Rýma je nejčastější typ zánětu horních cest dýchacích, s otokem, zduřením sliznice nosní dutiny, výtokem z nosu a jeho ucpáním.
Je obvyklým projevem běžného nachlazení (viz kapitola Nachlazení), občas zvýšená teplota (kapitola Teplota). Šíření nákazy je zpravidla kontaktem s nemocným, kapénkovou infekcí nebo kontaminovanými předměty. Může být též projevem alergie (viz. kapitola Alergie), kdy bývá spojena se svěděním, kýcháním, často se zánětem oční spojivky. Vyvarovat se kontaktu s alergeny. Vazomotorická rýma je opakovaným otokem sliznice s kýcháním a vodnatým výtokem.
Vhodné je vyhledat lékaře při chronické rýmě, která může být i projevem celkových onemocnění.
Bakteriální zánět je léčen antibiotiky, které potlačují infekci (systémová léčba na lékařský předpis). Dále se používají léky ze skupiny antihistaminik, které zmírňují projevy zánětu. Průvodní jevy zánětu, jako jsou teplota a bolest hlavy, léčíme za pomoci analgetik a antipyretik (léky proti bolesti a snižující teplotu). Dále se používají sekretolytika, látky zkapalňující hlen, které napomáhají uvolnění hlenu z dutin. Lokálně se aplikují nosní kapky a spreje, které usnadňují dýchání, popř. jsou s obsahem antibiotik.
Při alergické rýmě je způsobem terapie specifická imunoterapie alergenem, která působí dlouhodobým podáváním upraveného alergenu s cílem navodit normální odpověď imunitního systému. Tato léčba musí být indikována a prováděna alergologem. U léků volíme z několika skupin léků s různým mechanismem působení. Je nutno rozlišit zejména krátkodobý efekt na příznaky nebo dlouhodobé ochranné působení.
Nejužívanější skupinou jsou antihistaminika. Potlačují především svědění, kýchání a vodnatou hypersekreci. Lze je užívat vnitřně ústy (i na jiné než nosní příznaky) a lokálně nosní a oční formou (působí rychleji a dosahují vyšší koncentrace v místě působení). Antihistaminika podáváme přechodně na příznaky i ochranně pacientům trpícím sezónní i celoroční alergickou rýmou.
Další skupinou jsou nosní steroidy, jejichž hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu nosní sliznice, snižují otok sliznice i hypersekreci. Ovlivňují tak všechny příznaky rýmy. Nástup účinku je však pomalý (několik dnů až týdnů). Podávají se proto dlouhodobě ochranně pacientům s trvalými obtížemi, často ještě před rozvojem příznaků na počátku sezóny. Nemají přímý úlevový efekt na příznaky.
Kromony mají slabší protizánětlivý efekt než nosní steroidy. Podávají se ochranně lokálně do nosu nebo očí, je však je nutná častá aplikace (4-6x denně) a z ní vyplývající špatná spolupráce pacientů.
Dekongestiva snižují prokrvení sliznice a zvyšují průchodnost nosu. Mají výrazný úlevový efekt u pacientů s ucpaným nosem, proto jsou často používaná. Jsou k dispozici v aplikaci do nosu. Jejich působení je čistě na příznaky. Aplikace do nosu by neměla být delší než 10 dnů, protože ohrožuje pacienta rozvinutím rebound fenomenu a vznikem rezistentní rhinitis medicamentosa. Doporučuje se proto jen krátkodobé užívání, velmi často v úvodu terapie. Výjimečně pacientům s rezistentní těžkou formou alergické rýmy podáváme steroidy krátkodobě ústy.
Lokálně se používají produkty s obsahem éterických silic s antiseptickými účinky. Vitamínové a přírodní preparáty pro podporu imunity (vitamín C, echinacea). Bylinky jako anýz, fenykl, dobromysl, černý bez, řebříček, lipový květ a jitrocel obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektoraci) tím, že zřeďují sekret, dále působí protizánětlivě. Doporučuje se použití aromatických olejíčků do koupele případně k inhalacím (eukalyptový, popř. čajovníkový).
Při alergické rýmě je základním předpokladem úprava prostředí a bezalergenový režim. Zahrnuje odstranění zdrojů alergenů z bytu alergiků, časté a důkladné luxování s použitím účinných mikrofiltrů, péči o lůžkoviny a omezení pobytu v prostředí, kde k expozici alergenu dochází. Osoby s pylovou alergií mohou využívat pylové informační služby a redukovat pobyt v přírodě nebo změnit prostředí v období výskytu pylů, na které jsou přecitlivělí. Pro zmírnění příznaků lze použít aromatické osvěžovače vzduchu (pozor na alergie).
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den,jsem diabetik na inzulínu,první týden nachlazení samoléčba na zkoušku,paralen 500,suchý kašel Stopex 15. Po 5ti dnech vlhký kašel-bromhexin,rýma začátek- Sanorin, Paralen Grip. Mírné zlepšení po 2 dnech posledních léků. Záměrně jsem zkusila léčbu bez lékaře vždy jsem dostala antibiotika, která spolehlivě a rychle zabrala. Jelikož beru 8 prášků denně + inzulin chtěla jsem se pokusit o léčbu zázvor,citron ,med, inhalace,bylinky. Celý týden velká únava,schvácenost,léčba velmi pomalá. Glikemie v normě. Myslíte že je lepší užívat příště antibiotika, nebo využít raději pomalejší ale šetrnější způsob bylinky atd? Byliny si sama suším, med jen od prověřeného včelaře.Jsem důchodového věku, běžné nachlazení těžko překonávám, během roku tak 2x se na nachlazení léčím, jinak nic jiného. V Poděbradech jsem registrovaná Lekárna Na Kolonádě. Děkuji za radu a všem hodně zdraví .
Dobrý den.
Přírodní způsob je pro tělo jistě přirozenější a jste velmi zodpovědný pacient, když k tomu tak přistupujete. Na druhou stranu si myslím, že návštěva lékaře na začátku onemocnění může být vhodná. Lékař dokáže často lépe posoudit o jakou a jak závažnou infekci se jedná. Většina respiračních infekcí jsou virové, ale jsou situace, kdy jsou ATB i tak na místě. Lékaři můžete samozřejmě zdůraznit, že se chcete léčit přírodně a rozumný praktik Vám jistě rád vyhoví a často i dobře poradí. Jiným pohledem je pak vztah k Vašemu diabetu. Jedná se o onemocnění, které ovlivňuje imunitní systém a snižuje jeho odolnost. Proto může být i preventivní podání ATB někdy vhodné. Užívání ATB může být menší "chybou" než třeba rozkolísání diabetu. Záleží také v jakém stavu je Vaše onemocnění - pokud jste například jako diabetik měla problémy s diabetickou nohou, déletrvající infekce může klidně způsobit recidivu, což je jistě mnohem větší problém, než užití ATB. Proto si myslím, že lékaře bude vhodnější při takovýchto problémech navštívit a domluvit se s ním na řešení vždy pro danou konkrétní situaci a k aktuálnímu zdravotnímu stavu.
Dobrý den,syn 5 let má už 14 dnů rýmu.Ze začatku měl rýmu zelenou.Dostali jsme Pamycon,ale moc nezabral.V dalším týdnu se mu zelená ukázala občas.Dostali jsme Tobrex.Ale moc to nepomohlo.Syn si uz zacal stezovat na bolesti čela.Vysmrka toho ale dost.jeste jsem mu nasadila sinupret a uziva pravidelne aerius.
Od dalsiho pondelka to uz bude 3 tyden co bude mit rymu.asi by uz jen pomohli atb ze?
Dekuji
Dobrý den.
Na dálku se to dá jen těžce posoudit. Závisí od více faktorů. ATB by měly být nasazované, pouze pokud jsou skutečně nutná. To lze posoudit někdy při vyšetření, někdy za použití laboratorních metod (zejména hodnocení tzv. CRP proteinu, často bývá dostupné přímo v ordinacích, ale i to má svá omezení). Navíc, Pamycon, stejně jako Tobrex, antibiotika jsou. Na uvedeném postupu Vašeho lékaře nevidím nic špatného, naopak snaží se situaci řešit lokální léčbou, která je méně zatěžující a vhodnější. Doporučil bych tedy obavy sdělit jemu, případně se zeptat, proč Vám nechce celkové ATB předepsat.
Dobry den, mam casto rymu, mivam ji asi kazdy mesic, je to bezne? Nebo bych mela jit k lekari?
Dobrý den.
Při opakovaných potížích byste asi měla být podrobněji vyšetřená. Běžná onemocnění horních cest dýchacích se sice mohou v průběhu roku opakovat a jejich počet je individuální, ale pokud se potíže vrací pravidelně a často je to důvod k pokusu o vyloučení nějaké konkrétní příčiny. Nejčastěji by se mohlo jednat o nějakou celoroční alergii, případně o sníženou odolnost a větší náchylnost k nemocem. V první řadě bych doporučil promluvit si s praktickým lékařem. Ten posoudí objektivně četnost onemocnění a Vaší zdravotní historii. Podle potřeby Vás odešle ke specialistům, jako je například krční (ORL) pro kontrolu nosní dutiny, případně alergologovi atd. Může také sám vyzkoušet některé přípravky na podporu imunity a vyloučit různá onemocnění. Je možné, že nakonec se nic nenajde, ale to bohužel nejde předem říct.
mne Quixx pomaha i na suchou sliznici, je super!
Prosím o radu, pokaždé mi při rýmě pálí nosní sliznice,,je to dost nepříjemné,prosím
poraďte mi, jaké léky by mi mohly pomoci kromě antibiotik. Děkuji
Dobrý den.
Rýma je označení pro zánět nosní sliznice bez ohledu na příčinu. Ten se projevuje několika znaky – zduřením sliznice nosu, sekrecí, pocitem ucpaného nosu. Sekundárně se pak může projevit kašel, teplota a jiné. Pálení se sice jako typický příznak nepopisuje, souvisí však s individuálním vnímáním uvedených zánětlivých změn. Rýma se léčí symptomaticky, to znamená, že se léčí pouze projevy, nikoliv příčina. Většinou je totiž způsobená viry, na které běžné léky neexistují. Proto se také neužívají antibiotika (kromě případů, kde je podezření na bakteriální infekci). Můžu teda doporučit pouze běžně dostupné přípravky, které lze koupit v lékárně. Z naší nabídky můžete vyzkoušet například sprej Olynth HA, Rhino-stas Galmed, Quixx nebo se poradit v lékárně, kde Vám jistě rádi poradí. Tyto doporučení se vztahují na „sezónní“ rýmu (při nachlazení, viróze), pokud máte příznaky trvale, nebo alergického rázu, dlouhodobou terapii konzultujte se svým lékařem.
dobry den dnes sem dostala rymu a boli me hlava n¨neni mi dobre a sem doma a lecim se v postili co mam delat a by ryma odesla pryc
Dobrý den,
rýma je obvykle způsobena viry a antibiotika nezabírají. Průchodnost nosu se podaří zlepšit nosními kapkami nebo spreji, které sníží otok sliznice.
Na rýmu také platí horký vzduch (možno použít i fén) a inhalace horké páry popř. odvarů z bylin (heřmánek). Důležitý je také dostatek tekutin, nejlépe formou teplého ovocného nebo bylinkového čaje (např. Čajová směs při nachlazení firmy Leros).
Pokud je rýma spojena s teplotou a bolestí hlavy je vhodné použití kombinovaných léků s obsahem paracetamolu a látky s účinkem na překrvení (kongesci) nosní sliznice a tím i na průchodnost nosních průduchů (např. Coldrex, Febrisan).
Také je možné použít samotný paracetamol (např. Paramegal) a lokální léky (nosní kapky) ke zlepšení průchodnosti nosu jako např. Rhinostas, Olynth).
Rýma a nachlazení potřebuje prevenci, třeba vitamíny a třeba nějakou imunoterapii. Já znám enzymovou, s curenzymem od apotexu. Jsou samozřejmě i jiné a další. Já jsem se svou velmi spokojená, poraďte se se svým lékařem.
Dobrý den, bratra často trápí při rýmě zalehnutí uší. ted mu jíž zalehli uši, odezní to samo nebo je nutné vyhledat lékaře?
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |