Úvod
Magazín
Proč vitaminy?

Proč vitaminy?

Vitaminy jsou organické látky, které jsou potřebné v malém množství k udržení života. Většina vitaminů musí pocházet z externích zdrojů např. jídla. Je to proto, že lidské tělo jich nevyrábí dostatek, nebo je nevyrábí vůbec. Každý organismus má různé požadavky na vitaminy. Například lidé potřebují konzumovat vitamin C, ale psi ne. Psi mohou produkovat nebo syntetizovat dostatek vitaminu C pro své vlastní potřeby, ale lidé nemohou. Lidé potřebují získat většinu svého vitaminu D z vystavení slunečnímu světlu, protože v potravinách není k dispozici dostatečně velké množství. Lidské tělo ho však může syntetizovat, když je vystaveno slunečnímu záření.

Rychlá fakta o vitaminech

  • Existuje 13 známých vitaminů.
  • Vitaminy jsou buď rozpustné ve vodě, nebo rozpustné v tucích.
  • Vitaminy rozpustné v tucích jsou pro tělo snadněji skladovatelné než ve vodě rozpustné.
  • Vitaminy vždy obsahují uhlík, proto jsou označovány jako "organické".
  • Jídlo je nejlepší zdroj vitaminů, ale někteří lidé mohou/musí používat doplňky pro ustavení správné rovnováhy v organismu.

Vitaminy rozpustné v tucích

  • Vitaminy rozpustné v tucích se skladují v tukových tkáních těla a jater. Patří sem vitaminy A, D, E a K. Tyto jsou v těle snadněji skladovatelné než vitaminy rozpustné ve vodě a mohou zůstat v těle jako rezervy několik dní a někdy i měsíců.
  • Vitaminy rozpustné v tucích se vstřebávají střevním traktem pomocí tuků nebo lipidů.

Vitaminy rozpustné ve vodě

  • Ve vodě rozpustné vitaminy nezůstanou dlouho v těle. Patří sem vitamin C a všechny vitaminy skupiny B.
  • Tělo je nemůže skladovat a jsou brzy vylučovány močí. Z tohoto důvodu je třeba vitaminy rozpustné ve vodě častěji vyměňovat než ty, které jsou rozpustné v tucích.

Jaký je doporučený denní příjem vitaminů?

Tato hodnota se v České republice nazývá referenční hodnota příjmu (RHP) a vyjadřuje výši potřebného individuálního denního příjmu živin (vitaminů, minerálů a dalších látek), které jsou považovaný za dostatečné na to, aby pokryly potřebu většiny zdravých jedinců (97 %-98 %, bez rozdílu pohlaví) v každé věkové skupině.

Zdravotní tvrzení

Zdravotní tvrzení jsou založena na všeobecně uznávaných vědeckých poznatcích a lze používat pouze ta zdravotní tvrzení, která byla schválená Evropskou komisí. Zdravotní tvrzení pro vitaminy se používají u doplňků stravy, pokud produkt obsahuje dostatečné množství zmiňovaného vitaminu v denní dávce, a to v hodnotě alespoň 15 % RHP.

577