Úvod
Poradna
Péče o dítě
Kinetóza u dětí

Kinetóza u dětí

Kinetóza u dětí – co dělat?

Každý rok v době dovolených totéž: Dítě nejen že komentuje dlouhou jízdu stálým „Už tam brzy budeme?“, ale po jisté době si v autě stěžuje na nevolnost. Uklidňující je, pokud se zrovna v blízkosti nachází výjezd; mnoho rodičů má vždy s sebou sadu plastových sáčků.

Avšak existují pomocné prostředky, aby to ani nedošlo tak daleko.

Mnoho lidí zná ten nevalný pocit v oblasti žaludku, který může při delší jízdě autem nebo na lodi podstatně narušit dobrý pocit. Mozek je zmaten z různých signálů, které jsou vysílány přes oči („nepohyblivý prostor“) a orgán rovnováhy („houpe se to“) – a reaguje nevolností, v nejhorším případě zvracením.

U dětí je orgán rovnováhy zcela vyvinut asi od 2. roku života. Od té chvíle mohou trpět kinetózou stejně tak jako dospělí. Houpání a jízda na kolotoči nečiní problémy, ale silné zrychlení a brzdění v prostoru, uvnitř kterého se nic nehýbe, vede i u dětí často k závratím, nevolnosti a nutkání ke zvracení. Tento pocit ještě zesílí činnostmi, které by vlastně měly postiženého rozptýlit – například čtení nebo hraní.

Prevence kinetózy u dětí

Pro všechny zúčastněné je nejpříjemnější, když se takové útoky vůbec nevyskytnou. Zde je několik tipů, jak tomu lze předejít:

  • Bylo by možné cestovat v noci? V tuto dobu má přestávku i systém rovnováhy a reaguje méně citlivě na vnější podněty. V nejlepším případě vaše dítě kritickou situaci prospí.
  • Prázdný žaludek je náchylnější ke kinetóze. Začněte proto malým lehkým jídlem. Vhodné je ovoce, suchary a chleba.
  • Nechte své dítě – nejlépe ve směru jízdy – koukat z okna a přitom pohledem zamířit na vzdálený nehybný bod. Třeba se mu bude líbit počítání hor nebo mraků? Pro rozptýlení přitom může hrát poslechovou hru nebo poslouchat hudbu (přes sluchátka). Číst? Raději ne!
  • V jiném dopravním prostředku (autobus, letadlo, loď) si nejlépe zvolte místo uprostřed – tam jsou pohyby nejmenší.
  • Naplánujte si dostatečné množství přestávek (minimálně každé 2 hodiny): pro odpočinek, vyřádění se, pro načerpání kyslíku a provětrání. Nic nehovoří ani proti nějaké maličkosti k jídlu – ale prosím žádná velká jídla.
  • Oblečení by mělo být pohodlné a nesmí vás nikde svírat.
  • Pokud jste kuřáci: Prosím neoddávejte se ve vozidle kuřáckým neřestem!
  • Spánek: Na dlouhou cestu se všichni vydejte odpočinutí. Kdo už je na začátku cesty unaven, může rychleji podlehnout kinetóze. A je dříve podrážděn!
  • Během jízdy žvýkejte žvýkačky nebo cucejte bonbóny. Doporučují se obzvláště preparáty s mátou nebo zázvorem. Jejich účinky proti nevolnosti jsou již dlouho známé. Tip: Připravte si z nich předem čaj – máta chutná zřejmě většině dětí lépe, než zázvor. Čaj se dá popíjet po douškách také během jízdy.

Na kinetózu zaútočit léky

Máli dítě sklon k nevolnosti při cestování, nachystejte si preventivně léky. Jako volně prodejné léky s antiemetickým účinkem se používají léky tzv. antihistaminika. U kinetóz se používá dimenhydrinat  (Travel-gum) a moxastin (Kinedryl). K omezení tlumivého účinky je moxastin kombinován s kofeinem. Tato léčiva jsou vhodná jen ke krátkodobému podávání, při používání delším než 2–3 dny je vhodné konzultovat další podávání s lékařem.

Dětem ve věku 2-6 let se Kinedryl podává 1/4 tablety, ve věku 6-15 let 1/4-1/2 tablety. První dávka se užije 60 minut před začátkem cesty, při dlouhotrvajícím cestování se může podání 2krát zopakovat v intervalu 2-3 hodin. Kinedryl se nemá podávat dětem do 2 let.

Účinná látka dimenhydrinat  jako žvýkačka (Travel-gum) účinkuje obzvláště rychle a tím je možné ji začít žvýkat teprve u prvních příznaků. Nemusí se polykat. Účinek nastupuje 15-30 minut po začátku žvýkání a přetrvává 1-3 hodiny. V případě potřeby se žvýká 1 perorální guma po dobu asi 10 minut, potom se vyplivne. V ČR je ale dostupná pouze Travel gum 20mg , která je vhodná pro dospělé a mladistvé ve věku od 15let. Dětem 4-15let se podává síla 10mg, která je v ČR v současnosti nedostupná. Účinná látka Dimenhydrinat účinkuje dobře, dobře se snáší, ovšem trochu unavuje. V zahraničí je pro menší děti dostupná i ve formě čípků, pro starší jsou určeny i tablety nebo kapky.

Mimo to se nabízí i použití homeopatik. Klasickým prostředkem při kinetóze jsou Cocculus, Borax a Tabacum. Borax 15CH popř. 30CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení vyvolaném opakovanými pohyby, Cocculus indicus  9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při nevolnostech a při zvracení s prudkými pocity závratě a Tabacum 9CH v dávkování 5 granulí před cestou popř. i v jejím průběhu při zhoršení sebemenším pohybem a teplem. Můžete také zkusit homeopatický lék Cocculine, který se bere večer před cestou a pak v případě obtíží 2 tablety každou hodinu. Cocculine se nechává volně rozpustit v ústech.

Z přírodních prostředků se jako velmi účinný jeví zázvor a extrakty z něho. (Zázvor se může bezpečně používat i v těhotenství). Dávkování je dle pokynů výrobce. Tablety se užívají nejlépe s jídlem, dobře zapít vodou.

Akutní kinetóza

Kinetóza i přes tyto uvedené prostředky? Zde je ještě několik tipů pro akutní případy:

  • Zajeďte co možná nejrychleji na parkoviště. Nejpozději v tuto chvíli je nutná přestávka na čerstvém vzduchu.
  • Nechte své dítě hluboce nadechnout a vydechnout: a sice ústy. Něco mu vyprávějte, abyste jej rozptýlili.
  • Dejte mu vodu a něco slaného na křupání (slané tyčinky, krekery).
  • Má-li silné potíže s krevním oběhem (bledost, studený pot), dejte mu studený obklad na čelo a zátylek a položte jej (alespoň když jste opustili auto).
  • Mějte i přesto připravené plastové sáčky – pro případ, že si na další odpočívadlo budete muset chvíli počkat.

Přejeme vám šťastnou cestu!