Tzv. alergie na sluneční záření je odborně označována jako tzv. světelná urtikaria (kopřivka) nebo polymorfní světelná dermatóza. Nejedná se však o pravou alergickou reakci podmíněnou přehnanou imunitní reakcí. Specifické protilátky proti konkrétnímu antigenu v tomto případě obvykle nenalezneme. Jedná se pouze o podobné projevy, na kterých se může podílet uvolněný histamin v pokožce. Nové výzkumy ukazují, že se na polymorfní světelné dermatóze podstatně podílejí také volné radikály - agresivní molekuly, které dorážejí na buňky.
Počet osob postižených alergií na sluneční záření se z neznámých důvodů stále zvyšuje. Tyto příznaky dokážou mnohdy zkazit zaslouženou dovolenou a místo oddychu a relaxace přinesou jen starosti. Často dokáže překvapit osoby, které doposud žádné potíže neměli, ani nejsou jinak na nic alergičtí. I když nejčastěji postihuje ženy mezi 20. a 40. rokem, může se objevit v libovolném věku. Je proto vhodné už před dovolenou vědět, jak v tomto případě postupovat a co preventivního můžeme vykonat.
Proč kůže některých osob takto přehnaně reaguje není dosud přesně známo. Podle základních vyvolávajících příčin však rozlišujeme tři typy kožních reakcí na slunce:
1. Polymorfní světelná erupce Tato reakce je nejčastěji označována za alergii na slunce. K senzibilizaci pokožky dochází často na jaře po prvním prudkém oslunění (jarním oslunění, po příjezdu na dovolenou k moři). Nejvíce postižená bývají místa trvale vystavená slunečnímu záření (dekolt, ruce, lýtka). První kožní příznaky jako svědění, kopřivka nebo puchýřky obvykle nastupuje velmi rychle, často už po několika hodinách na slunci.
2. Mallorca akné Sluneční záření může vyvolat i vznik zanícených pupínků připomínajících svým vzhledem akné. Tento příznak vzniká v důsledku vzájemného působení UV záření v kombinaci s určitými složkami kosmetických produktů. Protože se může jednat i o složky ochranných opalovacích prostředků, dochází k výskytu nejčastěji právě na dolovené.
3. Fotoalergické a fototoxické reakce V tomto případě dochází k přímé vzájemné interakci UV-záření a určitých látek, tzn. že do tohoto procesu není zapojen imunitní systém. Na rozdíl od sluneční alergie - která není závislá na dávce UV-záření (vyrážka se může objevit už při mírném ozáření) - hraje při fototoxické reakci velkou roli intenzita UV-záření a celkové množství fototoxické látky. Fototoxické účinky můžou mít některé léky, jako např. antibiotika, nesteroidní antiflogistika (ketoprofen), přírodní antidepresíva obsahující třezalku, ale také různé potraviny, např. citrusové plody, celer nebo fíky. Při jejich použití je proto potřebné omezovat expozici slunečnímu záření.
Nejlepší prevencí by bylo samozřejmě vyhýbat se sluníčku, to však není vždy docela možné, navíc - kvůli tomu značná část lidí na dovolenou jede. Při pobytu na slunci je vhodné používat ochranné prostředky, a to jak mechanické - volný prodyšný oděv, klobouk nebo slunečník - tak kosmetické ochranné prostředky. Je vhodné volit vyšší ochranné faktory s dostatečným UV-A filtrem, s nízkým alergenním potenciálem a vyhýbat se levným nekvalitní prostředkům. Renomované dermatologické firmy připravují dokonce speciální řady ochranných opalovacích prostředků, které jsou testovány u slunečních alergií a dosahují prokazatelných výsledků. Další zásadou je pokud možno omezit před pobytem na slunci používání potenciálně alergizujících látek na pokožku - parfémy, kolínské, osvěžující kapesníčky apod. Pokud jste tyto prostředky použili, je vhodné se před pobytem na slunci osprchovat. Kromě toho je možné pokožku navyknout na sluneční záření tím, že ji v pomalu se zvyšujících dávkách vystavujeme horskému slunci nebo ozařování v soláriu. S touto prevencí by měl člověk začít již 6 týdnů před dovolenou. Určité příznivé účinky jsou též popisovány v souvislosti s předchozím užíváním antioxidantů - beta-karoten, selen a další, tyto postupy však nezabírají u všech postižených. Nelze bohužel doporučit jednoznačně účinný postup. Věříme však, že aplikace výše uvedených zásad Vás dokáže uchránit před nepříjemnými příznaky a dovolená Vám poskytne dostatek nových sil.
Při akutních projevech je vhodným postupem podání antihistaminik. Dokážou odstranit akutní příznaky jako jsou svědění a zarudnutí pokožky. Histamin je nejdůležitějším mediátorem všech příznaků alergické reakce, jejich užívání tak může vést ke zmírnění až celkovému vymizení potíží. Je možné též preventivní užívání, s užíváním je potřebné začít asi 3 dny před začátkem dovolené a užívá je po celou dobu dovolené.
Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.
Vložit nový příspěvek | Zobrazit vše | Sbalit vše
Dobrý denk. Zhruba 10 let trpím kožními potížemi, od září 2012 však nastalo výrazné zhoršení. Na nechráněných částech těla mi po oslunění okamžitě zarudne kůže, dostaví se svědění a pocit horka. Pocity jsou velmi nepříjemné. Projevy mizí bez jizev a pigmentací, objevují se nezávisle na ročním období a stačí stále menší intenzita osvícení. Zpočátku potíže reagovaly na Zyrtec, poslední rok však nezabírají žádná dostupná antihistaminika, vyzkoušen např. i Ketotifen, Prednison. Ochranné krémy bez efektu a vyšetření na porfyrii vyloučeno. Provedená vyšetření nesvědčí o onemocnění charakteru coeliakie či IBD. Rovněž vyloučeno hematologické a imunologické onemocnění. Sono břicha negativní. Co mám dělat? Děkuji za radu.
Dobrý den,
nikdy jsem na žádnou alergii netrpěl, až teď v zimě, kdy venku bylo -15 stupnů a vylezlo sluníčko, tak mě začali pálit ruce, červenat a hrozně svědit, to samé na krku a v obličeji jsem cítil horko, ten mi zčervenal. Prostě, tam kam mi svítilo sluníčko, byl průšvih.
Pak byl chvíli klid, no akdyž začalo jaro, tak samozřejmě odkryté nohy a i záda přes tričko mi opět udělali tu samou reakci jako v zimě ruce. Připadá mi, že si na to kůže zvykla a na těch místech, které denně vystavuji sluníčku se už nic neděje. Dnes jsem si vzal cestou z práce sandále, mám to domů pět minut a okamžitě mi chodidla zrudli, začali svědit a doma mi otekli.
Když sem byl nedávno u obvodního lekaře, dal mi jen Xados, měsíc sem ho bral a myslim že mi ani nepomohl....
Nevíte prosím co stím, nebo mám navštívit odborníka? Za chvilku dovolená a myslim, že nemůžu ani do plavek :-)
Děkuji
Je třeba se chránit před sluncem prostředky, které Vám poradí kožní lékař, neslunit se od 10 do 16 hodin nyní v létě, pozor ve vodě - užívat ochranné krémy a nanášet je opakovaně. Již vzniklou vyrážku bude léčit kožní lékař. Je jistě vhodné odborné vyšetření alergologem (kromě již zmíněného kožního lékaře), aby se zjistilo, zda nemáte nějakou poruchu imunity nebo nemoc, když náhle reagujete nezvykle. Může to ale být jen větší citlivost Vaší kůže na oslabenou ochrannou vrstvu ozónu, kdy jsme všichni málo chráněni před UV zářením.
Dobrý den, dočetla jsem se, že ochranou před sluneční alergií je kalciová injekce aplikovaná cca týden před sluněním. Souhlasíte s tímto názorem a pokud ano, mám si zajít k odbornému lékaři či obvodnímu? Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Již vloni jsem měla problém s pokožkou na hlavě. Měla jsem ji silně zarudlou, velmi svědila. Přičítala jsem to alergické reakci na šampón a použila jsem prášky na zmírnění alergie. Používala jsem dětský šampón a zrušila barvení vlasů. Po čase alergie zmizela.
Nyní mám opět narudlou pokožku hlavy a samozřejmě svědění. Šampón jsem vyloučila, protože jej používám více než měsíc. Před dvěma dny jsem seděla prvně na sluníčku, a tak si myslím, že se jedná o alergii na slunce.
Mohu Vás požádat o radu, jakým způsobem mám tuto alergii léčit a zmírnit její průběh?
Děkuji za odpověď.
Jitka Vránová
Dobrý den.
„Alergie na slunce“ není po odborné stránce zcela správný termín. Podle popisu může být skutečně pravděpodobné, že slunce mělo na vznik vyrážky vliv, ale bude se jednat spíše o jeho přímý účinek na pokožku ve smyslu podráždění. Ten může být někdy zvýrazněn při použití různých krému či kosmetiky. Jinak řečeno, je možné, že Vaše pokožka může být na záření citlivější a měla byste se před ním chránit. Se sluněním tedy začínejte vždy velmi pozvolna a používejte ochranné krémy s vyšším faktorem (vhodné mohou být zvláště preparáty pro děti, které mívají minimální obsah přídavných barviv a parfémů). Co se týče nynější situace a její léčby, je vhodné, abyste zabránila dalšímu vystavení slunci (do zahojení), na svědění vyzkoušejte například antihistaminika (Analergin) a přímo na pokožku můžete vyzkoušet například Panthenol. Pokud by potíže rychle neodezněly, navštivte praktického lékaře.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jaké přípravky užívat před dovolenou,aby se příznaky zmírnily. Touto alergii trpím od malička a i když solárko vždy trochu pomohlo,tak je to stále docela nákladná metoda.
Dobrý den,
při alergii na slunce se doporučuje užívat beta-karoten alespoň dva měsíce před sezónou (popřípadě co nejdřív) a přes celou sezónu. Hlavní omezení u beta-karotenu je, že není vhodný pro kuřáky, protože u nich zvyšuje riziko rakoviny plic. Do konce června máme v našich lékárnách v akci Betakaroten Galmed 100+20tbl. za 85Kč. Lidé, kteří trpí na sluneční alergii, by měly používat ochranné UV přípravky s vysokým faktorem, nejlépe 50. Pokud už Vám vyrážka vyskočí, jeden z nejsilnějších volně prodejných léčivých přípraveků, který můžete použít je kortikoidní krém Hydrocortison (ideálně aplikovat krátkodobě na noc), cena krému je okolo 40Kč.
Dobrý den, kamarád trpí od narození nemocí, při které se mu tvoří boláky se strupy už jen při malém styku se sluncem. Nevím jak přesně se tato jeho nemoc jmenuje. Bohužel má zasaženy i orgány a doktoři mu nedávají moc let života. Je opravdu v dnešní moderní době tato nemoc neléčitelná? Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Bohužel na základě takto nepřesného popisu nejde konkrétně odpovědět. Podle popisu by se mohlo jednat například o porfyrii, podobných nemocí je však více. Pokud nevíte diagnózu, těžko se můžeme k problému vyjádřit. Na druhou stranu, u vzácnějších nemocí Vám nejlépe poradí specialista, který má Vašeho kamaráda v péči. Prognóza u jakéhokoliv onemocnění (zvláště těch méně typických) závisí od mnoha faktorů, jako je stadium onemocnění, přidružené další nemoci, komplikace atd. Často ji proto nejde pouze na základě názvu nemoci stanovit.
Domů | | | Poradna Moje lékárna | | | Online rezervace | | | Moje lékárny | | | Seznamy | | | O projektu | | | Léky | | | Pro lékárníky | | | Magazín | | | Kariéra | | | Kontakty |