Astma je chronické, celoživotní onemocnění dýchacích cest, které může vzniknout v kterémkoli věku. Je to zánětlivé onemocnění spojené s obstrukcí, zánětem a zvýšenou reakcí dýchacích cest na podněty. Jde o nejčastější chronické onemocnění dětského věku (10-15 %). Závažná je skutečnost, že i přes pokroky v léčbě výskyt astmatu v populaci stoupá. Astma nelze zcela vyléčit, lze je však dostat pod kontrolu. Astma se projevuje spasmem hladké svaloviny, otokem sliznice a buněčnou infiltrací stěn dýchacích cest. Při těžkém záchvatu může dojít k výraznému omezení proudění vzduchu dýchacími cestami a dušení. Tragickému konci lze ale ve většině případů včas zahájenou a správně vedenou léčbou předejít. Klinickými projevy astmatu jsou příznaky a astmatické záchvaty. Lehké záchvaty jsou zvládnutelné samotnými nemocnými, těžké však vyžadují urgentní vyhledání zdravotnické pomoci!
Dráždivý kašel, prodloužený výdech provázený pískotem a vrzáním, dušnost, tíže na hrudi, dráždivý kašel obzvláště v noci nebo časně ráno, sípání, tendence k mělkému a povrchovému dýchání, náhlý pocit nedostatku vzduchu, záchvaty kašle a dušnosti jako reakce na spouštěče (kontakt s dráždivými látkami nebo alergeny). Při kontaktu s vyvolávací příčinou (spouštěčem) dochází k akutnímu zhoršení obtíží (specifický spouštěč - alergen, nespecifické spouštěče - tělesná námaha, akutní infekce, opakující se infekce, stres, cigaretový kouř, smog). Obtíže mají kolísavou intenzitu, jsou i období bez výrazných obtíží. Výsledkem pozdě diagnostikovaného a pozdě léčeného zánětu je strukturální přestavba dýchacích cest, spojená se zmnožením a změnou funkce hladkého svalu. Strukturální změny způsobí zafixování původně reverzibilní obstrukce.
Na vzniku astmatu se podílí několik faktorů. Jsou to alergie na různé látky; hlavně na pyly, plísně, zvířata, roztoče nebo na chemické látky. Dále zde působí i vlivy jako jsou znečištěné ovzduší, časté infekce dýchacích cest, teplota, kouření nebo stres. Významnou roli hraje i vrozená dispozice - dědičnost.
K diagnóze astmatu se používají mimo jiné i tzv. funkční vyšetření - navštivte lékaře! Při akutním zhoršení obtíží vždy, při každé infekci horních a dolních cest dýchacích, při nově vzniklém a déle trvajícím kašli, při opakovaném zhoršení dechu při kontaktu s určitou látkou (léky, potraviny, chemické látky, plyny).
Prevence farmakologická (alergenová vakcinace) a nefarmakologická, která zahrnuje technická a režimová opatření, včetně úpravy bytového, školního i pracovního prostředí. Základem je omezení kontaktu a doby kontaktu se spouštěči astmatu (vyvarovat se styku s alergeny - alergické astma, vyhýbat se rizikovým situacím - zátěž, stres, zvýšená námaha), posilování imunity, dostatečný příjem tekutin. Vyhýbejte se tabákovému i jinému kouři. Dýchejte nosem! Takto bude vzduch před vstupem do průdušek pročištěn a oteplen.
Základním úkolem léčby je snaha o plnou kontrolu astmatu, tzn. minimální nebo lépe žádné příznaky a akutní obtíže. K tomu je zapotřebí včasné rozpoznání příznaků nemoci, určení a co nejúčinnější odstranění spouštěčů. Podávané léky a jejich kombinace jsou voleny podle závažnosti obtíží; většina užívaných léků se podává ve formě sprejů, které se vdechují. Pomoc v akutním stavu poskytuje bronchodilatační léčba (tzv. úlevová terapie roztahující průdušky a usnadňující dýchání). Další skupinou jsou udržovací léky, jejichž úkolem je co nejdéle tlumit zánět průdušek a maximálně prodloužit klidové období. Patří sem kortikoidy, léky proti alergii a také další látky, které roztahují průdušky. Při prokázané alergii je vhodné podávání vakcín.
Pobyt v solné jeskyni a zejména u moře působí blahodárně proti nemocem jako je astma, lupénka, alergie a dalším. Příznivě povzbuzuje imunitní systém.
Jezte hodně syrového ovoce a zeleniny (zejména česnek a cibuli, které obsahují quercetin), ovesné produkty. Výživa by měla být bohatá na bílkoviny, neměla by mít vysoký podíl sacharidů. Omezte látky způsobující nadýmání (fazole, brokolice, květák, zelí), které mohou způsobit astmatický záchvat tlakem na bránici, nejezte zmrzlinu, ani nepijte velmi studené nápoje. Prudké ochlazení může vyvolat křečovitý stah průdušek. Omezte alkohol, který dráždí dechové centrum, a vyhýbejte se zakouřenému prostředí. Dýchejte raději nosem, který vzduch před vstupem do průdušek ohřeje a pročistí.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Zní to neuvěřitelně, ale z astmatu jsem se vyléčil za cca 3 dny. Ještě loňský rok jsem prokašlal a prochrchlal. Měl jsem asi 5x antibiotika, dále samozřejmě antihistaminika, inhalátory fulhale, ventolin, na alergologii potvzenou alergii na roztoče. Dočasně mi pomáhal také wobenzym. Potom jsem začal pít čaj z Chanca piedra kvůli žlučníkovým kamenům, kterých mě sice nezbavil, ale po 3 dnech jsem přestal kašlat a dusit se a nyní už to je cca půl roku a stále bez problémů. Čaj už piju jen občasně párkrát do měsíce. Nevím, jestli to může fungovat u každého, ale u mě neuvěřitelně.
Dobry den,chtela jsem se zeptat kdyz vam zjisti astma mate narok na nejake lazne nebo solne jeskyne? Ci nejky priplatek od zdrav.pojist.na lecbu u more? Dekuji za vasi odpoved.
Dobrý den.
Astma bronchiale je v indikačním seznamu v různých formách - jak komplexní, tak příspěvková. Je nutné vyšetření specialistou (alergolog, pneumolog, internista a další..), kteří by měli znát i jednotlivé kritéria, podle kterých máte na co nárok. Poté se můžete objednat ve vybraných lázních, seznam Vám taky poskytne specialista. Příspěvek od pojišťovny si můžete zkusit domluvit sama, lékaři tyto možnosti nemívají. Další informace si můžete lehce najít na internetu, zadejte "indikační seznam lázeňské péče" a najděte myslím sekci 5.
Dobrý den!Potřebovala bych poradit!Mám astma 3.stupně,ted beru Berodual,Combair.Spiriva Respimat.Ventolin,Medrol,Kalium Chloratum,Apo-Allopurinol,Lanzul.Montelukast Mylan.Poslední dobou se mi zdá,že mi vše pomáhá čím dál tím mín!Mám častější záchvaty,nemužu dýchat nebo se nadechnout a proto mívám skoro co 2 měsíce rych.záchranku doma.Mám ještě nějakou naději na jinou léčbu nebo mám myslet na to nejhorší?Taky už 2 měsíce nedělám,dělala jsem celý život v servírku!Taky mám zaplacený zájezd v zimě na 1 den do Rakouska,proto nevím co mám dělat,jestli mám jet nebo jak se zabezpečit at mě tam nechytne záchvat,třeba ze změny počasí,místa atd..Taky stále přibírám z těch kortikoidu,zbavím se toho někdy?
Váš problém je složitý, u tohoto stupně asthmatu nelze poradit na dálku, musíte vše upřímně probrat s ošetřujícím lékařem. I strach z léků, nárůst váhy apod. Byla jste v lázních? Pokud užíváte medrol stále, je to asthma IV. stupně. Někteří pacienti splňují kritéria pro tzv. obtížně léčitelné asthma a je pro ně v centrech zvláštní léčba, ale to zase musí posoudit Váš lékař. Nemáte nějaký neřešený stres? Je možná spolupráce psychologa. Nebydlíte v místě, kde je smog nebo špatné ovzduší z lokálních topení na vesnici? Otázek je hodně. Obraťte se na svého ošetřujícího lékaře a když nepochodíte, najděte si jiného.
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu.
Vloni vlétě mě 2 měsíce trápil dráždiý suchý kašel. Paní doktorka na plicním mi nasadila inhalačně kortikoidy, dále antihistaminikum a montelukast. Provedla bronchokonstrikční test s nejasnou, minimální reakcí. Kašel do měsíce ustal. Letos se objevil znovu, opět vlétě. Stejná léčba už ale nezabrala, ani zvýšená dávka inh. kortikoidů ani 40mg Prednisonu 1x denně po dobu 1 týdne. Navíc se mi začalo tak obden špatně dýchat - mám pocit, že se nemohu zhluboka nadechnout a mám ucpaný nos a pocit celkového otoku dýchacích cest. 1x jsem byla v nemocnici pro záchat kašle a dušnosti - dali mi inhalaci - po té to ustalo. Nemám však typické příznaky - ventolin mi nepomáhá, dušnost a kašel se objevuje různě neočekávaně - ustává v klimatizovaných místnostech a hlavně veškeré příznaky ustávají, jakmile si lehnu do horizontální polohy. Nyní jsem prodělala chřipku a ta mi stav také nezhoršila. Je toto typické pro astma, nebo to může být něco jiného? Děkuji
Stav není typický pro asthma, nejlepší by bylo vyšetření na plicní klinice. Můžete si to domluvit i sama. Jen s sebou vezměte všechnu dokumentaci.
