Jarní alergie a nachlazení

S počínajícím jarem se postupně mohou začít znovu objevovat každoroční sezónní alergie. Je nutné zdůraznit, že léčba těžší alergie patří rozhodně do rukou alergologa. Ten má k dispozici přípravky nejen ke zmírnění příznaků, ale v některých konkrétních případech i k léčbě samotné příčiny. Některých alergických projevů se tak lze téměř úplně zbavit.

Pro běžné každodenní problémy je však dobré znát některé přípravky, které lze volně zakoupit v lékárně a vyhnout se tak někdy časově náročné návštěvě lékaře (samozřejmě tak nelze nahradit pravidelné plánované prohlídky). Alergie může mít různé příznaky. Mezi nejčastější patří rýma, která se projevuje hlavně prosáknutím (otokem) nosní sliznice a potažmo vodnatou sekrecí z nosu. Přímo na nosní sliznici působí přípravky s obsahem látky xylometazolin (Olynth HA 0,1%, Rhino-Stas Galmed 0,1%), které stažením cév otok sliznice rychle a účinně zmírní. Hodí se tak i u různých viróz, které doprovází rýma. U těchto přípravků je však nutné zdůraznit, že se bez souhlasu lékaře nesmí užívat déle než 5 – 7 dní. Podobný efekt a stejná omezení má i přípravek Sanorin-Analergin, který lze navíc použít i jako oční kapky při alergickém zánětu (zarudnutí) spojivky. Přípravek Quixx je oproti výše uvedeným čistě přírodní a lze ho užívat dlouhodobě. Je možné ho použít při ucpaném nosu z jakékoliv příčiny a je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Nosní spreje jsou vhodné především při izolovaných příznacích. Naopak při alergiích, projevujících se více různými příznaky, jsou vhodná antihistaminika. Lze je využít i při rýmě, ale také při kýchání, kašli, zánětu spojivek, svědění, vyrážce a či jiných příznacích způsobených alergií. Většinou se užívají dlouhodobě, například v určitém ročním období nebo preventivně, pokud například víme, že budeme v kontaktu s vyvolávajícím alergenem (například kočka nebo pes na návštěvě). Existuje velké množství vhodných přípravků, mezi jeden z nich patří například Analergin.

Kromě alergií nás při náhlých jarních změnách počasí mohou překvapit i různé infekce dýchacích cest nebo běžné nachlazení. Mírné onemocnění lze zvládnout i bez návštěvy lékaře. Je dobré pít dostatek tekutin a dopřát si co nejvíce odpočinku. Je určitě lepší zůstat den, dva doma, a pokud to není možné, jít například dříve spát nebo vynechat aktivity, které nejsou naprosto nezbytné. V případě, že je onemocnění doprovázeno zvýšenou teplotou, je dobré užívat antipyretika (léky proti teplotě) jako například Panadol, Paramegal nebo Ibuprofen Galmed. Uvedené přípravky působí také proti bolesti, látky s obsahem ibuprofenu pak i proti zánětu.

Bolest je bohužel všeobecně velmi častý příznak různých zdravotních problémů. Může se jednat o bolesti hlavy, zubů, zad nebo pohybového aparátu. Je nutné zdůraznit, že bolest nemá být běžnou součástí života. I když se v naší společnosti užívá velké množství léků zbytečně, není to důvod, proč v případě akutní náhle vzniklé bolesti některé z výše uvedených léků krátkodobě neužívat i bez konzultace lékaře. Tabletové formy léků proti bolesti působí na organizmus celkově, pokud si tedy vezmete například jeden Ibuprofen Galmed, ovlivníte tím nespecificky bolest jak zubů, hlavy nebo i kolene. Při užívání přípravků proti bolestem pohybového aparátu platí, že krémy (nebo masti a gely jako například Voltaren, nebo Diclofenac Galmed) mají většinou srovnatelný léčivý účinek jako tablety, mohou však mít méně nežádoucích účinků. Lokální podání může mít navíc rychlejší účinek.

Závěrem tedy můžeme říci, že bez některých léků se v dnešní době téměř neobejdeme. Rozhodně není vhodné je užívat zbytečně a ve velkém množství, ale je dobré vědět jak a na co slouží a v případě, že jsou opravdu potřeba, se je nebát použít.

MUDr. Boris Oniščenko


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Podívejte se na naši novou TV reklamu