Hemeroidy jsou velmi časté. Jsou to rozšířené žíly v konečníku, objevují se u dětí i dospělých, pokud nevyvolávají obtíže, považujeme je za normální jev. Mohou být vnitřní (uvnitř konečníku), zevní (v ústí řitního otvoru) nebo vyhřezlé (vnitřní hemeroid, který vystupuje z konečníku).
Krvácení při vyprazdňování, zduření kolem konečníku, výhřez, bolest, pocit neúplného vyprázdnění (plnosti).
Sedavé zaměstnání, dlouhodobé stání, těhotenství, nadváha, příjem stravy s nízkým obsahem vlákniny, zácpa, stres, rodinná (genetická) zátěž.
Při komplikacích – dlouhodobé a silné krvácení (zejména nad 50 let věku a do 15 let věku), trombóza (ucpání žilního uzlu), zánět, zhoršení bolestí (i v břiše), výhřez hemeroidu (kdy se hemeroid samostatně nevrátí zpět do konečníku).
Velmi důležité je pravidelné každodenní vyprazdňování, které podporujeme dostatečným příjmem tekutin (2-3 litry denně) a dostatkem potravin s obsahem vlákniny. Důležitý je také pravidelný zvýšený pohyb (turistika, plavání, cvičení) obzvláště při sedavém zaměstnání. Omezte sladké potraviny jako jsou sušenky, koláče, dorty apod.
Je důležité zbavit se zácpy, která podporuje vznik hemeroidů. Dále se zmírňují příznaky (svědění, bolestivost) za pomoci mastí a čípků. Z neoperačních postupů je to dále dieta, pitný režim, sedací koupele. Další léčebné postupy, jako jsou sklerotizace (nastříknutí speciální látky, která způsobí jejich zajizvení), kryosondy (zmrazovací sondy, které hemeroid zmrazí, čímž dojde k jeho zajizvení), podvazování a jiné až po operační, provádí odborný lékař.
Viz. léky na předpis, které jsou i volně prodejné v lékárnách.
Vnitřní užití
Vnější užití Sedací koupele s odvarem dubové kůry. Aromaterapeutické koupele s přidáním 4 kapek éterického oleje ( např. cypřišového, jalovcového, heřmánkového nebo mátového).
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobry den, před 3 týdny jsem zjistila, že mám u řitního otvoru malinkou bulku velikosti polovičního hrášku. Nebolí, jen mě svědí konečník. A občas se bulka vysune a zasune ven co je takový nepříjemný pocit. Krev ve stolici nemám a zácpou netrpím. Mohla by jste mi prosím poradit co by to mohlo být? Navštívila jsem chirurga, který mi napsal Cyclo 3 Forte po 14 dnech žádná změna. Děkuji moc.
Dobrý den.
Může se jednat o drobný hemeroid. Pokud jste byla u chirurga, měla byste vědět, na co Vám lékař léky předepsioval - závěr, diagnózu. Případně jí budete mít napsanou ve zprávě, pokud nějakou máte. Každopádně stručný popis cestou internetu se nemůže rovnat vyšetření ve specializované ordinaci. Proto bych se primárně držel závěru lékaře, kde jste byla ošetřená.
Zdravim, je mi 15 let a dnes je to třetí den, co jsem zjistila, že u konečníku mám takovou malou bouličku a domnívám se, že je to hemeroid. Při stolici žádnou krev nemám, jen mě to ze začátku svědilo, jinak nic ... Tak se chci zeptat, co bych měla dělat. Děkuji
Dobrý den.
Nejlepší by bylo nechat si Váš závěr potvrdit lékařem. Ve Vašem věku to přeci jen není zcela typická diagnóza. Lékař Vám také poradí co dále - hemeroid může být například vhodný k chirurgickému ošetření, anebo Vám doporučí pouze léky (masti atd.). Bylo by vhodné nastudovat základní informace o této problematice a začít se aktivně věnovat prevenci abyste se vyhnula dalším problémům v budoucnu. Mezi základní doporučení patří pestrá strava bohatá na vlákninu, vyhýbání se průjmům či zácpám, dostatek tekutin a pohyb.
Dobrý den,chci se zeptat. Chodím na kapačky agapurin na rozšíření cév ,ale mám hemeroidy. Je možné,ze po kapačkách citim zhoršení? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Ano, může to být možné, Agapurin ovliňuje žilní systém ve smyslu relaxace (uvolnění) svalstva v cévách a tím může napomáhat městnání krve v hemeroidech. Předpokládám, že infuzí máte předepsaných jenom nějaký počet, tak krátkodobě by to snad neměla být překážka. Krátkodobě klidně užívejte volně dostupné léky na hemeroidy (například Faktu).
Dobrý den chtěla bych se zeptat zda je možné , že mně vznikl poprvé hemeroid i z řídké stolice. Použila jsem asi 3x gutalax a mám od té doby takové menší problémy s vyprázdněním, ale tuhou stolici jsem neměla. Utvořily se mi hemeroidy vnější. Koupila jsem si volně prodejnou mast v lékárně. Děkuji za odpověď
Ještě jsem se chtěla zeptat za jak dlouho se hemeroid vstřebe jestli teda vůbec, a co by jste mi doporučil. V lékárně mi doporučili mast plocto glyvenol. díky moc
Dobrý den.
Hemeroidy se tvoří kvůli městnání krvi v cévách v okolí řitě. Nepravidelné vyprazdňování (jak průjem, tak zácpa) na jejich vznik vliv rozhodně mají, je však nepravděpodobné, že vznikly „pouze“ z jednoho průjmu. Je možné, že jste měla k jejich vzniku již delší dobu předpoklady a nyní se to projevilo. Volně dostupné přípravky mohou pomoct, není však možné na dálku posoudit do jaké míry. Základem řešení hemeroidů je úprava životosprávy, zejména vyhýbání se průjmu a zácpy (dostatek vlákniny a tekutin), dostatek pohybu, redukce hmotnosti a další. Pokud budou potíže přetrvávat, obraťte se na lékaře. V některých případech je vhodnější chirurgická léčba.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se v mém případě jedna o hemoroid. zhruba každý měsíc se mi u konečníku objeví malý pupínek.. Napřed to svedi a poté při vyprazdnovani bolí (podráždění). Po 3 dnech týdnu zmizi. Mám pocit že se objeví vždy během menstruace či po ní. Nevím zda to není např.způsobené 'zaparenim' při používání vložek. Popripade jakou mást použít. Děkuji
Dobrý den.
Asi by nebylo na škodu si uvedený pupínek výhledově nechat zkontrolovat při příští gynekologické prohlídce, nebo pokud máte dobrý vztah s praktickým lékařem, tak klidně i u něj. O zapaření se podle mě nejedná (i když může problému přispívat), neprojevovalo by se vždy na tom samém místě, ale spíše jako rozsáhlejší podráždění pokožky. Hemeroid je proto asi pravděpodobnější, ale cestou internetu to nemůžeme definitivně rozhodnout. Můžete vyzkoušet jakoukoliv volně dostupnou mast proti hemeroidům, existuje mnoho značek, nechte si poradit v lékárně podle dostupnosti, ceny atd., účinek mají srovnatelný.
dobrý den, syn 4,5 roku má hemeroid, není to nic strašného, ale je tam. bohužel ve dvou lékárnách v okolí mi nebyli schopni poradit volně prodejnou mast, čípek nebo cokoli, co je bezpečně použitelné i pro takto malé dítě. můžete mi prosím poradit, co mohu koupit?
Dobrý den.
Hemeroidy jsou pro takto malé děti netypické. Zcela jistě byste se měla poradit s ošetřujícím pediatrem a neřešit tento stav svépomocí. Lékař musí u dítěte odborně zhodnotit pokročilost onemocnění, ideálně zjistit příčiny a hlavě sledovat tento stav i do budoucna. Samotný přípravek z lékárny není v tomto věku jediným postačujícím řešením. Přesto je možné, že Vám lékař nakonec některý doporučí, ale také Vás poučí a naplánuje další postup. Doporučím Vám tedy návštěvu pediatra.
Dobrý den ,mam takovy dotaz,když nekdo nedodržuje hygienu ,a má hemeroidy,může mne nakazit,myslím tim špatně umyte ruce,dekuji za odpoved
Dobrý den.
Hemeroidy nejsou nakažlivé onemocnění. Jedná se o chorobnou změnu (rozšíření) cév v oblasti konečníku. Onemocnění vzniká ve spojení určitých vrozených dispozic a životního stylu, případně jiných stavů/nemocí, které vznik hemeroidů podporují. Nakazit se můžete pouze infekční nemocí, což hemeroidy rozhodně nejsou. Ještě tedy jednou na závěr: Ne, nemůže Vás hemeroidy nakazit.
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat. Je mi 17 let. Když jdu na velkou tak mě při vyprazdňování štípe konečník, mazala jsem si ho mastí a nahmatala jsem maličkou kuličku. Občas (jednou za měsíc) se mi na papíře objeví ''čárka'' krve. Přes den vypiji tak 1l vody. Mému otci se teď projevily hemeroidy. Je možné, že je mám taky? Děkuji.
Dobrý den.
O hemeroidy se jednat může, ale jsou možné i jiné příčiny (poranění v okolí řitního otvoru). Bez vyšetření to asi definitivně posoudit nepůjde. Chápu, že se jedná o citlivé téma, ale pokuste se domluvit se svým dorostovým lékařem, aby Vás vyšetřil. Výskyt hemeroidů u otce je v tomto okamžiku nepodstatný, vzhledem k tomu, že potíže již aktuálně máte. Při vyšetření se hemeroidy buď potvrdí, nebo vyvrátí, bez ohledu na výskyt nemoci u rodičů. Tyto problémy lze účinně léčit, ale konkrétní postup závisí od pokročilosti onemocnění. Zcela jistě však můžu říct, že jeden litr tekutin za den je málo. Nedostatečná hydratace může zvyšovat tuhost stolice, podporovat zácpu, což má negativní vliv na nemoci konečníku všeobecně. Určitě se také vyhýbejte jak zácpě, tak průjmům a to mimo jiné vyrovnanou stravou s vysokým obsahem vlákniny. Další postup Vám poradí Váš lékař podle nálezu.
Dobrý den, mám obtíže se stále se opakujícími fisurami, zkoušel jsem změnu stravy, hodně tekutin apod. ovšem stolice se nedá pokaždé "uhlídat" a vždy při tužší stolici se mi udělá nová fisura. Můj proktolog doporučuje odstranění hemeroidů, mám prý jejich první stupeň. Může mi tento zákrok pomoci od fisur, protože s hemeroidy jako takovými, i když je tedy mám jsem zatím probém neměl. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Analní fissura je onemocnění, které spadá do kompetence a hodnocení chirurgů, případně specialistů na konečník, tzv. proktologů. Ti posoudí, co je nejhodnější v konkrétním případě dělat. Fissura lze léčit konzervativně (tj. neoperačně), kdy jsou nutná režimová opatření, zejména ve vztahu k formování stolice (tekutiny, vláknina), důsledná hygiena a případně léčba léky (protizánětlivé přípravky, léky proti bolesti, sedací koupele…). Pokud toto nezabírá, bývá většinou doporučována chirurgická terapie trhliny. Je pravděpodobné, že Váš chirurg má v plánu vyřešit tyto problémy najednou, tj. při jednom výkonu, což v některých situacích jistě možné je. Nejde to ale posoudit cestou internetu, musíte se zeptat přímo jeho.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Je mi 16 let. Už nějakou dobu (cca 2 roky) mám ten problém, že mě často začalo z ničeho nic šíleně bolet břicho a během chvíle jsem musela na záchod, přičemž stolice byla řídká. Většinou jsem šla jednou, někdy 2x nebo 3x, takže nevím, jestli se to dá nazvat průjmem. Celý poslední týden mě bolí břicho a s chozením na záchod mám spíše opačný problém. Také občas pociťuji svědění v oblasti konečníku, někdy nacházím trochu krve na papíru. Vím, že málo piju, chybí mi vitamíny a mé stravovací návyky nejsou zrovna skvělé. Než začnu něco podnikat, ráda bych věděla, jestli je možné, že by se u mě, v souvislosti s výše uvedeným, mohly hemoroidy vyskytnout.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Střídání průjmu a zácpy, nedostatek tekutin, nevhodná strava (hlavně stran obsahu vlákniny) jsou vše učebnicové rizikové faktory pro vznik hemeroidů. Svědění v oblasti konečníků, krev na papíře pak mohou být projevy hemeroidů. Na druhou stranu Váš věk není pro tyto potíže úplně typický. V každém případě viditelnou krev na stolici (papíře) byste měla konzultovat s lékařem.
Dobrý den , je mi 17 let a na chirurgii mi diagnostikovali vnější hemeroidy trombotizované a nějaké trhliny . Mám polokruhovitou bouličku na pravé straně konečníku . Na internetu jsem četl , že trombotizované hemeroidy se projevují velikou bolestí . Já ale žádnou bolest nemám a hemeroidy mi vůbec nepřekážejí ani mě nějak neomezují . Občas na toaletním papíře najdu trochu krve (není jasně červená) . Chtěl bych se zeptat jestli si mám dělat starosti s tím , že vnější trombotizované hemeroidy nebolí a jestli můžou při utření konečníku toaletním papírem krvácet . Děkuji za odpověď .
Dobrý den.
Bolest závisí od stavu onemocnění a je individuální, nemusí to platit bez výjimek. Ve většině případů bývá přítomna, to že jí nyní nemáte, neznamená, že se nemůže rozvinout později. Doporučuji proto nyní využít maximum režimových opatření (změna životního stylu, správný jídelníček), tak abyste předešel dalšímu zhoršování nemoci. Jinak se v budoucnu můžou hemeroidy objevit v zásadně více obtěžující formě. Také dejte na doporučení chirurga, který Vás viděl (ve smyslu dalšího postupu). Bolest není jediný faktor, podle kterého se toto onemocnění hodnotí.
Dobrý večer , chirurg mi nic neřekl , jen že mám za rok přijít na kontrolu . Ještě bych měl takovou menší otázku , v budoucnu chystám kariéru v armádě a chtěl bych se zeptat , jestli hemeroidy nějak ovlivní moje přijetí , nebo omezí mojí činnost a jestli tato profese hemeroidum prospěje nebo uškodí ...
Dobrý den.
Pokud Vám chirurg další možnosti nenabízel, je pravděpodobné, že současný stav žádný další zásah nevyžaduje. Pokud tedy nedojde ke zhoršení, dostavte se až na uvedenou kontrolu. Stran armády se jedná o velmi širokou otázku. Hemeroidy trpí velké množství lidí, a to i v armádě, navíc ve Vašem případě se dle popisu nejedná o komplikovaný stav. Jistě to tedy nemusí omezit Vaše přijetí. Záleží, jaké jsou Vaše konkrétní plány na umístění, v armádě můžete dělat cokoliv od úředníka až po pilotování letadla. Hemeroidům neprospívá dlouhé stání ani sezení, nedostatečná hygiena, nevhodná strava. Doporučuji tedy počkat, ujasnit si cíle a nějakou dobu s uvedeným problém fungovat. Odpověď, do jaké míry Vás hemeroidy budou prakticky a subjektivně limitovat, Vám stejně nedá žádný lékař, ale musíte si to vyzkoušet sám.
Děkuji za odpovědi , snad mi ještě odpustíte jednu otázku . Mají na hemeroidy vliv i játra ? Někde jsem se dočetl že ano a asi měsíc po objevení hemeroidů mi zežloutli oči a kůže ...
Dobrý den.
Hemeroidy mají k játrům velmi úzký vztah. Nedá se však říct, jestli i ve Vašem případě. Jak jaterních onemocnění, tak i lidí s hemeroidy je velké množství a zdaleka ne všechny spolu souvisí. Na druhou stranu ikterus („žloutenka“, zežloutnutí očí a kůže – nemusí nutně znamenat infekční onemocnění, jedná se o zlidovělé použití tohoto výrazu) je známkou probíhajícího problému v játrech, který je nutné velmi rychle vyřešit resp. najít příčinu. Navštivte proto co nejdříve lékaře, který doporučí různá vyšetření. Po odhalení příčiny zežloutnutí bude možné posoudit i možný vliv na hemeroidy.
Dobrý den,
mám vnější hemeroidy, prstem si dokážu nahmatat takovou "bouličku". Dubová kůra nebo masti nezabírají. Jaká je nejvhodnější metoda léčby? Je vhodná Barronova metoda nebo už spíš operace. Chtěl bych se samozřejmě operaci vyhnout.
Děkuji
Dobrý den.
Uvedené metody nejsou rovnocenné při léčbě, každá z nich je určená pro jiný stupeň onemocnění a také každá z nich má jinou přípravu, možné komplikace, průběh atd.. Poradit tedy může pouze lékař, který Vás vyšetřil (proktologická ambulance, event. chirurgie) a zařadil Vaše onemocnění podle užívaného odborného dělení. Zjednodušeně lze říct, že operace je určená pro pokročilejší formy, Barronova elastická ligatura pro méně pokročilé. Záleží tedy na stavu Vašeho onemocnění, nejde to posoudit na dálku a bez vyšetření. Operace (pokud bude ve Vašem případě vhodná) se všeobecnosti bát nemusíte, jedná se o rutinní (často prováděné, osvědčené) metody.
Dobry den,
kde je v Cechach mozne odstranit vnitrni hemoroid, 1.5 cm laserem?
Vážené dámy, vážení pánové,
moje maminka se přestěhovala do České republiky a hledá možnosti vyléčit vnitřní hemoroid. V rodném státu byl jí doporučen zákrok, který stojí téměř 5000 EUR, což si nemůžeme v žádném případě dovolit. Má však pojištění (obyčejnou kartičku VZP). Nemůže to pomoci najít něco dostupnějšího?
Předem děkuji za jakákoliv doporučení a rady.
asi před 5 dny se mi udělal hemeroid velkosti asi nehtu na malíčku, je to velmi nepříjemné, nekrácí, ale při mytí nebo chůzi to je opravdu velmi nepříjemné, již 3 dny používám mast hemostop, ale furt nic, někdy přes noc mi zaleze, ale jakmile si dojdu na velkou, tak opět vyleze, jak dlouho asi tak trvá, než se to alespoň trochu zlepší? a také bych potřebovala vědět jestli se jedná o vnější nebo vnitřní hemeroid, když na něj zatlačím tak zaleze zpět do konečníku, ale během chvilku opět vyleze ven. díky za odpovědi
Dobrý den.
Jedná se o vnější hemeroid (vnitřní nejde vidět a mají poněkud odlišné příznaky) a podle Vašeho popisu ve fázi, kdy by bylo lepší navštívit lékaře. Uvedený přípravek je sice na hemeroidy vhodný, nicméně v této fázi onemocnění pravděpodobně nebude stačit. Navíc je potřeba dodržovat striktně režimová opatření (velmi ve stručnosti: správná výživa – vyhýbat se průjmům, zácpě, přijímat dostatek vlákniny a tekutin, hygiena, pohyb). Jak jsem ale uvedl výše, v tomto okamžiku doporučuji návštěvu chirurgické ambulance (nemyslím tím nutně, že bude nutný chirurgický výkon, ale tato specializace má hemeroidy ve své kompetenci).
díky za odpověď, ještě jsem se chtěla zeptat, jestli to třeba nemůže být způsobeno těhotenstvím, jsem ve 26tt a hemeroidy prý těhotenství provázejí a po šestinedělí by zas měly zmizet...
Dobrý den.
Hemeroidy v těhotenství jsou časté, vyskytují se v nějaké formě až u 50% žen. Je to kromě jiného způsobené změnou krevního oběhu a prostorových poměrů v ženské pánvi a potažmo zvýšeným tlakem na rektální žíly. Po skončení těhotenství se hemeroidy většinou zmírní nebo zcela ztratí. Je potřeba si uvědomit, že to však nic nemění na Vaší současné situaci. Pokud máte větší, a na běžné opatření nereagující hemeroid, můžou v něm vzniknout komplikace. Těhotenství bude navíc ještě nějakou dobu trvat. Proto by bylo lepší, aby o Vás nějaký lékař věděl a stav minimálně sledoval.
Dobrý den, jsem ve 37 tydnu těhotenství a mám hemeroidy již od prvního porodu, vždycky byli malé a po masáži Hemostopem se vrátili na místo a nikdy to nebolelo. Teď je to jiné, už třetí den mám velké bolesti a pálení v oblasti konečníku. hemeroid se mi podaří masáži Hemostopem dostat zpět, ale bolest a pálení neustupuje ani v noci. Zkoušela jsem konečník mazat dětským krémem na opruzeniny ale nepomáhá. Budu vděčná za kazdou radu, děkuji předem.
Dobrý den.
V případě náhlého a výrazného zhoršení je lepší navštívit lékaře z důvodu vyloučení komplikací. Hemeroidy jsou v těhotenství běžný problém, a pokud je onemocnění stabilní, stav se řeší až po porodu, kdy navíc problém často odezní sám. Je nutné dodržovat preventivní opatření. Jedná se v první řadě o předcházení zácpě (dostatečný pitný režim a správná výživa), vyhnout se zvyšování břišního tlaku (zvedání břemen, dlouhé stání), dostatečná hygiena postižené oblasti. Medikaci je lepší nasazovat a zkoušet až po konzultaci lékaře (Vámi užívaný Hemostop byl však měl být v pořádku). Pokud se teda jedná o citelné zhoršení a trvalou bolestivost, navštivte radši Vašeho lékaře.
Dobrý večer, za tři týdny mam rodit a v posledních dvou měsících se mě uděleeeal hemeroid velikosti hrášku a dne mě vystouply další. Netrpím zácpou, ale máme to v rodině. Užívám mast faktu, propolys a čípky, které moc dobře nesnáším. Prosim vás chci se zeptat za jak dlouho po porodu mám počkat než vyhledám chirurgickou ambulanci?Jestli po šestinedělí nebo i dríve?Je šance, že se to upraví a zmizí? Za kolik měsícu vymizí? Děkuji za rady. Janoušková Co mě doporučujete?
Dobrý den, je mi 21 let a už od mala trpím zácpami, po čase se mi udělal výhřez konečníku, anální fisura a hemeroidy. byla jsem na několika zákrocích (divulzi a spravení fisury), bohužel mi to nepomohlo. Jelikož trpím zácpami a to i přes léky, které beru od léakřů a správného stravovacího režimu.Je pravda, že kolikrát i když beru léky, tak chodím normálně bez obtíží.Nedávno se mi stal problém. Dostala jsem střevní chřipku a musela sem odložit léky na trávení.měla jsem 14denní průjmy a křeče v břiše.občas mi tekla krev, což je jasné.ted chodím bez problémů, zase s léky a vlákninou atd, ale při každé stolici už 5 den mi odkapává krev z konečníku. Stačí abych jen trochu zatalčila a ještě si ani nedošla a už mi leje krev.Naštěstí po toaletě krvácení ustane. Nějak mě to nebolí.Ale tohle se mi ještě nikdy nestalo, abych při každé stolici dost krve našla v záchodě a i na papíře.Dávám si sedací koupele, používám masti jako hemagel a dubová kůra. Dnes sem byla na wc a snažila sem se tlačit velmi pomalu a opatrně, krev se dostavila až skoro na konci stolice, když už sem si skoro došla. Trochu se mi ulevilo, že to netekla ta krev hned jak sem začla tlačit, ale až na konci stolice.Myslíte, že by to mohlo být tím, jak jsem měla ty průjmy a konečník je pořád podrážděný a není zahojený, proto mi to vždy praskne a teče mi krev.Nebo by to mohlo být něco jiného?Krev je čerstvá a je jasně červená, sem tam občas malý hlen krve.Děkuji předem za odpověď
Dobrý den.
Nejspíše bude Váš současný problém souviset s prodělanými nemocemi a zákroky na konečníku. Bez vyšetření Vám to však žádný lékař nepotvrdí s jistotou a nevyloučí jiné příčiny. Doručuji teda návštěvu specialisty, nejlépe u toho, kde jste byla pro Vaše potíže s konečníkem vyšetřovaná. Jenom tak budete mít jistotu. Pro tuto akutní fázi Vám také může doporučit změnu režimu a léčby.
Dobrý den. Asi před dvěma roky jsem byla na vyšetření a doktor mi prokázal hemeroidy v mírném stadiu. Doporučil jistý zákrok na který jsem z pocitu studu nešla. Po nějaké době mi nepříjemný pocit odezněl. Dnes mám pocit, že se vrátil,ale v jiné formě. Dříve jsem cítila bolest vyloženě venku na konečníku, dnes cítím spíše nepříjemný, jak se někde uvádí "tupý" tlak. Je to pravděpodobný příznak hemeroidů? Dá se to léčit bez návštěvy lékaře? Je možné totu nemoc uzrdavit jednou pro vždy, nebo se mi bude po čase opět vracet? Podotýkám, že je mi 23 let. Myslím si, že jím zdravě, hodně zeleniny, vlákninu, málo masa, snažím se sportovat. Jak je to možné?
Děkuji za odpověď. J.
Dobrý den.
Typickým a běžným příznakem vnitřních hemoroidů je krvácení. Nekomplikované vnitřní hemoroidy nebolí, protože neobsahují nervy, které vedou bolest. Pocit tlaku souvisí spíše s roztažením střev (např. nadýmání nebo střevní pasáž) ale může být i příznak jiného onemocnění. Hemoroidy (vyjma akutních forem) se léčí v úvodu konzervativně – tj. vlákninou, dostatkem tekutin a správnými hygienickými návyky. V zásadě jde o vyhnutí se zácpě, průjmu a nadměrnému zvyšování břišního tlaku (například při dlouhém sezení na toaletě a čtení). I některé sporty můžou být proto nevhodné. Tyto návyky musí pacient dodržovat dlouhodobě, bez ohledu na další terapii. Lze použít velké množství přípravků proti bolesti a svědění (typické příznaky vnějších hemoroidů), tyto však působí pouze symptomaticky a neléčí stav z dlouhodobého hlediska. Pak existují různé zákroky chirurgické, o kterých byste se měla nechat poučit specialistou. I po chirurgické terapii se však potíže mohou vrátit a současně je nutné vždy dodržovat i režimová opatření. V úvodu Vám doporučuji hlubší edukaci, například cestou internetu. Poté návštěvu lékaře, s kterým můžete řešit Vaši konkrétní situaci a ptát se ho na další odbornější dotazy. Lékař Vám taky může včas, podle vývoje stavu, doporučit chirurgický výkon a vyhnout se tak komplikacím, které byste si mohla způsobit, tím že problémy nebudete řešit. Co se týče příčiny, jde o souhru více faktorů (včetně vrozených), které se u některých jedinců můžou projevit. Hemoroidy jsou běžné onemocnění a v žádném případě se návštěvy lékaře stydět nemusíte.
dobry den chtel bych se zeptat mam hemeroidy od 18 roku je me 33 byl sem pred 5lety na proktoskopickem vysetreni takkze mam prokazane hemeroidy a trhlimku chci se zeptat jestli uzivani hemostopu dlouhodobe skodi. dela me dobre na hemeroidy a trhlinku v konecniku bez toho hemostopu to bylo vyrazne horsi i me krvace malinko ted stim hemostopem je to hodne zlepseno. protoze hemostop je doplnek stravy tak by vadit nemel pri dlouhodobym uzivani nebo jo . v brne na chirurgii me rekli ze pokud hemeroidy nejsou ve strasnym stavu tak se obvykle s tim nic nedela dekuju za vas nazor petr pokorny naschle
Dobrý den.
V první řadě doporučuji zopakovat vyšetření konečníku. Ve zprávě uvádíte, že jste byl naposled vyšetřen před 5 lety. Za tu dobu se stav Vašeho onemocnění mohl změnit. Objednejte se teda u Vašeho specialisty, či cestou praktického lékaře. Kromě kontroly Vám může taky doporučit změnu či úpravu léčby i na základě Vaší zpětné vazby a vyřešit tím Váš problém.
Teď bych se vrátil k Vašemu dotazu. Hemostop, jak jste správně naznačil je registrován jako doplněk stravy. Tyto produkty nahrazují složky, které v našem těle chybí či jsou nedostatečně přijímány potravou. V případě Hemostopu je to kombinace antioxidantů, vitamínu a probiotik. Dlouhodobé užívání by nemělo škodit. Je potřeba si však uvědomit, že cokoliv, co se dostává do Vašeho těla, může v určitém množství, koncentraci a délce užívání působit negativně. Jestli máte užívat nějaký doplněk stravy, či vitamin, mělo by existovat podezření, že Vám tato látka v těle chybí. Právě proto by měl Váš lékař jednou za čas přehodnotit všechny léky, vitamíny a doplňky, které užíváte – jak dlouho a jak často. Na základě toho Vám může tuto léčbu dál schválit, nebo naopak navrhnout jiný přípravek, či krátkodobé vysazení.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |