Úvod
Poradna
Kožní problémy
Mykózy nohou
Jak na kožní a nehtovou plíseň

Jak na kožní a nehtovou plíseň

Čeští vědci zaznamenali mezinárodní úspěch ve výzkumu mikroorganizmu Pythium oligandrum (chytré houby) a jeho potlačování růstu dermatofytů, které způsobují kožní a nehtové plísně. V posledním vydání časopisu Mycopathologia, patřícího mezi deset nejprestižnějších časopisů oboru lékařské mykologie na světě, publikovali převratnou původní práci autoři z Mikrobiologického ústavu AV ČR, Krajské nemocnice v Pardubicích a Bio Agens Research and Development – BARD s.r.o.

Dermatofytózy způsobují rozšířené a velmi nepříjemné plísňové onemocnění kůže, nehtů, vlasů i srsti. Řadí se mezi opomíjená onemocnění, i navzdory tomu, že oslabují imunitní systém, a tím mohou podpořit jinou závažnější nemoc. K jejich léčbě jsou dnes předepisována chemická antimykotika, na která si patogeny vyvíjejí rezistenci. Čeští odborníci sledovali vzájemné působení Pythium oligandrum na ty druhy dermatofytů, které jsou v rozvinutých zemích nejčastější u lidí a zvířat. Výsledky potvrdily, že mikroorganizmy o sobě vědí a probíhá mezi nimi komunikace i na větší vzdálenost ještě před tím, než dojde ke vzájemnému kontaktu. 

   
1 Pythium Oligandrum napadá vlákna nežádoucí plísně         
2  Pythium Oligandrum vysává vláknitou plíseň       
3  Zoosporangium praská a vypouští rozmnožovací orgány zoospory
 

Ukázalo se, že dermatofyty jsou účinně potlačeny nebo usmrceny vlivem Pythium oligandrum v umělém prostředí kultivačního média mezi 48 a 72 h po prvním kontaktu. V praktickém testování proti potivosti a zápachu nohou vymizely příznaky u 67% respektive 79%. U meziprstních plísní nohou byla úspěšnost 83% a u nehtové plísně byla plíseň zcela odstraněna v 15% případů a u dalších došlo ke zlepšení. 

    

4 Zoospora napadla kvasinku a začalo z ní vyrůstat vlákno
5 Na vlákně narůstá oogonium, z kterého začnou vyrůstat hyfy a proces se opakuje
 

Řešení tedy spočívá v aplikaci mikroorganizmu Pythium oligandrum, pro který jsou dermatofyty potravou. Jedinečnost mikroorganizmu je v tom, že není schopen napadnout jiné buňky ať rostlin, zvířat nebo lidí, což svědčí o jeho bezpečnosti. Po likvidaci plísní, z místa aplikace odrůstá s kůží nebo nehtem a napomáhá k znovuobnovení přirozené mikroflóry a proto je lidově nazýván „chytrá houba“.

V současnosti jsou k dostání v lékárnách přípravky s chytrou houbou Pythium oligandrum pro humánní a veterinární použití. U lidí se používají pro kůži a nehty se sklonem k plísním, pro intimní hygienu, pro kůži náchylnou k zapaření a pro místa náchylná k výskytu kvasinek, pro kůži náchylnou k lupénce a atopickému ekzému, pro péči o podrážděnou a opruzenou pokožku zvláště dětí nebo pro péči o suchou pokožku diabetiků se sklonem k plísním. Velkou úlevu zažívají lidé, kteří mají sklony k zánětům dásní.

Pro veterinární použití jsou v prodeji přípravky s chytrou houbou, které jsou vhodné pro péči o kůži a kožní deriváty při výskytu kvasinek a plísní, k úpravě fyziologické mikrobiální flóry srsti a kůže, pro srst a kůži náchylnou k zapaření, ekzému nebo při výskytu hniloby kopyt u koní.

Více informací na www.chytrahouba.cz.