Teplota, horečka

Horečka sama o sobě není nemocí. Jde o zvýšení tělesné teploty, které je častým příznakem probíhající infekce. Je-li infekce potlačena, horečka obvykle mizí. Může se též objevit po nadměrném slunění. Zvýšená teplota je signál, že něco není v pořádku a že bychom měli zjistit, co to je.

Příznaky teploty, horečky

Normální teplota lidského těla je kolem 36,5°C. Při více než 37°C jde o zvýšenou teplotu, při 38°C jde o horečku. Při rychlém nárůstu teploty se může objevit třesavka až zimnice. Většinou bývá horké celé tělo, končetiny mohou být chladné.

První pomoc při teplotě, horečce

Při horečnatých onemocněních je vhodné být v posteli a odpočívat. Vyhýbat se fyzické zátěži, prudkým změnám teplot a průvanu. Je velice důležitý pitný režim (voda, čaj, zeleninové či ovocné šťávy). Omezit či vynechat alkohol a kofeinové nápoje. Teplota je jedním z obranných mechanismů těla, proto nemá cenu se snažit dosáhnout normální teploty za každou cenu.

Návštěva lékaře při teplotě, horečce

V některých případech však může být teplota pro člověka nebezpečná. Horečka nad 38,5°C vede k výrazným ztrátám tělesných tekutin a riziku dehydratace, především pak u dětí. Déletrvající horečkou jsou obzvlášť ohroženi primárně dlouhodobě nemocní (pacienti s onemocněním srdce a dýchacího systému, s onemocněním nervové soustavy, děti náchylné k tzv. febrilním křečím, chudokrevní pacienti, nemocní s poruchou metabolismu, např. cukrovkou, pacienti podvyživení nebo neschopni přijímat dostatečné množství potravy). V těchto případech neprodleně vyhledejte lékaře. Opatrnost je nutná především u dětí v prvním půlroce života, pokud teplota nad 39°C trvá déle než 24 hodin, pokud se výrazně změní chovaní dítěte (bezdůvodně křičí, nereaguje na pohlazení, nelze je vzbudit), má ztuhlou šíji, na kůži se objeví krvavé skvrnky, má ztížený dech, má náznaky nebo projevy křečí.

Léčba teploty, horečky

Léky na předpis

V lékové terapii teploty se používají léky, které tlumí bolest a zároveň snižují zvýšenou tělesnou teplotu (analgetika-antipyretika). Působí u horečnatých onemocnění, jako jsou virózy, nachlazení a stavy po očkování. Velmi časté jsou kombinace s léky, které odstraňují další nepříjemné příznaky při nachlazení (pocit ucpaného nosu, tlumí suchý a dráždivý kašel). Léky proti horečce (antipyretika) začínají účinkovat přibližně po 30 minutách a maximálního účinku dosahují až za 2-4 hodiny po podání. Pro kojence jsou vhodné léky v čípcích, pro batolata v sirupu, větším dětem a dospělým v tabletách.

Přírodní a doplňková léčba

Používají se preparáty podporující imunitu multivitaminy zejména vitamín C a beta karoten.

Studené zábaly Neklesá-li teplota, přikládáme studené zábaly i několikrát krátce za sebou na trup (nejlépe na končetiny), aby teplota rychle poklesla. Zábaly můžeme dát kromě trupu i na hlavu, vždy na čelo, popř. užijeme vlažnou sprchu. Tyto studené mokré zábaly opakujeme do snížení teploty pod 38°C. Po skončení zábalů nemocného přikryjeme lehkou pokrývkou a zajistíme čerstvý vzduch.

Potní kúra Je jedním z prostředků ke snížení tělesné teploty. Docilujeme jí rychlým překrvením povrchových částí těla. Potní kúrou se odvádí teplo z těla pomocí vody. K navození pocení je vždy zapotřebí:

a) dostatečného přívodu teplé tekutiny nejlépe ve formě čaje (čaj s potivými účinky, např. z lipového květu, s medem a citrónem). Dbejte na dostatečné množství. U dětí 250 ml, u dospělého min. 500 ml.

b) rychlého zahřátí povrchu těla tak, aby došlo k překrvení kůže. To usnadňuje pocení a odvádění tepla do zevního prostředí. Zahřívacím prostředkem je vlhký vlažný zábal, kterému říkáme Priessnitzův zábal neboli zapářka. Zábal nesmí být teplý, pouze vlažný. Může to být látka (prostěradlo, ručník) namočená do vody pokojové teploty. Je důležité dobré vyždímání, aby se dobře odsál z pokožky horký pot. Přes tento vlhký textil se přiloží silnější vrstva suchého textilu (je možné vložit igelit). Navrch se dá přikrývka. Zábal ponecháme asi 20 - 30 minut.

Nezapomeňte!

Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 16 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin apod.), je zvýšeno riziko vzniku Reyeova syndromu (závažné onemocnění jater a poškození mozku). Místo nich použijte léky s obsahem paracetamolu.

Pro těhotné ženy, se dle většiny nových odborných zdrojů, jeví paracetamol v průběhu těhotenství jako bezpečný (v těhotenství je však nutné užívání jakéhokoliv léku zvážit). Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou používejte pouze na výslovné doporučení lékaře, v posledním trimestru se nesmí používat vůbec.

Nemocní s vředovou chorobou žaludku a se zvýšenou krvácivostí, popř. užívající léky na ředění krve, by měli přednostně užívat přípravky s paracetamolem.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • třesRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, máte někdo zkušenost s třesem při horečce u dítěte? Syn (12 let), neustále srážíme teplotu, a tu občas ani nemá, ale už dva dny se nepřestal klepat. Může mu třes sám o sobě nějak ublížit? Hledám všude možně, tady jsem našla, že se tak snižuje teplota https://medicspark.cz/priznaky/tresavka/ tak snad je to tak

    Reagovat29.04.2023 18:38 od Tereza
    • Re: třes

      Dobrý den.

      Třes jako doprovodný příznak respiračních onemocnění není nijak výjimečný. Ale měl by plus mínus kopírovat teplotu. V době, kdy zaberou po aplikaci léků (na teplotu), by měl ustávat. Nevím, jak srážíte teplotu - určitě použijte i léky, pokud tak nečiníte. V případě, že používáte jenom fyzikální metody (které jsou velmi důležité a často přehlížené), tak sice snížíte teplotu těla, ale centrální regulační mechanismy ovliněné nejsou. Dále píšete, že se klepe stále, nevím úplně jak to myslíte. Pokud třesavka neustává vůbec, tak to normální není. Dlouhodobá třesavka může být v zásadě nebezpečná z hlediska vyčerpání organizmu, je to svalová práce. Zajistěte dostatek cukrů a tekutin a stav sledujte.

  • ledové zábaly nikdy!!!Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, mám 2 malé děti a tak se o problematiku nemocnosti již dlouhou dobu zajímám, zejména z pohledu přírodních metod. Nemohu nekomentovat doporučení dávat při horečce ledové zábaly. I ten nejméně pokrokový a konzervativní pediatr dnes ví, že chladné ano, ale pouze o několik stupňů, než je teplota nemocného. LEDOVÉ OPRAVDU NIKDY! A navíc je nejefektivnější přikládat zábaly na končetiny, kde je krev nejvíce rozvedena do kapilár a tak se snadno sníží její teplota. Jsou-li zábaly z octové vody, ještě lépe. Aby organizmus neutrpěl šok, nemělo by být ochlazení při jedné zábalové proceduře nižší, než o 0,6 stupně. Po té by se mělo nechat tělíčko odpočnout a po hodině opakovat zábaly znovu, s následnou pauzou tepla a klidu,a znovu, a znovu... Je zapotřebí mít na paměti, že skokové snižovéní teploty je pro nemocné tělo náročné.
    Takže prosím konec trápení horečnatých dětí ledovými zábaly (navíc na celé tělo), když lze lepšího výsledku dosáhnout méně drastickou cestou. Přeji vám, aby vás potřeba použít zábaly vlastně vůbec nepotkala. eč

    Reagovat15.10.2010 21:13 od gdpr
    • Re: ledové zábaly nikdy!!!

      dobry den, doufam, ze dneska to uz zadna matka nedela. Ja u horecky davam Nurofen a zabaly na zapesti a ruce, ale jenom vlazne.

      Reagovat27.04.2012 11:02 od gdpr

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!