Úvod
Magazín
Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem

Zdravá střeva jako obranný štít proti nemocem

Zdravá a vyvážená strava, klidný život bez stresu, dostatek pohybu v práci i mimo ní. To všechno je pro správnou funkci naší imunity velmi důležité. Vědci však dokazují, že stejně důležitá je i starostlivost o naše střeva. Ty totiž často rozhodnou o tom, zda onemocníme, či nikoliv.

Jak naše střeva bojují proti infekci?

Mnoho z nás tuto skutečnost nevnímá, ale střeva jsou opravdu důležitou bariérou mezi naším organismem a vnějším světem. Všechny bakterie, které se nám dostanou do těla polykáním (tedy bakterie zanesené do úst rukama z mobilního telefonu, z veřejných toalet či z košíku v supermarketu), končí ve střevech. A pokud jsou pro naše zdraví neškodné, je to pouze díky správným bakteriím našich střev.

Střevní mikroflóra a její bakterie totiž ochraňují zdraví organismu v mnoha ohledech. Za prvé zpevňují stěny střev a chrání tak před potenciálními patogeny vrstvou buněk, které lemují střeva (epiteliální buňky). Za druhé slouží jako chemická bariéra díky své schopnosti vytvořit ve střevech kyselé prostředí a podle potřeby ho ovlivňovat. Nejde přitom pouze o bakterie v jídle či na rukou, ale také o respirační infekce. Toto je zcela zásadní zjištění hlavně pro starší lidi, kteří jsou na základě změn ve střevech zapříčiněných stárnutím mnohem náchylnější k respiračním onemocněním. Pokud se tedy snažíte předcházet nemocem, měli byste se postarat nejdříve o svá střeva.

Zlepšování střevní mikroflóry a tím i imunitní funkce organismu

V této chvíli jste se asi zamysleli nad tím, jak se vlastně o svá střeva starat a poskytnout jim zdravé prostředí pro fungování.

Ještě předtím, než dodáme střevům vhodné bakterie, vzniká potřeba je vyčistit od patogenních mikroorganismů. „Kartáčů“ na střeva je mnoho, ideálním jsou například otruby či zelené fazolové lusky. Samozřejmě se lze spolehnout i na jiné způsoby očisty, třeba na hydrocolon terapii, klystýr, chlorelu, střevní sprchu, jogínské čištění či potravinové doplňky s aloe vera nebo chlorelou.

Ve druhém kroku pak střeva a sliznice musíme osídlit těmi správnými bakteriemi. Základem jsou probiotika a probiotické potraviny. Probiotika lze doplňovat ve formě tablet či kapslí a co se týče správných potravin, nejvhodnější jsou zakysané mléčné výrobky. Jakmile osadí trakt správné bakterie, vytvářejí zdravou mikroflóru a brání přemnožení škodlivin. Také pozitivně působí na syntézu vitaminů, zlepšují schopnost jejich absorpce z potravin, podílejí se na metabolismu žlučových kyselin a mnoho dalšího.

Podle odborníků je potřeba probiotika kombinovat, protože každý probiotický kmen osídluje jinou část trávicího traktu. Laktobacily se usídlují v tenkém střevu, kdežto bifidobakterie směřují naopak do tlustého střeva. Některé tak chrání před střevními infekcemi, jiné před salmonelou, další před E. Coli a takto bychom mohli pokračovat donekonečna.

Nesmíme zapomínat ani na prebiotika, tedy vlákninu, která dodává bakteriím v tlustém střevu energii. Organické kyseliny, které při tomto procesu vznikají, působí jako zdroj energie pro buňky střevních stěn. Tím prebiotika podporují peristaltické pohyby, působí proti zácpě a podporují tak čištění střev.

Pokud tedy opravdu chcete mít pevné zdraví, starejte se hlavně o funkční a zdravá střeva. Jejich vyvážená mikroflóra udrží váš organismus zdravý, plný energie a vitality.

607