Nemoc začíná v důsledku běžného nachlazení rýmou a škrábáním v krku. Vyskytuje se po celý rok s maximem v podzimních a jarních měsících. Bývá doprovázena zvýšenými teplotami a dýchacími potížemi (kašlem). Akutní zánět průdušek trvá většinou 7 - 10 dnů, může však po jisté době přejít do chronického stádia, pokud se záněty průdušek opakují velmi často. Sliznice dýchacích cest je podrážděna opakovanými záněty, což usnadňuje průnik infekce.
Záněty se projevují kašlem a teplotami, které nemusí být vysoké, nechutenstvím a únavou. Kašel trvá déle než 3 měsíce v roce a opakuje se často i 2 až 3 roky po sobě.
Vzniku bronchitídy často předchází projevy infekce horních cest dýchacích, nejčastější je kašel, který je zpočátku suchý, postupně se stává produktivním s expektorací, sputum je hlenovité až hnisavé, horečka je do 39 °C, ustupuje do 5 dnů, při delším trvání již svědčí pro vznik zápalu plic (pneumonie). Plicní příznaky jsou u nekomplikované bronchitídy ojedinělé, lokalizovaný nález, který trvá, svědčí spíše pro pneumonii.
Akutní zánět průdušek a průdušnic je způsobený většinou virovou nebo bakteriální infekcí. Bývá zpravidla ohraničený, s postupnou úpravou funkce a úplným uzdravením. Průběh bývá závažný u pacientů s onemocněním srdce a plic.
Je nutná ihned při vzniku komplikací, zejména zánětu plic, při trvání teploty, zhoršování klinických obtíží a celkového zdravotního stavu, obzvláště u dětí a starších lidí, u pacientů s onemocněním srdce a plic.
Při podezření na bakteriální infekci je nutná návštěva lékaře, který zvolí vhodné antibiotikum. U těžkého průběhu je možná i terapie kortikoidy, popř. kyslíkem. Nezbytné je vyšetření lékařem, v závažnějších případech, a to zejména u kojenců, je nutná hospitalizace.
Pří závažných potížích s dýcháním je možno terapii doplnit o bronchodilatační léky, které rozšiřují a uvolňují dýchací cesty.
Platí obecné zásady léčby akutního onemocnění dýchacích cest. Zvýšenou teplotu (nad 38 °C) léčíme antipyretiky, tzn. léky, které snižují zvýšenou tělesnou teplotu (viz. kapitola teplota) a klidem na lůžku. U vlhkého produktivního kašle podáváme mukolytika a expektorancia, která se používají k usnadnění odkašlávání a zlepšení vykašlávání. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (hlen je řidší, obsahuje více vody), proto vždy dbáme na pitný režim a zvlhčení vzduchu. Tyto léky lze dostat i bez lékařského předpisu a jejich úhrada ze zdravotního pojištění je minimalizována.
Používají se potravinové doplňky a přírodní produkty jako podpůrná terapie při kašli a na zvýšení imunity. Prokrvující masti a krémy, které působí jako prohřívací zábal. V nich obsažené silice účinkují na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest (usnadňují dýchání, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos). Dále pastilky na cucání s obsahem lokálních antiseptik, přírodních silic usnadňujících odkašlávání, také sirupy a čaje s obsahem bylin (jitrocele, mateřídoušky, anýzu, fenyklu, lipového květu, lékořice a dalších, které usnadňují odkašlávání a chrání dýchací cesty). Potravinové doplňky obsahující vitamín C a E, beta karoten a produkty s obsahem echinacey (třapatky nachové) pro zvýšení celkové obranyschopnosti organismu a posílení imunitního systému. Pomocí aromaterapie a inhalací éterických olejů (eukalyptový, popř. čajovníkový) lze usnadnit dýchání.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den, šestiletý syn měl začátkem září rýmu. Od té doby (většinou) večer párkrát zakašle takovým tím neproduktivním hrdelním kašlem, který často předchází kašli produktivnímu. Většinou se to navíc stane jen když mu zaskočí apod. Nezdá se, že by ho to ke kašli nutilo samo o sobě a je to opravdu jen pár zakašlání za večer, v noci ho kašel nebudí. Teploty nebo dušnosti nemá, má chuť k jídlu , je čiperný, běhá a žádné jiné obtíže nepozoruji. Nic alarmujícího. Ale ten kašel zní opravdu divně a stav se již více než měsíc nemění. Začátek obtíží bych datovala k té rýmě začátkem září. Mohu se zeptat na Vás názor? Předem moc děkuji.
Dobrý den.
Pokud se potíže nezhoršují, ale spíše zlepšují, tak měsíc nemusí být pro některé infekce výjimečná doba (ve smyslu kašle). Jde pak spíše o to, jestli v tomu úvodu měl skutečně běžnou rýmu nebo něco jiného. Na druhou stranu, pokud to pozorujete v pravidelný a definovaných situacích - jídlo, večer po ulehnutí - může se jednat i o nějaký jiný problém, například mírný reflux žaludečních šťáv. Nemyslím si, že to je nutné hned takto hodnotit a bezprostředně řešit, ale pokud budou potíže trvat dál, tak se radši poraďte s dětstkým praktikem.
Dobry den,chtela bych se poradit ohledne sveho ditete (1,5 roku). Synek je ted (unor 15) jiz podruhe za 3.5 mesice hospitalizovan na JIPce na tezky zanet prudusek provazeny dusnosti.Dostava ted (a dostaval i u prvni hospitalizace v rijnu 14) kortikoidy do zily,neco na roztazeni prudusek,vdechy (Ventolin a Ecobec),O2 masku,inhalace.Odbery krve spise pro virovou infekci,ale 'pro jistotu' nasadili i ATB.Po prvni hospitaliz. a vysazeni Ventolinu a Ecobecu bylo dite vporadku jenom 2 dny,jiz na 3.den od vysazeni vdechu znovu sipel a chraptel.Opakovane sipeni a chrapteni jsme od te doby pozorovali nescetne-krat,v prosinci dite dokonce po obycejne prochazce i dusne,nastesti sel spinkat a vse se sklidnilo.V nemocnici nam zrovna rikali,ze nektere deti holt reaguji citliveji,my rodice se s tim ale nechceme zmirit a chceme se poradit,jestli ma smysl u 1,5 roku stareho ditete alergo prip. imuno vysetreni.Je nutno zduraznit,ze v rodine se astma vyskytuje u dedecka ditete.Predem mockrat dekujeme.Mi
Dobrý den.
Bohužel, tato problematika přesahu možnosti zdejší diskuze. Pokud je dítě záchvaty dušnosti ohrožováno na životě a je nutná hospitalizace na jednotkách intenzivní péče, rady bych čerpal spíše od doktorů tam. Mají jistě daleko větší zkušenosti, nehledě na to, že dítě vidí a dokážou posoudit nutnost jednotlivých vyšetření u konkrétního dítěte a ne pouze obecně. Pokud máte pochybnosti, tak si samozřejmě nenechte nic nanutit. Lékař Vám je povinen poskytnout potřebné informace, pro i proti, alternativy, prostě vše, co je nutné ke správnému rozhodnutí. Můžete také získat jiný názor od dalšího lékaře, ale opět pouze osobně, s vyšetřením v ordinaci (ne na dálku) a s možností nahlédnutí do kompletní dokumentace. Krátká konzultace na internetu nemůže toto nahradit a naopak Vás často může zavést špatným směrem.
Dobrý den , je mi 15 již o mala mám každý rok ( na jaře nebo na podzim ) záněty průdušek , vždy mi byla předepsána antibiotika a ještě s pomocí sirupu jsem je vždy vyléčila. Ale ted co jsem "vyléčila" atopický ekzém kortikoidy můj zánět průdušek má příznaky astmatu dostala jsem Ventolin , dýchý se mi lépe ,ale má vyléčený ekzém kortikoidy nějakou spojitost se začátkem astmatu ?
Dobrý den.
Jedná se o komplikovanější problematiku, ale astma a atopický ekzém lze z určitého pohledu brát jako projevy toho samého problému, a to zvýšené přecitlivělosti (alergie). I proto se zvyknou vyskytovat společně a i léčba je v podstatě tou samou skupinou léků (kortikoidy). Nevím, do jaké míry Vás tato spojitost zajímá, na internetu je v tomto ohledu mnoho článků. Pokud jde spíše o to, jestli léčení jednoho nezhoršuje druhé apod., tak obavy mít nemusíte. Obě nemoci jsou spíše dlouhodobým problémem a jejich intenzita může kolísat (nezávisle na sobě), ale léčbou jedné zhoršovat druhou nebudete. Když tak svůj dotaz upřesněte.
Dobry den, jiz poctvrte mam letos dost silny zanet prudusek. Hleny zlute, ryma, bolestive dychani, bolest hlavy, koubu, unava. Pokazde jsem dostala antibiotika, ktera mi ale moc nepomahala( clacid ), spis pomhlo more, nyni uz nemam dovolenou a tak nemohu ani marodit ani jet k mori se vyhrat, nevim co delat. Nikoho nenapadlo udelat mi rgt.plic, jen mi vzdy hned daji antibiotika, ani odber krve mi obvodacka nevzala.
V minulosti jsem trpela na opakovane zanety mocoveho mechyre a az po dvou letech zjistili, ze za to mohli chlamydie, antibotika jsem mela obmesic.
Dekuji za radu, jak si sama pomoci.
Dobrý den.
Záněty dýchacích cest bývají častým problémem. Často se mohou opakovat a uvedený počet zánětů za rok nemusí být (podle různých názorů a pohledů na věc) nějak zásadně nadměrný. Jinak řečeno, nemusí se jednat o nezvyklou situaci a proto ani nemusí být nutné indikovat další lékařské výkony jako je RTG nebo laboratorní odběry. Ty se rozhodně u každého nemocného nedělají. Pohled na konkrétního pacienta je však vždy velmi individuální a nejde ho posoudit na dálku. V tomto ohledu můžu pouze doporučit tyto dotazy klást Vašem ošetřujícímu lékaři, který Vás zná a při každém konkrétním onemocnění vyšetřoval. Navržený postup by Vám měl dostatečně odůvodnit, a pokud ani pak nebudete spokojená nebo budete mít pochybnosti o správnosti, najděte si lékaře jiného. Záněty dýchacích a močových cest nejde tímto způsobem srovnávat. Co se týče svépomoci, v akutním stadiu onemocnění bývá lepší se skutečně poradit s lékařem. Jinak v období, kdy budete zdravá, se můžete například začít otužovat, více sportovat a sledovat jestli máte dostatečně pestrou stravu.
Dobrý den, mám podle doktora virový zánět průdušek, udělal mi sedimentaci, ta byla prý mírně zvýšená, ale na antibiltika to nebylo, jenže hleny mám usazené na hrudi, a nejdou vykašlávat ani za pomoci bromhexinu či ACC, když zhluboka vydechnu tak mi na hrudi hluboce chrčí, bývám celoročně zahleněný a tudíž náchylný na záněty průdušek. Jakmile dostanu rýmu, ta mi během noci steče do krku a hned je z toho problém na průduškách. A nevím vůbec co s tím, nic mi na to nepomáhá a ze snahy vykašlávat mám už namožené celé břicho.
Dobrý den.
Kašel a problémy s vykašláváním bývají bohužel součástí infekcí dýchacích cest. V úvodu onemocnění bývá kašel suchý a je lepší ho spíše tlumit, než podporovat vykašlávání přípravky, které uvádíte (=expektorancia a mukolytika). Ty se naopak více hodí v pozdějších fázích onemocnění, kdy je i nadměrná tvorba hlenu, který se pak lépe vykašle. Tyto postupy platí obecně, vycházejí z typických změn na sliznicích při napadení infekcí, vždy však záleží na konkrétním nálezu a vyšetření. V budoucnu tedy spíše vyzkoušejte na úvod přípravky na suchý a dráždivý kašel (=antitusika) jako například Stopex, Sinecod (a mnoho jiných). Při výrazně dráždivém kašli je lepší na to důrazně upozornit lékaře, může Vám pak předepsat i silnější přípravky.
Dobrý den, mám šestiletou dceru. Pred 14dny na rymu dostala Pamycon kapky, pak ji ryma zmizela. Po tydnu se objevil vlhky kasel a posledni dva dny ma teplotu 38-38,5C, ktera se snizuje behem dne sama i bez panadolu. Citi se dobre, lezet nechce, kdyz ji stoupne teplota, rika, ze ji boli obcas brisko a hlava. Po hodine opet dobre. Pani doktorka rekla, ze ma spatny poslech - zanet prudusek a napsala ji antibiotika Roxithromycin, ktere jsou urceny pro deti nad 40kg. Dcera vazi pouze 23kg. Je vhodne, aby antibiotika brala, kdyz vazi daleko mene a teplotu ma jen dva dny a jinak je vesela??? . Dekuji za odpoved, Veronika
Dobrý den.
Nasazení antibiotik je nutné zvážit z více hledisek. Důvodem v tomto případě může být opakování infekce, poslechový nález, anamnéza dítěte atd. Všechny tyto faktory lékař při předepsání zvažuje. Pokud se Vám to nezdá, je nutné to řešit v tom okamžiku, kdy tam jste. Já můžu jen těžko hodnotit, jestli by to šlo i bez nich – to je nutné posoudit individuálně a v době, kdy se předepisují. Pokud je již má, je však nutné je dobrat, resp. užívat dle poučení. Co se týče omezení pro lék, nemusí se vůbec jednat o problém. Vaše lékařka je takto jistě nenasazuje poprvé. Záleží také od dávky, věku, léčené nemoci atd. Při kontrole se jí na to můžete zeptat, ale jak výše uvádím, rozhodně se nemyslím, že by se jednalo o přehlédnutí tohoto faktu. Pokud máte o zdraví dítěte obavy, klidně Vašeho lékaře telefonicky kontaktujte ještě před kontrolou.
Dobrý den chtěl sem se zeptat,už několikátý den mě trápí kašel. Nejčastěji je to když ráno vstavám a nebo když si zakouřím.V krku mám hodně hlenu,myslíte si že to můžé být moji alergii na roztoče? a proto mě to dráždí ke kašli ? Nekouřím moc, někdy vykouřím 5 za den a někdy zase skoro žádnou. Myslíte že to může být začínající zánět průdušek ? A taky mám občas takokový hřejivý pocit na hrudníku. předem díky za odpověd
Dobrý den.
Kašel je velmi nespecifický příznak. Může ho způsobovat jak alergie, tak kouření, zánět nebo také mnoho jiných příčin. Bohužel Váš popis neumožňuje příčinu odhalit přesně a konkrétně. Pokud máte potíže dlouhodobě, zcela jistě by bylo vhodné zajít na kontrolu k praktickému lékaři. Musím Vás však upozornit, že kouření podobné potíže často způsobuje či zhoršuje i samo o sobě. I pokud se tedy nakonec bude jednat o něco jiného, kouření to bude velmi pravděpodobně zhoršovat. Doporučuji tedy v první řadě nekouřit a poté postupně sledovat, jestli se potíže budou mírnit, případně navštívit Vašeho praktického lékaře.
Dobrý večer, mám zánět průdušek a ucpané nosní dutiny, také jsem dnes přišla o hlas a začala jsem pociťovat horkost v hlavě a krku, přitom teplotu nemám. Chladím se mokrým ručníkem, tak že se jím potírám. Na cca 5 min. to pomůže, ale pak opět ''topím'' . Mohl by jste mi prosím poradit jak se té horkosti zbavit, nebo alespoň utlumit. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den.
Uvedený postup je jistě vhodný, můžete ho také několikrát za sebou zopakovat. Místnost, kde se pohybujete, dostatečně větrejte. Jinak pokud máte pocit teploty, tak si klidně vezměte běžná antipyretika (léky proti teplotě) jako například Ibuprofen Galmed nebo Paramegal, potíže by to mohlo zmírnit. Na druhou stranu musím bohužel konstatovat, že určitá míra nepohodlí je v době onemocnění normální. Potíže se budou jistě zmírňovat, jak bude nemoc s časem odeznívat.
Dobrý den, od listopadu mě trápím každé 3 týdny zánětem průdušek, bohužel mi to velmi vadí při studiu a brzdí mě to. Nemohl byste mi poradit jak se proti tomu chránit? Vůbec si nevím rady a opravdu mě to štve, že zameškávám a hlavně mě to strašně vyčerpává. Děkuji za radu.
Dobrý den.
Při opakovaných zánětech dýchacích cest je nutné zvážit, jestli jde o „náhodné“, nesouvisející, záněty anebo jestli nemají nějaký společný jmenovatel. Obvodní lékař by měl Vám měl doporučit, jestli není vhodné odeslání například na alergologii/imunologii, plicní nebo zvážit i různé specifické krevní testy. Opakované záněty se samozřejmě mohou vyskytovat, ale mohou být způsobené i nějakým jiným, zatím neodhaleným onemocněním. Nedokážu Vám poradit přesně, na posouzení zdravotního stavu je nutný bližší pohovor a další informace. Pokud by se jednalo pouze o vyšší individuální náchylnost, jistě lze podniknout určité kroky k zlepšení odolnosti vůči infekcím. Patří sem pestrá a na ovoce/zeleninu bohatá strava, dobrá fyzická kondice nebo otužování (s kterým začněte až budete v pořádku). Existují i různé léky, na předpis tzv. imunomodulancia (Broncho-Vaxom, Ribomunyl), ale i volně prodejné ohledně kterých se můžete poradit ve Vaší lékárně, případně podívat na našich stránkách.
Dobry den, 5mesicni syn ma bronchitidu.Bere ant.Klacid ,ventolin.Vse uz 8 dni.Po kontroke,jsme bez teplot ,rymy a kasle,ale stale ho trapi hlen ktery nevykucka.Na doporuceni podavame 3 den ACC sirup.,ale nezda se mi ze by se to zlepsovalo.Umite mi jeste poradit?
Dobrý den.
Po bronchitidě může zahlenění a pokašlávání ještě nějakou dobu přetrvávat. Pokud se stav nezhoršuje (tj. měl by se zlepšovat, byť pomalu), nemělo by se jednat o problém. Co se týče dalších možností léčby, doporučil bych pouze obecné věci - syna důkladně chraňte před další nemocí, podle možnosti mu v okolí zvlhčujte vzduch a nechávejte ho spíše v pololeže (například v houpacím lehátku). Pokud se Vám stav nebude zdát, v týdnu se ozvěte Vašemu pediatrovi.
Dobry den,od patku jsem zacala vykaslavat zlute zbarvene hleny,nemela jsem teplotu ani rymu.Sla jsem v utery k doktorce a dostala jsem antibiotika Ospamox a na vykaslavani Erdomed.Prvni den jsem vykaslavala a druhy den jsem zacala mit bolest v krku a suchy kasel.Kasel me v noci budil,nasledujici den pretrvaval.Volala jsem k doktorce,ze nic nevykaslavam a spis se tim kaslem dusim.Bylo mi receno,ze Erdomed mi asi nedela dobre,tak si mam koupit ACC long.Dneska jsem teda misto Erdomedu brala ACC,ale nic se nezmenilo,porad se dusim. Piju hodne tekutin, snazila jsem se cumlat bonbony,ale nic mi na to nepomaha. Jeste k tomu se mi pridala navecer zvysena teplota 37,5. Dnes je to 3.den,co mam antibiotika.Je mozne,ze by mi nezabiraly?Mam radeji zajit k doktorce nebo jeste pockat?
Dobrý den.
Nemusí se jednat o nic zásadního. Akutní onemocnění horních dýchacích cest mohou mít Vámi uvedené potíže i průběh. Na druhou stranu, podle popisu máte potíže již týden a poslední 3-4 dny jste na antibiotikách, proto bych už nečekal objevení teploty (i když jen mírně zvýšené). Může se tedy jednat i o nevhodně nasazenou léčbu, případně komplikace onemocnění, nejde to však s jistotou říct. Navíc, uvedené léky na kašel se hodí spíše při vykašlávání, při suchém, dusivém kašli bych předepsal spíše Codein, minimálně na noc. V těchto případech však hodně závisí na vyšetření. Lékař, který Vás vidí v ordinaci, může nejlépe posoudit situaci. Pokud se stav nebude dále zhoršovat, asi bych ještě vydržel a lékaře navštívil v pondělí.
Dobry den chtěla sem se zeptat dcera dnes dostala antibiotika klacid a sirup ventolin smim ji při horečce k tomu ještě dat čipek nebo jine leky proti horečce?
děkuji za odpověď
Dobrý den,
měla jsem lehký zánět průdušek a u lékařky jsem dostala ATB Klaritromycin. Do 48 hodin mi ustoupila horečka, přesně jak říkala. ATB jsem brala týden, a 3. po dobrání jsem si zasla na 30 minutovou procházku. Bohuzel, hned na druhý den jsem měla opět horečky, kolem 39. Dnes už je to druhý den a pořád stejné. Vykašlávané hleny mají již od začátku zelenou barvu, což nevím, jestli má přetrvávat i po dobrání ATB. Ted je bohuzel víkend a poté SIlvestr, takže svou doktorku bohužel jen tak nezastihnu. Měla bych přesto někam zajet?
Mnohokrát Vám děkuji za odpověď,
Dvorská
Dobrý den.
Nejpravděpodobnější je, že jste opět, nezávisle na zánětu průdušek, onemocněla. Po infekcích je organizmus oslaben, proto se doporučuje po nemoci dodržovat ještě nějakou dobu klidová a jiná režimová opatření. Nemusí být problém v tom, že jste byla na procházce, ale prostě jste měla smůlu. Pokud máte pouze zvýšenou teplotu a kašel (případně rýmu, únavu a jiné příznaky virózy) je možné začít samoléčbou – přípravky proti kašli a teplotě (například kombinované přípravky Coldrex, ale i mnoho jiných). Nic nezkazíte ani lokálními přípravky do krku – antiseptiky (Septofort, Tantum Verde) nebo Bioparox. Poraďte se podrobně v lékárně, ty by měly být minimálně zítra otevřené. Pohotovost bych vyhledal, pokud byste měla podezření na angínu – silná a přetrvávající bolest v krku a při polykání, případně viditelné povlaky na mandlích či jejich zvětšení. Tam je vhodné nasadit antibiotickou terapii. Nemusí to být vždy nutné neodkladně, ale pokud máte toto podezření je zbytečné (a někdy i rizikové) čekat. Lékaře samozřejmě vyhledejte i v případě dalšího horšení stavu nebo objevení nových, neočekávaných příznaků. Vaší lékařku v každém případě navštivte začátkem Nového roku.
Dobry den, je na zanet průdušek nutné brát antibiotika? Jak se rozpozná zanet pr.od zápalu plic? Stačí např. jen domácí lecba - paralen a Caj s citronem a medem?
