Úvod
Poradna
Oči
Červené oko

Červené oko

Mimo průhlednou rohovku je zdravé oko bílé. Proč se tedy někdy stává, že je oko více nebo méně červené? Stává se to vždy, když se oku děje něco nepřirozeného, nefyziologického. Když oko trpí. Příčiny i příznaky tohoto stavu mohou být různé. Jedno je však společné. Člověk s červeným okem cítí v očích potíž, nepohodu (diskomfort). Podle příčiny a stupně potíží jej to pak nutí různě rychle si hledat pomoc.

Příznaky červeného oka

Proč k začervenání oka vlastně dojde? Je to prosté. Spojivka má v sobě hustou síť vlásečnic (kapilární síť), která za fyziologických okolností není krví naplněna. Proto přes průhledné stěny této kapilární sítě vidíme bílou barvu bělimy. Oko se nám jeví mimo rohovku bílé. Oční lékaři říkají, že oko je klidné. Pokud se však oku cokoliv zlého přihodí, kapilární síť spojivky se naplní. Oko nám díky červené barvě krve více nebo méně zčervená. Jasně červenou, sytou barvu krve je možno vidět také, pokud dojde ke krvácení pod spojivku. Toto obvykle ale člověka vystraší natolik, že vyhledá hned odbornou pomoc očního lékaře sám.

Příčiny červeného oka

„Červené oko“ (naplnění vlásečnic spojivky krví ) může nastat z vícero důvodů. V praxi to jsou nejčastěji:

  • záněty spojivek způsobené bakteriemi, viry nebo kvasinkami
  • alergické reakce
  • astenopeické potíže (začervenání oka způsobené kombinací namáhání zraku – například v autě, u televize nebo u obrazovky počítače - spolu s nekorigovanou nebo nesprávně korigovanou vadou refrakce oka). Oči nemají tedy brýle buď vůbec nebo mají brýle nesprávné. V obou případech se oko namáhá a červená.
  • reaktivní hyperémie (oko může červenat při únavě, pláči, při nošení kontaktních čoček, na mrazu či větru, při pobytu v zakouřené místnosti, při plavání v chlórované vodě apod.)
  • poúrazové stavy (poškození oka mechanicky, zářením nebo chemikáliemi)
  • syndrom suchého oka (oko má porušené složení slzného filmu na svém povrchu. To vede k podráždění oka, k pocitu únavy a nepohody).

Oční lékaři mají pravdu v tom, že udělat správnou diagnózu mezi těmito nejčastějšími možnostmi, je bez příslušného přístrojového vybavení a lékařských znalostí nemožné. Jenže. Při každé banalitě či pocitu nepohody v očích člověk hned nepoběží k očnímu lékaři.

První pomoc při červeném oku

Ideálem by bylo mít nějaké takové univerzální oční kapky na „červené oko“. Nějaké takové „chytré oční kapky“, které by mohl mít člověk po ruce. Kapky, které by většinu výše jmenovaných stavů buď samy vyléčily, nebo alespoň obtíže při těchto stavech značně zmírnily. A napomohly případné další souběžné specifické léčbě mechanickým odstraňováním čehokoliv cizího z oka. Ovšem za podmínky, že by v žádném případě neuškodily, ať už by se v oku dělo cokoliv. Kapky, které by mohl každý s klidným svědomím na jakékoliv „červené oko“ použít. Bez nebezpečí předávkování. Každému. Novorozenci, dítěti i dospělému. A mít jistotu, že pomohou a neublíží. I když není diagnóza přesně stanovena. Kapky bez interakcí s jinými léky. Kapky, které by mohly být „v zásobě“ doma, v autě. K první pomoci k vykapání či výplachům, když se do oka něco nepatřičného dostane. Nebo k řešení „červeného oka“ či pocitu nepohody (diskomfortu) v očích, ať už je příčina jakákoliv. Dlouho se zdálo, že něco takového se nemůže podařit. Ale opak je pravdou. Jeden výrobce se nyní našel. A přitom nevynalezl nic nového. Použil jen to, co se už po staletí v léčbě očí s úspěchem používá. Výtažek ze Světlíku lékařského. Tento výtažek zakomponoval do roztoku očních kapek s názvem OCUflash. Světlík lékařský má dezinfekční, antibiotický, svíravý (adstringentní) i protizánětlivý účinek. OCUflash splňuje vše, o čem jsme výše mluvili. Může se aplikovat dětem již od narození. Výrazně pomůže u pěti z šesti výše jmenovaných stavů červeného oka. Zmírní, ale nevyřeší plně jen syndrom suchého oka. V tomto případě musí být navíc aplikovány umělé slzy.

Návštěva lékaře při očních potížích

Určitě očního lékaře navštivte bez odkladu, máte-li:

  • Ztrátu nebo poruchu zraku. Zvláště, pokud tato potíž nastala náhle.
  • Úraz oka.
  • Bolest oka. Zvláště je-li spojena s bolestivostí oka při dotyku přes víčko.

Prevence červeného oka

Prevencí je odstranění všech příčin, které ke vzniku červeného oka vedou. Máte-li oči červené, vynechejte nošení kontaktních čoček až do doby, kdy se oči zklidní.

Léčba červeného oka

Léky na předpis:

Musí předepsat oční lékař podle příčiny, která k červenému oku vedla. Oční lékař také určí dávkování léků.

Volně prodejné léky:

Oční kapky OCUflash - s výtažkem ze Světlíku lékařského. Kapejte do postižených očí OCUflash 4x až 6x denně. Jestli se obtíže nezmírní nebo úplně nevymizí do tří dnů, navštivte očního lékaře!