161

Poradna Moje lékárna

Zaměření webové Poradny Moje lékárna se týká základního poradenství u méně závažných diagnóz, u kterých radí lékaři různých odborností, včetně gerontologie. Do určité míry tedy skutečně poskytuje portál moje lékárna i on-line poradenství, ale nemůže nikdy nahradit návštěvu u lékaře nebo v lékárně. Nejde totiž o to, aby se lidé léčili podomácku sami a léky si kupovali na e-shopu. Ten na portálu ani není. Naopak. Pacienti by se měli zajít poradit minimálně s kvalifikovaným lékárníkem, který mnohdy doporučí i návštěvu odborného lékaře. I při výběru léků v rezervačním systému je návštěvník poradny vybízen k vyzvednutí léčiva v nejbližší lékárně, kde může svůj výběr ještě osobně zkonzultovat. To je velmi důležité například proto, že některé léky nelze mezi sebou kombinovat nebo se vybraný potravinový doplněk nemusí hodit pro diabetiky a podobně.

Najde pak ale člověk v lékárně skutečně odborně zdatného magistra?

Síť lékáren Moje lékárna klade od počátku důraz na vzdělávání lékárníků. V síti nezávislých lékáren sdružených pod projektem nabývá na významu právě zvyšování odbornosti v rámci konzultací v lékárně. Jedním z příkladů mohou být lékárny jako konzultační místa pro seniory. V proškolených lékárnách lze za pomoci jednoduchých testů, garantovaných odbornou společností, systémově vyhledávat rizikové osoby, které by například mohly trpět některou z forem demence. „Tímto testováním v lékárnách se snažíme ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností jednak upozornit naši veřejnost na závažnost problematiky a na skutečnost, že paměť je stejně dobře měřitelná jako ostatní funkce (krevní tlak, hladina krevního cukru či tuků a podobně) a i Alzheimerova choroba, pokud se zachytí včas, může být po poměrně dlouhou dobu zvládána medikací a jednak nasměrovat ohrožené osoby na již specializovaná pracoviště,“ vysvětluje ředitel pro strategii a rozvoj sítě lékáren Moje lékárna a garant projektu Moje stáří Mgr. Karel Šlegr.

Jaké jsou nejčastější dotazy v Poradně a v čem je Moje lékárna co do poradenství v lékárnách nejdále, tedy kromě zmíněné seniorské problematiky?

„Zájem je o pediatrii, hlavně imunologii a očkování. Je to velice dynamicky se rozvíjející zdravotnický obor a informace jsou často protichůdné. Řadu zajímavých informací o očkování proto naleznete na našem webu. Také jsme zorganizovali kardiologické semináře a v rámci kvalifikovaného poradenství jako součást prevence jsme připravili možnost posouzení rizika kardiovaskulárního onemocnění formou jednoduchého testu na určení stáří cév v lékárnách, obdobně jako u poruch paměti a deprese,“ uvedl Mgr. Šlegr.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • sulfasalazin k en 500Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  bude k sehnani dekuji sulfasalazin

  Reagovat20.02.2020 13:20 od stanislav kodes
  • Re: sulfasalazin k en 500

   Dobrý den.

   Uvedený lék měl pozastavenou registraci, jako důvod byly oficiálně uvedeny výrobní problémy. Nyní je od 18.2.2020 registrace obnovena a v lékarnách by se již měl objevit. Dostupnost v konkrétní lékarně bohužel nemáme jak ovlivnit.

 • erdosteinRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Již jsem se před chvilkou dotazoval na případně jiné výrobky z obsahem látky ERDOSTEIN . Ještě bych případně poprosil o radu na přípravek, nebo rostlinný doplněk se stejnými, nebo podobnými vlastnostmi . Děkuji J.E.

  Reagovat20.02.2020 13:03 od Jaroslav Eret
  • Re: erdostein

   Dobrý den.

   Dovoluji si odpovědět stejně, jako na originální dotaz.

   Erdomed je pouze na lékařský předpis a volně prodejná varianta neexistuje. Látek s mukolytickým učinkem ("rozpouštění" hlenu) je pak více a jsou volně dostupné. Obsahují zpravidla ambroxolol, obchodní názvy jsou například ACC, Mucosolvan, Ambrobene. Vyrábějí se v různých formách (tablety, sirupy atd.)

 • Trimethoprim x Diclofenac DuoRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, pro časté uroinfekce v současné době užívám Uro-vaxon a Trimethoprim 100 mg/denně, mohu to pro velké bolesti kloubů kombinovat s Diclofenacem Duo? Mám jej předepsaný od revmatoložky, děkuji

  Reagovat17.02.2020 22:10 od Naděžda Kleinová
  • Re: Trimethoprim x Diclofenac Duo

   Dobrý den.

   Zásadní interakce nejsou popsány. Potencionálně může diklofenakt zpomalovat zpracování Trimethoprimu a ovlivnit jeho účinnost resp. nežádoucí účinky. Pokud léčbu tolerujete dobře, můžete to takto používat. Při další kontrole u lékaře (jak urologa, tak revmatologa) jim další užívané léky nahlašte. 

 • Irbesartan 150 mgRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, lék už se nevyrábí, jakým lékem lze nahradit. Je mi 62 let, mám fibrilace síní, chodím do glaucomové poradny. Děkuji za odpověď, Zitová.

  Reagovat16.02.2020 14:15 od Jitka Zitová
  • Re: Irbesartan 150 mg

   Dobrý den,

   dle informace od Státního ústavu pro kontrolu léčiv by dodávky léčivých přípravků s účinnou látkou Irbesartan na český trh měly být obnoveny v dubnu či květnu 2020. Náhradu musíte konzultovat se svým ošetřujícím lékařem

 • Letrox - únor 2020Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, nemohu nikde sehnat lék Letrox 50 mcg. Na dotaz v různých lékárnách mi bylo odpovězeno, že lék není a neví, kdy bude, nejdříve snad za 3 týdny. Náhradní lék za Letrox rovněž nemají. Poraďte, co mám dělat, když mi lék dojde příští týden?

  Reagovat13.02.2020 11:52 od Zuzana Bičíková
  • Re: Letrox - únor 2020

   Dobrý den,

   dle informace od Státního ústavu pro kontrolu léčiv byl předpokládaný termín obnovení dodávek Letroxu 100x50mcg na český trh v týdnu od 10.2.2020. Pokud byl tento termín dodavatelem na český trh, společností Berlin Chemie, dodržen, trvá distribuce do lékáren cca 1 týden. Jiné síly Letroxu na trhu dostupné jsou, náhrada je tedy možná upravením dávkování na základě konzultace s ošetřujícím lékařem či lékárníkem.

 • Neospan + Magne B6 BalanceRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den, je možné užívat společně přípravek na lepší spánek Neospan a během dne Magne B6 Balance? Děkuji

  Reagovat06.02.2020 12:37 od Jana
  • Re: Neospan + Magne B6 Balance

   Dobrý den,

   ano, současné užívání je možné. Přípravek Magne B6 s obsahem hořčíku a vitaminů B6 a B9 přispívá ke snížení míry únavy a k normální činnosti nervové soustavy a je možné jeho doplnění před spaním přípravkem Neospan, který díky dávce kozlíku lékařského napomůže snadnějšímu usínání a kvalitě spánku.

  • Re: Neospan + Magne B6 Balance

   Dobrý den.

   Ano, je to možné. U každého doplňku je ale vhodné pravidelně zvážit přínos jeho užívání a nebrat ho, pokud efekt není dostatečný. 

 • účinná látkaRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den, mám dotaz. Beru Mirzaten Oro 15mg, ale mají výpadek. Má mitrazapin Orion stejné učinné látky a může jej nahradit? Děkuji.

  • Re: účinná látka

   Dobrý den,

   ano, tyto léky mají stejné složení účinné látky mirtazapinum a lze je nahradit. U některých výrobců se tablety mohou lišit ve způsobu podání, jsou rozpustné v ústech nebo se polykají.

  • Re: účinná látka

   Dobrý den.

   V zásadě se dají tyto léky bez problémů nahradit, účinnou látku mají stejnou. Občas může docházet k jiné toleranci ve smyslu vedlejších účinků, nakolik se může lišit složení pomocných látek. V takovém případě se poraďte se lékařem, který lék předepisoval. 

 • LetroxRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobry den, chtela jsem se zeptat na lek Letrox 100x100mg, ktery uzivam a nemohu ho nadale nejak sehnat, lekarka nema o dostupnosti informace i presto ze mi vydala recept. Muzete prosim poradit jak postupovat? Dekuji Marta, Havirov

  Reagovat29.12.2019 11:31 od Marta
  • Re: Letrox

   Dobrý den,

   na přelomu listopadu a prosince 2019 oznámil dodavatel Letroxu na český trh, společnost Berlin Chemie, přerušení dodávek z důvodu výrobního výpadku. Na přelomu prosince 2019 a ledna 2020 však již dodávky byly obnoveny, v lékárnách by produkt měl být dostupný během několika málo dnů.

 • označení lékuRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Zdravím-nemohu po mojem dr.přečíst název inekcí,který mi napsal.Přečetl jsem to jako:Dolmine+Musloril mg/bolest v zadech/ je to spránně?Příjemný zbytek ván.svátkú a děkuji za odpověď.josef.

  Reagovat27.12.2019 14:05 od Josef Stávek
  • Re: označení léku

   Dobrý den.

   Jeden lék je Dolmina, ten je na bolest. Druhý je Muscoril, ten je v zásadě na uvolnění svalstva. Zvyknou se běžně aplikovat při bolesti zad. Hezký zbytek svátků. Oniščenko

 • Sortis 800mgRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli na nějaké vaší lékárně nemáte zásobu Sortis 800mg,nemohu sehnat.
  Děkuji Bartáková

  Reagovat09.12.2019 11:02 od martina
  • Re: Sortis 800mg

   Dobrý den,

   dle informací od lékárenských velkoobchodů je Sortis 80mg v distribuci běžně dostupný, Zkuste prosím se svým požadavkem na objednání produktu oslovit nejbližší lékárnu ze sdružení www.mojelekarna.cz.

 • Klion-DRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, na gynekologii mi byl předepsán Klion-D v konkurenčních lékárnách tento lék nemají. Má být údajně výpadek do konce listopadu. Chci se zeptat, zda vaše lékárna jej má a jestli ne, zda je nahraditelný jiným lékem s podobnými účinky. Děkuji za odpověď.

  Reagovat09.11.2019 20:42 od Edie
  • Re: Klion-D

   Dobrý den.

   Lék má skutečně přerušenou registraci do 18.11.2019, dostupný by tedy neměl být. Ohledně náhrady by bylo nejlepší se domluvit s Vašim gynekologem. Přímá náhrada stejným lékem není. 

 • Femibion 1Rozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  prosím Vás, jaký je rozdíl mezi výrobky Femibion 1 nové složení 28 tbl., Femibion 1 + vit. D3 s jodem a Femibion 1 +vit. D3 bez jodu? Jaký případně zvolit?
  Děkuji předem za odpověď.

  Lenka K.

  Reagovat05.11.2019 16:20 od Lenka
  • Re: Femibion 1

   Femibion 1 je vhodný pro plánování a 1.trimestr těhotenství (do konce 12. týdne), kdy potřebuje tělo budoucí maminky dostatek folátu pro správný vývoj miminka.

   Přípravek s obsahem vitaminu D3, který přispívá k normální funkci imunitního systému a jódu, který přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a její správné funkci je komplexnější. Femibion bez jódu je určen pro ženy a budoucí maminky, které z nějakých závažných důvodů nemohou přijímat dodatečné množství jódu.

 • Vysledky měření stáří cévRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  23.10.2019 jsem byl na měření stáří cév v lékárně U Černého Orla ve Vamberku. Bohužel na vytištěných dokumentech je uvedeno pohlaví Ženský. Protože výsledky měření nedopadly příznivě, rád bych se dotázal, zda v případě, že by bylo správně uvedeno pohlaví Mužské, byly by výsledky měření lepší nebo ještě horší?
  Děkuji.

  Reagovat27.10.2019 15:41 od jandajaro@seznam.cz
  • Re: Vysledky měření stáří cév

   Dobrý den,

   pohlaví je jen jeden z mnoha parametrů, který ovlivňuje konečný výsledek stáří cév a jeho změna neovlivní zásadně finální číslo, Pravděpodobně došlo k menší chybě ze strany odborné poradkyně, která prováděla měření, za což se omlouváme.

   S přáním příjemného dne tým Moje lékárna

    

    

   Reagovat29.10.2019 08:52 od Moje lékárna
 • radaRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  mám omezení páteře 30%,bolest šíjových svalů a trapezů,spasmy vpravo,chondrosa C6/7,blok C2 7.Vzhledem k velkým bolestem užívám lék Uno,nechci jej užívat dlouhodobě,prwosím o radu jaký lék mám za něj zaměnit.Masáže žádné nepomohly.Děkuji za odpověď.

  Reagovat23.10.2019 09:57 od Božena Veselá
  • Re: rada

   Dobrý den.

   Lék uno je v tomto ohledu slouží na potlačení bolesti. Vývoj stavu ve smyslu dlouhodobého zlepšení či zhoršení neovlivňuje, v podstatě pouze tlumí příznaky. Náhradou za podobnou látku tedy moc nezměníte. Stejně tak platí, že tato látka se k dlouhodobému a pravidelnému užívání úplně nehodí. Masáž také není "lék" na změny páteře, v některých situacích může i uškodit. Jediné řešení je šetrná fyzioterapie, domácí cvičení a dlouhodobá aktivní starostlivost o kosterně-svalový systém. Ani to však nemusí být vždy možné a stoprocentně účinné, záleží od konkrétního pacienta a nálezu, nejde to posoudit na dálku podle Vašeho příspěvku. Jediné řešení tedy vidím ve spolupráci se specialistou (neurolog, fyzioterapeut) a dlouhodobým dodržováním léčebného režimu.

 • Dunění v hlavěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Zdravím,

  Prosím Vás asi 14 dní před spaním když si lehnu mi začne dunět v hlavě nevíte někdo čím to může být a jak to řešit?

  Děkuji

  Reagovat30.09.2019 01:19 od Martin
  • Re: Dunění v hlavě

   Dobrý den.

   Z příspěvku úplně nechápu, jestli se jedná o dunění ve symslu nějaké bolesti nebo spíše jenom slyšení zvuku, který tam nepatří. Každopádně, pokud jsou potíže nově vzniklé, je vhodné navštívit lékaře. Je dobré vysledovat, jestli jsou potíže stále stejné, vždy vázáne na usínání, nebo se v průběhu dní mění - lékař se vás na tyto věci bude ptát. Příčin může být mnoho, od zvýšení krevního tlaku, režimové změny, nebo izolované ušní potíže (tzv. tinnitus). Většina se dá nějak řešit, ale je nutné problém definovat přesně - na to příspěvek bohužel nestačí. 

 • Rozdíl leku na spaníRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den bral jsem na spani lék hypngen ted mam napsaný lek sanval prosim jakej je v tom rozdil?když doktor napiše misto hypnogenu sanval asi to bude rodil ne?chci se zeptat kyž jsem zvyklej na hypnogen jestli mi lek sanval taky pomuže spat moc tento lek neznam mužete mi prosim nejak popsat rozdily nebo vyhody a nevyhody?Děkuju moc Krasný den

  Reagovat26.09.2019 10:12 od Martin Nájemník
  • Re: Rozdíl leku na spaní

   Dobrý den. 

   Oba léky obsahují stejnou účinnou látku, rozdílné názvy jsou kvůli různým výrobcům. Léky by měly mít úplně stejný účinek. 

 • OTLAK NA NÁRTURozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, po druhém porodu se mi na nártu na obou chodidlech objevil jakoby mozol. Nyni uz je to tři roky a nemohu se jich zbavit. Byla jsem s tim na kožním, ale doktorka mi napsala jen kortikoidovou mast Belosalic, která mi nijak nezabírá. Už si s tim nevim rady. Nosim nizke boty, takže se mi nezda, ze by to bylo z bot. Předem děkuji za radu.

  Reagovat02.09.2019 22:57 od Pavlina Hnízdilová
  • Re: OTLAK NA NÁRTU

   Dobrý den.

   Charakter mozolu bohužel nedokážu na dálku posoudit. Pokud doporučená léčba nezabírá, bylo by vhodné zajít za kožním lékařem na kontrolu. Ten Vám nabídne další možnosti léčby - pokud jsou. Není vyloučené, že některé kožní afekce nemají charakter "nemoci". Může se jednat o určité fyziologické přizpůsobení kůže, které se jako takové neléčí. Toto ale na dálku nedokážu posoudit. 

 • Pálení v pochvěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den před čtrnácti dny jsem brala antibiotika na zuby a rovnou i probiotika a při sexu mě to ve mnitř pochvě pálí. Může to být z těch antibiotik, byli dost silné, když jsem brala prášky do pochvy na kvasinkovou infekci tak jsem neměla žádný problém, teď jsem brala jen probiotyka, je možný že mi nezabraly, mám skusit ty léky do pochvy. Děkuji za odpověď

  Reagovat02.08.2019 11:41 od Žaneta
 • Pálení v pochvěRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den před čtrnácti dny jsem brala antibiotika na zuby a rovnou i probiotika a při sexu mě to ve mnitř pochvě pálí. Může to být z těch antibiotik, byli dost silné, když jsem brala prášky do pochvy na kvasinkovou infekci tak jsem neměla žádný problém, teď jsem brala jen probiotyka, je možný že mi nezabraly, mám skusit ty léky do pochvy. Děkuji za odpověď

  Reagovat02.08.2019 11:39 od Žaneta
 • Zánět potních žláz - jak řešitRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den,
  myslím, že se u mě vyskytl zánět potních žláz, který se projevuje 2 bulkami v podpaží, které nehnisají a bolí při doteku, tření o oblečení atp. Bohužel se aktuálně nacházím v cizině a nemohu navštívit dermatologa, kožního. Snad bych mohla navštívit nějakou lékárnu, ale potřebovala bych mast/lék bez předpisu... Čím by se věc měla léčit? Mám strach z toho, jak moc tím zdravotně riskuji, pokud věc nebudu co nejdříve řešit. Může být věc natolik akutní, že by bylo lepší odcestovat zpátky do ČR? Nechci zdravotní komplikace. Nebo lze věc nějak vyřešit? V zahraničí budu měsíc. Moc děkuji za Váš čas!

  Reagovat03.07.2019 23:10 od Alžběta
  • Re: Zánět potních žláz - jak řešit

   Dobrý den.

   Z popisu nejde poznat, jestli se jedná o bulky ve smyslu podkožních útvarů, pod celistvou kůží, nebo spíše o povrchové afekce (u těch se používají jiné názvy). Druhé jmenované pak mohou být i zardulé, obsahovat hnis, případně s nějakou sekrecí (výtokem). V takovém případě je vhodné bránit toto místo před infekcí resp. jejím dalším šířením, možná použít nějaký antibakteriální krém, případně i protizánětlivou mast. V případě podkožní "bulky" nebude místí terapie krémy moc užitečná, spíše je vhodné vyšetření lékařem a rozvaha, jestli je nutné stav dále zkoumat resp. počkat (toto pak může být například zvětšená uzlina). Důrazně však upozorňuji, že na dálku nejde takový stav odborně posoudit - může to být i závažný problém (riziko rozšíření infekce), ale stejně tak i banální, který větší pozornost nevyžaduje. 

 • OpáleníRozbalit (reakcí: 3)Sbalit (reakcí: 3)

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Již několik let používám přípravek Altermed sun superbronze,se kterým se opálím do hnědá, bez něho je opálení do červena. Je nějaký jiný přípravek, který by obsahoval bio urychlovač. Původní výrobek nikde v lékárnách již není. Děkuji za odpověď. Bešťáková

  Reagovat30.06.2019 17:41 od Eva Bešťáková
  • Re: Opálení

   Dobrý den,

   ano, bohužel produkt Altermedu s obsahem Phototanu, (látky podporující tvorbu kožního barviva, melaninu) již není bohužel v prodeji. Obdobných přípravků ale s obsahem jiné látky podporující tvorbu melaninu je na trhu celá řada, většinou mají v názvu „Bronz“.

   Např: Ladival Protect & Bronz OF 20 nebo Photoderm BRONZ Olej SPF 30.

   • Re: Re: Opálení

    Děkuji za odpověď.

    Reagovat08.07.2019 18:00 od Eva
  • Re: Opálení

   Dobrý den.

   Bohužel s tímto přípravkem nemám zkušenost. Každopádně opálení "do červena" se mi dle popisu jeví jako zásadní zdravotní riziko. Při postupném opalování s dostatečným faktorem k tomuto nedojde. Pokud máte pocit, že faktor a délka slunění jsou při vaši zkušenosti stejné, je možné že při přípravku s akcelerátorem nevnímáte tolik zarudnutí kůže kvůli jiné barvě - nic to ale nemění na tom, že k mírnému popálení kůže dojít může. Každopádně, každý máme trochu jiný typ kůže a reakce může být individuální - berte to prosím jen jako obecnou poznámku. Ohledně náhrady bych doporučil se zeptat v lékárně. 

    

    

 • PuchýřkyRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  Dobrý den, aniž by jsem se opalovala. Začaly se u mě objevovat puchýřky na plážích. Nevím si rady a proto se na Vás obracím. Čeká mě dovolená u moře. Nevím, jak si pomoci.

  Reagovat03.06.2019 15:10 od Jana
  • Re: Puchýřky

   Dobrý den.

   Promiňte, ale "puchýřky" je velmi nespecifický popis. U kožních afekcí je v naprosté většině případů nutné problém vidět nebo nebo alepoň podrobně popsat zažitými lékařskými výrazy.

Aktuality v Mojí lékárně

2. 2. 2020

TV reklama

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

Vibovit DINO 50 želé...

VibovitDINO obsahující vitamíny a minerály je...

Moje lékárna - Hroznový...

Doplněk stravy – pastilky z hroznového cukru s...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Doplněk pro život

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu