Úvod
Poradna
Civilizační nemoci
Dna

Dna

Dna je onemocnění způsobené poruchou metabolismu kyseliny močové jako konečného produktu metabolismu látek označovaných jako puriny. Dochází ke zvýšené hladině kyseliny močové v krvi a jejímu ukládání zejména do kloubů, šlach, ale i ledvin a jiných orgánů , které tím poškozuje. Pokud se krystalky kyseliny močové ukládají v kloubech, dochází k zánětům (artritídě). Nejzávažnější je však ukládání kyseliny močové do ledvin, kde způsobuje ledvinové selhání.

Dna primární je projevem vrozené poruchy metabolismu purínů a častěji postihuje muže. Jediným projevem onemocnění bývá zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Akutní potíže způsobí zvýšená námaha, nadměrné jídlo a pití, ale i operace, úraz, stres.

Dna sekundární je způsobena zvýšenou nabídkou purínů pro tvorbu kyseliny močové (např.při léčbě nádorů či leukémie, psoriáza) nebo sníženým vylučováním kyseliny močové ledvinami (při terapii diuretiky, při jejich poškození).

Onemocnění se může projevit tzv. dnavým záchvatem. Příčinou záchvatu je velká konzumace jídla, alkoholu, chirurgický zákrok, únava, stres.

Příznaky onemocnění dnou

Obtíže vznikají často v noci. Náhlá bolest v kloubu, nejčastěji základní kloub palce u nohy, mohou být postiženy i jiné klouby, např. zápěstí, koleno, loket, prsty. Poté zarudnutí, otok a zánět kloubu, který je citlivý na dotek. Někdy může být horečka, zimnice, malátnost, bolesti v zádech. Zpočátku záchvaty trvají krátce, mohou se opakovat, postupně příznaky při lehčí formě vymizí. Při neléčení se mohou vyvinout chronické kloubní příznaky s následnou kloubní deformitou. Vytváří se také kožní uloženiny kyseliny močové - tofy. Vyskytují se často v podobě drobných hrbolků na uších nebo i jako velké boule na rukou. Těžká dna může poškodit ledviny tvorbou močových kamenů.

Příčiny onemocnění dnou

Dna může být získána dědičně nebo je možné si ji přivodit nesprávnou výživou, nadměrným pitím, některými léky, přejídáním, stresem, následkem operace nebo poranění kloubu Častější je u obézních, při špatné životosprávě (zvýšený příjem purínů) ale i při hladovění a sníženém příjmu tekutin.

Prevence před onemocněním dnou

Dna úzce souvisí s výživou. Obezita a nesprávná výživa zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Důležitým opatřením je dietní režim s nízkým obsahem purinů. Nejezte smažená jídla, maso a masné výrobky (nakládaná masa, uzeniny, masa mladých zvířat např. telecí, jehněčí, kuřecí), ryby a rybí výrobky (sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby), chřest, houby. Nepijte alkohol, zejména destiláty. Nevhodné jsou v jídelníčku vnitřnosti (brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jaternicové polévky, masové koncentráty, zvěřina a výrobky z ní), dále obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny, droždí, čokoláda, kakaový prášek, špenát, červená řepa, fíky. Naopak velmi důležitý je dostatek nealkoholických nápojů (2-3 l/den) a dostatek zeleniny a ovoce (po záchvatu dny jezte 14 dní syrové ovoce a zeleninu). Jezte semena a ořechy, hnědou rýži, kukuřici, vařené zelí nebo kapustu, celer, mrkev, pečené brambory, cibuli, datle, čerstvé a zakysané mléčné výrobky (jogurty), banány, hrušky, jahody, třešně, pomeranče, kiwi, grepy, sojová omáčka, čerstvé neslazené ovocné a zeleninové šťávy a džusy. Nepřejídejte se a omezte ostrá a tučná jídla. Důležitá je ochrana před prochladnutím.

Návštěva lékaře při onemocnění dnou

Při výrazné bolesti a známkách zánětu v okolí kloubů, při teplotě, zimnici, močových obtížích, bolesti v bederní oblasti páteře (současné možné poškození ledvin).

Léčba dny

Léky na předpis

Léčí se podáním protizánětlivých léků, léků na snížení tvorby a na podporu vylučování kyseliny močové.

Přírodní a doplňková léčba

Přípravky pro detoxikaci a regeneraci organismu, chladivé bylinné obklady a klid na lůžku.

• Omega 3 mastné kyseliny

• Vitamín C

• Vitamín E

• Bylinné čaje s obsahem břízy, zlatobýlu, kopřivy, přesličky