160

Nachlazení, chřipka

Jsou to zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je způsobují viry kontaktem s nemocným člověkem (fyzický kontakt, kapénková nákaza, ...). Bývají provázena zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy. Příznaky pozvolna zesilují, trvají obvykle 5-10 dní. Výrazně častěji jsou nakaženi rizikoví jedinci (malé děti, starší lidé, jedinci se sníženou imunitou, dlouhodobě vyčerpaní, při chronickém stresu).

Příznaky nachlazení

Nachlazení se objevuje postupně 1-2 dny po kontaktu s infekcí. Většinou začíná škrábáním v krku, které postupně přechází v hustou rýmu. Dalším příznakem je poté kašel, horečka, bolesti hlavy, únava.

Příčiny nachlazení, chřipky

Chřipka má náhlý nástup. Začíná většinou z plného zdraví, kašlem, rýmou, bolestmi hlavy. Je provázena celkovou schváceností, vysokou teplotou, až zmateností. Nástup symptomů připomíná běžné nachlazení, ale rýma většinou nehoustne, horečka bývá vyšší. Častá je bolest svalů a kloubů. Epidemie bývají obvykle v zimě. Při chřipce je nutný klidový režim.

Návštěva lékaře při nachlazení, chřipce

Při delším trvání, častém opakování nebo bakteriální superinfekci je nutná návštěva lékaře. Při komplikacích hemoragická bronchitída (vykašlávání krve), bakteriální infekce (žluté nebo zelené hleny), zápal plic (dušnost, schvácenost, chrůpky na plicích), při trvání déle než 2 dny nebo zhoršování celkového zdravotního stavu nutno vyhledat lékaře. Velmi důležitý je dostatečný pitný režim. Při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.

Léčba nachlazení, chřipky

Léky na předpis

Chřipka je virové onemocnění, na které neúčinkují antibiotika. Lze použít antivirotika, která účinkují pouze proti viru chřipky A. Důležitá je jejich včasnost podání (do 48 hodin po výskytu příznaků), neboť tyto látky nedokážou virus přímo ničit, zabraňují jeho množení. Účelem antivirotik je podpora organismu v boji proti viru.

Přírodní a doplňková léčba

Produkty na podporu imunity (vitamín C, echinacea aj.), bylinné čaje slazené medem, strava by měla být spíše kašovitá, nedráždivá, bohatá na vitaminy, zvláště vitamin C, který je možno užívat i jako prevenci. Velmi vhodná je (pokud snášíte mléko) sklenice teplého mléka s medem. Existuje také celá řada homeopatických preparátů používaných při chřipkovém onemocnění. Pocení je možno podpořit hodně teplou koupelí a pitím teplého čaje s citrónem a medem (horké koupele neprovádět při onemocnění srdce, cév, ledvin či při jiném závažném chronickém onemocnění). Koupele mohou být s kapkami eukalyptového, levandulového, mátového či čajovníkového éterického oleje. Tyto oleje můžeme používat i do aromaterapeutických lamp, abychom bránili šíření infekce. Levandulový éterický olej vetřený do spánků zmírňuje bolest hlavy.

Základní léčba

Základem léčby je klid na lůžku a léčba příznaků. Používají se léky na snížení teploty a tlumení kašle často v různých kombinacích i s látkami na snížení otoku v nose a krku. (Více kapitoly Kašel, Rýma, Bolest v krku). Na zmírnění zánětlivých příznaků se předepisují antihistaminika. Preventivně se provádí na podzim očkování chřipkovou vakcínou. Také lze používat multivitaminové přípravky a produkty na podporu imunity (zejména vitamín C, echinacea).


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše


Doporučené produkty

Terezia Company Hlíva ústřičná 50 kapslí + 10 kapslí ZDARMA AKCE

Terezia Company Hlíva ústřičná 50 kapslí + 10 kapslí ZDARMA AKCE

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ POMÁHÁ: zvyšovat obranyschopnost organizmu snižovat hladinu cukru a tuku v krvi zmírňovat strnulost šlach a končetin ...

Detail produktu

Cena: 241,40

 
Hlíva ústřičná cps 150+30 zdarma

Hlíva ústřičná cps 150+30 zdarma

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ POMÁHÁ: zvyšovat obranyschopnost organizmu snižovat hladinu cukru a tuku v krvi zmírňovat strnulost šlach a končetin ...

Detail produktu

Cena: 541,20

 
Sirup jitrocel EXTRA Galmed s vit.C 325g

Sirup jitrocel EXTRA Galmed s vit.C 325g

Bylinný sirup obsahuje vysoký podíl jitrocelového výtažku, který má zklidňující efekt na sliznice úst, krku a průdušek. Díky obsahu vitaminu C...

Detail produktu

Cena: 76,70

 
Sirup jitrocelový Galmed 130g

Sirup jitrocelový Galmed 130g

Bylinný extrakt obsahuje vysoký podíl jitrocelového výtažku, který má zklidňující efekt na sliznice úst, krku a průdušek. Doplněk stravy

Detail produktu

Cena: 33,80

 
Vitamin C 500mg Retard Galmed 30 tobolek

Vitamin C 500mg Retard Galmed 30 tobolek

Vitamin C je pro lidský organismus nezbytný. Lidské tělo si nedokáže samo vitamin C vyrobit a musí ho tedy přijímat ve stravě. Jeho potřeba se zvyšuje...

Detail produktu

Cena: 63,50

 

Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

2. 2. 2020

TV reklama

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu