Úvod
Magazín
Ušetřeno.cz: Cena elektřiny na burze atakuje nové rekordy. Dodavatelé ohlašují zdražování

Ušetřeno.cz: Cena elektřiny na burze atakuje nové rekordy. Dodavatelé ohlašují zdražování

Cena elektřiny na burze prudce roste. Zatímco ještě v listopadu minulého roku se prodávala za 40 euro za MWh, současná cena dosahuje 56 euro za MWh a atakuje tak nejvyšší hodnoty z roku 2018.

Rostoucí ceny elektřiny nejsou dobrou zprávou pro spotřebitele. „Ti, kteří nemají zafixované ceny elektřiny, si brzy připlatí,“ uvádí Michal Les, specialista na energetiku ve společnosti Ušetřeno.cz.  

Důvodů, proč k růstu cen elektřiny dochází, je několik. „Prvním je zdražování emisních povolenek. Na cenách emisních povolenek je závislá především výroba elektřiny z uhlí a plynu. V Německu k tomu navíc pokračuje uzavírání jaderných elektráren,“ uvádí Arsen Lazarevič, šéfredaktor serveru Elektřina.cz. 

Dalším důvodem je poměrně rychlé zotavení evropského průmyslu, spotřeba elektřiny se vrací na „předcovidové“ hodnoty. „Důležitým faktorem je také měnová politika centrálních bank. Nové peníze se alokují nejen na akciové burzy, které zažívají obrovské růsty, ale také na energetické burzy,“ dodává Lazarevič.   

Fixace cen pomáhá vyhnout se zdražování

Zdražování elektřiny na burze se také brzy promítne do ceníků samotných dodavatelů, jelikož tvoří přibližně 60 % celkové ceny elektřiny. Zbytek tvoří především náklady na distribuci, poplatek za obnovitelné zdroje nebo za činnost operátora trhu s elektřinou.

Spotřebitelé mohou ušetřit na první složce, kde dodavatelé soutěží také nejvýhodnější cenou. „Někteří velcí dodavatelé už ohlásili, že budou v jarních měsících zdražovat. Řešením pro spotřebitele, jak mohou výrazně ušetřit, je zafixování současných výhodných cen formou změny dodavatele elektřiny,“ zakončuje Les.

1387