitamin C...

Doplněk stravy Vitamin C patří k...

Moje lékárna - Sirup...

Má zklidňující efekt na skliznici úst, krku a...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu