UV-A záření díky delší vlnové délce proniká ve větší míře do kůže a podílí se zejména na dlouhodobém poškození. Může vyvolat také pigmentační odpověď, ale se 100-1000× nižší efektivitou než UV-B.
UV-B záření je zodpovědné zejména za vyvolání zarudnutí kůže (erytému) a novotvorbu pigmentu - melaninu. Přiměřená ochrana proti slunečnímu UV záření by měla během obvyklých denních aktivit zabránit vzniku klinických, buněčných a molekulárních změn, potenciálně vedoucích k tzv. fotoageingu (stárnutí kůže). Vyhýbání se přímému dlouhodobému slunečnímu záření, mechanická ochrana a kosmetické prostředky s UV faktorem jsou momentálně nejpoužívanější a nejúčinnější typy fotoprotekce. Zdá se, že lidé jsou dnes dostatečně informováni o nebezpečí vystavování se slunečnímu záření, ale často neaplikují ochranné prostředky ve správné míře. Nejdůležitějším faktorem efektivity aplikace opalovacích prostředků je nanášení dostatečného množství (2 mg účinné látky/cm2), spolu s rovnoměrností aplikace specifickým absorpčním spektrem použitého prostředku. Průzkumy ukazují, že běžná populace si aplikuje na pokožku přibližně polovinu doporučovaného množství. Tyto prostředky by však neměly být využívány k tomu, aby se maximalizovala doba bezpečného pobytu na slunci v nejrizikovější dobu (okolo poledne) nebo bez ochranných fyzikálních prostředků (oblečení, vhodné stínění). Nejvhodnější ochrannou pro běžný pobyt na slunci je vhodné lehké oblečení. UV záření však může pronikat i přes oblečení. Tenké a bílé tkaniny chrání mnohem méně než tmavé. Prostupnost UV záření se též významně zvyšuje u vlhkých tkanin. Naopak syntetické materiály propouštějí méně UV záření než bavlna. U některých výrobců látek se v současné době setkáváme s označením deklarovaného ochranného faktoru látky (UPF - UV protection factor), který je určitou analogií SPF faktoru u kosmetických přípravků.
UV filtry Kosmetické přípravky s UV filtry bývají většinou nazývány jako opalovací přípravky, i když jejich funkce je spíš ochranná. V zásadě se používají dva typy filtrů: absorpční a reflexní filtry. Každý z nich má určité přednosti a nevýhody.
Absorpční (chemické) filtry absorbují energii UV záření svou chemickou strukturou a přeměňují ji na teplo. Hlavní nevýhodou (zvláště u méně kvalitních přípravků) je možnost vyvolání alergické reakce u citlivých jedinců a určitá prodleva do nástupu účinku. Proto je vhodné vždy se předem informovat, o jaký přípravek a jakého výrobce jde. U kvalitních výrobků můžeme nalézt i klinické studie, dokazující nejen jejich účinnost, ale i snášenlivost. Starší látky měly užší ochranné spektrum a na pokrytí celého UV spektra se musely používat kombinace vícerých látek. U novějších látek (např. mexoryl, tinosorb M, tinosorb S) je pokryto celé spektrum UV-B i UV-A.
Reflexní (fyzikální) filtry rozptylují a odrážejí UV záření. Nejčastěji používanými látkami jsou oxid titaničitý a zinečnatý. Tyto látky jsou nealergizující a mají okamžitý nástup účinku, avšak ve vyšších koncentracích jsou kosmeticky hůře použitelné - mají často bělavou barvu. Do jisté míry se tyto problémy podařilo vyřešit v novějších aplikačních formách (nano-suspenze apod.).
Moderní ochranné přípravky proto dnes často kombinují chemické a fyzikální filtry, a tím využívají výhod obou z nich.
Podpůrné látky Aktuálním znakem fotoprotekce současnosti je její komplexnost, týkající se jak šířky pokrývané oblasti UV záření filtry, tak dodatečných ochranných fotoprotektivních látek. Vedle dnešních způsobů ochrany pokožky se v budoucnu předpokládá využití nových strategií fotoprotekce, založených například na endogenní projektivní odpovědi na UV záření. Také přídavky různých enzymů nebo antioxidantů mají pozitivní vliv na ochranu pokožky. Některé rostlinné složky, jako různé vitaminy a polyfenoly, mohou ovlivnit signální cesty, vedoucí k fotoprotekci.
Doplňky stravy jsou čím dál více používány jako podpůrné prostředky k ochraně pokožky před UV zářením: Beta-karoten je endogenní fotoprotektor a jeho efektivita v prevenci erytému byla prokázána klinickými studiemi. Lykopen je hlavní karotenoid obsažený v rajčatech a velmi účinný vychytávač volných radikálů. Pokles senzitivity vůči UVR byla pozorována po 10-12 týdnech užívání těchto doplňků.
Dnes je již všeobecně známo, že obě složky UV záření, jak UV-A, tak i UV-B záření, se podílejí na vzniku poškození kůže během vystavení slunci.
Proveďte si jednoduchý test Jak vysoké je u Vás riziko vzniku melanomu kůže.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Mám co se týče UV filtrů jeden problém.... reaguji na ně ekzémem a protože ne všechny krémy píšou, že ho mají, ráda bych věděla jaké látky ve složení krémů hledat abych se jim vyhnula... Pokud mi poradíte byla bych velmi vděčná, protože se mi nepovedlo nikde tuto informaci objevit.
Dobrý den,
problematika je velmi obsáhlá. UV filtry jsou chemické nebo fyzikální. V EU je povoleno přibližně 30 druhů chemických filtrů (zpravidla jsou pojmenovány anglicky, ale mohou mít i synonymní názvy). Atopikům a dětem jsou často doporučovány fyzikální filtry, které zpravidla alergizují méně častěji než chemické. Fyzikálních filtrů je také celá řada, kromě jejich složení hraje významnou roli velikost částic, často mohou alergizovat malé částice (nano částice), ale zde záleží přesně na jejich velikosti (nano částice je velmi široký údaj). Jako příklad mohu uvést fyzikální filtr (oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý - součást zubních past) o určité velikosti Vám vadit nebude, ale částice o jiném rozměru Vás může alergizovat. UV filtry jsou součástí mnoha kosmetických přípravků, pokud jste někdy měla alergii na nějaký kosmetický přípravek, vždy při použití nového přípravku jej otestujte. Nejprve ho naneste na část pokožky, např na ruce. Pokud bude pokožka bez reakce, můžete přípravek nanést (nejlépe po pár hodinách až dni) na tělo. Jako poslední na obličej.
Děkuji za radu, můj problém ovšem je vlastně pouze styk s rukama... objeví se mi ekzém, kterého se pak zbavuji opravdu dlouho a na jiné části těla prostě nemám šanci to poznat, pouze na čele a uznáte jistě že tam test taky není úplně to pravé, i když tam se toho zbyvím za den dva... Co se týče sluníčka poradila jsem si krémy do solárka, ale speciálně u krémů právě na ruce málokterý výrobce napíše, že to faktor má, přijde mi, že to co je pod 10 se už dnes nikde ani neuvádí... Je možnost si takové krémy například nechat v lékárně míchat?
V kosmetickém průmyslu platí nepsané pravidlo, že se výrobci rádi chlubí obsahem a vypisují složení do detailu. Pokud by přípravek obsahoval UV filtr, rádi se výrobci pochlubí. V současné době se téměř nepoužívají UV faktory pod 10, protože poskytují nedostatečnou ochranu. S namícháním je to problém, suroviny na výrobu kosmetických přípravků v lékárně nejsou k dispozici. Teoreticky můžete připravit slabší krém z masťového základu a opalovacího krému, ale to nedoporučuji. U připraveného krému by se mohly jednotlivé složky nepříznivě ovlivnit, v lepším případě by se Vám přípravek „zdrcl“, v tom horším byste nic nepoznala a mohl by Vás přípravek podráždit (popř. by se mohl poškodit UV filtr a přípravek by Vás nemusel ochránit). Pokud chcete chránit i ruce, použijte klasický opalovací přípravek, (pokud používáte mast na ruce, přetřete ruku ještě opalovacím přípravkem).
Když na sebe dám UV filtr okamžitě se mi rozjede ekzém... hlavně na rukách... Nechci slabší UV filtry potřebuji zjistit jak poznám, že tam ten filtr OPRAVDU NENÍ
Dobrý den,
pokud přípravek obsahuje běžně používaný chemický UV filtr, bývá to na obalu vyznačeno. Přidané sloučeniny nejsou zadarmo, a když je tam výrobce přidá, tak to zpravidla uvede na obalu. Co se týká fyzikálních (minerálních) UV filtrů, zde se jedná o škálu široce používaných sloučenin, které mohou být např. i v zubní pastě (oxid zinečnatý). Fyzikální (chemické) filtry jsou minimálně dráždivé a používají se např. u malých dětí. Z Vašich předchozích dotazů nelze s přesností usoudit, zda jste alergická na UV filtry nebo na nějakou pomocnou látku (např. konzervant) v kosmetických přípravcích. Pokud máte atopickou pokožku, volte přípravky na atopickou, citlivou nebo dětskou pokožku. Volte kvalitní přípravky, krém do „solária“ nepovažuji pro atopika za nejšťastnější volbu. Na ruce Vám mohu doporučit např. Excipial krém popř. mandlový krém, který se běžně používá na atopickou pokožku.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |