Pálení žáhy (gastroesofageální reflux) jsou potíže způsobené zpětným tokem žaludečních šťáv do jícnu při nedostatečnosti dolního jícnového svěrače. Ten bývá poškozen např. obezitou, při těhotenství.
Nejvýraznější je pálení žáhy, někdy s propagací až do krku, pocit kyselosti v ústech, říhání, občas krev ve zvratcích, poruchy polykání při tuhé stravě. Příznaky se zhoršují po kořeněném, tučném nebo kynutém jídle, po alkoholu, koncentrovaném džusu.
Pálení žáhy se projevuje i po požití určitých potravin či tekutin (alkohol, káva, tučná a smažená jídla - zejména větší množství). Sliznice jícnu je žaludeční kyselinou podrážděna, vzniká zánět a pálivá bolest. Může dojít až k zánětu jícnu, vředu jícnu, vředovému zúžení jícnu, Barrettově metaplázii.
Při komplikacích vždy, jinak při trvání delší více jak 3 dny, při výrazné bolesti na hrudi (možnost kardiálních obtíží), opakující se poruchy polykání a pálení žáhy, krev ve zvratcích.
Základní léčbou při pálení žáhy je terapie za pomoci antacid, která však stačí pouze k úlevě příznaků, pokud nejsou intenzivní a nevyskytují se příliš často. Antaciva jsou i volně prodejná. Jsou to léky schopné neutralizovat žaludeční kyselinu chlorovodíkovou. Ústup obtíží však neznamená zhojení zánětlivých změn. Současně s nimi není vhodné podávat jiná léčiva, jejichž vstřebávání může být zpomaleno, nebo může být dokonce i výrazně sníženo. Vždy je vhodné dodržet interval alespoň 2 hodiny po podání antacida. Dalším druhem léků jsou antiulceróza, léčiva tlumící tvorbu a vylučování žaludeční kyseliny chlorovodíkové. Používají se k odstranění nepříjemných příznaků spojených s pálením žáhy, pyrózou a dalšími stavy spojenými se zvýšenou tvorbou žaludeční kyseliny. Jsou i volně prodejná. Rizikem je, že sice odstraní subjektivní potíže, ale také nestačí na zhojení poškození sliznice a mohou zakrýt jiná onemocnění. Nejúčinnějším prostředkem na utlumení žaludeční sekrece jsou inhibitory protonové pumpy, které jsou v současnosti již také volně prodejné.
Peptický vřed je postižení sliznice v místech působení kyseliny a pepsinu, vzniká při poruše rovnováhy mezi kyselinou a látkami ochraňujícími sliznici (produkce hlenu).
Děti mají stížnosti atypické, senioři minimální, někteří jsou i bez příznaků. Typicky jde o palčivou, hlodavou bolest, pocit prázdna nebo hladu, bývá v okolí žaludku. Duodenální vředy - bolest odpoledne, po jídle se snižuje, vrací se po 2 - 3 hodinách, bývá v noci. Bolest u žaludečního vředu se jídlem spíše vyvolává.
Obezita, kouření, alkohol, těhotenství, těsný oděv, káva, koncentrované ovocné šťávy, vody nasycené kysličníkem, stres, deprese, mluvení při jídle (nadýmání).
Poruchy trávení potravy jsou způsobeny i nedostatečným vylučováním trávících enzymů v oblasti dvanáctníku (ze slinivky, z jater). Následně je porušeno vstřebávání látek (protože nejsou enzymaticky natráveny).
Bývají bolesti břicha, bývají kolikovité, mastná stolice, světlé barvy (acholická).
Dietní chyby, nadměrný příjem tuků, alkoholu.
Syndrom dráždivého střeva je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha a poruch střevní činnosti.
Škroukání v břiše, bolesti (zhoršují se v leže), větry, průjem nebo zácpa, hlen nebo krev ve stolici.
Střevní mikroflóru poškozují dietní chyby, dieta s malým obsahem vláknin, potravinové alergie, časté užívání antibiotik, projímadel apod.
Akutní bolesti břicha, žlučníkové kolikovité záchvaty, křeče břicha, opakovaně krev nebo hlen ve stolici, opakovaně světlá stolice.
Refluxní choroba jícnu (pocit nehybného trávícího ústrojí, snížená chuť k jídlu) je vlastně primárně poruchou hybnosti, a proto se užívají léky ze skupiny prokinetik, která jsou doplňkem léčby. Prokinetika stimulují peristaltiku jícnu a zvyšují tonus dolního jícnového svěrače. Při poruše trávení v žaludku, slinivce, popř. v tenkém střevě se užívají léky na podporu trávení, tzv. stomachica.
Tyto léky a potravinové doplňky zvyšují chuť k jídlu, zlepšují trávení a podporují vylučování žaludečních šťáv a většinou zvyšují i jejich kyselost. Jsou proto nevhodná při zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice, žaludečních vředech a překyselení žaludku.
Používají se také trávící enzymy. Léčiva, která se používají k nahrazení chybějících trávících enzymů, zlepšují funkci trávení probíhající především v tenkém střevě.
Pokud je hlavním příznakem poruchy trávení plynatost a nadýmání jsou vhodným lékem antiflatulencia, obsahující např. simethikon, jejichž účinek spočívá ve snížení povrchového napětí a tím uvolnění tlaků ve střevě. Nevstřebávají se a jsou bezpečná.
Přírodní látky (siličné drogy) označované jako aromatika (plod fenyklu, anýzu, koriandru a kořen anděliky) a dále amara (nať pelyňku, zeměžluči, kořen hořce) lze s úspěchem používat při poruchách trávení. Při zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice, při stresu, poruchách životosprávy se aplikují léčivé rostliny s obsahem slizů, které mají ochranný účinek (kořen proskurníku). Při plynatosti v žaludku a střevech, při kvasných a hnilobných dyspepsiích a poruchách střevní mikroflóry (po podávání antibiotik) se užívají tzv.karminativa (list máty peprné, plod fenyklu, květ heřmánku), které pozitivně ovlivňují střevní pohyb (peristaltiku) a střevní mikroflóru. Používají se ve formě čajů, popř. potravinových doplňků.
Informační leták pro senioty o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý den, už dva roky chodím ráno na velkou tak 5-7. U paní doktorky jsem byla, beru léky které mi nepomáhají. Paní doktorka už neví kudy kam. Tak hledám nějaké řešení jak můj problém vyřešit. Beru Dogmatil a Duspatalin. Na vyšetření sem byla na kolonoskopii a endoskopickém, nic nenašli prý je vše v pořádku.
Dobrý den.
Z příspěvku není úplně jasné, jestli máte i jiné potíže, nebo se jedná "jen" o četnost, která je samozřejmě vyšší, než je průměr. Některá střevní onemocnění toto mohou působit, ale uvádíte, že jste byla vyšetřená. V případě, že se vyloučí jiné příčiny, tento typ potíží bývá označován jako dráždivý tračník (irritable bowel syndrome, IBS). Jedná se o ne zcela jasně definované onemocnění, které ale má nějaká kritéria. Poté můžete vyzkoušet různá doporučení vztahující se k tomuto problému. Vždy je taky vhodné pozorovat, jestli intenzita potíží má nějakou pravidelnost, nebo závislot (na dovolené, jiná strava, stres atd.). Vaše praktická doktorka vás taky může odeslat za specialistou, gastroenterologem.
Dobrý den,
měla bych prosím dotaz. V minulých letech jsem trpěla palenim záhy. Byla jsem u lékařky, dala mi omeprazol. Řekla mi, že mám slabý zanet jícnu. Brala jsme rok prasky. Poté nic. Po 7 letech mi tedka celý měsíc 3xdenne vychází hnilobny zápach z úst. Nevím, co s tím. Beru preventivně probiotika. Zuby mám v pořádku. A na orl mi take koukali do krku. A take nic. Dekuji za odpoved.
Dobrý den.
Tyto potíže nejsou specifikcé pro nějakou konkrétní nemoc. Zápach by mohl nasvědčovat přítomnosti infekce, ale ta by právě mohla být odhalena při vyšetření (například vámi uvedené ORL nebo i příčina v zubech). Příčin pak samozřejmě může být i více, ale výše uvedené jsou asi ty nejčastější. Na dálku vám nedokážu poradit. Může záležet také na dalších absolvovaných vyšetřeních, či Vašich jiných zdravotních problémech. Pokud budou potíže přetrvávat dále, bude asi na místě další vyšetření anebo zopakování vyšetření již provedených (záleží kdy se to dělalo). Problémy mohou vycházet také z trávicího nebo dýchacího traktu. Je ale vhodné být v kontaktu s jedním lékařem (vás praktik), který bude tyto vyšetření koordinovat, aby se jich neprovádělo moc, či zbytečně.
Dobrý den, mám dotaz jsem 31 lety muž, a mám problém v podobě pribirani na váze, konkrétně.... 25kg za pouhých 8 měsíců. Opravdu se nepřejídám, mam porad stejný jídelníček, beze změn. Potrebuju poradit, čím to může být způsobené?? A další věc je ta že mě, už 14 měsícu (denně někdy obden ) pali žáha docela divným způsobem, tím myslím že, to cítím jak to stoupá od žaludku ke krku, a pak zase zpět do žaludku, a nepomáhá mi žádný lek, ani přírodní léčiva a to se opravdu vyhýbám jídlu a, pití které pálení žáhy, způsobují!!! Snad se díky vám dozvím čím to může být způsobené, předem dekuju za odpověď s pozdravem. M. P.
Dobrý den.
Pálení žáhy je běžný problém, který může být způsobený běžně vředovou chorobou žaludku, ale i jinými příčinami, mimo jiné i individuálním anatomickým uspořádáním součástí trvávicího ústrojí. To může být ovlivněno i změnou hmotnosti ("větší" břicho), Tj. není vyloučeno, že tyto problémy mohou na více úrovních souviset nebo se ovlivňovat. Ohledně nabírání váhy je vhodné kontaktovat lékaře - v úvodu stačí Váš praktický. Ten určí potřebný rozsah vyšetření, aby se vyloučily některé příčiny, které hmotnost ovlivňují. Na druhou stranu, nejčastější (samozřejmě ne jediný) důvod je nadměrný příjem kalorií, či jejich snížené spotřebovávání. Jídelníček je potřeba probrat s lékařem podrobněji, některé příjmané kalorie nemusí být zjevné a kolem výživy koluje moho nesprávných/zavádějících informací. Dále je důležité probrat změny životního stylu, změnu zaměstnání, jiný podíl stresu, spánek atd. Jinak řečeno, Váš problém nemusí mít jednoduchý a jediný důvod a také nemusí mít rychlé řešení. Co se týče lékaře, je vhodné oslovit někoho s kým máte dobrou spolupráci a bude s ním/ní spolupracovat dlouhodobě (mimo jiné redukce takovéto hmotnosti je běh na dlouho trať). Nehledejte jednoduchá řešení na internetu, nic takového neexistuje.
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu o účinný lék na pálení žáhy, reflux jícnu, (vrací se mi žaludeční šťávy a častěji i zvracím). Slyšela jsem chválu na inhibitory protonové pumpy, užívám však doplňky stravy Reishi a Hericium (jedná se o mediciální houby). Především Reishi má v popisu, že rozšiřuje cévy a působí na srážlivost krve, tedy alespoň to tvrdí. Také jsem diabetik, mám dnu a vysoký tlak. Vše v normě a beru léky. Chvíli jsem užívala omeprazol 10 a ulevilo se mi, mám však obavu z interakce právě s reishi i k ostatním lékům. Užívala bych jej třeba jen krátkodobě. Děkuji.
Dobrý den.
Inhibitory protonové pumpy jsou nejen "chválené" léky, ale hlavně je jejich účinnost ověrena v rozsáhlých studiích a mají prokazatelný efekt na rozdíl od doplňků stravy (které mohou do určité míry fungovat taky, ale velmi často individuálně a bez podpory důkazů z medicinálního výzkumu). Pokud máte příznaky významnější (uvádíte i zrvracení) není vyloučeno, že byste měla tyto léky užívat dlouhodobě. Důrazně bych doporučil absolvovat gastroenterologické vyšetření (gastroskopie), pokud ho ještě nemáte. Neléčený reflux a překyselení žaludku úzce souvisí s vředovou chorobou, která může člověka mimo jiné akutně ohrozit na životě. Samotné pálení žáhy je pouze důsledek refluxu - není vhodné tlumit pálení, ale je třeba řešit příčinu a bývá v žaludku. Co se týče doporučení účinného léku, tak je to právě inhibitor protonové pumpy, který uvádíte, že nechcete užívat. Pokud se bojíte o interakci s reishi, tak bych doporučil vysadit naopak jmenovaný doplněk.
dobry den prosím o radu jsem 2 roky po přelečení helicobacteri pylori ale stale převažuje občasné nadýmani nekdy pálení žahy brala jsem omeprazol a nyní se objevila plynatost beru již 3 mesíce probiotika biobron a také prokinetika itoprid nevím jak dlouho nebo jestli mohu trávení ješte nejak vylepšit bnebo to bude napořád nebo jestli je dobré nejak léky kompinovat nebo neco vynechat dekuji pěkne a přeji hezky den
Dobrý den.
Z dlouhodobého hlediska, pokud máte potíže s vředovou chorobou žaludku, je omeprazol vhodné užívat trvale. Z příspěvku chápu, že ho již neužíváte, možná by stálo za zvážení ho opět nasadit. Podpůrné léky na trávení samozřejmě lze střídat nebo i kombinovat. O konkrétním doporučení co brát a co ne, bych se spíše domluvil se svým ošetřujícím lékařem. Ten má nejlepší přehled, co již bylo zkoušeno a jaké máte přesně zdravotní potíže. Nic se nestane, pokud probiotika vyzkoušíte nějakou dobu neužívat (sama posoudíte, jak to potíže změní nebo nezmění) případně poté vyzkoušet jiné. Itoprid lze také vyzkoušet neužívat, ale v tomto ohledu bych se zeptal i svého ošetřujícího lékaře. Navíc, změny v užívaných podpůrných léčivách nedělejte najednou, abyste uměla posoudit, co případné změny (k horšímu nebo lepšímu) způsobilo. Na plynatost vyzkoušejte Espumisan. Zamyslete se také nad jídlem, jestli se plynatost neobjevuje jenom po některých potravinách.
Dobry den, mam uz týden zazivaci problemy. Zacalo to silnou bolesti bricha a zacpy, resila jsem to pres projimaci caje, ale prujem bohuzel od bolesti take nepomohl. Dale jsem to resila pres zivocisne uhli. Bolest odeznela, ale s kazdym jidlem mam stale pocit tezkosti a jakoby na zvraceni. Dalsi vec ktera mi brani v normalnim pohybu je ta, ze kdyz se najim, automaticky se mi tezce dycha. Uz to bude rok, co pozoruji spatne veci s mym zaludkem. Je mi 25 let a mam 65 kg. Mam s tim nrkam zajit.? Nejake poradny a tak.? A co by to mohlo byt.?
Dobrý den.
Bolesti břicha jsou obecně velmi častý problém. Vaše potíže mohou mít mnoho příčin, které mohou být jak zcela banální, tak závažné. Dlouhodobé potíže také nemusí souviset s nynějším zhoršením. Na dálku Vám bohužel nejde jednoduše poradit. Zcela jistě byste měla začít u svého praktického lékaře, kterému všechny potíže řeknete. Ten Vás dle potřeby vyšetří a případně odešle na další vyšetření.
zažívací obtíže mívám často, hlavně z přejedení. nejvíc mi na ně zabírají tabletky od pangrolu. takže za mě super věc...hodně urychlí vytrávení
na zažívací obtíže, hlavně z přejedení se mně osobně nejvíc osvědčil pangrol 20 000, obsahuje enzymy trávicího traktu a zabírá fakt dobře a rychle
Dobrý den,
trpím častou stolicí a nadýmáním,a nemůžu dojít na to proč.Jím vyváženou stravu,s dostatkem vlákniny,mám každodenní pohyb,ale vše je stále stejné.Pro příklad :
Snídám v 7 hodin,ihned (do 30min) mám stolici,další následuje cca za 2hodiny.Jedná se o všem o normální stolici,bez zápachu,bez potíží při vylučování.Oběd mám v 11 hodin.Do této doby sem zcela bez nadýmání.Po obědě(kdy přijímám dost zeleniny) mne začne trápit nadýmání.Obvykle trvá do doby,než opustím zaměstnání(kolem 15h).Mezi touto dobou obvykle musím ještě jednou na záchod.Průjmy netrpím,občas (po obědě) stolice obsahuje malé bobky.
Ještě jsem vypozoroval (1x),že jídlo co jsem strávil,ze mne odešlo po cca 24 hodinách,což považuji delší čas,než je obvyklé.
Budu rád za každou radu či odůvodnění mého problému
Dobrý den.
Popisované trávicí potíže mohou spadat například do širokého obrazu tzv. funkčních poruch trávení. Jedná se o skupinu nemocí, kde nejsou přítomné žádné abnormality při vyšetřeních, ale přesto Vás příznaky obtěžují. Zajděte za Vaším praktickým lékařem a popište mu Vaše problémy. V úvodu pravděpodobně doporučí běžná vyšetření (ultrazvuk atd.) a podle výsledků bude postupovat dále. Řešení nemusí být vždy jednoduché. Než navštívíte lékaře, můžete vyzkoušet přípravky na tlumení popisovaných příznaků – na nadýmání například Espumisan, dále celkově na úpravu trávení probiotika (například Biopron 9)
Dobry den, rada bych se zeptala na radu poslednich par mesicu me k veceru po jidle zacne bolet bricho zacnu se nadymat, to sebou prinasi plynatost a neustale odkrkavani ( krkani jse vzdy objevi) ze zacatku ty to stay trvaly par dni po te odezneli po asi 2-3 mesicich se vratili a vice mene zustali. Ze zacatku jsem si pri problemech data jeden febichol a veci se zlepsili, po te jsem sla k lekari a bylo mi receno ze je to prekyseleni zaludku a dostala jsem omeprazole - ten jsem brala 2 tydny a veci se zlepsili ( ale problemy uplne nezmizeli)
Ted mam problem jiz 3 den v kuse neustale mi v zaludku skrunda a pote mam pocit hladu - bricho me ani tak neboli Jako je to spis neprijemne a kolik rat se bojim neco snist aby to zase nezacalo - co mi prekvapije klidni zaludek jsou kureci nugety od mcd.
Co by toto neustale krkani a tlaky mohlo zpusobovat?
Muj otec ma reflux muze to byt to same?
Dekuji za odpoved
Dobrý den.
Nejpravděpodobnější je, že se potíže po vysazení Omeprazolu vrátily. Překyselení, nebo obecněji bývá tento stav označován jako tzv. vředová choroba gastroduodena (VCHGD), je onemocnění, které se může vracet a vyžaduje dlouhodobou terapii a správný přístup ve smyslu režimových opatření. Reflux patří k příznakům této nemoci, ale výskyt u rodičů ještě nic neznamená. Je samozřejmě možné, že máte i jiné potíže, ale to nejde na dálku vyloučit. Doporučuji proto kontrolu u Vašeho lékaře. Je možné opět Omeprazol nasadit a užívat dlouhodobě v udržovací dávce, případně žaludek dále dovyšetřit. Na tom se dohodnete osobně, lékař by Vám měl vysvětlit, co můžete očekávat. Zásadním pilířem léčby však bude racionální dieta. Koření a smažený povrch na nugetách rozhodně nejsou ve Vaší situaci vhodné (kuřecí by až tak nevadilo). Zlepšení, které pociťujete, může být pro tuto nemoc naopak typické a rozhodně to neznamená, že se touto stravou „léčíte“. Jakékoliv jídlo stimuluje sekreci trávicích šťáv, které mohou vlastnosti kyseliny (která je hlavní příčinou potíží) neutralizovat a krátkodobě tak zlepšit subjektivní stav. Celkově ale přispívají ke zhoršení příznaků. Pokud tedy možno, do návštěvy lékaře si nasaďte šetřící dietu a zakupte v lékárně volně prodejný omeprazol (například Omeprazol Galmed, případně Apo-Ome). Před použitím si přečtěte příbalový leták.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je při refluxním onemocnění jícnu vhodné užívat přípravky s trávícími enzymy jako je např. Lepicol plus? Dříve jsem brala helicid, ale poté jsem vysadila, někoik let jsem neměla žádné problémy, ale teď se problém vrátil a je spojený také se záchvaty kašle. Jsem objednaná k lékaři, ale do té doby bych ráda nějak podpořila/urychlila trávení.
Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Vámi uvedený doplněk stravy je určen spíše na některé střevní problémy než na refluxní nemoc jícnu. V této situaci mi tedy nepřijde až tak vhodný (i když by asi nijak neublížil). Pokud jsou nynější potíže způsobené tou samou příčinou, jak minule, bude mnohem lepší začít užívat opět inhibitory protonové pumpy (což je například i uvedený Helicid). V lékárně jdou léky se stejnou účinnou látkou již volně zakoupit, jedná se například o přípravek Omeprazol Galmed 20 mg.
Dobrý den pane doktore, už od nového roku se semnou děje něco divného. Ráno si dám cereálie s mlékem pak svačina, oběd, svačina,večeře, svačina a když mám hlad tak ještě něco. Ale problém je tu - Každý den ráno když vstanu tak mám nutnost jít na wc, ale když schovám nohy zase do tepla nebo se jdu rychle osprchovat do teplé vody nutnost jít na velkou zmizne.Přitom když mám tu nutnost tak mi strašně kručí bublá (a já nevím co všechno) v břiše (hlavně ráno a večer). Ale když na to wc jdu tak je vždy tekutá a vyprazdňování se střídá s plynatostí. Vše se ale někdy tak zlepší, že už to neni průjem ale ,,výkal,, je víc formovaný-skoro normální. A pak se to zase zhorší, nevím jestli je to jinou stravou v jiných dávkách. Podle všeho jsem asi ektomorf (dlouhe tenké končetiny, vyzáblí hrudník) vážím 55kg při 174cm a 16let. chci do stravy zařadit i gainer a protein a začít posilovat, protože tady na intru pořád sedím jen u pc a to už mě nebaví, hlavně jak sem tenky. Je možné že mám něco ze střevy?
Dobrý den.
Střídání kvality a frekvence stolice se u některých lidí může vyskytovat, není to neobvyklé. Pokud máte různou stravu, navíc předpokládám, že na internátu ne vždy zcela vyváženou a pravidelnou, mohou být tyto potíže normální. Nezanedbatelnou roli může mít také stres, i podvědomý. Může se jednat o individuální nastavení trávení, vhodné by bylo vysledovat, jestli se potíže neobjevují více po nějaké konkrétní potravině (mléčné výrobky, majonézy, kořeněná jídla…) nebo naopak v nějakém období – stres ze školy apod. Příčina nemusí být hned na první pohled zjevná. Můžete také vyzkoušet, jestli se potíže budou objevovat i při „zdravější“ stravě – například pokud zvýšíte objem vlákniny (zelenina apod.) nebo naopak v klidnějším období, například přes prázdniny nebo doma. Za vyzkoušení stojí i probiotika, ohledně konkrétních možností se můžete poradit ve Vaší lékárně (například Biopron 9, Hylak a jiné). Pokud by potíže stále trvaly, můžete zvážit konzultaci praktického lékaře. Co se týče doplňků na posilování, určitě bych na úvod doporučil začít bez nich a volit spíše postupné zatěžování, tím spíš, že uvádíte, že sedíte stále u PC. Nevhodným a nárazovým zahájením cvičení, si můžete způsobit i zbytečné zdravotní komplikace.
Dobrý den pane doktore,potřeboval bych Vaši radu:
Jsem aktivně čilý(1-2h)denně,snažím se jíst vyváženou stravu,avšak často trpím nadýmáním.Mám sedavé zaměstnání,takže to může udělat své.
Abych popsal jídelníček:
Ráno-ovesné vločky s mlékem
Svačina-ovoce s bílým jogurtem
Oběd-Maso s rýží(smažené,bez oleje)
Svačina-zelenina s bílým jogurtem/krajíc chleba se šunkou
Večeře-Maso s rýži(smažené bez oleje)
Večeře2-tvaroh s oříšky(kešu,lískové-nepražené,žádný cukr atd...)
Dá se říci,že takhle to praktikuji každý den,pouze zaměnuji maso(krůtí,ryba,hovězí) a občas si dopřeji těstoviny,vajíčka,luštěniny...
Užívám také syrovátkový protein,ale svůj denní přijem bílkovin se snažím držet na 100-120g/den.
Často musím v práci třeba 1xdo hodiny na záchod s pocitem,že se mi chce "kakat" ale přijdu a jde ze mě pouze vzduch.
Piji výhradně čistou vodu,někdy kopřivový/zelený čaj.
Měřím 174cm,vážím 67kg a mám 21 let.
Budu velice rád za Vaši radu.
Dobrý den.
Vámi popisována dieta se zdá být v pořádku. Na druhou stranu, i zdravé věci mohou být pro některé lidi nevhodné z důvodu individuální tolerance, jako například mléčné výrobky atd. Neříkám, že máte své zvyklosti nějak radikálně a dlouhodobě přestavět, ale pokud máte stravu každý den velmi podobnou a máte zažívací potíže, v první řadě bych ji vyzkoušel změnit. Pokud to tím nebude, k zavedené dietě se můžete vrátit. Dále můžete vyzkoušet volně dostupná léčiva na plynatost, jako je například Espumisan. Ty Vám mohou výrazně pomoct, doporučuji je vyzkoušet. Lze také vyzkoušet a nějakou dobu užívat probiotika (například Hylak, Biopron, Swiss laktobacily a jiné.), v tomto případě však efekt nemusí být výrazný, protože ve výživě již máte jogurty, které živé kultury obsahují. Poté bych v případě přetrvávání navštívil lékaře. Jistě lze provést několik testů a vyšetření na běžná onemocnění. Může se jednat i o tzv. „funkční potíže“, pro které jsou typické trávicí potíže bez konkrétního, léčitelného nálezu. To vše však můžete postupně probrat s praktickým lékařem. Vyzkoušejte tedy rady ze začátku odpovědi, a pokud nebudou fungovat, navštivte Vašeho praktika.
Dobrý den pane doktore, poslední dobou (cca 2 měsíce) mám častější střevní potíže, občas i více krát za týden. Ne, že bych měl přímo bolesti břicha, ale většinou mívám takový ten divný pocit v oblasti břicha, jako bych střevní potíže měl. Co se ale týká stolice, ve většině případech bývá v pořádku. Nevíte prosím, čím by to mohlo být? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Bylo by asi vhodné Vaše problémy lépe definovat a popsat. Pokud máte jen neurčité pocity kolem žaludku, příčina (a tím pádem i řešení) se bude hledat těžko. Zkuste tedy vysledovat, jestli se potíže nevážou na příjem stravy (třeba i na konkrétní jídla), co nejvíce obtěžuje (plynatost?, pocit plnosti?, bolest?, pálení žáhy?) a poté konzultuje praktického lékaře. Zamyslete se také, jestli v poslední době nejste pod větším stresem a jestli se potíže neobjevují například ve vazbě na psychiku, „nervozitu“. Praktický lékař Vaše pozorování pak zhodnotí a doporučí další postup. Běžným vyšetřením v ordinaci, případně ultrazvukem břicha se jistě nic nezkazí.
Dobrý den pane doktore,minulý týden jsem byla přijata do nemocnice s velkými bolestmi břicha v levém boku a podbříšku a následně i celého břicha,zácpou a plyny také odcházely jen obtížně.Na sonu byl jen výrazný meteorismus tračníku,na rtg také nic významnějšího.Pan doktor říkal,že ve střevě bude asi nějaká překážka.Naštěstí se to obešlo bez operace,dávali mi infuze, nálevy,ale bez většího úspěchu.Dostala jsem vypít litr Fortransu,po kterém jsem měla velké křeče,ale zabral aspoň troškuDomů mně pustili v pondělí v celkem stabilizovaném stavu.Dodržuji dietu,ale bez projímadla na velkou nejdu a když více tlačím tak ta levá strana hodně bolí.Užívám Lactulosu 3x denně 2 polévkové lžíce,mám z toho jen velké křeče v břiše a sem tam něco málo stolice.Jsem objednaná ke gastroenterologovi..Mám za sebou 6 gynekologických operací za poslední rok a půl.Poslední operace byla před měsícem.Nález byl multicystický septovaný útvar v oblasti levého ovaria,který byl přirostlý k nástěnnému peritoneu,poševní
Dobrý den.
Do Vašeho příspěvku se bohužel nějak nedostal Váš dotaz. Na druhou stranu, pokud Vás nezajímá něco konkrétního, takto komplexní stav stejně nejde hodnotit cestou internetu. Dodržujte proto předepsaný režim a další doporučení, které dostanete od gastroenterologa. Stavy po opakovaných operacích v břišní dutině mohou být samy o sobě zdrojem potíží. Vždy je nutné volit individuální postup, který nejlépe posoudí ošetřující lékař na základě vyšetření a konkrétních výsledků.
Dobrý den,
občas se mi stane, že se nemám možnost delší dobu najíst (jedná se o zpoždění max dvou hodin od prvních pocitu hladu), pak nastoupí silnější příznaky ve smyslu větší bolesti žaludku. Bohužel zhruba hodina je hraniční mez, po ní i když se pokusím najíst, bolest neustupuje, naopak mne vůbec nenechá najíst pořádně a trvá to zhruba další hodinu než ta bolest ustoupí. zajímalo by mne, zda se jedná o jedinný případ svého druhu a zda se dá v onen kritický moment nebo po něm něco dělat.
Děkuji za odpověď
KB
Dobrý den.
O jediný případ svého druhu se zcela jistě nejedná. Žaludeční potíže jsou naopak velmi časté a má na ně vliv velké množství faktorů. Pravidelný příjem stravy patří jistě mezi ty důležitější. Se svým obvodním lékařem můžete projít Vaše potíže do detailů a je možné, že Vám doporučí vyšetření například na vyloučení vředové choroby žaludku a dvanácterníku. Na druhou stranu, pokud víte, co Vaše potíže způsobuje a jinak jste v pořádku, tak nejlepší a nejpřirozenější cesta je se této situaci vyhnout. Vím, že to nemusí být vždy možné a jednoduché zařídit, ale je to jistě lepší řešení, než se nechat vyšetřovat nebo dokonce užívat léky.
Dobrý den, přes měsíc jsem brala antibiotika na zánět dýchacích cest a krku. Už v jejim průběhu jsem měla problém se zažíváním (nechuť, nevolnost, průjem), po dobrání ATB se to zhoršilo, začal mě bolet kromě střev i žaludek a jícen, nasadila jsem tedy dietu (jen voda, čaj, pečivo, rýže a potraviny mdlých chutí), zlepšilo se to, ale každé ráno mám teplotu kolem 37,2°C a nával horka, hlavně v břiše a zase mě to prožene, byla jsem na pohotovosti, protože mám i podrážděný krk a dutinu ústní (doktor řekl že je to jen podráždění, žádná infekce).. Začala jsem brát smectu a probiotika, trochu to pomáhá, ale ATB jsem dobrala už před 7 dny (od té doby jsem na suché stravě) a pořád to není ono, nedokážu přejít na normální stravu, vždycky mě hned polije horko a musím na záchod, stolice je ale už pevná.. Tu smectu beru 2 dny a stejně mám pocit, jakoby se mi jídlo vracelo do krku a ten krk mám celý zarudlý.. Je to normální i takovou dobu po dobrání ATB? už mě to trochu znepokojuje, Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Souhlasím, že se jedná již o potíže dlouhodobějšího charakteru, ale pokud se stav jak uvádíte, zlepšuje, nemusí se jednat o problém. V každém případě je vhodné, abyste probiotika užívala v maximální dávce. Smectu můžete postupně vysadit a držte dále šetrnější dietu. Stav by se měl v průběhu začátku týdne snad normalizovat, pokud by se tak nestalo, promluvte si radši se svým praktickým lékařem.
Dobrý den, mému příteli zjistili zánět žaludku, jícnu, žaludeční sliznice, reflux a má zpomalené trávení. Často zvrací, stěžuje si na bolesti (kdysi měl křeče, ty však po jistých lécích téměř vymizely), nemá chuť k jídlu a je pořád unavený, pociťuje pocit plnosti a je nafouklý. Poraďte mi prosím, mám o něj strach. Mohla by něco vyřešit operace? Poněvadž užívající léky nemají velký a příznivý efekt. Léčí se již třetím rokem a žádná velká změna k lepšímu nenastala. Všude čtu, že by takovýto člověk měl držet určitou dietu. Můj přítel ji dodržuje. Nevařím mu a ani nejí ostré, mastné, kořeněné jídlo, také jsme vypozorovali, že mu nedělají dobře luštěniny, kukuřice, hrášek, různá semínka (např. na pečivu). Tudíž je jasné, že toto nekonzumuje. Navíc přítel má strach z doktorů a nerad je navštěvuje, ale já ho vždy donutím. Má obavy, že mu nic nezjistí, a že lékaři mu nebudou věřit, že má tyto problémy a bolesti.
Budu ráda za jakoukoli radu a pomoc. Děkuji Denisa
Dobrý den.
Je samozřejmě dobře, že dodržujete dietní opatření. Určitě v tom pokračujte. I když se Vám nemusí zdát, že to funguje, mohlo by se stát, že bez diety by potíže byly ještě mnohem horší. Co se týče „operace“, jedná se o velmi nespecifický dotaz a nelze na něj odpovědět. Váš přítel by měl být v péči specializovaného centra – gastroenterologické poradny, kam by měl pravidelně docházet. Specialista pak doporučuje léčbu, a pokud jak uvádíte, nefunguje, navrhne jinou, případně v některých konkrétních případech se může jednat i o operaci. Ke komplikovaným a dlouhodobým trávicím potíží se však musí přistupovat individuálně a bohužel je nelze vyřešit dotazem cestou internetu. Pokud si tedy Váš ošetřující lékař neví dlouhodobě rady, zkuste navštívit jiného (případně nějaké vyšší pracoviště - fakultní).
Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se zeptat cca v listopadu 2012 mě začali bolesti vlevo od pupíku(v těsné blízkosti) neměla jsem pravidelnou stolici a ještě mě trápila zdánlivá krev ve stolici. UZ břicha byl v pořádku, měla jsem zapojit více vlákniny a bylo..teď cca po půl roce jsem byla na KO na UZ a vše ok jen mě asi měsíc opět trápí bolest (spíše bych charakterizovala píchání) u pupíku stále na tom samém místě a ještě občas pozoruji hlen ve stolici a na toal.papíře. Je mi 29 a teď cca měsíc dodržuji redukční jídelníček, takže nevím čím by to mohlo být jím hodně zeleniny a méně ty nezdravější věci v poměru s minulostí. Myslíte že když UZ bylo ok že by to mohlo být něco ve střevech? Stolici mám celkem pravidelnou a samozřejmě se nejvíc bojím nějakého nádor.onemocnění :-( děkuji předem za odpověď.
Dobrý den.
Ultrazvuk by rozsáhlejší změny ve smyslu větších nádorů měl odhalit, není však dostatečný pro zobrazení velkého množství jiných střevních nemocí (dle uvedeného popisu by se mohlo jednat například o zánět). Pokud pozorujte hlen a krev ve stolici zcela jistě by měla být provedena koloskopie (vyšetření střev kamerou přes konečník). Ještě lepší by možná bylo, aby Vás Váš praktik odeslal na specializované gastroenterologické nebo interní pracoviště, kde uvedené vyšetření provedou a možná navrhnou i další. Vámi uvedený stav (krev a hlen ve stolici a bolesti) je však rozhodně nutné řešit, sledování ultrazvukem pro roku je naprosto nedostatečné.
Dobrý den, děkuji za odpověď, ale na gastroenterologické odd. už jsem právě byla na tom UZ. Nyní na kontrole po půl roce..Jinak tu krev ve stolici si hlídám a teď tak 2/3měsíce pozoruji pouze hlen a ne vždy.. Myslíte, že test okultního krvácení (domácí) zatím postačí? Kdyby se mi to vrátilo určitě se objednám...Ale zase se divím že mě právě paní doktorka neposlala na to kolonoskopické vyšetření. Provedla pouze kontrolu konečníku.
Dobrý den.
Osobně jsem přesvědčen, že kolonoskopie by měla být provedená. Příčina krvácení (resp. výskytu hlenu) se musí najít, a pokud ne, gastroenterolog Vám musí jasně říct proč tak postupuje (jestli k tomu je rozumný důvod, nemám samozřejmě nic proti). Test okultního krvácení rozhodně nic nezkazí, ale pokud máte krev ve stolici jasně viditelnou, bude pozitivní i test a tím pádem koloskopie provedená být musí. Pokud krev ve stolici nyní nemáte, a test by pozitivní nebyl, osobně by mi to uspokojení stejně nepřineslo, pokud jste dříve krvácela, stále máte bolesti, hlen ve stolici a přitom nevíte příčinu. Navíc přítomnost krve nejde „hlídat“ pouze pohledem. Nejnebezpečnější jsou právě drobná krvácení, která odhalí pouze uvedený test nebo endoskopické vyšetření. Doporučím se tedy poradit s gastroenterologem a případně i praktickým lékařem. Nechte si vše vysvětlit, hlavně proč nechtěl dělat koloskopii. Poté se domluvte na dalším postupu. Je možné, že situace má jednoduché vysvětlení, ale rozhodně bych ho na Vašem místě chtěl vědět.
Dobrý den. Mám takový problém, poslední dobou nejím, nemám chut vůbec na jídlo .. Dřív jsem vážila 48 kg, ale nyní vážím 43 kg a měřim 153 cm.. Děkuju za odpověd
Dobrý den.
Podle uvedených hodnot máte tzv. podváhu, tj. hmotnost nižší než je pro populaci běžné a vhodné. Pokud netrpíte nějakou vnitřní nemocí (může je odhalit například praktický lékař při pravidelných prohlídkách) měla byste přibrat. Cesta k navýšení hmotnosti je pravidelná a dostatečně výživná strava. Doporučuji poradit se s lékařem ohledně vhodné diety a režimu.
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu ohledně problémů se zažíváním. Jedná se o mého přítele. Byl vždy extrémně hubený (na 195 cm něco málo přes 60 kilo). Od začátku našeho bztahu mi tvrdil, že je to u něj normální a jeho lékaře to nijak neznepokojuje. Řasto trpí zažívacími problémy (což má prý také od malička)...nevím, co přesně ho bolí, ale najednou je mu špatně, odmítá jíst. Často má průjem, který jeho rodiče řešili léky na zastavení průjmu a nic víc. Mě se to ale nějak nezdá. Bojím se o něj. Poslední dobrou jí méně a méně a i když mu jídlo nabízím, nemá o ně zájem. Často mu podivným způsobem kručí ve střevech. Chtěla bych poradit, jaká vyšetření by bylo dobré podstoupit, abychom se ujistili, že je přítel zdravý, nebo zjistili, co ho trápí. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Časté a dlouhodobé zažívací problémy mohou mít mnoho příčin, v první řadě se však nabízí nesnášenlivost některých jídel či látek obsažených v potravě (alergie, metabolické poruchy). Touto cestou nelze říct, které vyšetření má přítel podstoupit. Je nutná návštěva lékaře, v první linii praktika, poté pravděpodobně specialistu – gastroenterologa. Vyšetření a krevní odběry se budou provádět postupně, podle podrobnějšího rozboru zdravotních problémů a získaných výsledků. Jisté však je, že pokud problémy trvají celý život, léky proti průjmu stav jistě definitivně nevyřeší.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |