Osteoporóza

Osteoporóza je celkový úbytek kostní hmoty, který zapříčiňuje zvýšenou lomivost kostí při zachovalém poměru minerálních a organických složek. Jde o časté onemocnění postihující více ženy. Komplikace zlomenin při osteoporóze patří k častým příčinám smrti seniorů. Primární osteoporóza je nejčastější metabolická kostní nemoc. Idiopatická u dětí a mladistvých, osteoporóza I. typu (postmenopauzální) mezi 51 až 75 rokem - 6 x častěji u žen, osteoporóza II. typu (senilní) nad 70 let – 2x častěji u žen.

Stáhněte si informační leták pro seniory o problematice osteoporózy (PDF soubor, 73 kB).

Příznaky osteoporózy

Pokud nejsou komplikace, nejsou ani obtíže, nebo jen tupé bolesti v oblasti kostí (zejména záda). Komplikace jsou kompresní fraktury obratlů (páteře), až snížení výšky člověka a vytvoření hrbu, zlomeniny stehenní kosti, kyčle nebo v oblasti zápěstí.

Příčiny osteoporózy

Vyšší věk, ženské pohlaví, menopauza, astenický habitus, nízký přívod vápníku, nedostatek pohybu. Sekundární osteoporóza (méně než 5%) vzniká na podkladu jiného onemocnění (štítná žláza, ledviny, játra, chronická obstrukční plicní nemoc, porucha vstřebání živin - malabsorbce), jako nežádoucí účinek některých léků (např. kortikoidů) a látek (alkohol, tabák) nebo při dlouhodobé imobilizaci.

Návštěva lékaře při osteoporóze

Při bolestech v oblasti kostí u rizikových skupin. Preventivní vyšetření ženským lékařem.

Léčba osteoporózy

Cílem léčby je zabránit zlomeninám, a to zvýšením (nebo alespoň zachováním) množství a kvality kostní hmoty. Její úspěšnost je závislá i na aktivní spolupráci pacienta (dodržovat pohybový režim a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D potravou) .

Léky na předpis

Léky na předpis, které pomáhají obnovit porušenou rovnováhu mezi vstřebáváním a novotvorbou kosti a umožňují zlepšit stav kostní tkáně (snižují kostní resorpci nebo zvyšují kostní formaci). Používání hormonální substituční terapie, tzv. HRT, u žen je považováno spíše za preventivní terapii než za lék první volby.

Volně prodejné léky

Pokud existují problémy se vstřebáváním nebo nedostatkem vápníku, popř. vitamínu D potravou, je možné jeho doplňování volně prodejnými léky a potravinovými doplňky (nejméně 500 mg vápníku a vitaminu D 400–800 IU denně).

Přírodní a doplňková léčba

Existuje celá řada přípravků s obsahem vápníku a vitamínu D. Často jsou součástí komplexních multivitamínových produktů s minerály a dalších potravinových doplňků. Kvalitním zdrojem přírodního vápníku je syrové, kvalitní mléko, sýry a jogurty, sardinky, kaviár, želatina, sójové boby, fazole, brokolice, lískové ořechy, mandle, špenát, ovesné vločky, tmavé pečivo a vaječné žloutky. Dalším zdrojem je kelp (hnědá mořská řasa) a pivní kvasinky.

Životní styl

Nadměrný příjem alkoholu urychluje ztrátu vápníku z kostí. Velký příjem soli zvyšuje vylučování vápníku močí. Kofein může narušit vstřebávání vápníku. Kyselinotvorné potraviny (cukr, bílá mouka, káva, nápoje typu cola) způsobují uvolňování vápníku z kostí a zubů (je použit k neutralizaci při překyselení organismu). Šumivé nealkoholické nápoje obsahují kyselinu fosforečnou, která vyplavuje vápník z kostního aparátu.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)

Informační leták o nebezpečí pádů ve stáří a bezpečí domova seniora (PDF soubor, 87 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • ReRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

  dobry den mam bolesti holenich kosti co mam na to vzit děkuji

  Reagovat09.03.2010 02:20 od gdpr
  • Re: Re

   Dobrý den,
   příčin vašich bolestí může být celá řada, mimo jiné svaly, úpony, vazy. Pro stanovení diagnózy je nutné navštívit odborného specialistu - ortopeda.

   Reagovat09.03.2010 17:18 od Marcel Divácký - tým www.mojelekarna.cz

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!