Popáleniny jsou velmi nepříjemným a mnohdy velmi nebezpečným zdravotním poškozením. Jejich rozdělení je podle intenzity poškození kůže a podkožních částí.
Při 1. stupni jsou zasaženy povrchové vrstvy kůže se zarudnutím a palčivou bolestí.
Při 2. stupni je zasaženo i podkoží, vznikají puchýře (s nebezpečím následné infekce), je výraznější bolest a může vzniknout až stav šoku.
Při 3. stupni již popáleniny postihují všechny vrstvy kůže a podkoží, jsou zničená nervová zakončení, kůže je voskově bílá, někdy až zuhelnatělá, prakticky vždy vzniká šokový stav.
Popáleniny vznikají suchým horkem (plameny, horký spotřebič, kamna, cigarety apod.), opařením (horká tekutina nebo tuk, vlhké horko), mohou být způsobeny i chladem (přímý kontakt se zmrzlým kovovým povrchem, tekutým dusíkem).
Opatření při popáleninách: odstraníme zdroj, protišoková opatření. Menší popáleniny ochlazujeme studenou vodou, zakryjeme sterilním krytím.
Při větších popáleninách, tj. 3. a většinou i 2. stupeň, ihned voláme lékařskou pomoc. Sledujeme základní funkce nemocného (stav vědomí, dýchaní, krevní oběh). V případě jejich selhání zahajujeme první pomoc (resuscitaci), odstraníme vše, co se dotýká postižených oblastí, neodstraňujeme to, co je přichyceno k ráně, popáleniny překryjeme sterilním krytím, popálené končetiny znehybníme, postiženého uložíme do protišokové polohy.
Při popálení úst a krku po polknutí horké tekutiny, žíraviny nebo vdechnutí horkého vzduchu vzniká silná bolest, postižený obtížně polyká, může vzniknout až porucha vědomí. Okamžitě voláme lékařskou pomoc, dáváme pít studené nápoje po malých doušcích. Při větších popáleninách nebo při popálení úst a krku, pokud je to možné, nenecháváme postiženého o samotě.
Ihned vyhledejte lékařskou pomoc:
Popáleniny mohou být i závažné úrazy, které je nutno léčit na specializovaných pracovištích. V akutním šokovém období je pacient ohrožen i na životě a dále infekcí a sepsí. Doplňují se tekutiny infúzemi, tiší se bolest za pomoci analgetik. Provádí se ošetření rány:dezinfekce a krytí, speciální krytí se stříbrem, hydrokoloidní krytí, aplikace antibakteriálních, popř. kortikoidních mastí apod.
Masti na popáleniny zklidňující podráždění a urychlující regeneraci kůže (např. s panthenolem, zinkem apod.), s obsahem jódu k dezinfekci, hydrokoloidní krytí, obvazový materiál a náplasti na popáleniny.
Gely, krémy a masti s obsahem aloe, heřmánku, třezalky nebo měsíčku.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den
Je to již týden, co jsem se popálil, na prostředníku pravé ruky přes celé dva články,
roztavenym izolačním asfaltem. Po nafouknutí puchýře jsem jej propíchnul, abych měl ruku použitelnou v práci. Ze začátku to vypadalo dobře, ale poslední tři dny z onoho puchýře vymačkávám pouze hnis a okolí rány je čím dál více zarudnuté. Co byste mi doporučily za domácí léčbu. Díky za dobré rady , čekám.
Dobrý den.
Uvedené zranění rozhodně nedoporučuji ošetřovat pouze v domácím režimu. Ránu je potřeba vyčistit, případně pokud je v ní hnis, tak odborně vypustit a sterilně zavázat. Poté pravidelně převazovat. Jinak se hojení prodlouží, výsledek bude horší a může dojít i k dalším komplikacím. Navštivte proto chirurgii, případně ordinaci praktického lékaře.
Dobrý den,
popálila jsem se o horký plech(ráno) kousek od zápěstí. Ještě ten den večer mi kamarádka strhla kůži - puchýř, který se začínal dělat. Je to tak 4 dny. Stále mám kůži kolem strupu začervenalou a celkem napuchlou. Jaký přípravek je na to vhodný. Může být i Panthenol, který je vhodný i na popáleniny od slunce?
Dobrý den.
Záleží od rozsahu a hloubky popálení. Pokud již máte vytvořený strup, tak by mělo stačit počkat. Můžete použít různé podpůrné prostředky na regeneraci kůže a zmírnění projevů. Patří sem například i uvedený Panthenol, ale existuje i mnoho jiných, například Revital a Azulen Galmed, Imunoglukan krém, případně Bepanthen. Poraďte se přesněji ve Vaší lékárně, zejména podle aktuálního stavu.
Dobrý den, dnes ráno jsem si při žehlení vlasů popálila bradavku. Rána je růžová a svědí, asi 4 cm dlouhá (je to "čára" o šířce asi 2mm). Od rána se bolest zmírnila. Nevím co mám dělat.
Děkuji za odpověď. (15 let)
Dobrý den.
Pokud je t.č. rána již klidná, nebolí, nic z ní neteče, v okolí není otok a kůži se postupně vrací barva, pravděpodobně nebude potřeba dělat nic dalšího. Pokud se od popálení vyskytly jakékoliv komplikace, radši navštivte lékaře i vzhledem k tomu, že došlo k popálení v tak choulostivém místě. I po zahojení doporučuji ještě nějakou dobu promazávat postižené místo běžnou hydratační mastí nebo krémem.
Dobrý den v pátek jsem si popálila nohu poté co jsem uklouzla po polévce a spadla na horký kousek dýně rána je velká asi 3,5 cm na 3cm rána byla zarudlá další den se tvořili malé puchýřky až vznikl jeden velký,který mi v pondělí praskl,poté jsem na rána dala inadine a po 12ti hodinách převázala dnes jsem aplikovala hemagel a na to čtvereček grassolindu a krytí rána a okolí je lehce bolestivé a okolí lehce zarudlé a z rány jde trochu horkost je to normální proces hojení nebo mám navštívit lékaře?Děkuji s pozdravem Pohlová
Dobrý večer, v pátek jsem se popálil o vařící pánev, následoval puchýř, ale praskl mi při práci, kůži z toho puchýře jsem přimáčkl zpět a je pod ní momentálně trochu bíle "něco", chystám se k lekáři,.Není to náhodou náznak infekce ? Nebo je to normální proces hojení ? Děkuju za odpověd.
Dobrý den.
Na dálku to nejde s jistotou posoudit. Infekce by se projevovala různým výtokem, bolestí, zarudnutím, otokem a zhoršováním stavu. Pokud k uvedeným příznakům dochází, lékaře neodkladně navštivte. Když se stav již zlepšuje a kůže se začíná hojit, nemusí to být nutné. Rozhodnutí závisí spíše od Vašeho posouzení, ale v případě uvedených komplikací nebo nejistoty lékaře radši navštivte, v úvodu by měl stačit Váš obvodní.
Dobrý den, včera jsem si popálila od horké pokličky pravý ukazováček (asi 1cm puchýř). Co s tím mám dělat? Existují nějaké léčivé přípravky?
Dobrý den.
Popáleninu je nutné ihned po popálení ochladit studenou vodou, klidně několik (10) minut. Poté, po vzniku puchýře, již moc udělat nejde. V tomto okamžiku již do hojení nezasahujte. Pokud puchýř praskne, dávejte pozor, aby se do postiženého místa nedostala infekce. Odstříhávat ho nemusíte, kůže nad ním tvoří vhodný kryt pro hojení. Jinak ho dle umístění a možností můžete vhodně zakrýt/ošetřit. Léčivé přípravky na drobné popáleniny nejsou potřeba. Po zahojení a vzniku nové kůže můžete ještě místo promazávat jakýmkoliv běžným krémem. V případě, že budete mít další pochybnosti, navštivte praktického lékaře.
Dobrý den, minulý týden v úterý jsem utržila docela velkou popáleninu 2. stupně, byla jsem u lékaře a ten mi dal na to mastičku, doporučil mi obklady z heřmánkového čaje a dal mi takovou fialovou vodičku. Na ráně se mi začal dělat strup. Chtěla jsem se zeptat, jestli se s tím mohu koupat v moři nebo ne? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Posouzení takového stavu je individuální a krátký textový popis rozhodně nestačí na dobrou představu o rozsahu poškození. Záleží od více faktorů, jako například hloubka popáleniny, rozsah a stav hojení. Pokud je již celá plocha zcela zahojená a již nějakou dobu pokryta souvisle strupem (což za týden asi nebude), krátké namočení by snad nemuselo vadit. Na druhou stranu rozsáhlý defekt kůže je náchylnější na vstup nečistot a infekce, které ve spojení s rozmočením kůže mohou prodloužit hojení a mít za následek horší výsledek (zejména kosmetický). Bez bližšího posouzení a znalosti situace Vám tedy koupání nedoporučím. Pokud to jde, zakryjte si postižené místo po dobu koupání (a pobytu na písku) igelitem, pak se samozřejmě koupat můžete. Vhodné není ani nadměrné vystavování slunci (postiženého místa).
Dobrý den,před třemi měsíci jsem si zlomila kotník.V nemocnici zreponovali,a kotník před operací nechali týden v sádrové dlaze.Kosti se v dlaze po zreponování přestavěly při prvním pohybu zpátky,a tak na vnitřním kotníku tlačila zlomená kost těsně pod kůží do dlahy.Byla to strašná bolest,jak když vám někdo přiložil na kůži rozpálenou žehličku,nemohla jsem se ani pohnout,ani nadýchnout,přesto jsem se až do večera nedomohla pomoci a oddělání dlahy s tím,že je to zlomené,proto to bolí,a převázala mi to až noční sestra.Mezi tím na kotníku vznikl veliký puchýř,který zčernal.Překrývali ho pak nějakým olejovým obvazem.Udělal se silný strup,který se po koupání odloučil po dvou měsících,a zůstala již další měsíc tmavě červená léze 3x2 cm,,je to snad miniaturní množství tekutiny nebo gelu,překryté slabounkou vrstvou,kůže se to nedá nazvat,co zůstává v nějakém neměnném stavu..Prosím poraďte,nevím co s tím dál.Mažu to celou dobu dobrou konopnou mastí. Děkuji moc,Mirka
Dobrý den.
Uvedená komplikace byl pravděpodobně dekubitus (=“proleženina“). Při správné péči a u jinak zdravého člověka se normálně hojí, může to však trvat dlouho (hlavně ve smyslu získání stejné kvality kůže jak máte v okolí), zvláště pokud byl většího rozsahu. Bylo by vhodné navštívit praktického lékaře, aby v místě postižení vyloučil nějakou komplikaci. Také Vám pak pravděpodobně doporučí nějaké přípravky, velmi pravděpodobně se však nebude jednat o nic speciálního. Na dálku to však nejde jistě posoudit.
Dobrý den, zhruba před pěti dny jsem se popálila o vařič na ruce. Rána nepálila nijak výrazně, v jedné části rány jsem měla jsem jen velmi malý puchýřek. Nyní mám místo zarudlé až hnědé. Jelikož je na velmi viditelném místě, chtěla bych předejít výrazné jizvě. V lékárně mi byl doporučen Contractubex. Myslíte, že jizvu zesvětlí? Po přečtení několika diskuzí, si nejsem jistá, jestli je účinný právě na toto vybělení. Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den.
Uvedený přípravek může být účinný na jizevnatou tkáň. Ve Vašem případě se Však o jizevnatou tkáň nejedná, po popálení jste podle příspěvku 6. den, postižené místo se tedy ještě stále hojí a proto není vhodné do tohoto procesu neodborným způsobem zasahovat. Délka hojení (a také výsledný stav na kůži) závisí od rozsahu a hloubky postižení. Pokud jste lékaře s úrazem nenavštívila, možná by stálo za zvážení navštívit co nejdříve alespoň praktika. Ten může podle vyšetření doporučit například nějaký způsob péče o ránu (například sterilní obvazy, krémy a masti), který může podpořit správné hojení a zmenšit tak riziko vzniku jizvy při případných komplikacích – například při zanesení infekce. Samozřejmě Vám také může říct, že jste postupovala správně a že je potřeba už jenom počkat na definitivní zhojení, nelze to bez prohlédnutí postiženého místa posoudit.
