Křečové žíly

Jsou to dilatované, vinuté povrchové žíly s nedostatečnou funkcí chlopní, které způsobují zpětný tok krve při svěšení dolních končetin. Jsou hodně rozšířené, postihují zejména ženy, často už ve věku kolem 30 let.

Příznaky křečových žil

Zpočátku povrchové žíly napnuté, hmatné, později se rozšiřují a stávají se vinutými. Nemusí souviset s velikostí varixů. Tupá bolest, pocit únavy, horka, tlustší uzlovitá pokožka v místě varixu.

Příčiny křečových žil

Častá práce v sedě, nedostatek pohybu, rodinná predispozice, nadváha, zhoršování v těhotenství, častější u žen (vliv ženských pohlavních hormonů).

Návštěva lékaře při vzniku křečových žil

Při zvětšování velikosti a počtu varixů. Při vzniku zánětu (zarudnutí, otok, zhoršení bolesti, ztluštění povrchové žíly), trombóze (výrazná lokální bolest, tuhá žíla), při kožním defektu na končetině, při krvácení (okamžitá návštěva lékaře).

Léčba křečových žil

Klasická léčba

Používají se kompresivní stahovací punčochy, které mírní bolesti a zabraňují dalšímu rozšiřování žil. Mají většinou odstupňovanou kompresi. Jsou pomocnou terapií.

Sklerotizace žil injekcí aplikovanou lékařem. Účinkuje převážně na malé žíly.

Operační odstranění křečových žil (odstranění laserem, v těžších případech operačním zákrokem).

Léky na předpis

V terapii se používají venotonika, která působí různými mechanismy. Zvyšují napětí žilní stěny, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, mají protizánětlivý účinek, zlepšují průtok krve. Svým působením snižují otoky a s nimi se vyskytující příznaky, jako je pocit bolestivých, unavených a těžkých nohou, křeče.

Volně prodejné léky

Jako doplňková a podpůrná terapie se doporučují prostředky, které při vnitřním použití zlepšují cirkulaci krevního oběhu na úrovni kapilár a zpevňují žilní stěny.

Zevně lze používat masti, obklady nebo koupele z různých bylin, vlhké komprese a jiné prostředky k ošetřování ran.

Přírodní a doplňková léčba

 • vitamín C s bioflavonoidy - důležitý pro cévní stěnu
 • vitamín E - podporuje krevní oběh a brání vzniku pocitů tíhy v nohách
 • koenzym Q10 - zlepšuje okysličování tkání, podporuje krevní oběh a imunitu
 • lecitin - emulgátor tuků, usnadňuje krevní oběh
 • gotu kola - posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve

Životní styl

Dbejte na dostatek vlákniny, vitamínů, rutinu, bioflavonoidů a antioxidantů. Velmi prospěšné jsou proto potraviny s jejich obsahem jako např. pohanka (přírodní zdroj rutinu, flavonoidů), zelenina, citrusové ovoce, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže a červená řepa.

Vyvarujte se tabákových a alkoholických výrobků, potravin, které obsahují tuky a cukry (sušenky, koláče, šlehačka, dorty, koláče apod.).

Omezte sůl, smažená jídla a konzervované potraviny.

Pohybový režim

 • odkrvující cviky (šlapání na kole, svíčka)
 • pravidelná chůze a plavání
 • vyhnout se dlouhodobému sezení a stáni
 • střídavé koupele (teplá a studená) ráno a večer

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro senioty o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • Otoky nohouRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, moje přítelkyně Jana je těžce zdravotně postižená. Je kardiak tří a půl roku po baj-pasu srdce a diabetik 2. stupně inzulinu. Teď má problémy z otoky nohou. Nejspíš jde o lymfatický problém. Na léčbu používá impulzní magnetoterapii a BioGel Rudolfovo mazání tohoto složení: Aqua, Alcohol denat, Filipendula ulmaria extract, Celendula officinalis extract,Hypericum perforatum extract, Fucus versiculosus extract, Arnica montana extract, Gaultheria procumbens extract, Anthyllis vulneraria extract, Propylene glycol, Menthol, Carbomer, Sodium hydroxymethylglicinate, Aesculus hippocastanum extract, Mentha piperita oil, Camphor oil, Peat extract, Sodium hydroxide, Pinus pumilio oil, Thymus vulgaris oil. BioGelu je 250 ml za 280Kč. Chtěl bych se zeptat, jestli je na našem trhu jiná varianta gelu nebo masti stejného nebo podobného složení?

  Reagovat08.06.2015 12:18 od gdpr
  • Re: Otoky nohou

   Úplně stejného složení co se týká extraktů bylin produkt není. Pouze obdobné s menším zastoupením bylin (obsahují např. Kaštan, Arniku a silice což jsou aktivní látky) a cenově výhodnější jsou např. tyto: Biomedica Biovenol 200 ml cena cca 155,- za 200ml (Obsahuje extrakty z kaštanu, arniky, měsíčku a jalovce a silice z levandule, rozmarýnu, borovice). TOP GOLD Arnikový balzám s kostivalem 200 ml cena cca 95,- za 200ml Obsahuje extrakty z kostivalu, arniky horské a kaštanu). Refit Ice gel s kostivalem a kaštanem 230 ml hnědý cena cca 160,-Kč za 230ml (Obsahuje přírodní menthol, extrakt kaštanu a kostivalu).

 • křečové žílyRozbalit (reakcí: 0)Sbalit (reakcí: 0)

  Problémy s křečovými žilami mám už delší dobu. Používám kompresní punčochy Avicenum od Aries a mám to stabilizovaný. Má někdo podobné problémy a zkušenosti?

  Reagovat04.05.2010 19:26 od gdpr

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!