Úvod
Poradna
Dutina ústní
Afty

Afty

Jsou obvykle nezávažné, avšak poměrně časté onemocnění uvnitř dutiny ústní. Vyskytují se na dásni, jazyku nebo na vnitřní straně rtů a tváři. Etiologie jejich vzniku není objasněna. Dělí se na afty malé (nejčastěji do 1 cm) a velké (nad 1 cm). Hojí se do 7-10 dnů, bez jizvy. Výrazná bolestivost, omezují mluvení, příjem tekutin i potravy. Afty se vrací zejména při snížení celkové obranyschopnosti a při stresu. Jejich vznik bývá podpořen poraněními v ústech, konzumací dráždivých jídel. Při velikosti nad 1 cm se hojí velmi dlouho, výrazně omezují příjem tekutin a potravy.

Příznaky aftů

Bílý nebo nažloutlý vřídek s červeným okrajem, který pálí při pohybu nebo kontaktu s agresivní látkou, při větším aftu zvětšené uzliny na krku, někdy teplota, zvýšená únava.

Příčiny aftů

Podvýživa, stres, nedostatek vitamínů zejména B12, železa, kyseliny listové, slunečního záření. Vznik aftů může být způsoben také špatnou zubní protézou nebo rovnátky, kouřením.

Návštěva lékaře při aftech

Je vhodná při velkých bolestech, teplotách a délce hojení delší než 2 týdny, aby nedošlo k záměně za jinou chorobu.

Prevence aftů

Dodržujte pečlivě hygienu ústní dutiny; při čistění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinami. Dráždí-li vám některý zub dásně, navštivte zubního lékaře. Máte-li sklon k opakovaným výsevům aftů, nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu a nežvýkejte žvýkačky.

Léčba aftů

Volně prodejné léky

Lokální antiseptika, která dezinfikují sliznici úst

Přírodní léčba, bylinné extrakty

Přírodní a doplňková léčba

Vitamín C

flavonoidy

Vitamin B komplex

Echinacea

Začněte vyšší dávkou a snižte ji, když se afty začnou hojit.