Dobrý den.
Dovolím si tvrdit, že se o běžné a typické známky nejedná, na stranu astma nijak nevylučují. Astma je komplexní onemocnění dýchacích cest a imunitního systému, které nemusí vždy vypadat stejně a standardně. Může se však jednat i o něco jiného, případně kombinaci nemocí. I pokud se jasná příčina nenajde, držel bych se léčby, která nejlépe zabírá, to proberte s Vaším plícním lékařem. Pokud se jedná o nějaký méně častý problém, tak ideální a standardizovaná léčba nemusí stejně být k dispozici. Dále se vyhýbejte situacím, které záchvaty kašle spouští a naopak preferujte místa kde se cítíte dobře.
Dobry den chci se zeptat mam syna 17.m.po ockovani infarix hexa a synflorix se syn velice zhorsil.ekzem dusnost.kazdy mesic ma atb.pro dusnost uz 3.lezel v nemocnici. Nasadily leky ecobec250 ecosal a sirup ventolin syn leky bere od 5.m. v letaku se pise ze zpomaluje rust.toho se bojim syn meri 74cm a vazi 9kg.coz odpovida rocnimu diteti.doktori to nechtej resit.ale ja mam strach aby vyrostl.sama merim 157cm.a kdybybyl jeste mensi.byl by chudak.prosim nejsou jine leky ktere nemaj takove NU.dekuji
Dobrý den.
Uvedené problémy je skutečně vhodné řešit s ošetřujícím lékařem. Každé dítě je velmi specifické a stav se může rychle a výrazně měnit. Často proto nejde hodnotit stav konkrétně. Obecně se astma může v tomto věku objevit/zhoršit, jedná se o rozšířený problém. Určitě bych to automaticky nepřisuzoval očkování. Co se týče užívané medikace, musí se skutečně vyjádřit lékař, který léky předepisuje. Občas může být nutná dávka vyšší, než se uvádí v příbalovém letáku, není to nic neobvyklého. Pokud jí předepisuje zkušený lékař, nevidím důvod k obavám. Je bohužel možné, že se vyskytnou i komplikace, ale je otázka, jestli je pak lepší špatně léčené astma a dušení, než jiné problémy. Co se týče růstu, je nutné sledovat zejména trend, tzv. růstový percentil, zjednodušeně řečeno více hodnot v čase. Pokud je stabilní, nemusí se jednat vůbec o problém. Tyto otázky řeší Váš obvodní lékař pro děti a dorost, pokud k němu pravidelně chodíte, poruchu růstu by jistě zaznamenal.
Dobrý den, chci se zeptat, co dělat, když dostanu astmatický záchvat a nemám u sebe pohotovostní dýchátko Ventolin?
Poslední dobou jsem ve stresu, mám úraz kolene, což tomu také nepřidá. Nedávno mi zjistili astma a poslední dobou se bez Ventolinu téměř neobejdu. Přes noc je to nejhorší. Teď mi ale Ventolin došel, nedostanu se pro recept dříve, jak za 3 dny. Je nějaký možný postup při záchvatu, kde se obejdu bez dýchátka?
Dobrý den.
V první řadě musím doporučit zvážit změnu přístupu. Léky, které nevyhnutně potřebujete (tj. Ventolin) byste měla mít vždy k dispozici a pokud dochází, získat je s předstihem. Jinak se vystavujete možným zásadním zdravotním komplikacím. Léky Vám může předepsat praktický, nebo i jakýkoliv jiný lékař, a pokud nestíháte na běžnou kontrolu, můžete se s ním například domluvit telefonicky a recept jenom vyzvednout apod. (záleží samozřejmě na domluvě). Cílená domácí léčba není. Můžete se samozřejmě důsledně soustředit více na prevenci – vyloučit spouštěče astmatu, ty jsou různé, často to bývá alergie, zátěž, emoční vypětí, léky atd. Je pravděpodobné, že vaše „spouštěče“ znáte, proto se jim bez Ventolinu absolutně vyhýbejte. Také se vyhněte prašnému a nevětranému prostředí, fyzické zátěži, kontaktu se zvířaty atd. Na noc si vyvětrejte a netopte, případně nechte pootevřené okno, pokud je to možné. Pokud Vás záchvat překvapí, uvolněte si krk (pokud máte těsný límec), a podle prostředí se pokuste dýchat chladnější a zvlhčený vzduch (tj. například při záchvatu v noci otevřít okno a dýchat venkovní vzduch). Buďte co nejvíce v klidu (polosed) a zvažte zavolání záchranné služby. Zcela jistě však ihned přivolejte na pomoc kohokoliv jiného (manžel), kdo bude schopen v případě nouze zavolat pomoc za Vás (tj. kdybyste se začala dusit, nemohla mluvit). Také můžete zavolat svému lékaři a zeptat se, jestli nemůžete užívat jiný lék v jiné dávce – to by platilo, pokud máte na astma předepsaných více přípravků, které doma ještě máte. Tyto postupy však v žádném případě nenahradí cílenou léčbu, berte je s rezervou, v případě „rozběhnutého“ astmatu nebudou stačit.
Dobrý den,
asi tři roky v podstatě pravidelně užívám Pulmicort 200 (začala jsem užívat po 7letech bez medikace v 1. těhotenství) Nyní mám již dva týdny problém s kašlem, který mě přepadal hlavně v noci, přes den méně. Na radu lékarnice jsem začala brát Mucosolvan tablety (beru 3.den - 3 x denně) a zvýšila dávkování Pulmicor na 4 vdechy denně a k tomu ventolin, 2-3x denně dle potřeby. ventolin jsem doposud neužívala, nebylo potřeba. Hned po začátku užívání jsem pociťovala třes, který druhý den přešel. Nyní 3. den v podstatě celý půlden bolest na hrudi. Začala jsem takié brát antikoncepčí pilulky Yangee před 5ti dny.
Prosím o Váš názor, zda může jít o vedlejší účinky Ventolinu. Nyní raději neužívám z obavy zhoršení vedlejších účinků.
Děkuji.
Dobrý den.
O nežádoucí účinky se jednat může, zvláště pokud se začaly objevovat po začátku užívání. Důrazně bych však doporučil co nejdříve tento stav konzultovat s lékařem. Buď přímo se specialistou, který Vám léky předepisoval nebo alespoň u praktického lékaře. Na dálku nejde s jistotou říct, jestli se jedná pouze o tento nežádoucí účinek anebo o jiný problém. Navíc, pokud máte problémy s kašlem, bude jistě vhodné najít jiné řešení ve smyslu změny užívané léčby.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli můžu používat inhalátor i když nemám astma ?
Dobrý den.
V „inhalátoru“ mohou být různé látky, které se na astma používají. V každém případě, pro každý z nich v zásadě platí, že pokud nemáte chorobní změny, pro které jsou tyto látky vyvinuté a cílené, nebudou na Vás mít očekáváný pozitivní účinek. Naopak, nežádoucí účinky se Vás budou týkat v plném rozsahu. V medicíně platí, že se nesmí užívat žádný lék, pro který není jasná indikace (důvod podání). Z toho vyplývá, že pokud nemáte diagnostikované astma, neměla byste užívat léky pro astma určené. Pokud ho chcete užívat z nějakého jiného, nestandardního důvodu, poraďte se před užíváním s lékařem (cestou osobního setkání a konkrétních informací). Stále však bude platit vše výše uvedené.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co mám udělat když mi došly léky na astma, které jsou na předpis a momentálně je před námi 5 dnů volna. Existuje nějaká možnost, že mi je předepíšou např. někde na pohotovosti?Bohužel jsem si špatně propočítala jak s léky vyjdu...
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v dětství mně bylo diagnostikováno astma, ale už řadu let nemám žádné potíže s ním související, přestože neužívám žádné léky, tak by mě zajímalo, jestli je možné se astmatu úplně zbavit, nebo jde jen o současný dobrý stav nemoci s tím, že se projevy mohou vrátit.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
vystihl jste to přesně. Je to klidový stav chronické nemoci, jejíž projevy se mohou vrátit. Je vhodné, pokud jste bez obtíží a bez léčby, nechat si u svého ošetřujícího alergolooga nebo pneumologa nechat udělat asi 1 krát za 6 měsíců spirometrii.
Asthma je jako každá chronická nemoc zrádné, může být dlouho v klidu, a pak stačí nějaký impuls, jako je infekce, stres, prochlazení, hormonální dysbalance apod. a může se objevit i větší záchvat dušnosti. Rozhodně je dobré mít u sebe aspoň sprej na rozšíření průdušek pro případ aktuálních obtíží s dechem.
Dobrý den, můj čtyř letý syn má asi půl rok problémy s kašlem. Po námaze nebo při špatných rozptylových podmínkách začne kašlat. V krátké době po sobě měl 2xzápal plic, pak spastickou bronchitidu a zánět průdušek. Vše léčeno antibiotiky.. Byli jsme odesláni na alergologii. Nebylo nám řečeno, že je astmatik, ale dostal Ventolin, který má užívat při kašli a Monthelukast Actavis 4mg. Přesně nerozumím k čemu tento lék je a v čem mu má pomoct ? Je nutné, aby jej užíval? A nemůže mu to nějak ublížit ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
tyto léky jsou na asthma, které se může projevovat kašlem. Dítěti neublíží, a v případě dobrého efektu napomohou upřesnit diagnózu, nejen, že uleví. U dětí je obtížnější určit, zda se již jedná o asthma nebo ne, proto se užívají i při určitém stupni nejistoty tyto léky.
