Bolest zad

Prevence bolestí zad

Bolesti zad jsou velice časté a patří mezi tzv. civilizační choroby. Jsou ale asi jenom z jedné čtvrtiny způsobeny skutečným onemocněním páteře. Za většinu potíží si můžeme sami, jako následek špatných životních návyků při práci a v každodenním životě.  Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří špatné držení těla, sedavé zaměstnání, zvedání těžkých břemen, jednostranná zátěž, nedostatečná aktivita, prochladnutí, stres a obezita.

„Nejúspěšnější cestou k zabránění vzniku bolesti zad je být aktivní“, radí Helga Freyer, rehabilitační sestra z Wittelsbergu. „Více se pohybovat v běžném všedním dni není tak těžké. Musí se to jen udělat.“  Jako strategii doporučuje fyzioterapeutka prověřit celodenní maraton v sezení, abychom zjistili, kdy se vyhýbáme pohybu z důvodu pohodlnosti.

Ten, kdo nebyl dlouho aktivní, musí se sportovními aktivitami zajisté začít rozumně. U mnoha lidí zaniklo v průběhu let vnímání tělesných pocitů a často se řídí špatnými pohybovými vzory“. Z tohoto důvodu musí být pohybový a svalový trénink zpočátku veden odborně vyškolenými lidmi. Vaše záda vám za to budou děkovat.

  • Dbejte při sedavých činnostech na to, aby vaše židle, na které sedíte, měla správnou výšku. Nohy mají být pevně na podlaze a kotníky stát v pravém úhlu.
  • Přímé držení těla při sezení, chůzi a stání snižuje tlakové zatížení páteře.
  • Také ve spánku se musí o páteř dobře pečovat. Pevná podložka s poddajnou matrací pomáhá předejít bolestem zad.
  • U zvedání těžkých břemen jít do kolen a z kolen zvedat nahoru. Nezvedat tak, že při tom ohýbáte záda!
  • Pravidelné cvičení zad trénuje vaše svalstvo a odlehčuje páteři.  Navíc sport pomáhá odstranit napětí a stres.
  • Pomocí koupelí a mastí, které působí tak, že prohřívají, upravují krevní oběh a tiší bolest, můžete zase rychle uvolnit napjaté zádové svalstvo. Krátkodobě mohou být také nasazeny prostředky tlumící lehké bolesti a záněty. Tyto prostředky pomáhají zejména uvolnit křeče a napětí svalů.

Člověk není stvořen k sezení

To, co kdysi bylo privilegiem králů a knížat, to se vyvinulo v nemoc lidu dnešních dnů: sezení. Člověk není stvořen k sezení. Podle své vývojové historie je vlastně čtyřnožec. Jediný, kdo se časem vývoje narovnal a svou páteř drží spíše špatně než správně v rovnováze. Tím to nekončí. Čím méně se člověk pohybuje, tím slabší je svalstvo trupu, které záda drží. Místo toho se při sezení napíná svalstvo permanentně chybným způsobem.

„Nejhloupějším vynálezem naší západní kultury je židle“, říká Dr. Günter Vogel, antropolog a odborník na chování při sezení. Přesto má každý západoevropan, z hlediska statistiky, k dispozici ne méně než 50 příležitosti k sezení - včetně parkové lavičky, židlí na úřadě, v kostele, divadle a vězení. A tyto jsou využívány pilně. Průměrně 14 hodin denně stráví člověk sezením. Sezení se mezi tím stalo dle názoru lékařů kolektivním trestem civilizovaného lidstva.

Následky? Až 80% z nás bude někdy trpět bolestmi zad.

To všechno by nemuselo být, kdyby se lidé více pohybovali a naučili se správně sedět. Neboť sezení je podle nejnovějších poznatků věda sama o sobě. “Již od dětského věku se mnohé dělá špatně“, vysvětluje prof. Eduard Schmitt, primář ortopedie univerzitní kliniky Homburg/Saar. „Jen malé procento školáků sedí správně a na vhodném školním nábytku.“ Také vývoj dětské páteře se často narušuje nedostatečným množstvím pohybu a přílišným sezením. „Místo aby si ve volném čase hrály a řádily, sedí často kromě vyučování ještě 4 až 5 hodin u počítače nebo u televize“, říká prof. Schmitt. „To je osudové pro pohybový aparát.“

Pohybem proti bolestem zad

Ale pomoc existuje.  U dětí to znamená zásadu: Děti musí dovádět, houpat se na židli a moci se uvolnit a uskutečnit jejich touhu po pohybu. Dospělí v sedavých zaměstnáních si mají, dle názoru lékařů, zvyknout na „dynamické“ nebo „pohybové sezení“. To znamená stálou změnu mezi prací v sedě, ve stoje a dokonce i při chůzi. Hlavní věc: Nezůstávat sedět dlouhé hodiny ve stejné pozici. Meziobratlová ploténka, tedy náš tlumič nárazů mezi obratli páteře, se může stát rosolovitou vycpávkou. Také svaly podpůrného a přidržovacího aparátu, které se při pohybu používají, se uvolňují a vyživují prostřednictvím pohyblivého sezení.

Důležité je také ještě mimo to vyvíjet sportovní aktivity ve volném čase, které by měly obsahovat vytrvalostní sporty, jako jsou chůze, jogging, tenis nebo plavání, stejně jako posilování ve fitness studiu, aerobik nebo gymnastika.

Lidé, kteří trpí bolestmi zad, mohou něco pro svá záda udělat a tím výrazně zlepšit kvalitu svého života.

Málokdo si uvědomuje, že většina všech bolestí zad jsou neškodné a po několika dnech sama ustoupí. S pomocí nebo bez pomoci lékaře. Krátkodobě se vyskytující bolesti můžeme často velmi rychle utlumit vlastní iniciativou. Pro zklidnění náhlé akutní bolesti je obvykle nejúčinnější klid a vhodná poloha na lůžku spojená s aplikací suchého tepla.

Jako podpůrný prostředek se místně aplikují speciální gely či masti, které prokrvují tkáň popř. obsahují i utišující složky (Diclofenac emulgel Galmed, Voltaren Emulgel). Lze použít látky, které podporují prokrvení a uvolňují bolestivé křeče svalů“, říká lékárník Dr. Peter Stein z Kolína. Rostlinné účinné látky jako Capsaicin nebo výtažky z vrbové kůry zmenšují potíže a lékárníci je doporučují (náplasti Capsicolle, masážní hřejivé krémy a gely). Masáže a koupele nabízejí příjemné a blahodárně působící vnitřní a tělesné uvolnění. Podporují prokrvení svalstva a uvolňují tím stávající napětí.

Nezlepšují-li se bolesti zad po několika dnech, cítíte-li se dokonce hůře nebo se přidá teplota, neotálejte s návštěvou lékaře. „Kdo dlouho čeká a ignoruje varovné signály, riskuje poškození zdraví“, dává na zváženou Dr. Jan-Peter Jansen z Centra bolesti v Berlíně. Varovnými signály jsou např. příznaky ochrnutí na močovém měchýři, konečníku nebo nohách. Pak musí dle názoru mnoha ortopedů nastoupit operace.

Operace nebo rehabilitační cvičení proti bolestem zad

„Díky vývoji minimálně invazivní techniky není již v dnešní době operace příliš nebezpečný zásah. Přesto operace zůstává operací a její nutnost má být dobře zvážena“, říká Dr. Mathias Psczolla, odborný ředitel klinik Loreley v St. Goaru. I přes „techniku klíčové dírky“ vznikají v místě operace jizvy. Ty mohou být okolní tkání zalepeny a způsobovat tlak nebo tah na nervy. To může konečně vést i k obnovení bolestí. Z toho důvodu musí být vždy nejprve využity všechny možnosti konzervativní terapie, požaduje ortoped. V popředí při tom stojí léčebný tělocvik. Fyzioterapie se pokouší zlepšit pohyblivost, zpevnit svalstvo těla a stabilizovat páteř. Použití konkrétních technik se řídí danými symptomy a přesnou diagnózou.

Skončením bolestí ztrácí, až do příštích problémů, pro většinu lidí smysl dále o záda pečovat. Pomocí cíleného, pravidelně prováděného cvičení byste však mohli mnoho udělat a minimálně podstatně prodloužit dobu do nástupu příštích bolestí zad.

Předpokladem pro aktivní pohybovou terapii či spíše denní aktivity je efektivní ošetření bolesti. „Kdo má bolesti zad, nepohybuje se rád“, tvrdí Dr. Dietmar Krause z DGK. Mnoho lidí s akutními bolestmi má strach z každého pohybu a zkouší se vyvarovat bolestí tělesnou strnulostí. Tímto chováním ale právě začíná začarovaný kruh:

  • Strach z pohybu může vést k nesprávným polohám.
  • Svalstvo je oslabeno a funkčnost pohybového aparátu se zmenšuje. Následují další bolesti.
  • Zatížení postižených se zvyšuje.

Důležité proto je, prostřednictvím ošetření bolesti včas mírnit potíže. Kdo je bez bolesti, nemusí mít strach z pohybu. Cíleným pohybovým programem může posílit svalstvo zad a stabilizovat páteř. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti, ale není možné doporučit. Léčba bolesti neřeší podstatu onemocnění a každé užívání léků je spojeno s možným výskytem nežádoucích účinků. Ošetření má redukovat potíže na akceptovatelnou míru. Proto se musí nasazení léků řídit podle intenzity bolesti, tvrdí Krause.

Dobrým základem pro to jsou doporučení světové zdravotnické organizace
(WHO). Podle nich mají být lehké potíže ošetřovány nesteroidními antirevmatiky (účinná látka diclofenac nebo ibuprofen), které jsou dostány i jako volně prodejné preparáty v lékárně (např. Ibuprofen Galmed 400mg, Diclofenac AL 25mg).

V případě, že vyhledáte lékařské ošetření, může být léčba různá. Někdy lékař aplikuje tzv. obstřik (injekci v blízkosti postiženého místa) nebo předepíše léky, které uvolňují svaly. Z léků proti bolesti Vám může lékař předepsat již zmiňovaný diclofenac a ibuprofen (ve vyšší dávce) a třeba i opiáty, podle intenzity bolesti a důvodu onemocnění.

Po zlepšení stavu je vhodná rehabilitace, kde dojde k dokončení ozdravného procesu. Může jít o masáže, nahřívání (parafínem, bahnem či umělým sluncem), cvičení, koupání ve speciálních vanách nebo bazéncích, elektro či magneto léčbu.

Uvolněním proti bolestem zad

Při chronických bolestech zad se doporučuje cílené a pravidelné cvičení (např. jóga, strečink). Naučit se techniku uvolnění pomáhá postiženému poznat včas vnitřní napětí a pomocí cíleného cvičení stav řešit. S pomocí stres-management-tréninku se mohou postižení naučit, se svým stresem žít tak, aby tělesné i duševní následky mohli udržet na minimu.

Související články a odkazy:

Moje lékárna pečuje o seniory

Informační leták pro seniory o problematice zdravého životního stylu (PDF soubor, 94 kB)

Informační leták o nebezpečí pádů ve stáří a bezpečí domova seniora (PDF soubor, 87 kB)


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

  • Bolest zadRozbalit (reakcí: 4)Sbalit (reakcí: 4)

    Dobrý večer. Chtěla jsem se zeptat. Jak dlouho může tak trvat léčení " křižokyčelního kloubu" A zda bych měla nárok s tímto zažádat o důchod. Na neschopence jsem s bolestmi zad od konce března 2017. A nejdříve mi byly diagnostikovány vyhřezlé 4 plotýnky. A teď mi zas ještě k tomu určili diagnózu. Že mi ten křižokyčelní kloub tlačí na nerv a proto mám ty strašné bolesti. Děkuji moc za odpověď.

    Reagovat18.11.2017 22:19 od gdpr
    • Re: Bolest zad

      Dobrý den.

      V případě bolestí zad se asi nedá úplně mluvit o trvání "vyléčení" - pacienti s komplikovanějším nálezem mívají potíže dlouhodobě. Bývá to však velmi individuální, nejde to na dálku zobecňovat. Přesnější odhad může podat snad Váš neurolog, který Vás léčí a má přehled o dosavadním průběhu. Ten může také naznačit, jestli zdravotní stav odpovídá invalidnímu důchodu. V takovém případě pak Váš praktik vyplní žádost a přiloží zprávu od neurologa. Žádost pak posuzuje revizní lékař Zprávy sociálního zabezpečení. 

      • Re: Re: Bolest zad

        Dobrý den. Moc děkuji za odpověď. Ano ted právě, žádám o prodloužení neschopenky. Jsem doma, už taky právě dlouho. Podle Neurologa jsem zdravá. Léčím se přes Obvodního lékaře. Ale docházím na ortopedii a tam mi pak určili diagnózu právě ten špatný křižokyčelní kloub. A ne plotýnky.

        Reagovat20.11.2017 14:37 od gdpr
        • Re: Re: Re: Bolest zad

          Dobrý den.

          Neschopenka jde prodlužovat jen po určitou dobu, poté se musí ukončit nebo zažádat o invalidní důchod. Žádost o něj by typicky měla být podpořena vyjádřením specialistu (-ů). Jestli to bude ortoped nebo neurolog není rozhodující. Domluvte se tedy včas s oběma lékaři, kteří Vás mají v péči, jaký budou volit další postup, případně mohou i odhadnout, jestli Váš stav skutečně invaliditě odpovídá. Samotné rozhodnutí je pak na revizním lékaři sociálního zabezpečení.

          • Re: Re: Re: Re: Bolest zad

            Ano, moc děkuji. Nashledanou :-)

            Reagovat25.11.2017 10:27 od gdpr
  • bolesti zadRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, je mi 51 let a mám sedavé zaměstnání. Poslední dobou (od začátku srpna) mám úporné bolesti zad, bolest vystřeluje až do nohou, mám předepsané léky proti bolesti (Brufen 600 3x denně) a chodím na infuze od 10.října. Mám i skřípnutý nějaký nerv, bolest cítím při pohybu. Moje doktorka říká, že tohle je obvyklý postup: nejdříve prášky, pak injekce, nakonec infuze... Poradíte mi prosím, zda se s tím dá něco dělat? Rehabilitace, cvičení? Nebo naopak odpočinek?
    RTG zpráva: LS páteř, pánev
    Zpráva/nález
    Na skeletu LS páteře ve vou zákl. proj – výrazná kyphotisace v etáži L 1 / L 2, výrazné nerovnosti krcíchhran L 1 – L 3, se zúžením prostorů disků L 1 – L 3, se spondolofyty obratlů ventromarginálně.
    U L 2 s oddělením trojuhelníkovitého fragmentu z horní krycí hrany s lehkou distrakcí fragmentu.
    v. S. stp. Mb Scheuermann ?
    Na skeletu kyčlí – anteverse krčků bilat, kryčky jsou zkráceny a rozšířeny, insuficience acetabulí, krytí hlavic ze 3 / 4, artr změny I st.
    Stp. DCC bilat.

    na infuze chodím od včerejška - 3 října

    Reagovat04.10.2013 09:34 od gdpr
    • Re: bolesti zad

      Dobrý den.
      Myslím, že uvedený postup lze označit za standardní. Záleží od více faktorů, zejména jestli máte potíže poprvé nebo se s tím trápíte dlouhodobě. Je možné, že pokud potíže jinak nemíváte, tak se je může podařit vyřešit probíhajícím postupem. Z dlouhodobého hlediska je však jediné účinné řešení správná a pravidelná pohybová aktivita. Spolupracujte proto dále s praktickým lékařem, případně neurologem. Podle potřeby by Vás měli odeslat na rehabilitace nebo poučit o vhodných cvicích a režimových opatřeních. Podle přiloženého nálezu nejde moc dělat užitečné závěry – vždy se musí srovnávat s aktuální zdravotním stavem pacienta a jeho problémy.

  • bolestiRozbalit (reakcí: 1)Sbalit (reakcí: 1)

    Dobrý den, zacalo to pred 2ma mesici.. sedela jsem tak u pc.. a najednou bolest hlavy (spise jakoby na spancich), unava a tak,po tydnu se k tomu pridalo i to ze jsem mela nafoukle bricho ale zhubla jsem 2 kila ani nevim jakto..ale tomu jsem nevnimala pozornost (az ted..protoze uz minimalne dva dny jsem mela strasny tlak a bolesti v podbrisku).. obcas jsem cvicivala a ted nemuzu protoze vzdycky kdyz cvicim je mi spatne, a strasne me i boli zaludek.. Do toho se mi i obcas spatne dycha jakoby mi v krku neco vadilo,je mi spatne na zvraceni..strasne me boli obcas zada a i kostrc..a hlavne co me nejvice stve.. malatna a necitim se ve svym tele.. jsem mimo a jakobych byla ve snu..uplne strasne na psychiku, strasne se bojim ze se toho nikdy nezbavim..dale se nedokazu soustredit na jedno misto..trebas kdyz se divam na nejake misto tak me jakoby do oci neco strkalo......Je toho i vic ale ted si na vse nevzpomenu.. Byla jsem u me obvodni doktorky,s tim ze mi rekla ze to muze byt nedostatkem horciku.. koupila jsem si Magne B6, pila jsem i magnesii.. ale za ty dva mesice zadna zmena, pak me napadlo ze to muze byt nizkym tlakem ale ze by to melo takove priznaky?.. cetla jsem ze pomaha kava ale jen na chvili, tak ji ted obcas piji, ale z ni mi ted spis boli bricho..cetla jsem ze pomaha sport ale.. jak mam sportovat a cvicit.. kdyz se mi dela spatne pokazdy. Byla jsem u ocni (nosila jsem bryle).. nedavno mi rekla ze je nosit uz nemusim ale ted ze zas jo.. tak si budu kupovat nove a mezitim nosim stare (k pc,tv, ke cteni..), na neurologii jsem taky byla, na vysetreni EEG, ale mam tam prijit az za dva mesice (vsichni jsou fakt ochotni mi pomoct no..),tehotenstvi to byt nemuze, byla jsem u gynekologa, vzal mi stery a vysledky budou za dva tydny.. dale premyslim jeslti to nemuze byt se zadama a jestli bych nemela jit k nejakemu takovymu lekari..dal i na gastroenterologii..s tim zaludkem, planuju si i kupovat prasky na bricho a zaludek, nejake probiotika nebo takove......

    Nevite cim to muze byt? uz jsem vazne zoufala, bojim se ze doktori nic nezjisti a budu to mi cely zivot, chci si zivot uzivat a ne prezivat... (myslim ze na to ze je mi 17 let mam divne problemy)

    Reagovat24.09.2013 19:12 od gdpr
    • Re: bolesti


      Dobrý den.
      Pokud máte takto komplexní problémy, pravděpodobně je jednoduše, ze dne na den, nevyřešíte. Jak nedostatek některých živin, tak bolesti zad mohou k celkovému problému jistě přispívat. Na druhou stranu, představa, že Vám někdo dá lék proti bolesti zad nebo hořčík a Vám bude ihned lépe, bohužel není správná. Je jistě dobře, že jste začala u praktického lékaře. Ten vyloučí běžné příčiny a podle potřeby odešle na různá vyšetření. Pokud budou vyšetření v pořádku, je nutné se zamyslet, jestli potíže nepramení i z nadměrného stresu, nepohody, životního stylu a režimu atd. Neexistuje jednoduchá rada. Potíže se pokuste sledovat a najít, jestli je nezhoršují při konkrétnějších činnostech nebo v některých situacích, případně co Vám dělá lépe. Zaveďte zdravý a pravidelný jídelníček a dostatek odpočinku. Vyhýbejte se alkoholu a jiným návykovým látkám. Základem ale musí být dobrá spolupráce s Vaším lékařem, který by na Vás měl najít dostatečné množství času a přistupovat k potížím jako celku.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!