Dobrý den chtěla jsem se poradit pred 4 týdny jsem se popálila o výfuk od motorky na pravém lýtku v rosahu 9x6 cm v Pondělí mi při převazu zdělili že už jenom mastit Calcium masťí vicekrat deně, krytí před sluníčkem. Chtěla bych se poradit vypadá to už dobře jen v prostred mam malý strup 3x2-3. Chtěla jsem se poradit kdy bych asi tak zhruba už mohla do Bazénu. Moc vám předem děkuju za odpověď přeji krásný zbytek dne
S pozdravem: Rožnovjáková
Dobrý den.
Počkejte na samovolné odpadnutí strupu, a jak budete vidět, že na celé ploše rány je neporušená a zahojená kůže, do bazénu postupně můžete (nenechte hned v úvodu místo nějak moc rozmočit). Uvedenou mast můžete i poté ještě nějakou dobu používat a jinak ještě postižené místo dlouhodoběji ošetřujte nějakým běžným hydratačním krémem.
Dobrý den,
před 10-ti měsíci mě bývalý přítel popálil 0,5 l horkého (akorát zalitého) čaje. Nalevém prsu mám cca 12x5 cm velkou jizvu - popálenina 1.-2. stupně a již jsem se ptala u své kožní lékařky, zda by se s tím nedalo něco dělat. Bylo to ještě před létem a bylo mi řečeno, že je možné, že se jizva zlepší po létě, ale bohužel je to pořád stejné. V ohraničení jizvy je zvýšená pigmentace, ale uprostřed je barva už téměř totožná s barvou kůže jinde...Prosím, poraďte, zda by bylo možné tuto jizvu odstranit laserem nebo použít nějaké krémy, mastičky....?Jizva je ve výstřihu a je to opravdu nepěkné. Předem velice děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Uvedené příznaky nejsou při hojení výjimečné. Co se týče možností ovlivnění, je lepší se ptát Vašeho kožního lékaře. Jizvu a projevy pigmentace je nutné vidět „naživo“ a reálně odhadnout, co můžete očekávat. Výsledek bohužel nemusí být vždy ideální, tj. jako před úrazem. Krémy se používají spíše na samotné jizvy, které je dobré hodně promazávat a zabránit vysychání, aby se kvalita kůže v místě postižení co nejvíce přiblížila normální kůži. Co se týče zvýšené pigmentace, používání krému může být zdlouhavé a výsledek nejistý. Využití laseru je lepší řešit přímo v centrech, kde uvedené výkony nabízejí. Měli by Vás i podrobně poučit ohledně metod a očekávaných výsledků. Doporučuji teda zopakovat návštěvu lékaře a nechat se podle vyšetření a stavu jizvy poučit o vhodných možnostech konrétně pro Vás.
Dobrý den,
asi před 4 měsíci jsem se popálila vařící vodou na velké ploše stehna. Rána se zahojila a zbyla po ní jen malá pigmentová skrvna, nejvíce barevně odlišná na místě, kde byl puchýř. Chtěla bych se zeptat jestli je vhodné se jíž opalovat popřípadě jestli bude možná i návštěva solária? Nebo jestli je to pro poškozenou kůži ještě nebezpečné?
Děkuji
Dobrý den.
Kůže se po popálení může hojit dlouho. Uvedený projev – hyperpigmentace může přetrvávat měsíce nebo i déle. Pro 100% jistotu bych se radši zeptal (klidně telefonicky) Vašeho ošetřujícího lékaře (zná rozsah a hloubku postižení), ale v zásadě se opalovat můžete. Je však potřeba důsledně dodržovat známé zásady správného slunění, jako například opalovat se pozvolna, používat dostatečnou ochranu (jak faktorem, tak četností aplikace), vyhnout se nejintenzivnějšímu slunci a v každém případě zabránit „spálení“ pokožky. Ve Vašem případě bych navíc popálené místo pro tuto sezónu většinu času pobytu na slunci zakrýval a taky na něj používal vyšší ochranný faktor.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |