Úvod
Poradna
Kožní problémy
Opary

Opary

Herpetické viry způsobují Herpes simplex nebo Herpes zoster (pásový opar). Herpes simplex je virová kožní infekce, puchýřky naplněné tekutinou, nejčastěji kolem úst, na rtech, spojivka, genitál. Virus v latentním stádiu přetrvává v nervových gangliích a k opakování infekce dochází po infekci, námaze, duševním stresu, slunění.

Příznaky oparů

Nejprve pálení, svědění (může se vyskytnout i malátnost, mrazení a horečka), za 4 - 5 dní se objeví malé napjaté puchýřky se zánětlivým lemem (rty, okolí úst), kolem 7. - 12. dne praskají nebo zasychají a do 3 týdnů se hojí. Při sekundární infekci je hojení delší, až možnost vzniku jizev, virovou infekcí, například při nachlazení.

Příčiny oparů

Může je vyvolat stres, únava, menstruace nebo pobyt na slunci ve větru či mořská voda. Pásový opar je akutní infekcí CNS, postihující sensitivní ganglia. Reaktivací dochází k neuralgii a vezikulozní vyrážce kůže v místě inervace ganglia. Častěji u osob nad 50 let.

Návštěva lékaře při oparech

Při opakování infekce (možná porucha imunity), při pásovém oparu většího rozsahu, při sekundární infekci baktériemi. Vždy při postižení v oblasti hlavových nervů, očí, při současně vzniklých poruchách sluchu.

Léčba oparů

Léky na předpis

Léčba herpetické infekce se děje lokálně nebo při závažnějším průběhu celkově podávanými antivirotiky. Při poruchách imunity se aplikují i imunoglobuliny (protilátky) a doplňková injekční léčba vitamíny skupiny B.

Volně prodejné léky

Lokálně používaná volně prodejná léčiva při terapii oparu rtů, mohou také obsahovat antivirotika. Léčba by se však neměla zaměřovat jenom na ošetřování právě probíhající ataky, ale i na opatření, která povedou k omezení počtu recidiv a k posílení imunity organismu. Základním předpokladem lokální léčby je rychlé a snadné vstřebání účinné látky antivirotika. Včasnost nasazení a rychlost průniku léčivé látky je při lokální léčbě oparu rozhodující. Zkrátí se tak celý průběh onemocnění, zmírní se rozsah a intenzita projevů a zpravidla se podaří předejít vzniku komplikací. Proto podávání je třeba začít co nejdříve, jakmile se objeví první příznaky. Způsob účinku antivirotik je založen na jejich schopnosti proniknout do lidské buňky, tam se za přítomnosti herpetických virů chemicky změnit na látky, které zabrzdí množení virů.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se produkty podporující imunitu a s lokálním antiseptickým účinkem (extrakt z meduňky, čajovníkový olej apod.). Podpůrnou terapií je i užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících imunitu a regeneraci a výživu kůže. Např. s obsahem beta karotenu (provitamínu A), který působí proti infekci a snižuje vysušování kůže, vitamínů C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky). Také se používají preparáty s obsahem probiotik (lactobacilu acidophilu). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. Doporučuje se užívání mastných kyselin (omega 3) a pupalkového oleje. V poslední době se v lokální terapii používají i krycí hydrogelové náplasti, které ochlazují, udržují vlhkost, zmírňují bolest a urychlují zahojení. Na opary lze úspěšně používat i fototerapii laserem např. v ordinacích dermatologů apod.