Úvod
Poradna
Kožní problémy
Alergie

Alergie

Alergická reakce je imunitní patologicky zvýšená reakce systému na kontakt s látkou (alergenem). Reakce může být celková (Asthma bronchiale, potravinové alergie, angioedém až anafylaktický šok) nebo lokální (nosní sliznice, oční spojivky, kůže). Kontakt s alergenem (dotyk či vdech alergenů - pyl, prach, zvířecí srst, peří, roztoči, latex, požití alergenu - potraviny jako jsou jahody, oříšky, mořské plody, citrusy, mléko, koření).

Některé jedy obsahují složky toxické, které mohou vyvolat šok přímým působením na krevní oběh a nervový systém.

Alergie očních spojivek (alergická konjunktivitida) je charakterizována svěděním a zarudnutím očí s nadměrným slzením. Její průběh je sezónní (pylové alergie) i celoroční (plísně, roztoči, domácí zvířata).

Alergie fyzikální je vyvolána fyzikálními vlivy - chlad, slunce, teplo, malé trauma.

Příznaky alergie

Vyrážka, kopřivka, otok, zarudnutí kůže nebo očí, slzení, svědění v ústech, kýchání, rýma nebo ucpaný nos, zhoršení dechu až sípání, otok i svědění rtů nebo sliznic. Svědění a špatný vzhled kůže, při chladu kopřivka a angioedém, sluneční kopřivka nebo polymorfní kožní erupce (vřídky, puchýřky, pupínky a zarudnutí). Postihuje 10 - 20 % populace, především mladých žen. Na začátku léta je nejvýraznější, během roku (po adaptaci kůže) postupně mizí. Největší vliv mají UV-A paprsky. Fotoalergie patří k polymorfním světelným dermatózám. Je vyvolána reakcí UV-paprsky s látkami, po které se z původně bezproblémových látek stanou alergeny. Mohou to být látky přítomné na pokožce (krémy, analgetické masti, éterické a aromatické látky a další). Dalšími fotocitlivými látkami jsou např. antibiotika, rostliny, potraviny (např. citrusové plody). Vlivem UV-A paprsků se vyvolá fototoxická reakce, která je tím silnější, čím je UV-záření vyšší. Charakteristickou fototoxickou reakcí je dermatitida na luční trávy. Proto je nutná ochrana proti slunečnímu záření.

Příčiny alergie

Kontakt s alergenem (dotyk či vdech alergenů - pyl, prach, zvířecí srst, peří, roztoči, latex, požití alergenu - potraviny jako jsou jahody, oříšky, mořské plody, citrusy, mléko, koření). Některé jedy obsahují složky toxické, které mohou vyvolat šok přímým působením na krevní oběh a nervový systém. Alergie očních spojivek (alergická konjunktivitida) je charakterizována svěděním a zarudnutím očí s nadměrným slzením. Její průběh je sezónní (pylové alergie) i celoroční (plísně, roztoči, domácí zvířata). Alergie fyzikální je vyvolána fyzikálními vlivy - chlad, slunce, teplo, malé trauma.

Návštěva lékaře při alergii

V případě celkové alergické reakce (při rozsáhlé kožní vyrážce, zhoršování dechu, pocitu staženého hrdla, otoku jazyka, při vzniku anafylaktického šoku) je nutno co nejdříve volat lékaře nebo Rychlou zdravotnickou pomoc! Je dále nutná, pokud alergická reakce neustupuje nebo se zhoršuje. K tomu může dojít i po 2-3 dnech. Pacienti se známou přecitlivělostí (anafylaktickou reakcí) na hmyzí bodnutí musí být vybaveni pohotovostním balíčkem (injekce adrenalinu, kortikoidů a tablety antihistaminik). Při velké lokální infekci, popř. při celkové alergické reakci, co nejdříve volat lékaře nebo Rychlou zdravotnickou pomoc. (Více kapitola Bodnutí hmyzem). Při hnisavé sekreci a zhoršené zrakové ostrosti je také vhodné vyhledat lékaře, i když se obtíže týkají jednoho oka. Atopický ekzém vyžaduje dlouhodobou a komplexní terapii a je nutná návštěva lékaře.

Prevence alergie

Vyvarovat se kontaktu s látkami, o kterých víme, že nás alergizují.

Léčba alergie

Léky na předpis

  • Desenzibilizační (resp. hyposenzibilizační) léčba spočívá v dlouhodobém podávání upraveného alergenu, na který je organizmus přecitlivělý.
  • Lokální antihistaminka.
  • Steroidní látky (ve formě inhalátorů, sprejů, kapek do nosu, očí a průdušek).
  • Kromony (preventivně podávané léky, které snižují uvolňování zánětlivých mediátorů).

Volně prodejné léky

Mezi volně prodejné léky patří řada léků ze skupiny na předpis a lze předpokládat další uvolnění léků na předpis do volného prodeje. Patří sem zejména léky skupiny antihistaminik, ale i nově steroidní látky k lokální aplikaci (do nosu).

Další volně prodejné léky k odstranění příznaků:

  • antihistaminika (působí úlevu od svědění, kýchání) ve formě tablet
  • nosní kapky k uvolnění ucpaného nosu
  • oční kapky ke zklidnění podráždění

Přírodní a doplňková léčba

Potravinové doplňky při léčbě alergií

  • Betacaroten přispívá k hojení a zklidnění podrážděných sliznic
  • Vitamín C s bioflavonoidy má silný protizánětlivý a protialergický účinek
  • Hořčík a vápník
  • Nepostradatelné mastné kyseliny, které se nacházejí v pupalce dvouleté, brutnáku lékařském, černém rybízu a lněném oleji, pomáhají ovlivnit tvorbu zánětu
  • Selen je látka s antioxidačnimi vlastnostmi a působí synergisticky s vitamínem E

Homeopatie

Léčebná kosmetika při alergiích

Promazávadla, ochranné masti, krémy, mléka, také s UV filtrem.

Opalovací krémy a mléka s UV filtrem pro pokožku se sklonem ke sluneční alergii.