154

Kašel

Kašel je reflex, který slouží k ochraně plic. Když dojde k podráždění dýchacích cest, začnete automaticky kašlat (kašlací reflex), aby se dýchací cesty zbavily příčiny podráždění (hlenu, cizích těles, dráždivých látek – např. kouř, chlad, ...). Kašel mohou způsobit i některé léky (např. ACE inhibitory – trvalé pokašlávání). Kašel bývá akutní (do 3 týdnů) nebo chronický (déle než 3 týdny trvající neproduktivní kašel).

Příčiny kašle

Kašel je nečastějším průvodním znakem onemocnění dýchacích cest jak bakteriálního, tak virového původu. Mezi časté příčiny chronického kašle patří tzv. zadní rýma (zatékání hlenu způsobené často zánětem dutin a spojené s nuceným odkašláváním), astma nebo reflexní choroba jícnu.

Návštěva lékaře při kašli

Návštěva lékaře je nutná při zhoršení kašle, pokud teplota nad 38 °C trvá déle než 2 dny, pokud máte třesavku, zimnici, povlak na mandlích, zvětšené a citlivé uzliny na krku, kašel je doprovázen zabarveným hlenem (žlutý, zelený, s příměsí krve), při bolesti na prsou, zhoršení dechu, pískotu v průduškách. Také pokud kašel trvá déle než 5 dní a při pokašlávání vzniklém po nasazení ACE inhibitorů.

Léčba kašle

Volně prodejné léky

Při terapii kašle je rozhodující typ kašle. Pokud je kašel suchý (zejména v počátcích) a obtěžuje, snažíme se jej utišit antitusiky (kašel tlumící léky). V obtížném odkašlávání hustého sputa (kašel se stává produktivní) a u vlhkého produktivního kašle podáváme mukolytika a expektorancia. Mukolytika a expektorancia se používají k usnadnění odkašlávání a zlepšení vykašlávání. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (hlen je řidší, obsahuje více vody), proto vždy dbáme na pitný režim.
Pozor na kombinaci antitusik s expektorancii nebo mukolytiky z důvodu rizika hromadění hlenu v dýchacích cestách. Poslední dávka mukolytika a expektorancia by neměla být podávána po 17.00 hodině.

Přírodní a doplňková léčba

  • Prokrvující masti a krémy, které působí jako prohřívací zábal. Obsažené silice účinkují na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest (usnadňují dýchání, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos).
  • Pastilky na cucání s obsahem lokálních antiseptik, přírodních silic.
  • Sirupy na odkašlání s obsahem bylin (jitrocele, mateřídoušky, anýzu, fenyklu, lípového květu, lékořice a dalších), které usnadňují odkašlávání a chrání dýchací cesty.
  • Bylinné čajové směsi s obsahem jitrocele, mateřídoušky, anýzu a dalších bylin usnadňujících odkašlávání a divizny, jejíž slizové látky chrání dýchací cesty.
  • Homeopatie


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše


Doporučené produkty

Sirup jitrocel EXTRA Galmed s vit.C 325g

Sirup jitrocel EXTRA Galmed s vit.C 325g

Bylinný sirup obsahuje vysoký podíl jitrocelového výtažku, který má zklidňující efekt na sliznice úst, krku a průdušek. Díky obsahu vitaminu C...

Detail produktu

Cena: 82,90

 
Bromhexin Galmed 12 perorální kapky 30ml

Bromhexin Galmed 12 perorální kapky 30ml

Účinné mukolytikum. pomáhá rozpustit a zředit hustý, vazký hlen vylučoaný v dýchacím ústrojí napomáhá jeho vyloučení a...

Detail produktu

Cena: 100,90

 

Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Moje lékárna - Vitamin C...

Doplněk stravy Vitamin C patří k...

Moje lékárna - Sirup...

Má zklidňující efekt na skliznici úst, krku a...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu