V poslední době se zvyšuje jejich počet v souvislosti se zvýšením turistiky. Jde o nemoci, které jsou obvyklé v jiných částech světa. Jde většinou o infekční nemoci (parazitární nemoci).
Stav je charakterizován nevolností, zvracením a závratěmi.
Zažívací obtíže mohou být způsobeny i nezvyklou stravou (ryby, mořští živočichové, jiné druhy zeleniny, …), nedostatečně ošetřenou pitnou vodou. Nejčastěji se projevují průjmy (viz kapitola Zažívací potíže). Obtíže mohou vzniknout i během cesty. Tzv. syndrom turistické třídy (otoky nohou, až možnost vzniku trombosy žil) při nemožnosti většího aktivního pohybu při delších letech po řadu hodin. Dalším problémem mohou být kinetózy. To jsou stavy, které jsou navozeny pohybem a jeho změnami (směru a zrychlením), houpáním, zejména při lodní dopravě (mořská nemoc), ale i v letadle a autě.
Zejména v exotických zemích se vyvarovat konzumace nedostatečně tepelně upravených potravin, pít pouze originálně balené tekutiny, nepoužívat led do nápojů, zvolit vhodné očkování podle místa pobytu. Prevence je důležitější než vlastní terapie. Během delších letů se každou hodinu trochu projít, při potížích studený obklad na čelo, prodýchávat, vyhýbat se silným a nepříjemným pachům (parfémy, kouř apod.). Významnou prevencí je již příprava na cestu. Dobrý odpočinek, žádný alkohol, střídmé lehké jídlo a dostatečný spánek.
Pro prevenci máme k dispozici velmi účinný moxastin ve volném prodeji - OTC - Kinedryl a Nokinal ve dvou lékových formách a dimenhydrinatum, rovněž ve dvou formách - Travel gum. Léky jsou vyzkoušeným, osvědčeným prostředkem nejen na obtíže z dopravních prostředků, a to i pro děti od dvou let věku, ale též jako antivertiginosa při Méniérově nemoci a při závratích jiné etiologie, s výjimkou alkoholové nebo jiné toxické závrati.
Při déletrvajících průjmech, zvracení, celkových projevech (malátnost, teplota, únava), u dětí s návštěvou neotálet (nebezpečí dehydratace), při otoku dolní končetiny (možná trombosa žil).
Léky na předpisPoužití léků by mělo být také preventivní, tj. například půl hodiny až hodinu před jízdou, používají se také při závratích a zvracení z různých příčin (kromě organických poruch trávicí soustavy, např. při jízdě dopravními prostředky, mořské nemoci).
Také ve volném prodeji máme k dispozici velmi účinné léky, které jsou vyzkoušeným, osvědčeným prostředkem nejen na obtíže z dopravních prostředků, a to i pro děti od dvou let věku. Mohou být i ve formě žvýkaček (viz. Prevence cestovní nemoci).
Používají se přípravky s obsahem výtažku z rostliny zázvorovníku lékařského. Zázvor zlepšuje trávení, působí proti zvracení a nevolnosti nejenom při cestování.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den,
srdečně Vás zdravím a prosím, rád bych se zeptal, jaký lék byste mi doporučili na dráždivý tračník?
Děkuji
Radim Nývlt
Dobrý den.
Dráždivý tračník je komplexní onemocnění, které může mít více projevů a bývá doprovázeno dalšími potížemi. I podle toho se léčba a doporučené postupy mohou lišit. V úvodu je dobré se nechat vyšetřit praktickým lékařem, který Vás podrobněji vyšetří a vyloučí některé další potíže. Poté Vám může doporučit některé přípravky nebo odeslat ke specialistovy. Často bývají nutná i režimová opatření. Je nutné zdůraznit, že tyto potíže bývají často dlouhodobé a nemívají jednoduché řešení. I proto je velmi obtížné se k dráždivému tračníku vyjadřovat cestou internetu.
Dobry den, chci se zeptat, kdyz mam nafouklé bricho, vystrelujici bolesti do zaludku, nesnesitelna bolest, do celeho tela. Co se to deje?
zdravím mám dotaz. jsem 6.let po IM. Užívám mimo jiné i lék na ředění krve a v tom je ten problém-jsem zároveň žalud. vředař nesnesu anopyrin,aspirin,godasol už si nevím rady je to doslova peklo a je jedno jestli lék sním před nebo během nebo po jídle. Začne nevolnost od žaludku pocit plného těžkého břicha neustálé říhání. Prosím existuje nějaký lék na ředění co nepůsobí na žaludek. Moc děkuji za vaši odpověď. Dalibor.
Dobrý den.
V tomto ohledu se musíte domluvit s ošetřujícím lékařem, ideálně kardiologem. Antiagregační léčba je po IM velmi důležitá, ale je jasné, že může mít i nežádoucí účinky. Existují však alternativy, jak lékové, tak doplnění dalších léčiv na ochranu žaludku, respektive možnosti tuto léčbu nepodávat a určité riziko absolvovat za cenu lepší tolerance. Je nutné si uvědomit, že léčba po IM je komplexní, je nutno zvážit Vaše individuální riziko, současný stav, prognózu. Pokud Vám je po každém užití léků špatně, tak se musí současná terapie nějak změnit. To nejlépe zhodnotí nejlépe specialista, který má dostatečnou zkušenost (i s podobnými případy, jako je Váš), ale hlavně, který má o Vás podrobné informace.
dobrý den, byla jsem na odběru krve, moči a na výtěru z rekta z důvodu vystavení lekařského potvrzení. Krev, moč vše v normě, ale není mi jasný výsledek u výtěru z rekta: aerobní kultivace: e-coli. Kultivace na campylobactera: nález negativní. Aerobní kultivace - po pomnožení: nález totožný s nálezem v primokultuře. Co to znamená? Je to nějaký problém nebo je vše v pořádku? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
začal jsem na lačno pít teplou vodu,která je následně doprovázena říhnutím,ve kterém je ale velmi cítit chuť krve či železa.
Může se jednat prosím Vás o nějaké negativní či pozitivní reakce těla?
Děkuji za odpvoěď
Dobrý den.
V první řadě bych upřesnil, jakou vodu pijete. Pokud teplou z kohoutku, tak to rozhodně dále již nedělejte, voda má jinou jakost než studená a měla by se užívat pouze jako užitková (tj. z hygienického pohledu není „pitná“). Účinek takové vody pak nelze odhadovat, klidně může uvedené potíže způsobit (vyšší obsah železa v trubkách a jiné chemické pochody), stejně tak jako mírně odlišné složení v mikroflóře. Pokud máte potíže po pití ohřáté studené (pitné) vody, tak bych doporučil konzultaci praktického lékaře se zaměřením na vyloučení běžných žaludečních potíží (například žaludečních vředů).
Moja mamka už niekoľko rokov trpí nadmerným rihaním a bolesťou pod ľavým rebrom. Nemôže jesť nič sladké, polievky, ryžu ani korenené a mastné. Občas sa jej jedlo späť vracia do ust. ak pritlači na bolestivé miesto v ľavom boku začne sa jej silno a hlasno rihať . Bolesť vystreľuje až do srdca a prsnika, niekdy je tlak v žaludku. Da sa žaludok a dvanastornik vyšetriť aj inák ako gastroskopiou ? lebo mamka sa raz dusila pri vyšetreni a teraz sa boji. Ďakujem Vám pekne za odpoveď. Anna
Dobrý den.
Pokud potíže trvají již několik let a zatím se nenašlo řešení situace, myslím, že kompletní a úspěšná gastroskopie by měla být provedená. Samotný výkon je většinou dobře tolerovaný, je nutné, aby lékař Vaší maminku dostatečně poučil a vysvětlil celý průběh a okolnosti vyšetření. Plnohodnotné, srovnatelně užitečné a komplexní vyšetření uvedených orgánů neexistuje. Některé alternativní dílčí výkony, které by šlo provést, budou celkově spíše ještě více zatěžující než gastroskopie. V každém případě, pacient s podobnými potížemi by měl být také pravděpodobně sledován v gastroenterologické poradně, hlavně ve smyslu navržení dlouhodobého léčebného postupu – samotné provedení gastroskopie neznamená, že po jejím provedení všechny potíže odezní, ale je to jen jeden ze základních předpokladů úspěšného sestavení diagnózy a doporučení dalšího postupu.
Ďakujem za odpoveď a chcem povedať, že mamka začala užívať Helicid a tie priznáky
sa zmiernili, ANNa
Uvedený lék (zjednodušeně řečeno - patří do skupiny látek snižující kyselost žaludku) je zcela jistě dobrá volba na tyto potíže. Někdy se nasazuje i bez vyšetření a podle jeho dobrého účinku pak lze částečně hodnotit zpětně i diagnózu. Nic to však nemění na tom, že pokud má Vaše maminka dlouhodobé potíže, měla by být v potřebném rozsahu (určuje lékař, který ji má v péči) vyšetřena a sledována.
Prosím o odpověď. Dříve byly k dispozici u úporných škytavek Plegomazin gtt. Co poradit lékaři nyní?
Dobrý den.
Pokud trpíte škytavkou opakovaně a nadměrně je dobré konzultovat lékaře. Na běžné příčiny škytavky léčiva nejsou nutné, v komplikovaných, úporných případech je vhodné vyloučit různá onemocnění (je jich mnoho, například různá onemocnění žaludku, plic atd.), které mohou škytavku spouštět. Ta pak může odeznít sama a nemusí být nutná léčba. Léky jako Plegomazin stále existují, ale jsou vázané na předpis lékařem, který by měl navíc důkladně zvážit jejich podání i vzhledem k tomu co je uvedené výše. Navic neřeší samotnou příčinu problému.
Dobrý den jedeme na dovolenou do Tunisu budeme mít s sebou i dítě necelé 2 roky. Chtěla jsem se zeptat co vzít pro dítě za léky pro případ střevních potíží.Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Průjem v extrémních podmínkách (horko, horší zázemí) může být u dítěte (ale i u dospělého) problematický. Nejjednodušší řešení je se mu vyhnout. Důsledně dbejte na podávání pouze prověřených potravin a čisté, nezávadné vody, před jídlem mu vždy důkladně očistěte ruce (opět v nezávadné vodě, nebo použijte různé cestovní dezinfekce na ruce). Pokud se průjem vyskytne, je nejdůležitější udržet dostatečnou hydrataci (zředěný čaj, voda, slazené limonády nejsou vhodné, při vážnějších projevech rehydratační nápoje z lékárny – například výborný „Kulíšek“) a nasadit striktní dietu (první dny čaj, jako sladidlo a přísun energie lze využít hroznový cukr, pozvolna lze přidat např. škrábané jablko/banán, piškoty, suchary) a tu udržovat několik dnů. Z léků můžete preventivně užívat například laktobacily/probiotika (můžete si vybrat například na našem portálu), které určitě neuškodí, ale zcela jistě nestačí na to, abyste nemusela dbát na prevenci. Co se týče léků, pro děti lze využít např. Smectu. Vždy mějte dítě pod dohledem a při jakýchkoliv známkách zhoršování nebo při nejistotě ohledně stavu vždy konzultujte lékaře.
Dobrý den mám problém už týden mě trápí bolesti břicha doprovazená občas průjmama.Občas bývá stolice tuhá světlé hnědá až žlutá někdy se vní objevujou kousky jídel.Někdy mě pobolívá břicho a někdy jsem uplně vpořádku.Byl jsem v nemocnici na vyšetřní tak mi našli zvětšenou játru a slinivku. Při odběrech krve mi zjistili že mám v krvi zánět a streptokoka doktorka mi nasadila antibiotika duomox 1000.Chtěl jsem se zeptat jestli se mám obávat něčeho vážnějšího?
Dobrý den.
Pokud jste byla u lékaře a ten Vás vyšetřil, neodkladné, vážnější důvody bolestí břicha velmi pravděpodobně vyloučil. Měl Vám však sdělit i diagnózu, abyste si ji nemusela takhle vyvozovat sama. Doporučuji tedy dodržovat léčbu navrhnutou lékařem a příště se přesněji informovat ohledně léčebného procesu. Co se týče zvětšených jater a slinivky, nelze pouze na základě tohoto údaje vyvodit závěr – může a také to nemusí být známkou zásadního onemocnění. Uvedená barva a konzistence stolice může být normální.
mám 4,5 letou dceru která má problém s vylučováním stolice.Někdy nejde i 4dny na velkou.Potom se bojí a zadržuje to.Jí všechno ovoce,zeleninu,maso i vlákninu.Může mi prosím někdo poradit?Děkuji Jana Svobodová
Dobrý den.
To, že má vaše dcera tak pestrou stravu je velmi dobře a určitě to pomáhá i správnému vylučování stolice. Nezanedbatelný vliv má jistě i dostatek tekutin, pohybu a správné a pravidelné návyky. Je potřeba zdůraznit, že samotná četnost výskytu stolice nemusí být nejdůležitější parametr. Může být totiž velmi individuální. Je potřeba si taky všímat jiných příznaků – např. bolesti břicha, dyskomfort, odmítání jídla. Velkou roli může hrát právě uvedený strach a nesprávně vytvořené návyky, které pak mohou dále pokračovat v bludném kruhu.
Proto Vám velmi důrazně doporučuji co nejdříve navštívit dětského lékaře. Problémy dětí prostě není vhodné řešit na internetových diskuzích, můžou se tak ztratit a zanedbat důležité příznaky a zbytečně zdržet zahájení event. léčby.
![]() |
Kinedryl 10 tabletPřípravek Kinedryl se používá bez doporučení lékaře k předcházení a léčbě nevolnosti a zvracení při cestování dopravními prostředky (auto, vlak,... |
||
![]() |
Cena: 98,70 |
||
![]() |
Espumisan 40 mg 50 tobolekEspumisan® 40 mg, měkké tobolky. Espumisan® s účinnou látkou simetikon k léčbě příznaků zažívacích obtíží způsobených plyny, např.... |
||
![]() |
Cena: 99,00 |
||
![]() |
Espumisan 40 mg 100 tobolekEspumisan® 40 mg, měkké tobolky. Espumisan® s účinnou látkou simetikon k léčbě příznaků zažívacích obtíží způsobených plyny, např.... |
||
![]() |
Cena: 179,00 |
||
![]() |
Lactovita tbl eff 16Lactovita šumivé tablety: Přípravek je určen pro dospělé a děti od 3 let. Probiotikum + vitamíny skupiny B komplexu - při zažívacích obtížích,... |
||
![]() |
Cena: 127,40 |
||
![]() |
Nutrolin-B cps 20Nutrolin-B tobolky: Přípravek není určen pro děti do 3 let. Probiotikum + vitamíny skupiny B komplexu - při poruchách zažívání, při a po podávání... |
||
![]() |
Cena: 116,70 |
||
![]() |
B17 APRICARC s meruňkovým...Rakytník a reishi podporují přirozenou... |
![]() |
Moje lékárna - Vitamin C...Přispívá k udržení normální funkce imunitního... |
![]() |
Moje Lékárna Varilex...cévní systém Diosmin 450mg +... |
![]() |
Moje lékárna - Cerutin,...Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro... |