Jak na kožní a nehtovou plíseň

Čeští vědci zaznamenali mezinárodní úspěch ve výzkumu mikroorganizmu Pythium oligandrum (chytré houby) a jeho potlačování růstu dermatofytů, které způsobují kožní a nehtové plísně. V posledním vydání časopisu Mycopathologia, patřícího mezi deset nejprestižnějších časopisů oboru lékařské mykologie na světě, publikovali převratnou původní práci autoři z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Krajské nemocnice v Pardubicích a Bio Agens Research and Development – BARD s.r.o.

Dermatofytózy způsobují rozšířené a velmi nepříjemné plísňové onemocnění kůže, nehtů, vlasů i srsti. Řadí se mezi opomíjená onemocnění, i navzdory tomu, že oslabují imunitní systém, a tím mohou podpořit jinou závažnější nemoc. K jejich léčbě jsou dnes předepisována chemická antimykotika, na která si patogeny vyvíjejí rezistenci. Čeští odborníci sledovali vzájemné působení Pythium oligandrum na ty druhy dermatofytů, které jsou v rozvinutých zemích nejčastější u lidí a zvířat. Výsledky potvrdily, že mikroorganizmy o sobě vědí a probíhá mezi nimi komunikace i na větší vzdálenost ještě před tím, než dojde ke vzájemnému kontaktu. 

   
1 Pythium Oligandrum napadá vlákna nežádoucí plísně         
2  Pythium Oligandrum vysává vláknitou plíseň       
3  Zoosporangium praská a vypouští rozmnožovací orgány zoospory
 

Ukázalo se, že dermatofyty jsou účinně potlačeny nebo usmrceny vlivem Pythium oligandrum v umělém prostředí kultivačního média mezi 48 a 72 h po prvním kontaktu. V praktickém testování proti potivosti a zápachu nohou vymizely příznaky u 67% respektive 79%. U meziprstních plísní nohou byla úspěšnost 83% a u nehtové plísně byla plíseň zcela odstraněna v 15% případů a u dalších došlo ke zlepšení. 

    

4 Zoospora napadla kvasinku a začalo z ní vyrůstat vlákno
5 Na vlákně narůstá oogonium, z kterého začnou vyrůstat hyfy a proces se opakuje
 

Řešení tedy spočívá v aplikaci mikroorganizmu Pythium oligandrum, pro který jsou dermatofyty potravou. Jedinečnost mikroorganizmu je v tom, že není schopen napadnout jiné buňky ať rostlin, zvířat nebo lidí, což svědčí o jeho bezpečnosti. Po likvidaci plísní, z místa aplikace odrůstá s kůží nebo nehtem a napomáhá k znovuobnovení přirozené mikroflóry a proto je lidově nazýván „chytrá houba“.

V současnosti jsou k dostání v lékárnách přípravky s chytrou houbou Pythium oligandrum pro humánní a veterinární použití. U lidí se používají pro kůži a nehty se sklonem k plísním, pro intimní hygienu, pro kůži náchylnou k zapaření a pro místa náchylná k výskytu kvasinek, pro kůži náchylnou k lupénce a atopickému ekzému, pro péči o podrážděnou a opruzenou pokožku zvláště dětí nebo pro péči o suchou pokožku diabetiků se sklonem k plísním. Velkou úlevu zažívají lidé, kteří mají sklony k zánětům dásní.

Pro veterinární použití jsou v prodeji přípravky s chytrou houbou, které jsou vhodné pro péči o kůži a kožní deriváty při výskytu kvasinek a plísní, k úpravě fyziologické mikrobiální flóry srsti a kůže, pro srst a kůži náchylnou k zapaření, ekzému nebo při výskytu hniloby kopyt u koní.

Více informací na www.chytrahouba.cz.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!