Dobrý den.
Nemoci dýchacích cest, vyjma případů, kdy jste si jistá, že jde o běžné nachlazení, patří do ordinace praktického lékaře. Jedná se sice o „rutinu“, ale vždy je také nutné vyloučit závažnější stavy (například uvedený zápal plic, léčit se však musí i angína). Poslechem hrudníku lze tyto stavy většinou velmi dobře a jasně odlišit. Pro jednotlivá onemocnění jsou samozřejmě typické i další příznaky (kašel, teploty, nález v krku…) je však nutné tyto věci znát. Na záněty průdušek se ATB většinou užívají, i když ne vždy musí být nutná (většina zánětů průdušek je způsobená viry). Kromě jiného toto záleží od možnosti některých nadstandardních vyšetření v ordinaci (například hodnocení CRP, což je vyšetření potvrzující bakteriální infekci) a hlavně od celkového posouzení zdravotního stavu lékařem. Je vhodné také zůstat v průběhu léčby doma, bez fyzického zatěžování. V případě, že potíže ještě máte, lékaře jistě navštivte.
Dobrý den. Od neděle mám zánět průdušek a od úterý beru antibiltika Duomox 1000. Už třetí den se mi opravdu ztěžka dýchá. Především večer, kdy přestávám odkašlávat a ráno zase než se rozkašlu. K tomu mám ucpaný nos, takže to dýchání je opravdu dost namáhavé a to zejména při usínání. Pořád se soustředím na to, jak dýchám, protože to jde opravdu těžko. Mám pocit, jakoby mi ta antibiltika moc nepomáhaly. Je to normální, že se mi dýchá tak těžko? A jak dlouho to může ještě trvat? Je mi 23 let. Předem Vám moc děkuji za odpověď, Markéta
Dobrý den.
Uvedené potíže mohou být součástí bronchitidy, zvláště u lidí, kteří trpí například alergií příp. astmatem (v tom případě však bývají součástí terapie kromě ATB i jiné léky). Jestli je to normální příznak i u Vás, nelze na dálku posoudit – navíc dušnost je příznak subjektivní, můžete ho hodnotit pouze vy. Lékař Vás při vyšetření jistě na hrudníku poslechl, může tedy diagnostikovat v jakém „stavu“ byly dýchací cesty. Pokud se však po nasazení terapie po několika dnech stav nelepší, je to jistě důvod k opakované návštěvě lékaře. Nemoc mohla například postoupit nebo uvedená ATB nemusí být vhodná vzhledem k vyvolávající příčině. Důležitým znakem pro rozhodování může být přítomnost nebo znovuobjevení zvýšené teploty/horečky, zejména pokud už předtím začala klesat. V každém případě, všeobecně řečeno, pocit nedostatku dechu je jistě důvodem k neodkladné konzultaci lékaře.
Dobrý den,
už asi pět dní mám kašel, nejprve byl suchý a dráždivý, ale brzy jsem začala vykašlávat hlen (bílý, výjimečně nažloutlý po ránu). Včera jsem se měla zvýšenou teplotu, v noci vyletěla až na 38,5, ale po podání Paralenu klesla a dnes už nemám ani zvýšenou. Včera jsem se cítila i chřipkově, bolely mě svaly, klouby, dnes už je to dobré,jen mě občas jakoby píchne na hrudi, mohl by to být začínající zápal plic, nebo to může být z toho úporného kašle? Četla jsem, že u zápalu plic trvají teploty delší dobu. Děkuju za odpověď!
Dobrý den.
Uvedené pobolívání může být skutečně kvůli kašli, zvláště pokud jste jinak zdravá a nemáte dlouhodobé zdravotní potíže. Správně také uvádíte, že zápal plic se projevuje trvalejšími teplotami. Na druhou stranu výraznější potíže uvedeného charakteru jsou důvodem návštěvy lékaře. Lékař Vás prohlédne, poslechne, a dokáže posoudit vhodnost nasazení ATB (zvláště pokud má k dispozici i ambulantní vyšetření CRP). Navíc může předepsat účinnější léky například na kašel, které nejsou volně prodejné.
Dobrý den,chtěl bych se zeptat je-li možné po léčbě zánětu průdušek mít unavené průdušky od kašle? Pokaždý když se s prudka nadechnu tak mi zabolí a ted si nejsem jistli na průduškách? Děkuji.
Dobrý den.
Je možné, že po zánětu horních cest dýchacích, spojených s výraznějším kašlem, budete mít při zakašlání bolesti (nejedná se však o bolest přímo průdušek, ale o bolesti pohybového aparátu – kosterní svalstvo, kosti a klouby). Vůbec však neuvádíte v jakém stadiu je Vaše onemocnění a jak jste byla léčená. Bolesti mohou být i známkou nemoci nebo komplikace. Pokud se teda stav a vývoj onemocnění pro Vás zhoršil (například uvedenou bolestí), doporučuji kontrolu u praktického lékaře.
Dobrý den. Několikrát do roka mám problémy s dýcháním, a to poměrně vážné, ovšem za lékařem jsem přímo v tomto stavu nebyl. Loni jsem prodělal zápal plic a vůbec mám už tak tři roky vkuse kašel. Když říkám vážné problémy, myslím tím, že mám problémy třeba jen vyjít několik schodů, ba i vstát ze židle a ujít několik kroků. Vždycky si po téhle jinak bezproblémové námaze musím na pět minut sednout a lapu po dechu, chodívaj na mě i mírné mdloby asi z nedostatku kyslíku. Stejný problém nastává po záchvatech kašle, který tyto záchvaty doprovází. Jsem kuřák a jsem si vědom, že si tím v téhle věci škodím, ale přestat kouřit v tuhle chvíli neznamená, že se vyléčím. Chci jen znát váš názor, zda se jedná bronchitidu a jaká jiná onemocnění mohou tyto příznaky způsobit. Ke svému lékaři půjdu, chci jen více než jeden pohled na věc. Může mi doktor na základě mého tvrzení o příznacích předepsat bronchodilatační léky?
Dobrý den.
Bronchitida je pouze částečné označení nemoci. Existuje několik různých druhů, zásadně se lišících jak projevy, tak i následnou léčbou a prognózou. U Vás by se mohlo jednat o některou formu chronické bronchitidy (=dlouhodobý zánět dýchacích cest). V žádném případě to však nejde cestou internetu posoudit. Pro stanovení konečné diagnózy je potřeba podrobnějšího vyšetření cestou lékaře. Uvedené příznaky jsou nespecifické a mohou být také následkem jiných onemocnění, která je nutné vyloučit. Jejich výčet je dlouhý a nemá pro řešení Vašeho stavu význam. Můžu Vám teda doporučit pouze neodkladnou návštěvu lékaře. Léky, které budete potřebovat, Vám lékař určitě předepíše. Kouření bude velmi pravděpodobně nutné v rámci komplexní terapie vyloučit.
Dobrý den-můj syn 11 měsícu má Obstruktivní Bronchitidu chci se zeptat pořídili jsme si pejska a syn do dvou dnů onbemocněl touto chorobou. Je možné že to má z něj tudiž alergický na psy? děkuji za odpověď Katka Navrátilová
Ano, je to možné. Je potřeba to probrat s jeho ošetřující lékařkou. Předpokládám, že chodíte k dětské alergoložce. Nevím, zda byl např. testován na alergii na psí srst nebo to bylo vyšetřeno z krve. Pokud ale do 2 dnů po příchodu pejska do bytu se začal malý dusit nebo silně kašlat, je alergie na psa pravděpodobná.
dobrý den-Má 3leá dcera má od neděle vysoké teploty dneska se to drží spíš už jen kolem 38.byli jsme sní už dvakrát na pohotovosti a nic na ní nespozorovali.Od včera co jsme byli u dr,a ta jí měřila CRP a bylo 21 prý stále nízké.Kašler,zelenou rýmu a už jak píšuz 5den teplotky.Co mě teda od včera děsí je vyrážka která se jí stupnuje po celém těle,větší řčást má na obličeji a na koinčetinách.Vypadá to jako od kopřiv bílé pupínky které jsou dost svědivé.Na té pohotovosti v úterý byla i na rtg plic a dobrý.
Od včera nepodávám žádný lék na teplotu .dr.mi vrdila že to může mít s ibalginu sirupku a tak jsem podala jen sirup panadol a opět po dvou hodinkách vyrážka od večera včerejšího nic nedávám a vyrážka se objeví a zase zmizí ale stupnuje se to tak že je to více místech.Ale zmizí to.děkuji za reakci jsem z toho už zoufalá u dr.mi tvrdí vydržet že je to viroza ale 5dnů teploty???děkuji moc Medelská
Dobrý den.
Akutně probíhající onemocnění u dítěte, navíc s nestandardním průběhem, není v žádném případě možné řešit cestou internetové diskuze. Řiďte se pokyny Vašeho lékaře, který dítě viděl a vyšetřil. Při změně stavu nebo zhoršení ho znovu neprodleně kontaktujte.
Dobrý den, mé čtyřleté dítě trápí opakované záněty průdušek.Paní doktorka léčí nejprve různými sirupy (Ambrobene,Jitrocelové,Mucosolvan,Lontermin) a protože se stav vždy zhorší přidáním horečky, rýmou a úporným kašlem nasadí antibiotický sirup (tak 2x do roka,např. Augmentin duo).Celý rok dbám na prevenci (rakytníková šťáva, aromaterapie, dcera má ráda ovoce a zeleninu, hlavně kysané zelí, rajčata, jabka apod.). Jak více posílit imunitu navíc v kolektivu dětí ve školce a v kraji ostravsko-karvinském se zhoršeným ovzduším? Děkuji za každou radu.
Maminko, jistě bude nejlepší, když se domluvíte s Vaším pediatrem na návštěvě dětského alergologa, který natestuje, zda je dítě alergikem, vyšetří imunitu a dle toho určí další kroky. Důležité je vždy nemoc vyležet a vhodné je co nejčastěji se dostat s dítětem na opravdu čistý vzduch. Pobyt by Vám měli hradit nejlépe znečišťovači ovzduší! Tedy železárny, ocelárny apod! Dítěti se sice mohou nasadit léky, ale zásadní řešení je v rukou politiků. Jako rodiče byste na ně měli apelovat, nejlépe v nějakém občanském sdružení, aby okamžitě dělali jasné kroky k omezení emisí, a zatím Vám aspoň hradili léky a pobyty k ozdravění! Pracuji v alergologii od r. 1991, z toho dlouho v Třinci, vím, co je to smog a překročení limitů, ale za celou dobu tato alarmující situace na Ostravsku nikoho v Praze nevyburcovala. Natočte Vaše kašlající a dusící se děti, obešlete televizi, zveřejňujte, ptejte se svých poslanců, co udělali, náš hlas jako lékařů nikoho nezajímá! A pojišťovna se považuje za finanční instituci, rovněž je naprosto nezajímá zdravotní stav, jen konta na účtech...
Mám zánět průdušek. 4. den beru antibiotika a bolí měčím dál víc záda a pod lopatkama.
Tak nevím, jestli to už není zápal plic. Lékař mi však řekl, že zápal plic nebolí.
Může mi někdo poradit prosím??
Děkuji
Dobrý den.
Zápal plic, jak jste správně uvedla, se neprojevuje bolestí zad (diagnostikuje se poslechem plic fonendoskopem nebo na RTG). Záda Vás můžou bolet od kašle (nemusí být nějak výrazný), jiného režimu (více času v posteli), ale i z jiných důvodů (bolesti svalů při virovém onemocnění). Pokud Vám opět nestoupá teplota, či se nepřidávají jiné potíže nebo nezvýrazňují ty aktuální, zůstal bych u současné terapie a vydržel s doporučením Vašeho lékaře. V případě, že máte pocit, že se stav nelepší, telefonicky se domluvte s Vaším praktikem nebo ho rovnou navštivte.
Je normální, že když mám bronchitidu, tak mi pořát teče krev z nosu? Ikdyž tak často zase nesmrkám..?
Dobrý den, prodělala jsem zápal plic - ze začátku se to jevilo jako viroza k tomu chrapot, kašel, zvýšená teplota. Léčena atb - Triprim, Azytromicin, Doxybene. Marodím víc jak třetí týden a stále zvýšenou teplotu - 37. Je to v pořádku? Rtg již v pořádku, kašel téměř vymizel. Děkuji
Dobrý den.
Teplota by měla s léčbou vymizet. Jedná se ale o velmi nespecifický příznak a navíc podle Vašeho příspěvku v hraničních hodnotách. Pokud se celkový stav a výsledky kontrolních vyšetření zlepšují, pravděpodobně se nebude jednat o větší komplikaci. Myslím, že můžete bez obav dále pokračovat v zavedeném režimu a naplánovaných kontrolách. Lékaře na to ale samozřejmě při příští prohlídce upozorněte.
Dobrý den.
Krvácení z nosu nepatří k příznakům akutní bronchitidy. V případě, že máte navíc rýmu, tak častějším smrkáním (oproti normálnímu stavu) se nosní sliznice může podráždit a krvácení se může vyskytnout. V malém množství se tím nemusíte trápit. Můžete taky telefonicky konzultovat obvodního lékaře, který Vám na bronchitidu pravděpodobně napsal antibiotika a ujistit se o dalším postupu a to hlavně v případě, že si budete četností, trváním, nebo rozsahem krvácení nejistá. A pokud Vám skutečně „pořát teče krev z nosu“, navštivte ihned pohotovost.
Na průdušky je i průduškový čaj. Na záněty jsou zase doplňky stravy a vitamíny, třeba enzymový curenzym (je dobrý). Doplňková léčba se vždycky vyplatí.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |