Zácpa

Zácpa je nepravidelné a obtížné vyprazdňování se u lidí. Vyprazdňování je individuální a závisí i na množství přijaté potravy. Pokud se tato doba prodlužuje, dochází k zácpě.

Příznaky zácpy

Delší interval a obtížné vyprazdňování, tužší stolice, pocit plnosti, bolesti břicha.

Příčiny zácpy

Zácpa je samostatnou nemocí nebo příznakem jiného onemocnění (trávicího traktu, zejména nemoci tlustého střeva, bývá při horečce, dehydrataci, nemocí ledvin nebo močových cest, při nedostatečné funkci štítné žlázy, po operacích, při vyšším množství vlákniny ve stravě, užívání některých léků). Častou příčinou je též nadbytek kofeinu a alkoholu, nedostatek pohybu. U dětí je častou příčinou nedostatečný příjem tekutin, dehydratace, pooperační stavy. U kojenců a malých dětí může jít též o vrozenou vývojovou vadu.

Návštěva lékaře při zácpě

Při akutně vzniklé zácpě vždy - možnost náhlé příhody břišní (zánět slepého střeva, vznik střevní neprůchodnosti), při trvání déle než 2 týdny, při přítomnosti krve ve stolici.

Prevence zácpy

Jezte hodně ovoce, zeleniny, ořechy, semínka, klíčky. Pro správnou funkci střev je důležitá vláknina. Najdete ji hlavně právě v ovoci, zelenině, luštěninách (nejvíc v sóji), celozrnném pečivu a obilninách, ovesných vločkách a pšeničných otrubách. Spolu s vlákninou je důležitý příjem tekutin, hlavně vody.

Léčba zácpy

Základem terapie primární zácpy je úprava dietetického režimu s větším příjmem tekutin a nevstřebatelné vlákniny a dostatečná fyzická aktivita. Cílem je obnovení defekačního reflexu. Pokud trvá zácpa delší dobu, použijeme doplňkovou terapii laxativy (kontaktní, osmoticky působící, salinická, objemová projímadla). Při chronické zácpě je však nutné zacházet s laxativy velmi opatrně! Hrozí nadužívání, které vede k poškození sliznice.

Léky na předpis

Konkrétní léky určí přímo lékař. Látky stimulující pohyb střev (pouze na předpis) jsou látky, které stimulují hladkou svalovinu tenkého i tlustého střeva k propulsivní peristaltice.

Volně prodejné léky

 • Laxativa usnadňují vyprázdnění střeva tak, že místním působením ve střevě stimulují pohyb střev či změkčují a zvyšují střevní obsah.
 • Kontaktní laxativa působí přímo na střevní stěnu a jsou naprosto nevhodná k dlouhodobému užití (toxický účinek). Naopak jsou vhodná ke krátkodobé terapii náhle vzniklé funkční zácpy či symptomatické zácpy. Osmoticky působící jsou nevstřebatelné látky, které ve střevě vodu a druhotně ještě stimulují sliznici k sekreci vody (mohutný únik vody, je důležitý pitný režim. Tlusté střevo se rozpíná a receptory stimulují střevo, což vyvolává defekační reflex. Tento efekt je vhodný jako doplňková terapie.
 • Objemová laxativa jsou o hydrofilní koloidy z nestravitelných částí plodů, semen rostlin, které tvoří v tlustém střevě gely. Ve vodném prostředí bobtnají, přitahují vodu z cirkulace, tím zvyšují objem střeva a obalují ho kluzkou vrstvou, což vede k podráždění receptorů a tím k zvýšené peristaltice a vyvolání defekačního reflexu. Účinek nastupuje za 2 - 3 dny! Nepodávat dlouhodobě a hodně pít!
 • Změkčovadla jsou minerální oleje, které se nevstřebávají a změkčují obsah střeva. Ten se stává kluzkým, což vede k defekačnímu reflexu. Mají pouze jednorázové použití. Jedná se o velmi jemné projímadlo, které je vhodné při hemeroidech, po operaci pro ulehčení namáhavé defekace. Je ale naprosto nevhodné při chronické zácpě. Patří sem např. parafinový olej vhodný už pro děti od 1 roku.

Přírodní a doplňková léčba

 • Agar se vyrábí z mořských řas ve formě tyčinek nebo prášku. Dejte 1 - 3 lžičky (podle věku a zdravotního stavu) do polévky nebo vývaru a několik minut povařte.
 • Lněné semeno můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Dejte 3 plné polévkové lžíce do litru vroucí vody a nechte přes noc změknout. Během dne pijte 2 - 3 šálky. Odvar lněného semena se dá také používat jako jemný klystýr. 57 g semen povařte 2 minuty v litru vody.
 • Olivový olej lisovaný za studena je lék ze všech nejlepší a nejvhodnější. Zvlhčuje sliznici a přitom ji nezalepí, takže sliznice může vstřebávat živiny. Laxativní účinky oleje se nejlépe projeví ráno na lačný žaludek. Zcela postačí 1 - 3 lžičky. Organismus olej lépe stráví, smícháme-li ho se stejným dílem citrónové šťávy. Samotný nebo s vlažnou vodou ho také můžeme použít jako jemný klystýr pro děti.
 • Projímavé čaje obsahující látky působící na střevní stěnu, obsahující slizové látky a podobně.
 • Obklady Střídavé horké a studené obklady na břicho mohou činnost střev povzbudit. Nejprve vyždímejte menší ručník namočený v horké vodě, složený ho přiložte na břicho a nechte asi 2 minuty působit. Pak ho vystřídejte ručníkem namočeným v chladné vodě. Ten ponechte na břiše jen 1 minutu. Obklady střídejte po dobu 10 až 20 minut.

Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • Manželka má střevní potížeRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den moje manželka má už delší dobu střevní potíže . Nenuže se vyprázdnit ,byla už i u lékaře stale ji dáva nějaké prášky nebo projímadla ale nezabírá nic. Jednu dobu se zdalo že je vše v pořádku to je tak 3 týdny, ale začalo to zase byla už na druhé kontrole a tam ji řekli že muže mít srusty , cítíse plna a bolí ji to na jevé straně pd žebry a potom ješte niže taky v levo jako by ju to tam zlačilo . Prosím o radu Děkuji předem . Matela

  Reagovat10.04.2011 15:06 od gdpr
  • Re: Manželka má střevní potíže

   Dobrý den.
   Bolesti břicha, zvláště pokud jsou dlouhodobé a je přítomno podezření na konkrétní problém (např. uvedené srůsty) patří do odborné ambulance. Pokud problémy nejsou způsobeny nesprávnou životosprávou, přejídáním, špatnými stravovacími návyky apod. nelze poradit žádnou domácí samoléčbu. Ta může být bez správné diagnózy pro Vás i nebezpečná. Naopak, můžu pouze důrazně doporučit další podrobné vyšetření Vaším lékařem, se zvážením různých zobrazovacích metod (v první řadě ultrasonografické vyšetření břicha). Pouze po vyloučení všech ostatních konkrétních příčin je možno spokojit se s takto neurčitou diagnózou.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!