Stárnutí pokožky

Touha po nesmrtelnosti a elixíru mládí je stará jako lidstvo samo. Tajemný, až mystický proces stárnutí a umírání přitahoval odedávna pozornost vědců a filozofů, kteří se pokoušeli odhalit příčiny stárnutí, jeho mechanizmy a zákonitosti, ale především se snažili zpomalit průběh stárnutí.

Stárnutí je z matematického hlediska veličina závislá na čase a vyjadřuje zákonité změny fyziologických funkcí člověka v závislosti na postupujícím věku. Stárnutí kůže lze definovat jako vývojový děj, jehož výsledkem jsou změny tvaru a funkcí probíhající souběžně v pokožce, škáře a podkoží.

Lze rozlišovat sedm základních forem stárnutí kůže:

 • stárnutí v souladu s plynutím času (kalendářní)
 • stárnutí dané faktory zděděnými od předků
 • stárnutí působením slunečního svitu
 • stárnutí odvíjející se od životních zvyklostí (kouření, dietní návyky, léky)
 • stárnutí podmíněné přirozeným směřováním organismu jako individua k zániku
 • stárnutí řízené žlázami s vnitřním vylučováním
 • stárnutí způsobené zemskou přitažlivostí

Praktické dělení stárnutí kůže podle Hönigsmanna zahrnuje:

1. vnější stárnutí: stárnutí kůže v závislosti na dávce ultrafialového a infračerveného záření nashromážděného v kůži

2. vnitřní stárnutí: stárnutí kůže v závislosti na genetických předpokladech, vlivu nemocí látkové výměny a hladinách hormonů - melatoninu, růstových faktorů, pohlavních hormonů (mužský a ženský přechod)

Hormonální stárnutí je součástí chronobiologického stárnutí a podléhá každému jednotlivci vlastním genetickým hodinám. Důležitou úlohu v hormonálním stárnutí hraje pokles ženských pohlavních hormonů (estrogenů), který se považuje za klíčový při stárnutí kůže v klimakteriu (menopauze). Hormonální substituční terapie zpomaluje proces stárnutí organizmu žen v přechodu a druhotně ovlivňuje také hormonální stárnutí kůže. Kosmetický průmysl využívá k ošetřování kůže menopauzálních žen izoflavonoidy, které mají podobné chemické složení a účinky jako přirozeně se vyskytující estrogeny. Ženám v přechodu mohou korektivní dermatologové nabídnout širokou paletu přípravků, které lze využít k léčbě i prevenci hormonálního stárnutí kůže.

Léčba stárnutí pokožky

K léčbě hormonálního stárnutí kůže lze využít i látky nejrůznější chemické povahy. Moderní je místní aplikace mužského pohlavního hormonu testosteronu v gelovém základu, lokálně používané avokádofurany a antioxidanty (vitamin C, vitamin E, koenzym Q-10, lykopen), retinoidy, proxylan a mnoho dalších substancí. Tyto látky se již dlouhou dobu uplatňují jako "magické" substance, které pomáhají navodit změnu stárnoucí kůže na kůži omlazenou (tzv. rejuvenace).

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • Opalování v soláriuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  dobry den, chtela jsme se zeptat, kdyz se obcas opaluji v solariu a chtela bych minimalizovat rizika poskozeni kuze, starnuti atd. jake bych mela uzivat doplnky stravy? sylsela jsme ze nejlepsi jsou antioxidanty. poradite mi nejake vhodne vyrobky?dekuji predem

  Reagovat01.09.2010 10:47 od gdpr
  • Re: Opalování v soláriu

   Vzhledem k tomu, že používání solária je pro pokožku opravdu nebezpečné, je nutné se riziku jejího poškození chránit. Antioxidanty jsou vhodné, i když se v poslední době o míře jejich účinku na stárnutí vedou spory. Jejich užívání je ale stále doporučováno a mezi preparáty vhodné k užívání patří Bioaktivní Pycnogenol Beauty, který je ale dražší, nebo Walmark Antioxidant 30tbl., Selzink Plus a další přípravky s obsahem vitamínů A,C,E a selenu.
   Doporučil bych ale spíše zevní formu k potírání s regeneračními účinky. Existují celé řady přípravků s obsahem Panthenolu (např. Altermed mléko nebo sprej) nebo přímo řadu Leciderm, která zahrnuje i kapsle s obsahem omega 3 a 6 kyselin,koenzymu Q10, mg a kyseliny hyaluronové.
   Je vhodné zkombinovat tyto kapsle Leciderm (nebo antioxidanty) na užívání s používání mléka s obsahem panthenolu nebo přímo mléka Leciderm, které obsahuje více regeneračních látek.

   Reagovat01.09.2010 10:52 od Mgr. Karel Šlegr

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!