🚚 Měsíc dopravy ZDARMA 🚚

Úvod
Poradna
Oči
Oční alergie

Oční alergie

Nejčastějším projevem oční alergie je sezónní a celoroční alergický zánět spojivek. Jde o zánět tenké blanky, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Obvykle je součástí širšího alergického syndromu a sezónní zánět bývá spojen často se sennou rýmou. Vyskytuje se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi. Při samostatném výskytu je následkem přímého kontaktu oka a látek roznášených vzduchem (pyl, spóry hub, prach, zvířecí alergeny, a další). Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při zanesení chemických látek prsty do očí (kosmetické pudry, laky, oční léky jako např. antibiotika, antiglaukomatika apod.). Často dráždí konzervační látky těchto přípravků.

Příznaky oční alergie

Výrazné svědění, zvýšené slzení, spojivky jsou oteklé, zarudlé, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání a zarudnutí očí. Zvýšená tvorba slz je snahou oka vymýt dráždivou látku.

Návštěva lékaře při oční alergii

Vždy při výrazných obtížích, při mírných obtížích a trvání více než 3 dny. Při akutní fázi nenosit kontaktní čočky. Návštěva lékaře je nutná kvůli nebezpečí vzniku následných komplikací.

Léčba oční alergie

Léky na předpis

Lokální léčba antihistaminiky výrazně pomůže zmírnit doprovodné příznaky citlivých, unavených či alergických očí. V akutní fázi se léčí antihistaminiky, pro pozdější fázi léčby se používají kapky, které stabilizují buňky alergické reakce. Lokálně se používá také kombinace antihistaminik a vazokonstriktiv. Některé z těchto léků jsou dostupné i bez lékařského předpisu. Je možno podávat i antihistaminka celkově, neboť blokují působení histaminu, což je látka tvořící se ve chvílích podráždění organismu vlivem alergenu, a tím zmírňují průběh alergické reakce.

V akutních fázích se mohou podávat krátkodobě lokálně kortikosteroidy (nepoužívat při samoléčbě, vzniká riziko steroidního glaukomu).

Přírodní a doplňková léčba

Je třeba omezit kontakt s alergenem a podpořit imunitní systém. Používají se oční kapky, tzv. umělé slzy, které vyplachují oční alergeny a stabilizují slzný film. Někdy lze zpočátku použít i antiseptika jako je karbethopendeciniumbromid.

Pro posílení imunity je důležitá celá řada vitamínů (vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamin E, K). Nejdůležitější je však vitamín C. Používá se i beta glukan, echinacea, enzymoterapie, apod.