Obezita

Obezita je nadměrné nahromadění tuku. Je to velice závažný problém. Obezita se již nepovažuje pouze za kosmetickou vadu, ale i za vážné zdravotní riziko. Nejhorší jsou postižení kardiovaskulárního systému, výrazné snížení dýchací kapacity, častější výskyt cukrovky, častější výskyt nádorů (střeva, prostaty, prsu, dělohy, …), je výrazně častější i postižení pohybového aparátu, zejména nosných kloubů dolních končetin (kolena, kotníky, kyčle).

Příznaky obezity

Obezita se stanovuje podle tzv. body mass indexu - podle výšky a váhy člověka. Tento index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMI, je číslo používané jako měřítko obezity, umožňující statistické porovnávání lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. Hmotnost se uvádí v kilogramech a výška v metrech.

Obezita se dělí na stupně podle BMI:

  • Normální hmotnost odpovídá BMI 18 – 24,9
  • I. stupeň obezity BMI 25 – 29,9
  • II. stupeň obezity BMI 30 – 35
  • III. stupeň obezity odpovídá BMI nad 35

Proveďte si jednoduchý výpočet Vašeho BMI na naší stránce sebetestování.

Příčiny obezity

Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Příliš tučná jídla, nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, genetická dispozice, hormonální poruchy - snížená funkce štítné žlázy, zvýšená produkce hormonů kůry nadledvin, užívání některých léků, jejichž vedlejšími účinky může být zvyšování chuti k jídlu - antidepresiva, anxiolytika, glukokortikoidy. Je zde i vliv genetických faktorů.

Návštěva lékaře při obezitě

Při obezitě III. stupně a pokud jsou přidružena onemocnění - např. cukrovka u obezity II. stupně, je třeba navštívit vždy lékaře. Dále pak pokud dochází k celkovým příznakům - zhoršení dechu, kardiální obtíže, zhoršení celkové kondice.

Léčba obezity

Hlavní zásady při hubnutí: - Při hubnutí je nutné stanovení reálného cíle (zastavit nárůst, snížení hmotnosti o 3kg apod.)

- Rozbor příčin obezity (např. nedostatek pohybu)
- Rozbor stravovacích návyků (přejídání apod.)
- Omezit návštěvu míst, kde pravidelně dochází k přejídání
- Nejíst ve stresu

Léky na předpis

Lékař předepisuje léky, pokud máte BMI nad 30 a obezita vám působí vážné zdravotní potíže (cukrovka, vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak, které zvyšují riziko srdečních onemocnění) a jejich užívání dovoluje pacientův zdravotní stav (posouzení rizik a prospěchu léčby). Cílem je snížení váhy. Je však nereálné očekávat zázračné výsledky a předpokládat návrat k normální váze. Léky však mohou být velikým pomocníkem v léčbě obezity, ale v kombinaci s dietou a cvičením.

Volně prodejné léky

Na ovlivnění našeho metabolismu můžeme užívat např. :

Lecitin - příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
Jablečný ocet - přispívá ke zlepšení metabolismu, obsahuje pektin, který hraje významnou roli při snižování hladiny cholesterolu v krvi
Lactobacillus acidophilus - podporují správnou funkci trávicího traktu navozením rovnováhy ve střevní mikroflóře, snižují vstřebávání tukových látek ve střevě a hladinu cholesterolu v krvi
Vláknina - stimuluje v ústní dutině vylučování slin a urychluje tak vznik pocitu nasycení. V žaludku redukuje vylučování žaludečních šťáv a zvyšuje pH. Tím zpomaluje uvolňování trávené potraviny v žaludku a navozuje také pocit nasycení. I v tenkém střevě rozpustná vláknina zpomaluje pohyb a vstřebávání živin a cukrů

Přírodní a doplňková léčba

Na našem trhu v současné době existuje velké množství preparátů. O jejich používání je vhodné poradit se v lékárně popř. s lékařem, protože ne vždy je jejich užívání vhodné a úspěšné. Jejich užívání by mělo být dlouhodobé a systematické doplněné i o úpravu denních návyků. Zde již je vhodné poradit se s odborníkem na tuto problematiku.

Chirurgická léčba

V poslední době se celosvětové rozšiřují restrikční operace na žaludku, především vertikální gastroplastiky a v Evropě převažující laparoskopické gastrické bandáže. Bližší informace Vám poskytnou Centra pro diagnostiku a léčbu obezity v ČR.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!