Váš alergolog bude diagnózu postupně upřesňovat, provádějí se i kožní testy, odběry krve, a i takto malé děti často zvládnou foukání do přístroje, tzv. spirometrii, která může ukázat poruchu a její zlepšení po nasazení léčby.
Dobrý den, už od malička používám inhalátor na astma.. Je mi 15 let a kouřím asi rok.. Ale poslední dobou se mi hůře špatně dýchá i potom co použiju inhalátor. Tancuji asi 5 let a nikdy jsem neměla problém s tím že bych to neudýchala.. Ted se mi to zhorsuje pri jakekoli fyzické záteži.
Prosím poradte mi.
Děkuji.
Dobrý den.
V každém případě byste měla navštívit lékaře. Pokud užívané léky nestačí na kompenzaci onemocnění a potíže máte přesto, že inhalátor používáte, je nutné změnit terapii (ve smyslu navýšení nebo i výměny léků). Váš praktický lékař nebo alergolog si s touto situací určitě hravě poradí. Co se týče kouření, na astma má zásadní, negativní vliv. Pokud budete dále kouřit, Vaše příznaky budou horší a budete muset užívat více léků, než kdybyste nekouřila. Kouření má navíc nezanedbatelný, negativní vliv i na jiné orgány, jako například kůži, vlasy, plicní tkáň, cévy a zásadně zvyšuje rizika různých nádorových onemocnění. Důrazně Vám doporučuji přestat kouřit.
Dobrý den.Prosím o radu.Moje dcera dostala seredite který má inhalovat přes Optichamber.Má mít dvě dávky dvakrát deně. Trošku jiný návod je na Optichamberu a jiný na Seredite.Zájímá mě jestli mezi jednotlivými dávkami mám znovu protřepávat?A jesli velice záleží na počtu nadechnutí a vydechnutí před podání dávky?Budu ráda když to bude stručné a srozumitelné.Děkuji za odpověď.Lenka
Dobrý den.
Seretide před použitím protřepejte (můžete i mezi dávkami, nadměrným protřepáním léčivu neublížíte). Protřepávání má zajistit, aby léčivo bylo rovnoměrně koncentrované v každé aplikaci. Jinak se řiďte pokyny k Optichamberu, instrukce v příbalovém letáku Seretide jsou určené na aplikaci bez inhalačních pomůcek. Zjednodušeně tedy optichamber nejdříve zkontrolujte, jestli v něm nejsou nečistoty, nasaďte masku a připojte Seretide. Inhalovat se má v sedě nebo ve stoje. Na počtu nádechů a výdechů před aplikací až tak nezáleží, ale pokuste se je dodržovat. Poté aplikujte do optichamberu léčivo a po pomalém, hlubším nádechu zadržte na chvíli dech. Při každé další návštěvě by Vás měl Váš lékař zkontrolovat, jestli to děláte správě (tj. dívat se, jak Vaše dcera uvedený postup provádí). Pokud to takhle nedělá, příště na tom důrazně trvejte a nechte se podrobně poučit.
Dobrý den, prosím o radu. Cca 5 let mám kašel, v podstatě mne v žádných aktivitách neomezoval, proto jsem jej neřešila. Posledních 1-2 roky se ke kašli přidala dušnost, hlavně po fyzické zátěži (rychlejší chůze, chůze do schodů, po jídle) se dostavuje dusivý kašel, nepravidelně vykašlavám průhledné hleny. V listopadu jsem byla poslána na plicní oddělení, absolvovala jsem rentgen plic, výsledek negativní. Kašel mám tak děsný,že jsem dostala antibiotika, na plicním oddělení mi dr. řekla, že můj stav je takový, že není možné provést žádné vyšetření, dostala jsem inhalátor, ten nepomohl, po 14 dnech jsem na tom byla stejně. Dostala jsem další antibiotika a jiný inhalátor, který zřemě už trochu pomohl, můj stav se zlepšil. Dnes jsem byla opět na kontrole,dr. konstatovala,že je to astma bronchiale, kontrola za 2 měsíce, neudělala mi však žádné vyšetření! Je normální, že se takto od oka odhadují diagnozy? Co mám v tomto případě dělat? Chci zjistit co mi je.Děkuji.
Dobrý den.
Vaše doktorka se Vás při návštěvě ptala na různé věci (=tomu se říká anamnéza) a poté Vás vyšetřila (například poslechem hrudníku). Poté vyzkoušela nějakou léčbu, jedna nezabrala, další ano. Všechno výše uvedené může na některé diagnózy stačit. Příznaky mohou být natolik typické, že stačí správně položená otázka a často už tušíte diagnózu. Tu si poté potvrdíte vyšetřením v ordinaci a případně pozitivní reakcí na léčbu. Takový postup je naprosto v pořádku a nejedná se o žádné „odhadování od oka“. Správná anamnéza a klinické vyšetření v ordinaci odhalí až 70% diagnóz. Různé další zobrazovací metody a speciální vyšetření podle nutnosti diagnózy potvrzují nebo vylučují a často nemusí být nutné. Váš případ podrobně neznám a také jsem Vás neměl možnost vyšetřit, proto je těžké se konkrétně vyjádřit. Podle dostupného popisu Vašeho problému a postupu lékaře mi na uvedeném průběhu nepřijde nic zvláštního.
Dobý den,
mám astma bronchiale a alergii na pyl už od dětsví. Měla bych brát 2x denně symbicort, při potížích ventolin a flonidan. Léky beru jen při obtížích, ale můj lékař o tom neví. Plánuji do dvou let založit rodinu a chtěla bych se zeptat, lekář mi asi předepíše jiné léky, kvůli případnému těhoteství, ale mám je brát nebo ne? Když jsem dosud užívala léky jen při potížích? Jestli to nebude pro tělo trochu šok, že z ničeho nic začnu každý den brát nějaké léky.
Pokud se obejdete bez pravidelné léčby, zřejmě Váš stav není špatný, ale důležitá je i dechová funkce, tedy spirometrie. Někdy člověk necítí potíže, ale má sníženou spirometrii a když bere pravidelně léky, je dechová křivka normální. Je to důležité, protože i porucha, kterou necítíte, Vám škodí a časem by už Vaše průdušky nemusely na léky, tedy spreje typu Symbicort dobře reagovat. Je to velmi individuální.
Totéž platí pro období těhotenství. Je pravděpodobné, že když se obejdete bez léků nyní, nebudete muset brát nic ani v těhotenství, pokud se Váš stav nezhorší, což se stává asi v jedné třetině případů. Zcela zásadní ale je vše upřímně řešit se svým lékařem a pokud k němu nemáte důvěru a cítíte nutnost mu takto lhát, pak jej raději změnit.
Dobrý den, dnes dr. předepsal pro mé dítě 4,5 let Montelukast Actavis 5 mg žvýkací tablety, přitom na krabičce je napsáno pro děti od 6 do 14 let. Může to tedy užívat?
Dobrý den.
Pouze na základě výše uvedené informace a příbalového letáku Vám to samozřejmě žádný odborník cestou internetu nemůže doporučit. Na druhou stranu Váš ošetřující lékař (pravděpodobně dětský alergolog) má s tímto přípravkem určitě bohaté zkušenosti a nepředepisuje jej poprvé. Nemyslím si, že by se tedy jednalo o přehlédnutí uvedeného faktu. Nezanedbatelný faktor hraje také schopnost dítěte žvýkací tablety bezpečně rozžvýkat (riziko vdechnutí, nebo polknutí), co závisí individuálně na každém pacientovi. Pokud si tedy nejste jistý, můžu Vám pouze doporučit krátkou telefonickou konzultaci lékaře, který léky předepsal.
Dobrý den, jsem astmatikem, ale do dnes jsem neužívala pravidelné léky, které jsem měla...Mohu je začít používat nyní? Děkuji.
Dobrý den.
Jedná se docela širokou a nepřesnou otázku. Existuje velké množství léků (v různých kategoriích) na astma, které se užívají v závislosti na stavu onemocnění. V zásadě je užívat můžete, může se však stát, že pokud byly předepsané za jiných okolností, může být efekt nedostatečný nebo naopak můžete mít léku zbytečně moc. V každém případě „záchrannou“ medikaci určenou na záchvaty kašle (=“inhalátory“, účinná látka, kterou můžete najít v příbalovém letáku, je „beta-2-agonista“) užívat určitě můžete a v případě potíží užívejte.
Dobrý den, už několik roků trpím suchým dráždivým kašlem, zejména ráno po probuzení, nebo při námaze - zpocení. Přes den kašlu jen málo. Ale při sebemenším nachlazení (viróze) se kašel velmi zhorší, kašlu celý den několik týdnů, kašel je neproduktivní a velmi vysilující - cítím při něm tlak a bolest na prsou. U praktického lékaře jsem s tím byl už asi pětkrát, vždy mi říká, že to nic není, že kašel po ránu je normální a připadám si tam jako simulant. Jsem nekuřák a nechápu proč musím pořád kašlat - mě to normální nepřipadá, kašel je velmi unavující a při silných záchvatech se mi úplně motá hlava.
Dobrý den.
Kašel je příznak, který může mít mnoho příčin (jak plicních, tak mimoplicních), a cestou internetu ji zcela určitě neodhalíme. Zkuste se s praktikem domluvit, aby začal hledat příčinu cestou různých odborných vyšetření a hlavně podrobné anamnézy. Nemusí se sice také na nic přijít, ale pokud nebudete podrobně vyšetřen, tak nejde s jistotou říct, že to je „normální“. Navíc ani ostatní uváděné příznaky nejsou zanedbatelné. Určitě Vám může nabídnout minimálně základní krevní a fyzikální vyšetření, RTG plic, spirometrii, odeslání na plicní nebo alergologickou ambulanci a mnoho jiných, které mohou s kašlem souviset. Samozřejmě není cílem absolvovat vyšetření všechny, ale postupně a podle výsledků by se příčina mohla s trochou štěstí najít.
Děkuji za odpověď, velmi si toho vážím.
V pátek jsem dostal od své lékařky doporučení na plicní vyšetření, zítra se mám objednat. Kašel se zatím stále zhoršuje, dostal jsem léky Aerius 5mg a inhalátor Berotec -nepociťuji úlevu, naopak inhalátor mne naopak ještě více rozkašle. Silný kašel už mám nyní čtvrtý týden a jsem zcela vyčerpán, uleví se mi jedině v leže a v noci ale jen se posadím a začnu se pohybovat začne to znovu. V noci nekašlu vůbec. Ale nemohu stále ležet, při kašli se mi motá hlava. Ještě jednou děkuji za Vaši reakci.
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Můj syn je od dětství alergik. Jako novorozeně ještě v porodnici onemocněl infekcí močových cest, po léčbě antibiotiky se objevil ekzém, později otoky vnější a nakonec astma v pubertě. Dnes je mu 32 let a jeho problémy chtěla jeho alergoložka zkusit zmírnit či odstranit pomocí tzv. biologické léčby. Bohužel, prý stop stav. Do lázní nelze - má velké plíce! Teď půlroční vnučka onemocněla - rýmu řešila dětská lékařka kapičkami do nosu a radou "odsávejte". Skončila v nemocnici s diagnozou obstrukční bronchitida! Po týdnu byla propuštěna avšak léčí se dodnes. Bez imunologického vyšetření! Bylo rodičům řečeno , že MOŽNÁ bude alergická a dostali Ventolin! Prosím o radu, co je možné udělat, aby se člověk domohl řádného vyšetření a odpovídající léčby. Mám dojem, že je to jen "výroba pacientů". Děkuji za každou radu a zdravím.
Na Váš dotaz nemohu odpovědět po stránce odborné, protože osobní vyšetření pacienta nelze ničím nahradit, ale Vy se ptáte spíše na postup organizační. Tedy rozhodující úlohu má mít praktický lékař, který by Vám měl poradit. Pokud Váš syn nebo vnučka dospěli již k alergologům a mají pocit nedostatečného vyšetření nebo léčby, mají možnost buď přejít k jinému specialistovi nebo si stěžovat - ale kde? Na pojišťovně ne, tam je hlavní snaha ušetřit, tedy nejspíše vznést dotaz na Českou lékařskou komoru - okresní sdružení dle místa bydliště, která sice může být chápána jako organizace hájící spíše zájmy lékařů, ale jistě má zájem, aby její členové pracovali dobře a mohou Vám poradit.
Dobrý den, můj dotaz se týká astmatu. Mám přítele, který trpí astmatem a tvrdí mi, že se nemůže stěhovat na jiné místo, protože jeho průdušky si zvykly na ovzduší, ve kterém žije. Nelze s ním ani navštěvovat koncerty, apod., protože mu to způsobuje dýchací problémy. Nedokážu se smířit s představou, že zůstane na jednom místě po celý život. Žádná dovolená, výlet, ... Někdy mám pocit, že ho nějaký "lékař" naočkoval těmito nesmysly, aby se s ním nemusel otravovat. Je možné, aby to tak opravdu bylo a on celý život zůstal zavřený na jedné adrese?
Dobrý den,
opravdu je nanejvýš pravděpodobné, že problém je kromě skutečného astmatu také psychogenní. Pokud rozsah míst, kam přítel "nemůže", je tak velký, jde asi o psychický problém. Většinou skutečně vadí např kontakt s kočkou, značná koncentrace smogu a škodlivin v ovzduší, pylů, plísní apod., ale naopak, po přestěhování jinam se často alergikovi, což astmatik většinou je, uleví, protože na nové látky není ještě přecitlivělý, přecitlivělost se vytváří časem opakovaným kontaktem. Takže co poradit - rozumný rozhovor s ošetřujícím alergologem nebo plicním lékařem, podle toho, kdo jej ošetřuje, a eventuálně návštěvu psychologa. I když má někdo skutečnou nemoc, jako je astma, může mít souběžně sklony k neurotickým a úzkostným reakcím, a to už je problém pro psychologa.
zdravím,já mám otazku když jsem astmatik mám narok na lázně
Dobrý den,
dospělý pacient s astmatem má možnost žádat cestou obvodního lékaře na doporučení alergologa nebo plicního lékaře o lázně - komplexní, tedy tzv. křížkové, kdy si pak hradí jen cestu a lázeňský poplatek, 1x za 1 až 2 roky, pokud má asthma středně těžké, a hodnota FEV 1 na spirometrii je pod 60 %.
Dobrý den, letos bylo u mého tříletého syna diagnostikováno atma a zároveň alergie na zvířata a roztoče. Přes den je bez problémů, ale poslední tři týdny ho chytají v noci záchvaty kašle, které nepřestanou dokud mu nefouknu Ventolin. Chci se zeptat, jak je možné, že je přes den úplně v pořádku a v noci má takové problémy a jestli je možné podávat Ventolin ve sprei každou noc, nemůžu mu tím nějak uškodit? Snažím se zbavit všech "lapačů prachu", ale nějak to nepomáhá. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
nepracuji sice s dětmi, ale odpovím Vám. Dechové potíže při astmatu mohou být často jen v noci, zvláště při alergii na roztoče, vždyť je jich plná postel, tomu nelze plně zabránit. Pokud Vaše dítě užívá jen Ventolin, zcela určitě potřebuje takzvanou preventivní protizánětlivou léčbu, tedy pravidelné podávání aerosolů s obsahem protizánětlivých látek, případně lék Singulair na noc. Nepíšete, zda je taková léčba u syna zavedena. Hlavně není vhodné ho v tomto stavu nechat, je třeba hned navštívit Vašeho alergologa. Také je možno na noc podávat antihistaminika, tedy např Fenistil nebo Zodac v kapkách podle váhy, ale to jen doplňující léčba.
Gabrielo.
Pravděpodobně očekáváte odpovědˇod lékařů ale snad přijmete vysvětlení z té druhé strany.
Podle představ tradiční čínské medicíny proudí životní energie v přesně vymezených dráhách různými orgány,a to v přesně stanovených časových intervalech,během 24 hodin.Plíce spadají do časového rozpětí třetí až páté hodiny.V tuto dobu dosahují maximální energie a tím i maximálních čisticích schopností. Potom energie klesá,až do minima,mezi 15-17 hod.Poté se opět energie zvedá až do uvedeného maxima 3-5hod.
Jelikož se plíce čistí kašláním,z jejich maximální snahy a dráždění dojde k záchvatu právě ve večerních hodinách.
Astma není pouze alergické onemocnění vdechováním různých škodlivých,toxických látek-alergenů a alergické reakce na zvířata.Je to také a hlavně především
PARAZITICKÉ ONEMOCNĚNÍ - ŠKRKAVKY ,jejich bakterie a viry.Nejčastěji od zvířat.
Velice častý přenos na plod během těhotenství,skrze placentu.Výsledkem je dětský atopický ekzem,nebo astma.Jedinou cestou k vyléčení je likvidace nákazy škrkavkami
(použitím bylin a homeopatik)a žít tak,aby nedocházelo k reinfekci.Žádný kontakt,ani krátký se zvířaty.Moxovat tělíčko i místnosti bytu.Všechnu chemii i kosmetickou z bytu i koupelny pryč.Pak nebudete Ventolin potřebovat.I to je škodlivina.Ale to budete muset vědět mnohem víc.Budete-li chtít,ozvěte se. najmanzdenek@email.cz
Dobrý den,
já mám atma už od 2 let a můj doktor říkal:,,je možné,že astma se v pubertě úplně ztratí '' myslíte že je to možné?
a nevíte kde bych sehnal obrázky plic zdravého a nemocného člověka??(toho nemocného např. při záchvatu)
Děkuji předem
Michal Fiala
Dobrý den,
asthma se neztratí, protože zatím ho nelze vyléčit, ale může se dobrou léčbou tak zklidnit, že jste na léčbě bez potíží, nebo se výjimečně stane, že i po vysazení léčby je pacient dlouhodobě jako zdravý. Ale ta pohotovost k asthmatu v něm stále dřímá, a může být kdykoliv vyprovokována nějakým podnětem, jako je stres, chlad, infekce apod. Takže kontroly jsou nutné, i když je zrovna klidové období, aspoň 1x za půl roku spirometrie, protože i když nemáte potíže, může být snížená dechová křivka, a to znamená, že je nutná léčba. Většinou se dávají vdechované léky.
Obraz plic, pokud myslíte rentgen, může být při asthmatu zcela normální, protože asthma je nemoc průdušek, a ne plic. Změny na rentgenu jsou jen v těžkém stavu. Pokud myslíte obrázek jako malbu, musíte si vypůjčit učebnice alergologie nebo plicního lékařství.
chtel bych se optat jak zavazne je astma druheho stupne a co to znamana .Da se to vylečit nebo jen snižit
Dobrý den,
asthma II. stupně se nedá zatím vyléčit, ale dá se léčit tak, aby bylo tzv. pod kontrolou. Nejdůležitější je pravidelné užívání doporučených léků, Většinou se jedná o inhalační léky, tedy spreje do průdušek. Nutné jsou pravidelné kontroly u Vašeho alergologa nebo plicního lékaře, který Vám zodpoví otázky, protože každý pacient je jiný, žádné asthma není stejné.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |