Suché oko

Syndrom suchého oka je charakterizován očními symptomy a změnou očního povrchu, které jsou vyvolány nestabilitou slzného filmu nebo jeho hyperosmolaritou. Porušený slzný film si neplní dostatečně své funkce. Dojde ke změnám na spojivce a rohovce. Pacient začne pociťovat v očích pálení, řezání, únavu, pocit písku – zkrátka nepohodu (diskomfort). Stanovení správné diagnózy a zavedení příčinné (kauzální) léčby a zavedení podpůrné, slzy posilující a nahrazující (substituční) léčby může kvalitu života pacientů velmi zvýšit. Slzný film je tenká ochrana povrchu oka. Tvoří ho voda a elektrolyty, mucin, imunoglobuliny, lysozym, lactoferin, růstové faktory, lipidy a další složky. Tyto látky se organizují do vnitřní vrstvy mucinózní tloušťky asi 0,2 µm, střední vrstvy vodní s tloušťkou okolo 10 µm a zevní vrstvy lipidové tloušťky asi 0,1 µm. Vnitřní vrstva snižuje povrchové napětí a způsobuje změnu vodu odpuzujícího (hydrofobního) povrchu buněk na vodu přitahující (hydrofilní). Střední vrstva vodní obsahuje nízkomolekulární substance. Její hlavní funkcí je omývání oka a zvlhčování (lubrikace) očního povrchu. Zevní tuková (lipidová) vrstva obsahuje volné mastné kyseliny, volný cholesterol, triglyceridy, sterolové estery polarizované a nepolarizované lipidy. Zvyšuje povrchové napětí slzného filmu a snižuje tak jeho rychlé odpařování.

Příznaky suchého oka

Pokud dojde k poruše jedné, dvou nebo i všech tří složek slzného filmu, dojde k pocitu nepohody (diskomfortu). Tento diskomfort pacienti nejčastěji popisují jako pocit sucha, písku nebo pocit cizího tělíska v očích, stěžují si na únavu očí, na pálení, na slzení (!) a zhoršené vidění měnící se během dne. Oko bývá lehce zarudlé, někdy světloplaché. Zvláště kuriózní je slzení při těžším syndromu suchého oka. Jde o reflektorické slzení, které se spouští již tak pokročilými defekty na povrchu spojivky a rohovky, jakoby v očích písek opravdu byl. Zhoršené vidění měnící se během dne je také logické. Slzný film je první refrakční rozhraní oka. Mezi vzduchem a vodou slz se světelné paprsky lámou nejvíce. Kolísá-li během dne tloušťka slzného filmu, mění se tím logicky i refrakční mohutnost oka. Potíže jsou obvykle dlouhodobé (chronické).

Příčiny suchého oka

Rizikových faktorů pro vznik syndromu suchého oka je opravdu mnoho. Začínají zevním prostředím. Často se pohybujeme v uměle vytopených nebo klimatizovaných prostorách, kde je velmi suchý vzduch. Pokračují nezdravými návyky. Při řízení auta nebo při sledování obrazovky PC nám klesá frekvence mrkání. Rizikem jsou i systémová onemocnění jako cukrovka (diabetes mellitus), revmatické choroby, kolagenózy, systémová onemocnění cév (vaskulitidy), onemocnění štítné žlázy, sarkoidóza, infekční nemoci a nádory (malignity). Lékově podmíněné snížení tvorby slz (hyposekreci), mohou mít na svědomí mnohé lékové skupiny (diuretika, betablokátory, cytostatika a další). V praxi syndromem suchého oka také trpí často ženy, které užívají prostředky proti otěhotnění v tabletách (orální kontraceptiva). Z očních příčin to bývá často lokální léčba očních chorob. Oční kapky obsahují antimikrobiální složky, které porušují stabilitu slzného filmu. Oční příčiny zahrnují také některé oční choroby a fyzikální nebo chemické poškození oka. Rizikem jsou také poruchy postavení víček.

První pomoc při suchém oku

V terénu (bez vyšetření očním lékařem) nejen že není možno přesně stanovit, která vrstva slzného filmu je porušena. Není možno ani přesně určit, zda o syndrom suchého oka opravdu jde. Je však možno z výše uvedených potíží a stesků pacienta na syndrom suchého oka pomýšlet. Zdravý rozum pak velí doporučit pacientovi, aby si „své“ oční kapky v přehršli nabídky hledal. Většina pacientů v tomto hledání ráda postupuje systémem od levnějších preparátů k dražším. Pokud levnější preparát stačí, aby se člověk cítil dobře, není nutno přistupovat k nákladnější léčbě.

Návštěva lékaře při očních potížích

Určitě očního lékaře navštivte bez odkladu, máte-li:

 • Ztrátu nebo poruchu zraku. Zvláště, pokud tato potíž nastala náhle.
 • Úraz oka.
 • Bolest oka. Zvláště je-li spojena s bolestivostí oka při dotyku přes víčko.

Prevence suchého oka

Prevencí je zmírnění nebo ideálně odstranění všech příčin, které ke vzniku suchého oka napomáhají. Prevencí diskomfortu je užívání umělých slz. Kapejte si do očí vždy, když cítíte potíže. Nebezpečí předávkování u umělých slz nehrozí. Máte-li oči červené, vynechejte nošení kontaktních čoček až do doby, kdy se oči zklidní.

Léčba suchého oka

 • Z pohledu očního lékaře (oftalmologa) by léčba syndromu suchého oka měla být komplexní. Na prvním místě musí oční lékař zjistit, která složka slzného filmu je postižena a na základě tohoto zjištění pak stanovit vhodnou léčbu a dávkování. V léčbě syndromu suchého oka se užívá:
 • Úprava zevního prostředí (omezení pobytu v klimatizovaném, prašném, zakouřeném prostředí, dostatek spánku, pitný režim, pobyt v přírodě a omezení pobytu před monitorem PC nebo televize). Dlouhodobé trvalé nošení kontaktních čoček se doporučuje u syndromu suchého oka omezit.
 • Medikamentózní léčba
 • Chirurgická léčba

U většiny pacientů se syndromem suchého oka je možno vystačit s úpravou prostředí a léčbou medikamentózní. Tu na prvním místě tvoří slzy posilující a nahrazující (substituční) léčba umělými slzami ve formě kapek. Pomocí léků (medikamentózně) je možno provádět i stimulaci tvorby slz. Pomáhá i protizánětlivá léčba. Volba léčby záleží vždy na tíži onemocnění. U těžkých stavů spojených s poruchou postavení víček např. po poleptání musí oční lékaři přikročit někdy i k léčbě chirurgické.

Léky na předpis

Musí předepsat oční lékař podle příčiny, která k suchému oku vedla. Oční lékař také určí dávkování léků. Umělé slzy k léčbě syndromu suchého oka od jara 2008 zdravotní pojišťovny nehradí.

Volně prodejné léky

Oční kapky SENSIVIT - obsahují karboxymetylcellulózu (karmelózu) a vitamíny A a E.

 • dobře stabilizuje všechny tři vrstvy slzného filmu. Vitamíny A a E napomáhají výživě spojivky a rohovky. Vitamín E stimuluje pohárkové buňky spojivky k vyšší tvorbě mucinu.
 • pomáhají při syndromu suchého oka i tam, kde jiné umělé slzy nestačí. Kapejte si do očí vždy, když cítíte počínající nepohodu. Dávkování se řídí mírou potíží pacienta. Nebezpečí předávkování nehrozí.

Oční kapky Hypromelóza-P

 • obsahují hydroxypropylmetylcellulózu (hypromelózu) a pantenol. Hypromelóza dobře stabilizuje slzný film a pantenol napomáhá regeneraci buněk na povrchu rohovky a spojivky.
 • Hypromelóza-P jsou umělé slzy první volby při syndromu suchého oka. Kapejte si do očí vždy, když cítíte počínající nepohodu. Dávkování se řídí mírou potíží pacienta. Nebezpečí předávkování nehrozí.

Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • Suché ociRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den.jsem 4 měsíce po lejzrov..zakroku.odstraneni dioptrií 3.0. léčbu mám již ukončenou .ale stále trpím suchým okem a musím kapat kapky.je šance.ze syndrom suchého oka odezni? Mám dost často červené oči.ted jsem po zanetu spojivek? Má prace je na PC. Předtím jsem žádné problémy neměla. Dost mě to trápí a co znám lidé také po odstranění dioptr. Nikdo si nic nekape do očí!!!!!!!!

  Reagovat28.10.2018 15:33 od gdpr
  • Re: Suché oci

   Dobrý den.

   Syndrom suchého oka po refrakční operaci oka není neobvyklý a většina pacientů s ním v nějaké formě má problém. Ze zkušenosti vím, že v tomto ohledu bývají pacienti poučování a tato informace bývá i běžně uvedená v rámci různých popisů operačních výkonů. Osobně jsem operaci absolvoval a kapky jsem užíval minimálně půl roku, poté to již nebylo potřebné. Jedná se ale o individuální problém - u někoho mohou být potíže výraznější - a nezanedbatelnou roli může hrát i "přetěžování" očí z nejrůznějších důvodů. Nelze tedy předem odhadnout, jak se bude Váš stav vyvíjet, ale určitě bych doporučil kapky podle potřeby používat. Poraďte se s očním lékařem ohledně vhodného typu. Některé kapky obsahují konzervační látky, které jsou nevhodné pro dlouhodobé použití.

 • kapkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Chtěl bych se zeptat. Jestli kapky pomáhají také když např. sedím dlouho u pc apod.

  Reagovat08.03.2018 18:48 od gdpr
  • Re: kapky

   Dobrý den.

   Neupřesnil jste na co a jaké kapky mají pomáhat, proto bohužel nedokážu relevantně odpovědět. Kapky (a jiné léky) se většinou používají, pokud máte nějaké potíže. V případě, že pracujete dlouho s PC a potíže nemáte, preventivně spíše nejsou potřeba. Vhodnější je myslet na režimová opatření, která mohou poct problémům předejít - práci přerušovat přestávkami, myslet na mrkání (člověk u PC to dělává méně a rohovka pak více vysychá), dopřát si odpočinek. V případě, že již potíže s tzv. suchým okem máte, je lepší se nechat vyšetřit specialistou - minimálně v době, kdy potíže začnou. Vyhnete se pak nevhodně zvolené terapii a případně nesprávné identifikace příčiny potíží. 

 • suché oči - 45letRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, asi od 5let (tj.45let) mám problémy se suchýma očima. Původ problému je že jsem se jako děcko musel (diktát rodičů) opalovat "horským sluníčkem",. Došlo k silnému zánětu spojivek,návštěva lékaře když jsem nemohl rozlepit oči.... prakticky celý život mám problémy s pálením, suché oči.Návštěva očního lékaře nikdy nepomohla. Asi před 8-10lety jsem začal používat kapky Evercil a byl to pro mne doslova zázrak,maximální uklidnění a "zchlazení" oka. Přibližně před 3-4roky došlo ke změně obalu-původní skleněný za plastový a už jsem cítil slabší účinek. Asi před rokem prakticky zmizel z lékáren úplně a nemohu jej nikde koupit. Údajně výpadky ve výrobě-opakovaně. Nabízené jiné kapky nepomáhají vůbec nebo jen chvilku,o ceně ani nemluvím...... Můžete prosím doporučit něco se stejným složením?

  Reagovat10.02.2018 18:06 od gdpr
  • Re: suché oči - 45let

   Dobrý den.

   Takto dlouhodobý problém nelze zcela jednoduše uzavřít cestou internetu. Návštěva očního nemusí nutně znamenat, že vše se vyšetřilo a uzavřelo - zánět spojivek je velmi nespecifický a často vleklý problém. Možnosti diagnostiky a zejména zkušenosti se zlepšují a liší podle pracoviště. Suché oko může pravděpodobně souviset s Vaším problémem z dětství, ale nemusí to být (jediná) příčina. Potíže mohou být i "současné", kde se problém udržuje například pobytem v prašném prostředí, ale i nevhodnou medikací a jinými důvody. To, že určitý typ medikace zabral "jako zázrak", může svědčit o tom, že dlouhodobě nebyla léčba optimální. Například Vámi uvedený lék není na dlouhodobou léčbu vhodný vzhledem k použitým konzervačním látkám - podle příspěvku vyplývá, že jste ho užíval léta. Nejsem oční specialista, ale spíše než se snažit najít uvedenou medikaci, bych se obrátil na nějaké specializované pracoviště a možná opakovaně se pokusil o nastavení dlouhodobé spolupráce a léčby ze strany očního lékaře. 

 • Bolest kolem okaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, moc bych poprosila o radu, nemohu manžela nijak přimět, aby šel k lékaři. Už tři dny ho bolí svaly kolem levého oka. Spíš ve vnějším koutku. Bolest je stálá, tupá, nepulzuje, bolí také při otáčení oka. Samotné oko je od vnějšího koutku trochu zarudlé. Včera bylo na kůži pod okem vidět jemné tikání, které necítil. Vidění není nijak zhoršeno. Můžete mi prosím říct, čím to může být způsobeno? Než ho to začalo bolet, udeřil se pod okem vedle nosu do lícní kosti. Ale pokud si vzpomínám, už se u něj podobná bolest objevila jednou. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Monika

  Reagovat21.05.2016 06:27 od gdpr
  • Re: Bolest kolem oka

   Dobrý den.

   Bohužel, na dálku nejde stav posoudit. Pokud se potíže objevily po úrazu, je velmi pravděpodobné, že to spolu bude souviset. Nemusí se nutně jednat o poškození oka, místo po úrazu na lícní kosti může být oteklé a případně tak utlačovat/dráždit okolní tkáně. To je ale jen velmi obecná úvaha, pokud potíže s okem přetrvávají, návštěvu očního lékaře bych určitě doporučil.

    

 • sucé okoRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  dobrý den, byla jsem na operaci šedého zákalu v prosinci , od té doby mám problémy se suchýma očima . před 14 dny jsem bylo u lékaře ,ten mi řekl , že trpím alergií , nikdy jsem tyto problémy před operací neměla.co může tuto alergii způsobovat ? kapu si do očí ,ale žádné zlepšení nevidím mám ještě šanci vyléčení děkuji hlubocká hana

  Reagovat29.05.2015 17:12 od gdpr
  • Re: sucé oko

   Bohužel nepíšete, kolik je Vám let. Suché oko je u pacientů vyššího věku velmi časté, souvislost s operací šedého zákalu zde neshledávám.
   Souběh suchého oka a alergických potíží je samozřejmě možný. K zmírnění potíží se suchým okem doporučuji pravidelně a dlouhodobě kapat umělé slzy, nejlépe bez konzervačních prostředků a k upřesnění alergických potíží je nutno doplnit alergologické vyšetření.

 • DotazRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, v dětství jsem prodělala rakovinu, jejímž následkem jsem přišla o jedno oko. V poslední době mě u zdravého oka trápí syndrom suchého oka. Doktor, kterého jsem navštívila mi předepsal medikamenty, které pouze oku lehce ulevily, ale problémy zdaleka nevyřešilly. Jako další krok léčby navrhuje ucpání slzných kanálků. Ve vašem článku zmiňujete chirurgický zákrok - je to zmiňované ucpání? Přijde mi tento zákrok poněkud "radikální", proto bych ráda znala další názor a především rizika takového zákroku, případně jestli to v budoucnu může mít vliv na kvalitu mého zraku. Především bych však při své situaci ráda věnovala oku zvýšenou péči. Je mi 30 let a živím se kancelářskou prací u počítače, myslíte že je třeba zaměstnání nějakým způsobem radikálněji změnit, abych se v budoucnu nevystavovala větším rizikům,? Zároveň jsem i přemýšlela na oslovení soukromé oční kliniky, abych si zajistila záruku zvýšené a tedy snad i kvalitní péči. Vidíte v nich přidanou hodnotu? Moc děkuji za odpov

  Reagovat13.06.2014 15:18 od gdpr
  • Re: Dotaz

   Dobrý den.
   Omlouváme se za pozdější odpověď, ale podle Vašeho příspěvku nebylo možné dojít k nějakému jasnému a jednoznačnému řešení a doporučení. Ohledně chirurgického výkonu se musíte poradit přímo a osobně se specialistou, který takové výkony provádí. Co se týče kapiček na suché oko, určitě vyzkoušejte přípravky střídat. Hlídejte si obsah benzalkoidu chloridu (používá se standardně jako konzervační látka) - některé studie ukazují, že na dlouhodobé užívání nemusí být vhodný. Jinak doporučuji kontakt se specialistou, ideálně na vyšším pracovišti (velké, fakultní nemocnice), které budou mít v takto specifické situaci nejvíce zkušeností.
    

 • suché okoRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,léčím se na suche oko kapu si Lacrisyn je to asi málo p.DR mi řekla že máme počkat do podzimu asi se bude operovat šedý zákal.Nevím,ale jsem si šáhla na oči a jedna bulva se mi nějako stahla mám jí menší než pravou.Prosim nevysušuje se mi oční bulva a nemůžu oslepnout.Léčím se na ŠŽ a cukrovku tablety.Prosím o radu aby jsem nic nezanedbala a neoslepla.Děkují za odpověd REZEKOVA

  Reagovat02.05.2014 10:06 od gdpr
  • Re: suché oko

   Dobrý den.
   Suché oči můžete řešit nezávisle na zákalu. Většinou se jedná o užívání různých kapek a režimová opatření ve smyslu zabránění vysušování (klimatizací, trvalou práci u počítače atd.). Tyto věci můžete provádět bez ohledu na to, jestli Vás čeká operace nebo ne. Co se týče velikosti bulev, pokud máte jednu větší, je nutné vyšetření u lékaře. Je možné, že se Vám to jenom zdá, měl by to hodnotit někdo jiný, ideálně lékař. Příčin by mohla být celá řada, ale je jen velmi nepravděpodobné, aby se bulva zvětšila nebo zmenšila po tom, co si šáhnete do oka. Pokud se bojíte, že se Vám zmenšuje kvůli vysychání, tak se bát nemusíte, je to po nesmysl, takhle to nefunguje. Nitrooční obsah se Vám „vysušit“ nemůže a už vůbec ne kvůli syndromu tzv. „suchého oka“, cože je vysychání slzného filmu, který je na povrchu rohovky. Štítná žláza může někdy změnu vzhledu očí ovlivňovat („vyboulené“) oči, ale jednalo by se spíše o oboustranný problém. V každém případě se nic nestane, pokud si necháte u praktika štítnici zkontrolovat. Co se týče cukrovky, jedná se o závažné onemocnění, které může mít na zrak vliv a v horizontu let můžete i oslepnout. Je to však ze zcela jiných příčin (urychlení ucpávání cév) a s vysycháním oka jako takovým nesouvisí. Cukrovku je proto nutné hlídat a řídit se pokyny lékaře (léky, životospráva atd.).
    

 • suche okoRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Uvadite zde,ze je mozne stimulovat tvorbu ocnich slz pomoci leku,ale neuvadite zde,pomoci kterych leku lze slzy stimulovat.

  "Pomocí léků (medikamentózně) je možno provádět i stimulaci tvorby slz"

  Mam po antidepresivech suche oci. Nyni uz pres rok anitdepresiva neberu,ale oci se mi jen velmi pomalu vraceji do zdraveho stavu,v posledni dobe to uz dokonce stagnuje,neni uz znat zadne zlepseni,presto mam ale suche oci a musim si treba 10 krat denne kapat HYLO GEL. Na rohovkove ambulanci me "specialisti" rekli,ze zadne leky na podporu vytvareni slz nejsou,ze si mam jen kapat umele slzy a doufat,ze se mi to casem zlepsi. Mimochodem cekaci doba na vysetreni byla cca 6 mesicu a vysledek zadny.
  Pokud skutecne existuji leky,ktere podporuji tvorbu slz,muzete mi prosim napsat jejich nazev,pripadne jestli jsou na predpis ci ne. Nechce se mi verit,ze by ceke zdravotnictvi bylo na tom natolik spatne,ze radsi doktorka rekne,ze ty leky neexistuji,misto toho,aby mi napsala predpis na drahe le

  Reagovat02.03.2014 21:34 od gdpr
  • Re: suche oko

   Léky na podporu vytváření slz skutečně v současné době nejsou na trhu. Nezbývá tedy, než aplikovat preparáty ke zlepšení slzného filmu. Pokud jste nucen kapat až 10x denně, zkuste aplikovat umělé slzy ve formě gelu.

   • Re: Re: suche oko

    Nechapu proc nekdo smazal moje predchozi asi 4 prispevky?

    Reagovat20.04.2014 14:40 od gdpr
 • sjegrenuv syndromRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  dobry den,mam tezky syndrom suchého oka,prokazany sjegrenuv syndrom, pouzivam ruzne kapky masti,ale bohužel nic nepomaha. ma, i spuntiky zavedene,ale zadne zlepseni. momentalne mam velke bolesti které trvaji 2 mesice,otekle krvave oko, vidim na nej rozmazane. doktori mi neumi nijak pomoci. uz nevim co s tim. ty bolesti jsou velike. dekuji za radu

  Reagovat07.02.2014 17:59 od gdpr
  • Re: sjegrenuv syndrom

   Vaše diagnosa - tedy syndrom suchého oka a Sjogrenův syndrom jsou bohužel často spojeny i s takto těžkými příznaky. Je tedy nutné nadále kapat kvalitní umělé slzy ve formě kapek a gelů a případně navštívit klinické pracoviště zabývající se onemocněním přední části oka.

  • Re: sjegrenuv syndrom

   ahoj to co popisuješ mám také,mám Sjs přes 10let,silikon.uzávěry v slzných kanalcích a stějně řežou,páí,bolí,hnis at dělám co dělám...pokud chceš napiš na mail leny4@seznam.cz a můžeme si měnit zkušenosti

   Reagovat22.02.2014 15:30 od gdpr
 • těžke očiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  prosim o radu,pracuji koukaním na monitor,občas mi dloubalo v oku.pred třemi tydny mi začaly oči bolet,když jsem koukla dolu ,nahoru,do stran.Lékařka mi dala framikoin a kapky .povolilo to tak na 2dny.pak mi jedno oko palilo,a v koutku zčervenalo.rano mi víčka natekly,a měla jsem pocit suchych očí.jela jsem na oční,a tam mi dali jinej framikoin,a že na teklý víčka i věkem.a mam davat studeny.po5 dnech mi ten suchy pocit v očích trochu povolil,ale natekla víčka ne.

  Reagovat08.11.2013 15:49 od gdpr
  • Re: těžke oči

   Vámi popisované potíže bych přisuzovala především tomu, že pracujete na počítači. Jedná se velmi pravděpodobně o syndrom suchého oka. Doporučuji pravidelnou aplikaci umělých slz a to nejlépe bez obsahu přidaných konzervačních prostředků. O výběru vhodného preparátu se doporučuji poradit v nejbližší lékárně.

 • Červené nitkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý deñ, prosím o radu. Už dlhšiu dobu mám na bielku červené nitky, ktoré niesú moc výrazné. Nosím aj okuliare dlhodobo. Mám rád PC no niesom závislý. Môžu tie nitky zmiznúť aj bez zásahu lekára ?
  Za odpoveď vopred Ďakujem.

  Reagovat14.08.2013 10:48 od gdpr
  • Re: Červené nitky

   Červené "nitky" jsou patrně rozšířené cévky spojivky v důsledku dráždění povrchu oka, a to z různých důvodů. Bylo by dobré zkontrolovat Vaši brýlovou korekci. Bylo by také dobré v lékárně zakoupit umělé slzy a kapat si je do očí. Pokud nejsou potíže výrazné, měly by ustoupit.

 • porucha zrakuRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den prosim o radu. Už několik let mi slzí oči i při zývání i když se dotknu víček občas mám zákal a nebo se mi objeví jakoby tečka a pálení očí zatím sem s tím u lékaře nebil

  Reagovat22.07.2013 12:56 od gdpr
  • Re: porucha zraku

   Slzení při zívání případně při dotyku oka je reflexní a zcela normální. Objevení se tečky před okem je spojeno většinou se sklivcovými zákaly. Pálení oka může mít řadu potíží, nejčastějším důvodem je Syndrom suchého oka. Každopádně doporučuji navštívit očního lékaře, aby vyloučil jiné příčiny Vašich obtíží.

  • Re: porucha zraku

   Dobrý den.
   Doporučil bych začít u praktického lékaře, který by mimo jiné měl orientačně vyšetřit zrak. Poté Vás podle potřeby odešla na oční. V lékárně můžete do té doby vyzkoušet tzv. „umělé slzy“, tj. kapky na obnovu slzného povrchu oka. Existuje mnoho přípravků, můžete si vybrat na našich stránkách nebo se poradit v lékárně.

 • Oční víčkaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, prosím o radu. Již cca 6.měsíců nemohu normálně otevřít oči, jakobych měl křeč ve víčku, abych vůbec někam došel, musím si při chůzi víčko držet rukou. Není ochablé, možná lehce nateklé. Někdy, když jsem v klidu, tak se to během chvilky zlepší a oči sice silně přimhouřeně, ale bez pomoci otevřu a při záklonu hlavy malinkou škvírkou vidím před sebe.
  Není potřeba podrobněji popisovat, jaké problémy mi to způsobuje. Velice mě to omezuje naprosto ve všem. Několik týdnů jsem se snažíl nedostat do depresí a pořád věříl, že se to zlepší. V tuto chvíli mám za sebou vyšetření na očním (naprosto v pořádku), na neurologii (CT mozku v pořádku, MR v pořádku) a nikdo nikde na nic nepřišel ani neporadil a já si skutečně nevím rady. Předem děkuji za jakoukoliv reakci.

  Reagovat07.02.2013 19:10 od gdpr
  • Re: Oční víčka

   Vzhledem k tomu, že nemám přesnější informace o Vašem zdravotním stavu a vzhledem k tomu, že všechna provedená vyšetření byla dle Vás v pořádku, doporučovala bych konsultaci na nejbližší Oční klinice Vám dostupné Fakultní nemocnice, kde budou jistě schopni doplnit eventuálně další vyšetření či testy.

 • porucha zraku ?Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Ahoj. Mam problem s tim ze kazdou chvilu ve skole nebo kdyz koukam na mobil atd...me stipou oci a to neni jedine. Uz se par let mam poruchu zraku a to takoviu ze obcas mi pred okem propluje takova skvrna ( je to jak kdyz je mastnota polivky na hladine ) uz se to i lecilo jakysima prqskama po kterych sem extreme stloustnul. Pak mi doktorka rekla ze se ta nemoc zastavila. No a ja mam porad pred ocima ty zakali.. Ted sem zase zhubl. Je mi 15 let a bojim ze mi ty prasky zase vrati. A nebo mam otazku. Ten kal pred ocima budu mit do konce zivota nebo ne? Dekuji....

  Reagovat03.01.2013 20:01 od gdpr
  • Re: porucha zraku ?

   Co se týká zákalů před očima, pravděpodobně jste prodělal některou z forem zánětů živnatky nebo sklivce. Jako následek těchto zánětů jsou skutečně zákaly, které vnímáte jako plovoucí skvrny před očima. Je dosti pravděpodobné, že tyto zákaly již nezmizí. Mohu ale říct, že většina lidí si na tyto zákaly zvykne a časem je přestane vnímat. Pokud ovšem těchto zákalů přibývá či jsou spojeny se zhoršením zraku, doporučuji navštívit lékaře, který Vás již dříve léčil, aby se vyloučil případný návrat Vaší nemoci.
   Ohledně pálení očí doporučím pořídit si v lékárně tzv. umělé slzy a při potížích si je nakapat.

 • suché očiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den...od doby kdy jsem zkoušela nosit kontaktní čočky...se mi objevil problém s očima..ráno se probouzím a špatně vidím..oči mám červené..většinou se to po chvíli zlepší ale levé oko mám během dne stále rozostřené..a pocit suchosti nebo pisku v oku mám pořád..používám kapky Visine suché oči..ale pomáhají jen na chvíli...pracuji v suchém prostředí..a zhoršuje se mi to při koukání na televizi nebo na monitor...měla jsem vždy levé oko slabši než pravé...nosím brýle na dálku 1 dioptrie..potřebovala bych poradit...jaké kapičky by mi přinesli ulevu..děkuji...

  Reagovat23.10.2012 22:11 od gdpr
  • Re: suché oči

   Podle popisu Vašich potíží se jedná patrně o příznaky suchého oka. Doporučuji tedy kapat umělé slzy, které by měly být bez konzervačních prostředků - jinak může dojít k poškození kontaktních čoček - a zároveň bych volila umělé slzy o vyšší viskozitě - "hustější", aby došlo k déletrvající úlevě. Jinak jsou samozřejmě nezbytné kontroly u Vašeho očního lékaře nejen ke kontrole čoček, ale také k vykorigování refrakční vady.

 • suche okoRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobry den, uz dlhsiu dobu si vsimam zvysenu tvorbu slz, a obcasne rezanie v ociach a mierne zacervenanie, na ociach sa mi tvori akoby taky bezfarebny povlak, a v kutikoch oci mazlava hmota, ktoru si musim pocas dna viac krat utierat.. Je viac menej bezfarebna, az svetlunko biela. Niekedy mi to prechadza aj cez cele "oko" ten povlak, samozrejme len v takych mensich mnozstvach ale ked mi to prechadza cez duhovku stane sa mi ze sa mi tym padom zahmli na chvilu videnie az kym si to neutriem. Je aj takyto povlak priznakom sucheho oka alebo to moze byt nieco uplne ine? dakujem za odpoved.

  Reagovat06.09.2012 16:02 od gdpr
  • Re: suche oko

   Vaše potíže jsou poměrně typické pro syndrom suchého oka. Popisovaný povlak je vlastně hlen, ten pochopitelně může zamlžovat vidění. Vhodná je aplikace umělých slz, které by Vaše obtíže měly zmírnit či je úplně odstranit.

 • Suché oči..Rozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

  Dobrý den, je mi 17 let a necelý rok nosím kontaktní čočky. Asi před 2 měsíci se mi v oku objevilo pár červených žilek a postupně mě oko začalo trochu pálit, začala jsem mít pocity suchého oka(ráno, když fouká vítr, klimatizace...), pocity cizího tělesa v oku, zarudlé oči. Zašla jsem tedy za oční doktorkou a ta mi diagnostikovala suchý zánět oka(syndrom suchých očí). Předepsala mi umělé slzy Refresh. Kapu si je asi 4x denně, už asi 3 týdny. Stav se postupně zlepšuje, ale velmi pomalu. Zajímalo by mě tedy, za jak dlouho se oči vyléčí úplně, kdy vymizí ty červené žilky a kdy bude oko zase vypadat a cítit se zdravě. Nebo ty žilky v oku zůstanou napořád? A kdyby nezmizely, dají se nějak odstranit, popř. kde a kolik to stojí?
  Předem moc děkuji za odpověď.

  Reagovat18.08.2012 18:37 od gdpr
  • Re: Suché oči..

   Dobrý den.

   Syndrom suchého oka je bohužel dlouhodobý problém. Léčí se užíváním umělých slz (=preparátů na úpravu slzného filmu), které je nutné někdy aplikovat i trvale. Existují různé druhy, některé mohou být například lepší na úvod onemocnění, jiné například na noc nebo na méně častou aplikaci v průběhu dne. Dal bych na doporučení Vašeho očního lékaře. Důležitá je také úprava životosprávy. Pokud se můžete dráždivým faktorům vyhnout nebo je omezit, určitě tak udělejte (klima, ventilátory, omezení nošení čoček). Dopřejte Vašim očím dostatek odpočinku a to i v průběhu dne (zavření očí na několik vteřin každých cca 15-20 minut, nezapomínat na mrkání při používaní počítače atd.). Uvedené žilky jsou projevem zánětu (konjunktivitida), při dodržování terapie by tento problém mohl postupně odeznívat, nedají se však odstranit nějakou chirurgickou/kosmetickou metodou. Při přetrvávajících potížích bude vhodné konzultovat nějaké větší (fakultní) pracoviště, které se touto problematikou zabývá.

   • Re: Re: Suché oči..

    Dobrý den, děkuji za odpověď a ještě bych se chtěla zeptat, napsala jste, že tento problém by MOHL odeznívat. To znamená, že není zaručeno, že se oko vyléčí a že zmizí ty žilky? Jak dlouho obvykle trvá vyléčení(včetně vymizení příznaků)?
    Předem děkuji za odpověď.

    Reagovat24.08.2012 14:40 od gdpr
    • Re: Re: Re: Suché oči..

     Dobrý den.

     Na Vaší otázku bohužel nejde přesně odpovědět, je to velmi individuální. Samotný syndrom suchého oka nejde vyléčit jako například angínu podáním antibiotik. Jedná se spíše o stav, kde se posouvá rovnováha na obě strany, podle podpůrné léčby, režimových opatření a také je různá u každého člověka. Červené žilky jsou pak jen následek, který bude reagovat na výše uvedené základní „onemocnění“. Například teď při léčbě mohou klidně i vymizet a pak se při dlouhé cestě klimatizovaným autem nebo náročnější směně v práci mohou znovu vrátit. Pokud však přesto chcete přesnější odhad, je nutné ptát se někoho, kdo projevy viděl naživo, co je Váš oční lékař. Pokud se tedy nynější stav neodvíjí podle představ a předpokladu Vašeho lékaře (pokud Vás tedy ohledně prognózy při vyšetření poučil), objednejte se opět na kontrolu.

 • suché okoRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den

  již 4 roky, od 23 let věku, se potýkám se suchým okem. Spouštěcím impulsem byla několikahodinová práce na přímém slunci, kdy se v očích něco změnilo. Ode té doby trpím nepříjemnými pocity, bolestmi, oči nesnesou dříve běžné namáhání, objevují se nové a nové červené žilky v bělmu (jak pohyblivé, tak hlubší). Můj oční lékař během cca roku kdy jsme se s ním snažil řešit objektivní příčinu neurčil, jen doporučil používat umělé slzy. To dělám, ale i tak mám pocit, že jen více méně brzdí degres ale obecně nic neřeší. Chci se proto zeptat, zda existuje nějaká možnost, jak se s tímto vypořádat, případně zda v ČR existuje lékař/pracoviště, který by se tímto zabýval?

  Reagovat30.05.2012 15:44 od gdpr
  • Re: suché oko

   Ahoj Jirko,

   Mám SSO vyššieho stupňa (SHIRMER < 5mm), takže som závislý od umelých sĺz a dodnes som si na tento stav poriadne nezvykol, hoci to mám už 5 rokov. Oči ma pália, su suché a prižmurujú sa (očný tik), čo je dosť nepríjemné lebo si to všíma okolie. Používam Systane Ultra počas dňa, Vidisic gel na noc a pred prácou na počítači (max. hodinu).
   Výrazne ma to obmedzuje, dal by som všetky úspory aspoň na čiastočné zlepšenie tohto stavu. Najradšej by som si dal implantovať dropný elektronický dávkovač pod kožu, ale to je ďaleká budúcnosť. Na zmiernenie nášho trápenia pripadá do úvahy Autológne sérum alebo Restasis (Cyclosporin A). Skus navštíviť VFN Praha - Centrum pro nemoci rohovky a spojivky. O dva týždne sa tam chcem objednať. Veľa šťastia.

   Reagovat14.06.2012 20:46 od gdpr
  • Re: suché oko

   Bohužel syndrom suchého oka se vyskytuje u stále mladších lidí v souvislosti s pracovním zařazením, životním prostředím atd. Bohužel nepíšete, jaké zaměstnání děláte. Syndrom suchého oka -pokud se nejedná o spojení s celkovým onemocněním - se léčí umělými slzami a to v podstatě trvale. Co se týká doporučení pracoviště - opět nepíšete odkud jste, ale doporučovala bych poradně pro onemocněním předního segmentu na některé z klinik-např. VFN Praha nebo FN Brno či Olomouc.

 • suché okoRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den, už jsou to 2 roky ,kdy jsem měla zánět rohovky v obou očí,po dlouhé léčbě a návštěvách rohovkové poradny,to pořád není dobré,vznikl syndrom suchého oka,a to mě trápí dodnes.Mám obavy jestli se toho ještě někdy zbavím.Kapu umělé slzy až 5xdenně,vystřídala jsem různé druhy,na noc musím dávat oční mast vit.A post.,která ale ted bohužel není-dlouhodobý výpadek,místo toho používám Hypotears gel,ale není to ono.Nikdo mě nedokáže říct kdy mě potíže přestanou,přece není možné,aby v dnešní době nebyl žádný lék,který by mě už konečně pomohl od těchto potíží.Prý je to dlouhodobá záležitost ,lae jak dlouhodobá 2 roky je málo?Prosím pomožte mi radou,jaký lék by mi pomohl.Děkuji

  Reagovat06.07.2010 15:12 od gdpr
  • Re: suché oko

   Ahoj Jitka,
   Zdá sa,že máme podobný príbeh. Mám 26 rokov, Syndróm suchých očí mi ostal po chlamýdiovej infekcii spojoviek a po množstve očných liečiv a umelých sĺz. SSO mám 5 rokov. Nemôžem pracovať s počítačom, vo vetre, v prachu, v suchu, pod klimatizáciou, musel som zanechať prácu a rekvalifikovať sa. Očný lekári často SSO zlahčujú s tým, že ak nemáš vredy na rohovke tak to nie je závažné. Keď sa Ti prestanu tvoriť slzy závažné to je, lebo ak sa Ti nedá rozumne pracovať na počítači, ak sa Ti nedá čítať, nemôžeš sa zamestať inak ako manuálnou prácou vo vlhkom prostredí...
   Umelé slzy nie su liek, su nahradou sĺz a to dosť drahou náhradou. Moje náklady na slzy bez konzervantov. a gely na noc su 43e na mesiac bez vyživ. doplnkov.
   Daj velký pozor, aby si neužívala umelé slzy s konzervantami, najme nie s Benzalkónium chloridom - typu Hypromelóza, Visine...
   Odporúčam Ti liečiť sa Autológnym sérom. Ak potrebuješ informácie, odborné články napiš mi na milos.vesely@gmail.com. Držím Ti pal

   Reagovat04.07.2012 10:45 od gdpr
  • Re: suché oko

   Dobrý den,
   bohužel, vzhledem k tomu, že neznám přesněji důvod zánětu rohovky, nelze Váš stav přesně posoudit. Obecně ale platí, že syndrom suchého oka je bohužel onemocnění dlouhodobé a to včetně léčby. Očních preparátů k léčbě syndromu suchého oka je celá řada a někdy může jistou dobu trvat, než pacientovi některý z preparátů takzvaně "sedne".

 • mám problémy s okem jde o bolest...Rozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  mám problémy s okem jde o bolest vnějšího koutku která se táhne až do spánku,pocit cizího tělesa,řezání při mrknutí nebo nějakém pohybu oka.Zarudnutí není,pokud je pod mrakem nebo prší je to lepší nebo bolest úplně vymizí při slunci je to horší i když používám sluneční brýle.chtěla bych se zeptat jestli může jít o nějakou alergii na slunce.

  Reagovat28.05.2010 21:36 od gdpr
 • dobrý den,syn mi vykuluje oci a...Rozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  dobrý den,syn mi vykuluje oci a protahuje oblicej.Řika,že je ma jako slepené a nuti ho to dělat tento tik.Byli jsme na očním,ale tam bylo vsechno v pořádku.jdeme jeste na alergologii.četle jsem ,že je nějaky tauretuv syndrom,ale doufam,že to nemame.Poprvé se to objevilo v květnu 2008 a znovu v prosinci 2009,dekuji za odpověd

  Reagovat07.04.2010 11:18 od gdpr
  • Re:

   Touretteův syndrom (psáno též Tourettův syndrom) je dědičná neuropsychologická porucha. Projevuje se stereotypními motorickými tiky (mrkání, cukání, mávání horními končetinami) a vokálními tiky (mručení, chrochtání, pokašlávání, vzácněji vykřikování vulgárních výrazů). Ty jsou způsobené nekontrolovatelnými stahy svalů dýchacího ústrojí. Dále se projevuje poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Za svůj objev vděčí Georgesovi Gillesovi de la Tourette.
   U dětí do deseti let se vyskytuje přibližně v 10 případech na 1000 dětí, v dospělosti se téměř nevyskytuje. Ve většině případů má lehkou formu, která ani nevyžaduje léčení. Touretteův syndrom nemá vliv na délku života ani inteligenci. Nedá se léčit medikamenty, znatelných pozitivních výsledků bylo dosaženo jen u určitých druhů tiků. Na ně byla aplikována specializovaná terapie, podporovaná léky. Touretteův syndrom je geneticky předurčený, i když se zatím nepodařilo přijít na přesná pravidla dědičnosti této poruchy.
   Doporučuji Vám psychologické vyšetření, EEG, neurologické vyšetření.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!