Těžké období růstu zoubků

Období růstu zoubků se pro většinu rodičů stává obdobím bezesných nocí a dnů plných dětského pláče. Proto se vyplatí vědět již dopředu, jak celý process probíhá a jak se vypořádat s bolestivými symptomy provázejícími růst zoubků. U většiny dětí zoubky rostou dle pravidla: věk dítěte v měsících mínus 6, to znamená, že v sedmém měsíci by se měly objevit pvní zoubky - jedničky atd. Někdy se ale první zoubek objeví již ve 4.měsíci nebo také až v roce. Může se stát, že se na první zoubek čeká ještě déle. Zoubky se vyvíjejí v párech v pořadí: jedna, dva, tři, čtyči, pět. Rodiče mívají i obavy o to, zda jejich miminko vůbec má připravené zoubky v dásních a chtějí po lékařích rentgen. Mějte ale na paměti, že mléčné zoubky jsou připraveny téměř vždy.Velmi vzácné jsou chybějící základy stálých (druhých) zubů.

Růst zoubků je několikaměsíční process. První příznaky se často už začínají objevovat mezi 2. a 4.měsícem života miminka. Nejčastěji se to projevuje zvýšeným slintáním, případně vodnatou rýmou. Děti jsou neklidné a mohou mít i menší chuť k jídlu. V této situaci byste měli vzít na pomoc léčivé gely na mazání dásniček s analgetickým a protizánětlivým účinkem.Tento stav obvykle trvá jeden až dva týdny a poté opět na pár měsíců odezní. Jen velmi vzácně se objeví první zoubek bez povšimnutí. První známkou je chrakteristické cinání lžičky o klubající se zoubek, nicménně tento jev je často doprovázen dalšími více či méně častými příznaky, mezi které patří: slintání, opuchlá nosní sliznice podobající se rýmě, červené tváře či řídká nepříjemně (až kysele) zapáchající stolice.Stolice může snadno podráždit kůži na zadečku, někdy se mohou téměř okamžitě objevit opruzeniny. Děťátko může mít také úzkostné projevy, zvýšenou teplotu, nechuť zejména k teplému jídlu a potíže se spánkem. Prořezávání stoliček s sebou často přináší i nepříjemný zápach z úst.

V tomto období se často objevuje i imunosuprese (snížená imunita), výrazem toho může být i zelenožlutý, hustší sekret z nosánku.V této situaci už byste se měli poradit s dětským lékařem. V případě období prořezávání zoubků neplatí žádná pravidla, což znemaná, že pokud dítě trpělo u prvních dvou zoubků, nemusí se to nutně opakovat. U dalších zoubků mu může být lépe, hůře nebo stejně.Většina dětí si v tomto období hodně sahá do pusinky a rádo cucá tvrdé a chladné předměty, ideálně chladivá kousátka. Důvodem je bolest a svědění dásní. Dásně jsou teplejší než obvykle, oteklé a přecitlivělé na dotek. Zmíněné příznaky se mohou objevovat v různé skladbě a různé intenzitě. Některé děti tímto bodobí proklouznou lehce jen se zvýšenou teplotou, u jiných je průběh těžší s horečkami až 42°C. V tomto případě neexistuje žádné pravidlo. Takto vysoké teploty se zřídka vyskytují u růstu jedniček nebo dvojek, v případě čtyřek už to však není výjimkou. Co dělat v této situaci? Jak pomoci Vašemu dítěti, pokud je neklidné a nechce ani jíst? V první řadě ho k jídlu nenuťte.Tato neochota pramení z bolesti, otoků a nadměrného prokrvení dásní, jedná se o sterilní (neinfekční) zánět. V tomto okamžiku je třeba zmírnit trápení Vašeho dítěte. Dásně byste měli mazat analgetickým a protizánětlivým léčivým gelem. Nenuťte jej do jídla, zéjmena teplých pokrmů. Dítě rozhodně nebude chtít jíst teplé polévky, ale polévku pokojové teploty už uvítá s nadšením. Představte si, že máte zánět dásní a někdo Vás nutí jíst teplé jídlo –také budete rebel. Pokud dítě bude pár dní přijímat méně potravy, nic zlého se určitě nestane. Nezapomínejte ale dítěti dodávat dostatek tekutin.Pokud je i po podání léčivého gelu dítě neklidné a necítí se dobře, je dobré podat i léčivé přípravky s analgetickým a antipyretickým účinkem,např.Paracetamol. Tyto léky je vhodné podávat zejména v noci pro lepší spánek. Při vysokých teplotách můžeme také použít chladící lázně. Při podráždění zadečku kvůli řídké stolici byste měli používat krémy proti opruzeninám.

Všechny tyto příznaky pomalu narůstají. Nejhorší jsou chvíle, kdy zoubky proříznou dásně, pak dítě cítí největší úzkost a může být i nejvyšší teplota, pak nastane náhle ticho, teplota a k chuť k jídlu se vrátí do normálu. To znamená, že se zoubky prořezaly přes dásně.

Materiál byl připraven ve spolupráci s polským pediatrem-neonatologeem Dr. Potockim.

Vyzkoušejte např. Calgel, orální gel.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 • nové zoubkyRozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Ahoj u mojí Sárinky se klubou první zoubky a moc jí to bolí. Chtěla bych jí ulevit, ale těch přípravků je jednosuše moc a nevím co vybrat.

  Reagovat14.01.2019 16:38 od gdpr
  • Re: nové zoubky

   Na znecitlivění a úlevu od bolesti může pomoci speciální gel prodávaný v lékárnách, většinou obsahují dezinfekční složku a lokální anestetikum (např. Calgel). Můžete ale také použít a vmasírovat heřmánkový olej. Pomohou také chladivé obklady na čelist.

   Pokud růst zubů doprovází horečka, je vhodné použít léky na snížení horečky.

   Ke zklidnění pomohou i homeopatické čípky Viburcol, které jsou vhodné i při prořezávání zoubků. Dávejte dítěti hodně pít.

   Vhodné je dítěti nabídnout kousátko, většinou jsou plněné vodou a lze je v lednici ochladit a pomohou na bolavé dásně.  Stejně tak pomůže, pokud má dítě ještě dudlík. Masíruje dásně a uklidňuje.

  • Re: nové zoubky

   Dobrý den.

   Pokud je dítě plačtivé a máte pocit, že se trápí, můžete klidně podat vhodný lék proti bolesti - například Ibalgin Baby suspenze, anebo Panadol pro děti, ale existuje mnoho dalších. Dodržujte doporučené dávkování. Můžete také vyzkoušet různé kousátka, které se dávají nachladit do mrazáku a poté při okusování dáseň chladí a ulevují bolesti. Může to pomoct samo o sobě, ale i jako doplněk k výše uvedené léčbě. 

    

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!