Lupy

Lupy (Seboroická dermatitída ) je zánětlivé onemocnění zejména vlasové části hlavy a obličeje, které se projevuje tvorbou šupin. Lupy ve vlasech nejsou jenom kosmetický problém, ale především zdravotní. Lupovitost a seboroická dermatitida mají společný patogenní faktor kvasinku Pityrosporum ovale (forma houby Malassezia furfur), která je součástí normální lidské flóry, ale při onemocnění dojde k jejímu pomnožení. Vznik i závažnost nemoci pravděpodobně ovlivňuje dědičnost i klimatické faktory.

Příznaky onemocnění lupy u dospělých

Tvorba suchých nebo mastných šupin. V těžkých případech žlutočervené papuly na okrajích vlasové části, za ušima, v zevním zvukovodu, na obočí i na kořeni nosu. U této nemoci nedochází ke ztrátě vlasů.

Příznaky onemocnění lupy u dětí

Novorozenci do 1 roku mívají žluté krusty ve vlasové části, někdy až s prasklinkami, bývají šupiny za ušima i červené papuly v obličeji. U starších dětí až 2 cm plaky ve vlasové části. Toto onemocnění se zpravidla zhoršuje v zimě.

Příčiny onemocnění lupy

Přemnožení běžné flóry v pokožce, kterému je nutné věnovat pozornost.

Návštěva lékaře při onemocnění lupy

U novorozenců a u dospělých při postižení obličeje nebo výrazném zhoršení stavu.

Léčba lupů

Léky na předpis

Protože lupovitost a seboroická dermatitida mají společný patogenní faktor kvasinku Pityrosporum ovale (forma houby Malassezia furfur), která je přemnožená, použití antimykotik odstraní příčinu onemocnění a zhojení jeho projevů. V terapii se používají lékové skupiny imidazoly, sulfid selenu pro zmírnění příznaků i krátkodobě kortikoidy.

Volně prodejné léky

Vyskytují se převážně ve formě šampónů. Obsahují syntetické i přírodní látky s antimykotickým účinkem. Bývají často zařazovány do skupiny léčebné kosmetiky. Existuje velké množství druhů dle typu vlasů a lupů.

Přírodní a doplňková léčba

Podpůrnou terapií je užívání preparátů s obsahem vitamínů podporujících regeneraci a výživu kůže. S obsahem beta karotenu (provitamínu A), který působí proti infekci a snižuje vysušování kůže, vitamínů C (podpora imunity) a E (podpora regenerace), dále minerálů zinku (napomáhá při hojení) a selenu (antioxidační účinky). Preparáty s obsahem probiotik (lactobacilu acidophilu). Tyto mléčné bakterie brání růstu patogenních a hnilobných bakterií. Zabraňují tak rozvoji plísňových a houbových onemocnění a zvyšují odolnost vůči mikrobiálním a virovým infekcím. B komplex je potřebný pro zdravou kůži a vlasy.

Životní styl

Omezte smažená jídla, tučná jídla, mléko, sýry, dále cukr, bílou mouku, čokoládu, mořské živočichy, burské oříšky. Naopak do jídelníčku zařaďte velké množství syrové zeleniny.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!