Roztoči

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Obecně jsou velmi malí (0,08 mm - 1 mm), některé druhy však dosahují délky až 2 cm (tyto však samozřejmě nežijí běžně v domácnostech). Mezi pavoukovci jsou výjimeční také způsobem obživy - zatímco všechny ostatní řády se živí dravě, mezi roztoči nalezneme i saprofágy a také parazity. Roztoči bytového prachu jsou celosvětově považováni za jednu z nejčastějších příčin astmatu a alergií. Alergie na roztoče se podle statistik objevují až ve 26 % domácností. Zdravotní komplikace přitom způsobují roztočové alergeny, které jsou obsaženy především ve výkalech roztočů.

Příznaky alergie na roztoče

Alergie na roztoče se může projevit:

 • zánětem nosní sliznice (rýma či ucpaný nos) objevujícím se po celý rok, zánětem dutin, a dokonce i zánětem nosohltanu a opakovaným zánětem středního ucha
 • kašláním v noci, zánětem průdušek a astmatem
 • atopickým ekzémem, zvláště u malých dětí

Tyto různé klinické projevy se někdy nacházejí v kombinaci. Jsou také obecně horší, pokud dotyčná osoba žije v prostředí s velkým počtem roztočů bytového prachu (toto je pozorováno zvláště v případě astmatu).

Prevence alergie na roztoče

Doporučení Ke zmírnění alergie na roztoče bytového prachu je vhodné dodržovat příslušná doporučení.

Ložnice by měla být:

 • udržována v čistotě
 • často větraná, alespoň 15 minut denně
 • nevytápěná v zimě: 18 °C je ideální teplota
 • vybavena minimem textilního zařízení (tapety, předložky a koberce)
 • vybavena pratelnými lůžkovinami z umělé tkaniny (prošívané deky, přikrývky, polštáře apod.)
 • bez domácích zvířat
 • bez rostlin
 • orientovaná směrem na jih

Hubení roztočů

Hubení roztočů pomocí prostředků proti hmyzu (insekticidů) nedosahuje dlouhodobé účinnosti. Roztoči se ve vlhkém a teplém prostředí lůžkovin rychle množí a obnovují svoji populaci. I když krátkodobě dochází ke snížení populace roztočů, jejich alergenní výkaly v lůžkovinách zůstávají a postižení mají stále zdravotní problémy. Navíc chemické insekticidy se můžou vyznačovat značným alergenním potenciálem, který je vylučuje z dlouhodobého používání na textiliích v těsném kontaktu s pokožkou člověka.

Novým účinným způsobem je využití biologických metod boje. Jak bylo uvedeno výše, největší alergenní potenciál mají právě výkaly roztočů. Existují speciální druhy bakterií, které se výkaly roztočů živí, rozkládají je a odstraňují tak jejich alergizující potenciál. Tyto probiotické mikroorganismy jsou velmi bezpečné, nevyvolávají další alergické reakce, a kromě rozladu trusu roztočů absorbují povrchovou vlhkost a znesnadňují tak životní podmínky roztočům.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • parazitRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, v poslední době nás otravuje malinký parazit, který lozí po kůži a lechtá. Krev asi nepije, alespoň o tom nevíme. Je cca 0.5 mm malý a lze zabít pouhým pohybem prstu po kůži. Prosil bych o radu, o co se jedná a jak s tím bojovat. Fotky jsem umístil na http://mr603.rajce.idnes.cz/Parazit
  Ještě upřesňuji, že chováme domácí zvířectvo, máme psy, kočky, králíky, slepice, ovce, kozy. Je to nějaký zvířecí parazit? Roztoč? Díky za rady.

  Reagovat17.08.2012 11:28 od gdpr
  • Re: parazit

   Dobrý den.

   Podle obrázku bych si dovolil odhadnout, že se jedná o členovce, podkmen šestinozí, třída hmyz, řád phthiraptera (vši a všenky). Nedokážu to však říct s úplnou jistotou a ani tento hmyz dále upřesnit, nejsem v této oblasti specialista. Bylo by dobré navštívit nějakého kožního lékaře, který hmyz buď přesně pozná, nebo by eventuálně mohl zajistit odeslání vzorku do nějaké laboratoře k přesnému určení. Léčbu, pokud bude nutná, bude velmi pravděpodobně zajišťovat on. Připravte se, že pro vyřešení může být nutné razantně zasáhnout do Vašeho každodenního života (hlavně pokud se tento problém bude týkat uvedených zvířat).

 • roztociRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  dobry den.mam celorocni rymu a dost casto svedivobolestive pupenz spise puchirky po těle.pry mam alergii na roztoče.beru xizal a aerius 5mg.ale nejak me to nepomaha,muzete mi poradit jake leky brat?moc dekuji

  Reagovat10.01.2012 17:50 od gdpr
  • Re: roztoci

   Dobrý den.
   Předpokládám, že puchýřky máte na mysli nějakou formu atopického ekzému (mohou tomu odpovídat léky, rýma a vztah k roztočům). Na základě uvedených informací je tato medikace naprosto v pořádku.  Zkuste si vzpomenout, jestli Vás při vyšetření lékař náhodou nepoučoval o preventivních režimových opatřeních ohledně roztočů. Ty jsou stejně důležitá jako užívání léků, bez nich se nemusí zlepšení příznaků dostavit. Ve stručnosti se například jedná o častý úklid, správné ošetřování ložního prádla a přikrývek (časté praní, po noci dostatečně vyvětrat, speciální výplně, které tolik neprospívají roztočům) atd. V každém případě, pokud máte kožní problémy, které se léčbou nedaří zvládnout, doporučuji kontrolu u Vašeho lékaře a případné navýšení/změnu medikace.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!