Úvod
Magazín
Potřebujete oční kapky, ale nejste si jisti, které z nich koupit?

Potřebujete oční kapky, ale nejste si jisti, které z nich koupit?

Jak si vybrat ty správné oční kapky? Při návštěvě lékárny můžete narazit na velké množství nejrůznějších typů očních kapek, které se rozlišují podle indikace/stavu našich očí. Můžete tam najít oční kapky na suché oči, zarudlé oči, unavené oči, proti alergii či zánětu. Proč je jich tolik? Co s tolika dostupnými očními kapkami a jak si vybrat? Tento článek vám pomůže určit, které oční kapky jsou pro váš aktuální stav nejvhodnější.

Co je třeba zvážit před výběrem očních kapek
První věc, kterou je třeba vzít v úvahu před volbou volně prodejných očních kapek, je ta, proč je potřebujete na prvním místě. Trpíte alergiemi, zarudnutím, máte oči suché či v nich máte zánět?
Měli byste zvážit, zda před tím, než si je koupíte, byste neměli navštívit svého očního nebo praktického lékaře, který by vám pomohl s diagnostikováním problému. Správné pojmenování problému může být na počátku půl „výhry“. Kromě diagnózy vám váš oční lékař může také poradit se správným dávkováním a délkou užívání očních kapek.
Pokud máte pocit, že vaše oči jsou neustále suché, podrážděné nebo unavené, můžete zkusit mazací gely, masti nebo oční kapky s kyselinou hyaluronovou tzv. umělé slzy. Denní i noční užívání těchto typů kapek během činnosti, která vyžaduje „čistý“ zrak, by mělo být prováděno opatrně, protože použití těchto očních kapek může způsobit krátkodobé rozmazané vidění. Umělé slzy jsou nejběžnější oční kapky prodávané v lékárně. Neobsahují žádné chemikálie, které by způsobovaly, že se krevní cévy zužují nebo rozšiřují. Pokud si nejste jisti, které oční kapky si vybrat, promluvte si s vaším očním lékařem či lékárníkem.

Pokud máte pocit, že vaše oči jsou neustále suché, podrážděné nebo unavené, můžete zkusit mazací gely, masti nebo oční kapky s kyselinou hyaluronovou tzv. umělé slzy.


Oční kapky pro suché, červené a svědivé oči
Suché nebo červené oči jsou nejčastějším důvodem, proč lidé používají oční kapky. Faktory, jako je životní prostředí, dlouhodobé používání počítače a únava očí, mohou způsobit vysychání očí. Existuje spousta kapek určených pro úlevu od suchých očí s tím, že ty obsahující kyselinu hyaluronovou jsou nejlepší volbou. Zjistěte si na obalu obsah kyseliny hyaluronové, čím vyšší, tím lepší. Dále také délku, po jakou dobu můžete kapky používat po otevření (90 dní a výše je zlatý standard), možnost užívání očních kapek na kontaktní čočky a výši obsahu konzervantů – čím menší, tím lepší.

Oční kapky při svědění či červených očích způsobených alergickou reakcí
Pro svědění nebo červené oči způsobené alergickými reakcemi nebo dlouhým ponocováním existuje spousta očních kapek s antihistaminiky a jinými úlevovými látkami, které jsou volně prodejné, nebo na předpis. Tyto oční kapky nejen zmírňují zarudnutí, ale také zabraňují svědění a vodnatým očím z pylu nebo domácího mazlíčka.

Oční kapky při vážných stavech (nutná návštěva lékaře)
Konjunktivitida neboli zánět spojivek je velmi častým očním onemocněním. Doprovází ho zarudnutí, svědění, zvýšené vylučování slz a pocit cizího tělesa v oku. Příčiny jsou mnohé, od bakteriálních, virových až po mechanické, jakými jsou přetěžování, anatomické souvislosti, suché oči či nošení kontaktních čoček. Mnoho lidí může zánět v první fázi bagatelizovat a sáhne k volně prodejným přípravkům, ale správným řešením je návštěva lékaře a zjištění pravé příčiny vzniku zánětu, na což pak naváže správná léčba.

U jiných vážných onemocněních, jako je například uveitida neboli nitrooční zánět, který postihuje duhovku, řasnaté těleso a cévnatku, existují oční kapky, které pomáhají snížit zánět, nicméně u středních a těžkých forem je potřeba léčba komplexní, která může zahrnovat systémové podávání steroidů, imunosupresiv, antimetabolit či tzv. oční steroidní injekce. Zde je časná návštěva lékaře prioritou číslo jedna.

342