Prevence podzimních respiračních onemocnění

V dnešní době je často zdůrazňovaný význam prevence. V běžném životě nás pak asi nejvíce zajímá, jak předejít běžným nemocem, jako nachlazení, chřipky a jiné nemoci dýchacích cest. Proto je nutné vědět, o jakých nemocech to vlastně mluvíme, co je způsobuje a jak se přenáší.

Běžné nachlazení, které se projevuje hlavně teplotou, bolestí v krku, rýmou či kašlem, je způsobené různými typy a skupinami virů. Ty jsou přenášené vzduchem nebo kontaktem s kontaminovaným povrchem. To znamená, že můžete onemocnět tak, že vdechnete drobné kapénky, které obsahují viry, a do vzduchu se dostávají například kašlem a kýcháním. Také se přenáší přímým kontaktem, například sáhnutím na kliku od dveří, které se dotýkala nemocná osoba. Na ruce se infekční materiál přenese například při zakrývání úst při kašli nebo manipulaci s kapesníkem. Při samotném onemocnění hraje významnou roli množství viru, který se dostane na sliznici dýchacích cest, dále jeho „síla“, nazývaná virulence a odolnost organismu. Z toho vycházejí opatření, která je potřeba dodržovat.

V první řadě je třeba se dle možností vyhýbat místům, kde se výskyt nemocných lidí může koncentrovat. Netýká se to jen ordinací lékaře, ale v podstatě všech uzavřených a málo větraných prostor, kde se zdržují lidé – dopravní prostředky, zastávky městské hromadné dopravy, kanceláře, shromáždění lidí při akcích a koncertech a podobně. Jejich návštěva neznamená automaticky nemoc, zvyšuje se tím však pravděpodobnost, že „něco chytneme“. Například po náročném dni, vyčerpávajícím sportovním výkonu nebo jste-li těhotná, je lepší se podobným místům preventivně vyhnout. Pokud je to možné, například v práci v kanceláři, je dobré dostatečně větrat. Kapénky se tak totiž rozptýlí do prostředí a nemají možnost uchytit se v dýchacích cestách. Dále je důležité si pravidelně mýt ruce. Po cestě autobusem nebo odemykání několika dveří ve společných prostorách je lepší na to nezapomenout. Pokud smrkáme, jsou mnohem lepší papírové kapesníky, které se po použití vyhodí.

Uvedenou formou se přenášejí i jiné nemoci – angína, bronchitidy, chřipka, ale i jiné infekce, u kterých je na místě i návštěva lékaře. Jejich výskyt v našem okolí moc ovlivnit nemůžeme. Je lepší si proto osvojit několik základních pravidel a alespoň jim napadení našeho organismu co nejvíce ztížit.

Pokud se necítíme fit a máme pocit, že by u nás nějaká nemoc mohla propuknout, stojí za zvážení například jeden až dvoudenní indispoziční volno nebo dovolená. Někdy se nám tak může povést nemoci předejít. Tím si můžeme ušetřit delší pracovní neschopnost, zkrátit rekonvalescenci a nemusíme trpět rozvinutými klinickými příznaky při plném propuknutí nemoci. Navíc neohrožujeme kolegy v pracovním kolektivu.

V případě, že doporučení nezaberou a nakonec onemocníte, je dobré vědět, jak si poradit. Pijte dostatek tekutin a dopřejte si odpočinek. V případě nachlazení je velké množství používaných léčiv dostupných i bez receptu a lze je koupit v lékárně. Zvažte, jestli to pro Vás není výhodnější, vyhnete se tak čekání u lékaře. Na mírnou teplotu se používají antipyretika (léky proti teplotě), které působí i proti bolesti a až na výjimky mají i protizánětlivý účinek.

Jako příklady můžeme uvést Paramegal nebo Ibuprofen Galmed. Existují i preparáty ve formě rozpustných prášků (např. Aspirin C) nebo kombinované preparáty jako je Coldrex, který navíc obsahuje látky uvolňující nosní sliznici a je tak vhodnější, pokud je hlavním příznakem rýma. Oba výše uvedené přípravky jsou obohacené i o vitamin C, který má pozitivní vliv na imunitní systém. Kromě rozpustných forem se dají uvedené léky zakoupit i ve formě sirupu (např. Brufen sirup).

V dnešní době existuje i pestrá nabídka pastilek, které mají dezinfekční účinek na ústní dutinu a krk. Hodí se hlavně u mírných příznaků, kde je dominující příznak škrábání v krku. Septofort navíc neobsahuje cukr a je tedy vhodný i pro diabetiky. Pro těhotné jsou na našem trhu dostupné pouze pastilky Septisan. Hodit se může i sprej Stopangin, který lze v běžném životě využít i k potlačení zápachu z úst. Kašel a výraznější zahlenění už může poukazovat na závažnější onemocnění, ale i zde máte k dispozici volně dostupné produkty. Je pravděpodobné, že Vám je i lékař při návštěvě doporučí. Jedná se například o kapky Stoptussin nebo Bromhexin. Uvedené přípravky napomáhají vykašlávání ovlivněním skladby hlenu v dýchacích cestách. Kašel se tak může zmírnit a nebude tak dráždivý. Podobně funguje i Mucobene ve formě rozpustného prášku. Uvedené příklady nemají za úkol nahrazovat lékaře, je však dobré o nich vědět, abyste si mohli vypomoci sami, v případě, že za lékařem nechcete nebo nemůžete.

MUDr. Boris Oniščenko


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu