Ochrana oka

Ve vyspělých zemích světa – ke kterým se v péči o zrak jednoznačně řadíme - jsou hlavní příčinou nevratné (ireverzibilní) slepoty u starších lidí degenerativní onemocnění sítnice oka.

Sítnice přijímá světelné podněty z okolí. Co to ale sítnice vlastně je? Pokud si představíme oko zjednodušeně jako fotoaparát, pak rohovka a čočka v oku budou objektivem. Tento objektiv nakreslí obraz, na který se právě díváme, na film v našem pomyslném fotoaparátu. Tímto filmem je sítnice. Ze sítnice se pak obraz formou nervových vzruchů převádí zrakovou dráhou do mozku. Tam si obraz teprve uvědomujeme. Tedy vidíme. Užíváme své zrakové funkce.

Co oku škodí?

V buňkách organismu, sítnici oka nevyjímaje, vznikají v důsledku vlastních biologických dějů (a také působením škodlivého záření z vnějšího prostředí) volné radikály - oxidanty. Ty jsou velmi nebezpečné. Poškozují buňky a mohou způsobit až smrt buňky. Organismus je na tyto děje připraven. Proti volným radikálům působí antioxidanty. Ty chrání tkáně před toxickým působením volných radikálů. Antioxidantů je mnoho. Vitamíny C a E, stopové prvky jako Selen a Zinek a mnohé další. Pro oko jsou důležitými silnými antioxidanty, které oko chrání, karotenoidy lutein a zeaxantin. Lutein a zeaxantin se však v těle netvoří. Aby nás mohly chránit, musíme je přijímat v potravě. Lutein nechrání jen oči. Je dobrý i pro srdce a trávicí systém. Pravidelný příjem luteinu může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a může mít i ochranný vliv před výskytem rakoviny tlustého střeva.

Co je u nás nejčastější příčinou ztráty zraku?

Nejčastější příčinou ztráty zraku ve vyšším věku jsou u nás druhotná degenerativní onemocnění sítnice. Je-li postižena centrální krajina sítnice – makula - mluvíme o Věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD) . Jak známo, má VPMD suchou a vlhkou formu. Vlhká forma se dá ovlivnit laserem nebo léky aplikovanými do sklivce oka. Suchou formu nelze zatím léčit vůbec. Jedinou nadějí odvrácení VPMD je tedy prevence.

Příznaky věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD):

Jak se taková VPMD konkrétně projevuje? V místě, na které se nemocný dívá, vnímá deformaci obrazu nebo rozmlžení. Vnímá jakousi nečistotu, skvrnu, která mu nejdříve ztěžuje, později (když sílí) pak znemožňuje ostré vidění. Tedy v praxi nemocnému ztěžuje či znemožňuje hlavně čtení, sledování televize a řízení auta. Potíže se postupně zhoršují. Rovné čáry se mohou jevit jako vlnité. Je obtížnější posuzování vzdálenosti a výšky – to může třeba způsobit minutí schodu. Je čím dál obtížnější najít stejný odstín téže barvy. Na čtení je třeba lepší osvětlení. Jedno oko bývá postiženo dříve nebo více, než oko druhé. Potíže způsobené VPMD se mohou začít projevovat již po 50. roku věku. S rostoucím počtem aktivních seniorů se VPMD u nás stává velkým zdravotním problémem. Lidé se tak díky zlepšujícím životním podmínkám a rostoucí úrovni lékařské péče vlastně „dožívají“ svých potíží a komplikací.

Příčiny věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD):

VPMD má suchou a vlhkou formu. Vlhká forma je způsobena tvorbou abnormálních novotvořených cév v centrální krajině sítnice - makule. Je přítomna naštěstí jen v 10% případů VPMD. Má však na svědomí 90% těžkých ztrát zraku. Vlhká forma se dá ovlivnit laserem nebo injekcemi do nitra oka. V ČR je několik pracovišť, která se takové léčbě věnují.
Suchá forma je způsobena zánikem krevních vlásečnic (kapilár) a postupných ztenčením (atrofií) sítnice v makule. Netvoří se otok. Vyvíjí se velmi pomalu mnoho let. Představuje 90% případů onemocnění. Suchá forma může někdy přejít ve vlhkou formu. Suchou formu nelze zatím bohužel léčit vůbec. Jedinou nadějí odvrácení suché formy VPMD je prevence.
Účinnou léčbu suché formy VPMD tedy neznáme. Jelikož se však toto onemocnění dotýká velkého počtu lidí, probíhá ve věci intenzivní výzkum.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) – kdo je v riziku?

Kteří senioři jsou nejvíce ohroženi? Potenciální rizikové faktory pro vznik VPMD jsou: věk, ženské pohlaví, výskyt nemoci v rodině, vysoký krevní tlak, fyzická nečinnost (inaktivita), onemocnění srdce a cév, světlé duhovky (modré oči), nízký příjem karotenoidů v potravě, vysoká konzumace alkoholu, obezita a častý pobyt na slunečním světle. Statisticky významné rizikové faktory, tedy ty, o kterých s určitostí víme, že urychlují vznik VPMD jsou: kouření tabáku (nikotinismus), nízká hladina karotenoidů v krvi, nedostatek ženských hormonů (estrogenů po ukončení menstruačních cyklů ženy), dalekozrakost a celková hladina cholesterolu v krvi. Jak tedy může každý z nás posoudit, jestli pro něj existuje vyšší riziko VPMD? Jednoduše. Stačí, když si spočítá, kolik výše uvedených rizikových faktorů má. Čím více faktorů, tím větší riziko. Některé faktory člověk ovlivnit nemůže. Třeba modré oči, dalekozrakost, věk, pohlaví či výskyt popisovaných potíží v rodině. Jiné faktory však člověk ovlivnit může. Velmi. Že kouření škodí zdraví, to snad u nás ví už každé malé dítě. Ale že kouření vážně zvyšuje riziko postižení sítnice – to se asi už tak obecně neví. Hlavně však naše stravovací návyky mají na činnost sítnice velký vliv. Zmínili jsme výše význam karotenoidů Luteinu a Zeaxantinu.

Návštěva lékaře při očních potížích:

Určitě očního lékaře navštivte bez odkladu, máte-li:

 • Ztrátu nebo poruchu zraku. Zvláště, pokud tato potíž nastala náhle.
 • Úraz oka.
 • Bolest oka. Zvláště je-li spojena s bolestivostí oka při dotyku přes víčko.

Prevence věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD):

Skladbou stravy můžeme významně ovlivnit své zdraví. Kde je tedy lutein a zeaxantin obsažen? Vyskytují se hlavně v zelenině. Jsou v mrkvi, brokolici, kapustě, kukuřici, listovém salátu, čerstvém špenátu, rajských jablíčcích a zelených fazolkách. Jíte dostatek zeleniny s obsahem Luteinu a Zeaxantinu? Výzkumem bylo zjištěno, že optimální denní dávka luteinu je 6 mg. Bylo dále zjištěno, že sítnici oka mohou chránit i další antioxidanty – vitamíny a minerály. Např. vitamin A, C, E, zinek, selen. Tyto antioxidanty také přijímáme v potravě. Ve vhodné dávce prospívají opět nejen v očích, ale i v celém organizmu. Je však obtížné až nemožné sestavit si jídelníček tak, abychom v něm každý den měli všechno, co oči na ten den potřebují. Jak se pak tedy chránit před VPMD, když je to tak? Nadějí jsou potravinové doplňky. Jejich skladba vychází z posledních vědeckých poznatků. V jedné tabletě denně dodáváme organismu optimální dávku těch přírodních látek, které už prokazatelně oči chrání a prospívají jim. Vhodné je dlouhodobé užívání. K nasycení sítnice luteinem dochází plně až za několik měsíců. Jelikož jde o přírodní doplňky stravy, je možno jejich užívání, i když se člověk léčí jinými léky. Některé potravinové doplňky pamatují i na diabetiky. Neobsahují cukr. Např. přípravek Pro-Visio. V každé oční ordinaci nebo v každé lékárně je možno se dnes dovědět více o tabletách pro ochranu zraku.

Léčba věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD):

Léky na předpis:

K léčbě vlhké formy makulární degenerace slouží speciální oční centra, která v případě potřeby zajistí potřebné injekce do oka.

Přírodní a doplňková léčba:

K prevenci zhoršování suché formy věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) a předcházení jejího zvratu v horší vlhkou formu VPMD užívejte denně jednu tabletu Pro-Visio. Tabletu nepolykejte! Nechte ji rozpustit v ústech jako bonbón se svěží chutí borůvek. Pro-Visio neobsahuje cukr. Mohou je tak užívat i diabetici.

Pro-Visio neslouží jen starším osobám jako prevence ztráty zraku.

Pro-Visio je určeno současně pro:

 • Odstranění důsledků škodlivého záření
 • Pro ochranu očí po operaci šedého zákalu
 • Pro řidiče motorových vozidel
 • Pro děti od tří let věku

Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • Brýle k počítačiRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den, při mém zaměstnání trávím 8 hodin denně u počítače a často u něj sedím ještě doma. Na internetu jsem četla, že se prodávají brýle s antireflexní vrstvou, která má eliminovat únavu očí, od toho bolest hlavy a má oči chránit. Žádné dioptrické brýle nenosím, takže bych ráda věděla, zda pro mě má skutečně význam, si tyto brýle pořídit, tedy zda je pravda, že mé oči budou šetřit a zpomalí horšení zraku při časté práci na počítači? Za odpověď předem děkuji.

  Reagovat28.09.2011 11:50 od gdpr
  • Re: Brýle k počítači

   Dobrý den, při práci na počítači jsou skla s antireflexní vrstvou dobrou pomůckou. Antireflexní vrstva snižuje odlesky od monitoru a může být použita i na sklech bez dioptrií. Jinak bych v každém případě doporučovala u práce na PC aplikovat umělé slzy, neboť může docházet k osychání rohovky při nedostatečném mrkání ,což může také způsobovat potíže s ostrostí vidění.

  • Re: Brýle k počítači

   Dobrý den.

   Základem starostlivosti o Vaše oči je správná pracovní hygiena. Pokud musíte být celý den u počítače, dopřejte si pravidelně v práci odpočinek (například 10 min pauzy se zavřením očí, zaostřování a pohledy na jiné vzdálenosti než obrazovka = dívejte se chvíli z okna). Můžete používat i různé „umělé slzy“ – kapičky do očí, které si koupíte v lékárně. Nic z toho a ani uvedené brýle Vám však únavu a přetížení očí zcela neodstraní a nemusí pomoct při potencionální horšení zraku. Nijaký „zázračný“ a samostatně fungující prostředek na eliminaci efektu dlouhodobé práce na PC neexistuje.

 • víčkaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  dobrý den , chci se zeptat kolik stojí operace víček u pojištovny MV Děkuji

  Reagovat09.08.2011 13:19 od gdpr
  • Re: víčka

   Dobrý den.

   Doporučuji telefonicky kontaktovat pobočku Vaši pojišťovny a zeptat se přímo tam, přesně podle typu zamýšleného výkonu. Pokud vím, kosmetické výkony bez lékařského zdůvodnění pojišťovnou hrazené nebývají.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!