166

Poradna Moje lékárna

Zaměření webové Poradny Moje lékárna se týká základního poradenství u méně závažných diagnóz, u kterých radí lékaři různých odborností, včetně gerontologie. Do určité míry tedy skutečně poskytuje portál moje lékárna i on-line poradenství, ale nemůže nikdy nahradit návštěvu u lékaře nebo v lékárně. Nejde totiž o to, aby se lidé léčili podomácku sami a léky si kupovali na e-shopu. Ten na portálu ani není. Naopak. Pacienti by se měli zajít poradit minimálně s kvalifikovaným lékárníkem, který mnohdy doporučí i návštěvu odborného lékaře. I při výběru léků v rezervačním systému je návštěvník poradny vybízen k vyzvednutí léčiva v nejbližší lékárně, kde může svůj výběr ještě osobně zkonzultovat. To je velmi důležité například proto, že některé léky nelze mezi sebou kombinovat nebo se vybraný potravinový doplněk nemusí hodit pro diabetiky a podobně.

Najde pak ale člověk v lékárně skutečně odborně zdatného magistra?

Síť lékáren Moje lékárna klade od počátku důraz na vzdělávání lékárníků. V síti nezávislých lékáren sdružených pod projektem nabývá na významu právě zvyšování odbornosti v rámci konzultací v lékárně. Jedním z příkladů mohou být lékárny jako konzultační místa pro seniory. V proškolených lékárnách lze za pomoci jednoduchých testů, garantovaných odbornou společností, systémově vyhledávat rizikové osoby, které by například mohly trpět některou z forem demence. „Tímto testováním v lékárnách se snažíme ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností jednak upozornit naši veřejnost na závažnost problematiky a na skutečnost, že paměť je stejně dobře měřitelná jako ostatní funkce (krevní tlak, hladina krevního cukru či tuků a podobně) a i Alzheimerova choroba, pokud se zachytí včas, může být po poměrně dlouhou dobu zvládána medikací a jednak nasměrovat ohrožené osoby na již specializovaná pracoviště,“ vysvětluje ředitel pro strategii a rozvoj sítě lékáren Moje lékárna a garant projektu Moje stáří Mgr. Karel Šlegr.

Jaké jsou nejčastější dotazy v Poradně a v čem je Moje lékárna co do poradenství v lékárnách nejdále, tedy kromě zmíněné seniorské problematiky?

„Zájem je o pediatrii, hlavně imunologii a očkování. Je to velice dynamicky se rozvíjející zdravotnický obor a informace jsou často protichůdné. Řadu zajímavých informací o očkování proto naleznete na našem webu. Také jsme zorganizovali kardiologické semináře a v rámci kvalifikovaného poradenství jako součást prevence jsme připravili možnost posouzení rizika kardiovaskulárního onemocnění formou jednoduchého testu na určení stáří cév v lékárnách, obdobně jako u poruch paměti a deprese,“ uvedl Mgr. Šlegr.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Reakce na příspěvek: Re: Puchýřky 10.06.2019 13:27:

* povinné položky

Jméno:
Email:
Nadpis:
Obsah:
Počet zbývajících znaků:

Přečetli jste si starší dotazy a odpovědi níže?
Je možné, že dotaz podobný Vašemu již byl zodpovězen.

Odebírat e-mailem:    
   
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.
Ochrana proti spamu. Vyberte dnešní den:
 
 • Dunění v hlavěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Zdravím,

  Prosím Vás asi 14 dní před spaním když si lehnu mi začne dunět v hlavě nevíte někdo čím to může být a jak to řešit?

  Děkuji

  Reagovat30.09.2019 01:19 od Martin
  • Re: Dunění v hlavě

   Dobrý den.

   Z příspěvku úplně nechápu, jestli se jedná o dunění ve symslu nějaké bolesti nebo spíše jenom slyšení zvuku, který tam nepatří. Každopádně, pokud jsou potíže nově vzniklé, je vhodné navštívit lékaře. Je dobré vysledovat, jestli jsou potíže stále stejné, vždy vázáne na usínání, nebo se v průběhu dní mění - lékař se vás na tyto věci bude ptát. Příčin může být mnoho, od zvýšení krevního tlaku, režimové změny, nebo izolované ušní potíže (tzv. tinnitus). Většina se dá nějak řešit, ale je nutné problém definovat přesně - na to příspěvek bohužel nestačí. 

 • Rozdíl leku na spaníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den bral jsem na spani lék hypngen ted mam napsaný lek sanval prosim jakej je v tom rozdil?když doktor napiše misto hypnogenu sanval asi to bude rodil ne?chci se zeptat kyž jsem zvyklej na hypnogen jestli mi lek sanval taky pomuže spat moc tento lek neznam mužete mi prosim nejak popsat rozdily nebo vyhody a nevyhody?Děkuju moc Krasný den

  Reagovat26.09.2019 10:12 od Martin Nájemník
  • Re: Rozdíl leku na spaní

   Dobrý den. 

   Oba léky obsahují stejnou účinnou látku, rozdílné názvy jsou kvůli různým výrobcům. Léky by měly mít úplně stejný účinek. 

 • OTLAK NA NÁRTURozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, po druhém porodu se mi na nártu na obou chodidlech objevil jakoby mozol. Nyni uz je to tři roky a nemohu se jich zbavit. Byla jsem s tim na kožním, ale doktorka mi napsala jen kortikoidovou mast Belosalic, která mi nijak nezabírá. Už si s tim nevim rady. Nosim nizke boty, takže se mi nezda, ze by to bylo z bot. Předem děkuji za radu.

  Reagovat02.09.2019 22:57 od Pavlina Hnízdilová
  • Re: OTLAK NA NÁRTU

   Dobrý den.

   Charakter mozolu bohužel nedokážu na dálku posoudit. Pokud doporučená léčba nezabírá, bylo by vhodné zajít za kožním lékařem na kontrolu. Ten Vám nabídne další možnosti léčby - pokud jsou. Není vyloučené, že některé kožní afekce nemají charakter "nemoci". Může se jednat o určité fyziologické přizpůsobení kůže, které se jako takové neléčí. Toto ale na dálku nedokážu posoudit. 

 • Pálení v pochvěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den před čtrnácti dny jsem brala antibiotika na zuby a rovnou i probiotika a při sexu mě to ve mnitř pochvě pálí. Může to být z těch antibiotik, byli dost silné, když jsem brala prášky do pochvy na kvasinkovou infekci tak jsem neměla žádný problém, teď jsem brala jen probiotyka, je možný že mi nezabraly, mám skusit ty léky do pochvy. Děkuji za odpověď

  Reagovat02.08.2019 11:41 od Žaneta
 • Pálení v pochvěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den před čtrnácti dny jsem brala antibiotika na zuby a rovnou i probiotika a při sexu mě to ve mnitř pochvě pálí. Může to být z těch antibiotik, byli dost silné, když jsem brala prášky do pochvy na kvasinkovou infekci tak jsem neměla žádný problém, teď jsem brala jen probiotyka, je možný že mi nezabraly, mám skusit ty léky do pochvy. Děkuji za odpověď

  Reagovat02.08.2019 11:39 od Žaneta
 • Zánět potních žláz - jak řešitRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  myslím, že se u mě vyskytl zánět potních žláz, který se projevuje 2 bulkami v podpaží, které nehnisají a bolí při doteku, tření o oblečení atp. Bohužel se aktuálně nacházím v cizině a nemohu navštívit dermatologa, kožního. Snad bych mohla navštívit nějakou lékárnu, ale potřebovala bych mast/lék bez předpisu... Čím by se věc měla léčit? Mám strach z toho, jak moc tím zdravotně riskuji, pokud věc nebudu co nejdříve řešit. Může být věc natolik akutní, že by bylo lepší odcestovat zpátky do ČR? Nechci zdravotní komplikace. Nebo lze věc nějak vyřešit? V zahraničí budu měsíc. Moc děkuji za Váš čas!

  Reagovat03.07.2019 23:10 od Alžběta
  • Re: Zánět potních žláz - jak řešit

   Dobrý den.

   Z popisu nejde poznat, jestli se jedná o bulky ve smyslu podkožních útvarů, pod celistvou kůží, nebo spíše o povrchové afekce (u těch se používají jiné názvy). Druhé jmenované pak mohou být i zardulé, obsahovat hnis, případně s nějakou sekrecí (výtokem). V takovém případě je vhodné bránit toto místo před infekcí resp. jejím dalším šířením, možná použít nějaký antibakteriální krém, případně i protizánětlivou mast. V případě podkožní "bulky" nebude místí terapie krémy moc užitečná, spíše je vhodné vyšetření lékařem a rozvaha, jestli je nutné stav dále zkoumat resp. počkat (toto pak může být například zvětšená uzlina). Důrazně však upozorňuji, že na dálku nejde takový stav odborně posoudit - může to být i závažný problém (riziko rozšíření infekce), ale stejně tak i banální, který větší pozornost nevyžaduje. 

 • OpáleníRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Již několik let používám přípravek Altermed sun superbronze,se kterým se opálím do hnědá, bez něho je opálení do červena. Je nějaký jiný přípravek, který by obsahoval bio urychlovač. Původní výrobek nikde v lékárnách již není. Děkuji za odpověď. Bešťáková

  Reagovat30.06.2019 17:41 od Eva Bešťáková
  • Re: Opálení

   Dobrý den,

   ano, bohužel produkt Altermedu s obsahem Phototanu, (látky podporující tvorbu kožního barviva, melaninu) již není bohužel v prodeji. Obdobných přípravků ale s obsahem jiné látky podporující tvorbu melaninu je na trhu celá řada, většinou mají v názvu „Bronz“.

   Např: Ladival Protect & Bronz OF 20 nebo Photoderm BRONZ Olej SPF 30.

   • Re: Re: Opálení

    Děkuji za odpověď.

    Reagovat08.07.2019 18:00 od Eva
  • Re: Opálení

   Dobrý den.

   Bohužel s tímto přípravkem nemám zkušenost. Každopádně opálení "do červena" se mi dle popisu jeví jako zásadní zdravotní riziko. Při postupném opalování s dostatečným faktorem k tomuto nedojde. Pokud máte pocit, že faktor a délka slunění jsou při vaši zkušenosti stejné, je možné že při přípravku s akcelerátorem nevnímáte tolik zarudnutí kůže kvůli jiné barvě - nic to ale nemění na tom, že k mírnému popálení kůže dojít může. Každopádně, každý máme trochu jiný typ kůže a reakce může být individuální - berte to prosím jen jako obecnou poznámku. Ohledně náhrady bych doporučil se zeptat v lékárně. 

    

    

 • PuchýřkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, aniž by jsem se opalovala. Začaly se u mě objevovat puchýřky na plážích. Nevím si rady a proto se na Vás obracím. Čeká mě dovolená u moře. Nevím, jak si pomoci.

  Reagovat03.06.2019 15:10 od Jana
  • Re: Puchýřky

   Dobrý den.

   Promiňte, ale "puchýřky" je velmi nespecifický popis. U kožních afekcí je v naprosté většině případů nutné problém vidět nebo nebo alepoň podrobně popsat zažitými lékařskými výrazy.

Aktuality v Mojí lékárně

16. 10. 2019

Měření stáří cév

10. 10. 2019

TV reklama

Doporučujeme

Moje lékárna - Hroznový...

Doplněk stravy – pastilky z hroznového cukru s...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

 

Doplněk pro život

Podívejte se na naši novou TV reklamu