Zvýšení systolického a nebo diastolického tlaku se nazývá arteriální hypertenze. Nyní se za hypertenzi považuje již tlak krve nad 140/90 mm Hg, zjištěný minimálně při dvou návštěvách lékaře, a to prakticky bez ohledu na věk. Jeho hodnota závisí zejména na síle srdečního stahu, množství vypuzené krve a na pružnosti a odporu cév. Jeho hodnota se mění v závislosti na stavu a aktivitě organismu. Při těžké práci je krevní tlak mnohem vyšší, než v leže ve spánku. Pro měření krevního tlaku jsou tedy podstatné podmínky, za kterých se tlak měří. Tlak Vám změří prakticky v každé ordinaci a mnoho lidí má dnes doma elektronický tonometr (tlakoměr).
Hypertenze patří mezi velmi častá onemocnění, která mohou po dlouhá léta probíhat prakticky bez příznaků. Mnohdy bývá prvním projevem hypertenze závažná komplikace (např. cévní mozková příhoda, srdeční infarkt). Zpočátku je hypertenze prakticky bez příznaků, může se vyskytovat bolest hlavy, poruchy vidění, šumění v uších, závratě, pocit únavy, nespavost, bývá i pocení. Komplikacemi při zvýšeném krevním tlaku mohou být: Levostranné srdeční selhání, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody, selhání ledvin, retinální krvácení, otok papily.
Rozděluje se na primární (častější) a sekundární. Příčiny primární hypertenze nejsou přesně známy. Sekundární hypertenze je nejčastěji spojena s oboustranným postižením ledvin (např. záněty), dále při feochromocytomu, Cushingově syndromu, onemocněních štítné žlázy a nadledvinek, při postižení ledvinových tepen, při cukrovce, v těhotenství, při užívání perorální antikoncepce. Rizikové faktory jsou obezita, kouření, vysoké užívání soli, stres, alkoholismus, zneužívání léků a drog, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace silné kávy.
Neléčený, nebo nedostatečně léčený, vysoký krevní tlak urychluje proces arteriosklerózy (viz kapitola Arterioskleróza). Má za následek zvýšené riziko onemocnění srdce, CNS, cév, ale i zvýšený výskyt smrti na cévní mozkovou příhodu nebo srdeční infarkt. Návštěva lékaře je nutná vždy při podezření na přítomnost vysokého krevního tlaku. Nutné je doživotní dodržování režimových opatření.
Skupin léků užívaných k terapii hypertenze je několik (diuretika, blokátory, antagonisté kalciových kanálů, inhibitory ACE a inhibitory receptorů AT1 pro angiotenzin II). Tyto léky jsou v současné době pouze na lékařský předpis. Pro každého je vhodná jiná léčba, popř. kombinace léků. Většinou se začíná menší dávkou jednoho typu léku s jejím postupným zvyšováním. Ale taková léčba bývá úspěšná jen u části pacientů. V současné době se proto častěji používá kombinace dvou i více léčiv z různých skupin, které povedou nejenom ke snížení, ale k úplné normalizaci tlaku.
Potravinové doplňky patří k preventivní a doplňkové léčbě a napomáhají při úpravě životosprávy. Většinou obsahují lecitin, vitamín C, esenciální mastné kyseliny, výtažek z česneku, hloh. Napomáhají při snižování cholesterolu a tuku v krvi a brání tak vzniku arteriosklerózy. Napomáhají při snižování krevního tlaku. Jezte nízkotučnou stravu s vysokým obsahem vlákniny.
Léková terapie je samozřejmě velmi důležitou součástí terapie hypertenze. Základem je však úprava životosprávy pacienta a jeho spolupráce s lékařem. U obézních pacientů je zapotřebí snížení hmotnosti. Důležité je také omezit denní příjem soli v potravě. Vyhýbat se alkoholu, kouření a stresovým situacím. Pokud tato opatření nejsou dostatečně účinná, přidává se terapie léky.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den!
Z důvodu nedostatku léků Gopten 2 mg mi lékař (kardio) předepsal lék Prestarium Neo.
Je změna správná, resp. měl bych očekávat neočekávané změny v léčbě?
dobrý den, moc prosím o pomoc..kolega bere kombinaci níže uvedených léků na vysoký tlak a stále se to nelepší, spíš naopak.. můžete mi prosím říct zda se tyto léky nějak mezi sebou netříští.. Upravil stravu, má dostatek pohybu a stejně stále špatné..druhý tlak 110
Ebrantil 30 s postupným uvolňováním 1x ráno
Janumet 50 mg/850 mg 2x ráno, večer
Rilmenidin 1 mg 2x ráno, večer
Telmisartan/ Hydroclorothiazin ratiopharm 80 mg/12,5 mg /nebo TEZEO 1x
Moc děkuji Mareli
Dobrý den.
Hodnotit léčbu vysokého krevního tlaku není cestou jednoduchého dotazu dost dobře možné. Zcela zásadní kontraindikace pro současné použití léků tam nejsou, ale na léčbu se musí odborník dívat vždy s přihlédnutím k ostatním souvisejícím věcem - například další onemocnění pacienta, historie užívání jiných léčiv a jejich tolerance, odpověď na léčbu atd. Pokud nastavená léčba nezabírá, je potřeba opět kontatkovat lékaře, který pacienta léčí. Střídání lékařů nebo samostatně provedené změny v léčbě nepřinesou pozitivní výsledek. Svého kolegu spíše upozorněte a motivujte, aby se o tyto problémy zajímal sám. Rád bych také uvedl, že je velmi dobře, že s léky kolega upravil i životosprávu. Bohužel, v určité fázi onemocnění vysokým krevním tlakem, může být léčba i přes všechna opatření těžká.
Zdravím nedavno jsem byl na kontrole u svého lékaře a ten mi zjistil vysoký krevní tlak a také mě napsal žádanku na vyšetření na sonografii nemohl by mi někdo říci proč je u vysokého krevního tlaku zapotřebí vyšetření sonografem ? Díky.
Dobrý den.
Existují určité doporučené postupy. Při prvním zjištění vysokého krevního tlaku je potřeba vyloučit tzv. sekundární hypertenzi, tj. situace, kdy je tento problém způsoben druhotně kvůli jinému problému v těle. Je pravděpodoné, že z tohoto důvodu lékař kontroloval více věcí, ale možná je viděl již v dokumentaci nebo jste si to neuvědomil tak, jako to, že Vás poslal na jiné vyšetření. Vysoký krevní tlak pak může být "vyléčitelný", protože léky, které se na tlak užívají, ho mají pouze kontrolovat a udržovat v normě. V případě sonografie se pátrá po zůžení renálních (ledvinných) tepen.
Dobrý den,
je lepší ohledně nežádoucích účinků PRESTARIUM NEO FORTE 10 mg nebo PRESTARIUM NEO COMBI 5mg/1,25.
Co více zatěžuje organismus 6,79 mg perindoprilum ( což odpovídá 10 mg perindoprilum argininum ) nebo 3,395 mg perindoprilum ( což odpovídá 5 mg perindoprilum argininum ) tedy poloviční dávce oproti PRESTARIUM NEO FORTE 10 mg , ale má navíc 1,25 mg indapamidu ( což je ale zase diurektikum ).Celý život trpím hyperaktivním močovým měchýřem .
Je mi 70 let jiné léky neužívám a na nic jiného se neléčím. Cukr a cholesterol mám v normě. Který z těchto dvou léků by byl pro mě vhodnější dle vašeho názoru.
Díky za radu či názor.
Jarda
Dobrý den.
Kombinovaný přípravek složený se dvou léků bude mít obecně více potencionálních nežádoucích účinků než izolovaný preparát. Léky se ale kombinují proto, že těch nežádoucích účinků je ve výsledku méně, než kdybyste užíval dvě různé látky ve dvou tabletách. Zejména v případě krevního tlaku jsou vícekombinace časté a rozhodně se nejedná pouze je jednoduché smíchání více látek do jedné. Ve studiích vycházejí kombinované přípravky lépe, než když se jednotlivé složky berou zvlášť. Proto taky není možné jednoduše porovnávat gramáže v jednotlivém a kombinovaném léku. Lze tedy říct, že pokud musíte užívat léky na krevní tlak dva, tak je lepší brát kombinované přípravky než dva léky nezávisle.
Dobrý den pane doktore,
moc děkuji za odpověď. Asi jsem se špatně vyjádřil, protože jsem před volbou mezi dvěma léky a to mezi PRESTARIUM FORTE a lékem PRESTARIUM NEO COMBI. Buď jeden nebo druhý ne oba. Jelikož mám celý život problém s hyperaktivním močovým měchýřem tak bych chtěl znát Váš názor, jaký by byl pro mě vhodnější,
Ještě jednou předem moc děkuji za odpověď a přeji Vám pohodový den.
Jaromír
Dobrý den.
Vašemu dotazu rozumím. V případě užívání léků ale úplně nejde o nějakou "volbu". Lekař Vám většinou doporučuje léky podle aktuálního zdravotního stavu a svého nejelepšího úsudku. V dnešní době je normální zahájit léčbu hypertenze jedním lékem, ale i dvoukombinací, oboje má své místo. Záleží na více faktorech, například absolutní hodnoty tlaku, komorbidity, rizikové kardiovaskulární faktory, užívaná léčiva atd. O tom má přehled pouze ošetřující lékař - proto bych spíše důvěřoval jemu, než internetu na základě dílčích informací. Možná se ptáte na možný účinek diuretik, ty samozřejmě močení ovlivňují. Na druhou stranu i ACE inhibitor může mít nežádoucí účinky, například suchý kašel, který může potíže s hyperaktivním měchýřem ovlivňovat v konečném důsledku více, než diuretikum. Léky se dají samozřejmě vyměnit, pokud byste jeden netoleroval. Na dálku Vám tedy nedokážu jednoduše říct, který lék je pro Vás "lepší".
Dobrý den , dnes mi oznámila paní lekárnic že LOMIR.SRO 5.mg již nebude na trhu , beru ještě Telmisartan 80mg a Elicea10 mg mohu vědět který asi prášek na vysoký tlak by byl vhodný pro mne ? K lékařce půjdu až doberu to co mám doma, ale ráda bych měla trochu přehled děkuji za ochotu . Bačová
Dobrý den.
Lomir patří do skupiny blokátorů kalciových kanálů. Tento lék sice již nebude dostupný, pravděpodobně proto, že se jedná o tzv. druhou generaci a na trhu je již modernější, třetí. Lékař Vám tedy doporučí nějaký jiný blokátor. Efekt a potencionální nežádoucí účinek bude mít nový lék podobný, resp. měl by být i lepší. Léků na tlak je velké množství, spadajících do odlišných skupin. Nejde je jednoduše všechny posat, bohužel to přesahuje možnosti této diskuze.
Dobrý den, mohou mi v lékárně dát lék Sangona 50mg, místo předepsaného Sangona 100mg a tvrdit, že se lékař spletl a měl mi napsat 50mg Sangonu? Když jsem doma zjistila, že mi dali 50mg, volala jsem do příslušné lékárny a chtěla si to dojít vyměnit, ale takto jsem byla odbyta, že to lékaři musí říct, aby mi psal 50mg. Jsou snad oni lékařem a mohou rozhodnout? Nebo snad dostanou od nás pacientů malé peníze? Myslím, že vyúčtují pojišťovně 100mg Sangonu.
Děkuji za odpověď.
Jsem rozzlobená na nejvyšší míru, jak s námi zacházejí. Kdybych nemusela do jiné lékárny dojet přes 20 km, už do této nejdu.
Dobrý den.
O síle předepsaného léku rozhoduje samozřejmě lékař. Nevím v jaké jste byla lékárně, ale přijde mi to nestandardní postup. Přijde mi ale velmi nepravděpodobné, že by vás lékárna chtěla tímto způsobem nějak poškodit, spíše bych to viděl jako nějaké nedorozumění (napríklad otázka dostupnosti, výhodnosti balení atd.). Pokud chcete situaci dále řešit, zeptal bych se ještě jednou na vysvětlení, ideálně v písemné formě (mailem).
Dobré odpoledne,
nevím, jestli se na Vás obracím správně, ale hledala jsem na internetu jaký má být správný krevní tlak u dětí. Dceři je 13,5 roku, měří 172cm, váží 67 kg a její krevní tlak je 106-113/70-75 . Navštěvujeme jednou ročně kardiologii, kde je dcera sledována pro lehkou nedomykavost chlopně. Nemá žádné omezení běžných aktivit.
Na poslední kontrole jí byl naměřen tlak 120/70 s tím, že se jedná o hraniční tlak v jejím věku a máme tlak průběžně kontrolovat. Mimo občasného slabého bolení hlavy nemá žádné potíže.
Vyčetla jsem, že tlak u dětí je vázán na percentilový graf růstu, ale nenašla jsem nikde tabulku s potřebnými údaji, pouze onen percentilový graf.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
M.Kozackova
Dobrý den.
Tlak je skutečně vázán na tlakový percentilový graf, který lze dohledat bez větších problémů na internetu. Pokud Vás to zajímá, tak v případě dcery je 50. percentil tlaku ve 13 letech při uvedené výšce 112/64, 90. pak 126/79. Z toho také vyplývá, že se může stále jednat i o variantu, která je normální. Osobně si nemyslím, že je nutné to takto přesně řešit. Řídil bych se doporučením Vašeho lékaře. Talk prozatím sledujte. Pokud se nasbírané hodnoty budou klonit spíše k vyšším hodnotám, resp. bude podezření na hypertenzi trvat, tak bude jistě navržen další postup dle potřeby. Jinak nemá moc cenu řešit jednotlivé hodnoty, resp. se s tím nadměrně stresovat.
Dobrý den,
prosím o posouzení kombinace léků :
Euthyrox 100
Aerius
Sorbifer Durules
Norethisteron
Condrosulf 800
Mockrát děkuji !
Lenka P.
Dobrý den,
léky můžete bez obav užívat. Jen je potřeba respektovat dávkování a způsob užívání Euthyroxu, tedy minimálně půl hodiny před jídlem. Nejlépe i s odstupem od ostatních léků, zejména je potřeba dodržet odstup od Sorbiferu, který obsahuje železo, které jako každý minerál, při současném užití (polknutí) v žaludku sníží vstřebávání Euthyroxu (pokud Sorbifer užíváte jednou denně, nejlépe ho užívejte před obědem,...).
Dobrý den, asi před sedmi roky mě můj ošetřující lékař začal léčit na vysoký krevní tlak. Měl jsem tehdy hodnoty cca 140-155/ 90-100, nějaké zvláštní vyšetření jsem neabsolvoval. Nejdřív jsem užíval Egilok, pak Prestarium neo. Poslední dobou se u mě ojevovaly otoky rtů, tváře, očního víčka, dlaně, prstu,.. Navštívil jsem proto mého lékaře a tem mi prášky změnil na Tonaxum s tím, že se po dovolených přijdu ukázat. Jenže po nových prášcích jsem měl sucho v ústech a "knedlík" v krku. S doktorem jsem to nekonzultoval, protože je na dovolené a prášky jsem vypustil. Teď se už víc jak týden několikrát denně měřím (na zápěstí) a když jsem naměřené hodnoty zprůměroval bylo to 130/82 přičemž ze 44 měření jsem měl víc jak 140 3x a víc jak 90 7x Rád bych věděl, jestli je opravdu nutné prášky brát. Životosprávu mám poměrně dobrou. Sůl omezuji, maso a tuky konzumuji spíš podprůměrně, pravidelně sportuji - vytrvalostní běh, turistika (i vysokohorská) a cyklistika. Za případnou odpověď děkuj
Dobrý den.
Nežádoucí účinky léků jsou poměrně časté, v tom bych problém neviděl, pokud byste léky měl užívat dále. Může to trvat delší dobu, ale vyhovující lék se jistě najde. Ohledně specializovaného vyšetření při zahajování léčby by to měl být v pořádku, ve většině případů není nutné nic provádět. Co se týče nutnosti užívat léky, je dobré zvážit více faktorů. Pokud máte celkově dobrý zdravotní stav a tlaky byste neměl zvýšené, lze asi počkat. Na druhou stranu, zápěstní tlakoměr nemusí být dostatečný a tlak je potřeba měřit za určitých, vždy stejných podmínek (Váš praktický lékař by Vás měl poučit nebo vydat leták). Také je nutné zdůraznit, že vysoký tlak není nemoc, která se hodnotí pouze mechanicky z nějaké naměřené hodnoty. Pokud se vyšší hodnoty již naměřily, je nutné změnit přístup k prevenci a k dlouhodobému hodnocení rizika srdcověcévních onemocnění. Jinak řečeno, léky se možná nemusí nasadit ihned, ale v budoucnu se jim bohužel pravděpodobně nevyhnete. Je také nutné přihlédnout celkově k zdravotnímu stavu. Pokud léky nyní užívat nechcete, je potřeba to probrat právě s praktikem. On Vám (pokud to bude možné) nabídne jiný postup – například uvedené režimová opatření, častější kontroly, další a opakované poučení, jak tlak ovlivnit bez léků. Považuji za nutné zdůraznit, že i hraniční tlak může mít z dlouhodobého hlediska zásadní vliv na Vaše zdraví a že je nutné se tomuto problému podrobně věnovat. Pokud by to bylo nyní bez léků (což lze), tak o to pečlivěji.
Dobrý den, manžel (32 let) se léčí na VKT asi 5 let. Užívá 1/2 tablety Betaloc 200 mg (jedno období užíval celou tabletu) a poslední dobou trpí bolestmi hlavy, krku, ramen a taky se mu dělá špatně a bolí ho na hrudi. Byl u svého lékaře a ten mu předepsal magnesium, Nimesil a Tenzimek-tuším. Ten v lékárně neměli, tak mu dali léky Tolura 80 mg. zdá se mi to hodně-tlak má většinou kolem 140/90. Asi dva dny poté se mu udělalo v noci špatně(zápěstním tlakoměrem si naměřil 190/110), tak šel k lékaři znovu-tlak mu naměřil 145/90 a dostal další lék Cynt 0,4 na noc. Ale na žádné vyšetření ho neposlal-teda poslal na neurologii kvůli té bolesti v ramenou. Měl by manžel podstoupit nějaká další vyšetření nebo brát uvedené léky i když má tlak pořád kolem 140/90 i bez nich-bere jen ten Betaloc... Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Vysoký krevní tlak vyžaduje bližší spolupráci s praktickým lékařem a to zejména v ne zcela stabilizovaných případech. Léčba záleží na více okolnostech, mimo jiné, jaké má Váš manžel další nemoci, životosprávu a mnoha dalších. Proto můžu poradit jen velmi obecně, lepší by bylo skutečně řešit tyto potíže osobně. Ve všeobecnosti by jistě bylo na místě tlak měřit nějakou dobu pravidelně, denně, dle přesného poučení lékařem o technice měření. Zápěstní tlakoměry navíc nejsou zcela ideální pro možné odchylky. Tímto lze získat lepší představu o hodnotách tlaku. Poté, pokud bude podezření na vyšší hodnoty, je jistě vhodné upravit terapii. Hodnoty přes 140/90 již svědčí pro nedostatečnou léčbu a změna medikace byla na místě. Navíc, z příspěvku chápu, že Váš manžel uvedené léky nebere. V takovém případě je lepší na to lékaře upozornit a poté se vzájemně domluvit, než si nechat předepisovat další lék. Ubezpečuji Vás, že manžel takovým postupem škodí jen sobě. Dále, z uvedených různých skupin léků na tlak, je na prvním místě vhodný zejména sartan (Telmizek, Tolura). Bylo by vhodné nějakou dobu sledovat tlak na něm, případně v kombinaci s dříve užívaným Betalocem. Je možné, že by pak výše tlaku byly uspokojivější a navíc je to z hlediska rizika srdcově cévních komplikaci vhodnější, než užívat pouze Betalok. Podle měření pak lékař dále rozhodne, je možné, že další léky nebudou nutné (Cynt). Možných přístupů je však více, ještě jednou zdůrazňuji, že tato problematika nejde řešit na dálku. Navíc, hodnoty tlaku a prognóza tohoto vážného onemocnění bude ideální, jenom pokud bude Váš manžel dodržovat všechna opatření doporučená lékařem. Co se týče dalších vyšetření, záleží na posouzení praktikem. Uvedené potíže mohou být jak banální, tak závažné, posoudit to může pouze lékař, který pacienta vidí před sebou a má šanci ho vyšetřit. Paušálně nejde říct, že by byly vždy nutné.
Dobrý den,chtěla jsem se zepatat jak dlouho trvá než se upraví krevní tlak do normálu.Mamina nikdy netrpěla na vysoký tlak,až když odjela do lázní na pohybové ústrojí tak po 3 nedělí zničeho nic jí vyskočil tlak a od té doby stim má problémy.Dostala prášky od svého lékaře Agrobene,prášky bere 2 měsíce a tlak má stále jak na houpačce....pár dní dobré a pak jí to zas vystřelí. Děkuji za brzkou odpověď
Dobrý den.
Název uvedeného léku jste asi uvedla nesprávně, žádný takový neexistuje. Na druhou stranu, pro zodpovězení dotazu to není rozhodující. Reakce na léčbu je individuální. Lékař, který léčbu nasazuje, by Vaší maminku měl zvát v úvodu častěji na kontroly (podle vstupních hodnot tlaku, klidně po týdnu) a poučit o domácím měření tlaku a jeho zapisování. Podle naměřených hodnot se pak medikace (dávka, případně typ) upravuje. V nekomplikovaných případech je reakce na léčbu bezprostřední, v řádech dnů. Pokud tlak kolísá, je nutné řešit tento stav s jejím lékařem a změnit či upravit užívané léky. Jedná se o každodenní chleba praktických lékařů, je lepší to podle konkrétních okolností řešit přímo u něj, cestou internetu se dozvíte pouze všeobecné informace.
Dobrý den.Léčím se na vysoký tlak. Prášky beru ráno.(1x Apo-Perindo 4mg, Amlo 5mg, Atenol 50mg)Vcelku se přes den daří držet tlak na průměrné měsíční hodnotě 137/82/73tep. Posledních 14-dní se mi kolem 21:00 zvedne tlak na cca 160/105 a i přes to že vezmu léky (1/2) drží se tento tlak až do rána, kdy kolem 6:00 zase klesne na "normální" hodnoty. Je to velmi nepříjemné neboť mi to nedovoluje usnout a když usnu tak mě to v noci budí mám pocit, že v leže se mi tlak ještě zhoršuje a když vstanu tak je to lepší. Prostě v leže(spánku) kdy má být tlak nejnižší tak já ho mám nejvyšší. Setkali jste se už s tím? Děkuji za odpověď.
Já s těmito stavy, kdy se asi po půlhodině až hodině spánku probudím se zimnicí s hvízdáním v uších (nebo spíš v hlavě) a nevolností, bojuji už 10 let. Poslední rok mám takovou "zábavu" téměř každou noc. Změřím si tlak (mám 190-200/100-110) rozpustím v ústech Tensiomin 12,5 mg, po hodině se mi sníží, na chvíli usnu, zbudí mě zimnice....atd.
Doposud jsem se nesetkala s lékařem, který by mi pomohl.
Ludmilo, já to mám s tlakem stejně jako ty, hodnoty podobně vysoké, nedá se spát, po chvíli ležení zimnice, třes, bušení srdce. Nevím co s tím. Bylo mi lékařkou doporučeno ať si tlak neměřím, že si to způsobuju sama. - Je to blbost. Mám k tomu tuhnutí a pálení nohou. Pokud nespím, tlak je lepší, ale ne tak dobrý jako dřív. Než mi to začalo, brala jsem pár dnů lyricu, pak xanax, pak to začalo. Léky na tlak nemám, začala jsem brát ansilan - psychiatrický prášek, zatím bez efektu.
Dobrý den.
Existují formy vysokého krevního tlaku, které špatně reagují na léčbu. Kardiolog by si s tím však měl umět poradit, i když to nemusí jít lehce a rychle. Jeho návštěvu Vám musím doporučit, uvedené potíže jsou velmi rizikové vzhledem k možnosti vážnějších (až smrtelných) komplikací, jako je například krvácivá cévní mozková příhoda.
Pomohl mi psycholog a psychiatr . Úplně zázračně. Po 2 měsících užívání Lenuxinu (AD) jsem na tlaku jako dítě a dokonce mi byl Apo-Amlo odebrán. Navštivte psychiatra a uvidíte, že vám pomůže. Petr
Upozorňuji, že začátek léčby AD byl krušný a dokonce horší musel jsem při potížích brát Neurol..(ta úleva) A nyní jsem měsíc bez Neurolu a s tlakem v průměru 130/80/ tep 75.
Dobrý den.
Uvedené potíže jsou běžné, úprava medikace na tlak patří ke každodenní rutině praktického lékaře (ale i internistů a kardiologů). Kolísání v noci nemusí být záhadou, je potřeba však vyloučit, jestli si to do jisté míry nezpůsobujete sám tím, že jste nervózní z mírně zvýšeného tlaku, který se Vám pak proto dál zvyšuje (takový začarovaný kruh). V tom případě by to chtělo přidat spíše léky pro lepší usnutí. Může to však souviset i s onemocněním samotným, je nutné na to lékaře upozornit. Užívání léků lze lehce upravit, určitě bych to však nedělal sám, nebo na doporučení internetové poradny, ale cestou návštěvy lékaře, který Vám tyto léky píše. Udělejte tak co nejdříve, uvedené noční tlaky mohou být velmi rizikové. Je několik možností, první dva léky u většiny lidí stačí na 24 hodinovou kontrolu, u někoho ne a může být vhodnější medikaci přes den rozdělit. Uvedené 2 léky se však dají podávat i v tzv. fixní kombinaci (tj. v jedné tabletě), kterou bych důrazně doporučil pro lepší efekt prokázaný ve studiích a také mnohem pohodlnější užívání (zeptejte se Vašeho lékaře). Třetí uvedený lék bych v teoretické rovině spíše nahradil jiným (pokud se užívá trojkombinace, bývá součástí diuretikum), nevím však, jestli ho nemáte nasazený z jiného důvodu. To je právě ten důvod proč je toto lepší řešit s ošetřujícím lékařem, který Vás zná, všeobecné poznatky nemusí úplně sedět na jednotlivce.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |