Postará se o sebe ještě můj tatínek nebo maminka, jsou ve stáří soběstační?

Ve snaze zvýšit kvalitu poradenství ve svých lékárnách Vám lékárníci sítě „Moje lékárna“ nabízí možnost kvalifikovaného poradenství spočívající v posouzení rizika v oblasti soběstačnosti seniora. Ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností jsme pro Vás připravili možnost posouzení míry rizika přímo v těchto lékárnách, jako rozšíření poradenských služeb a chceme napomoci vyhledávat a cíleně směřovat do ordinací lékařů rizikové osoby na specializovaná vyšetření jako součást léčebně preventivní péče.

Soběstačnost je soubor vlastností, které za normální situace považujeme za naprosto běžné a kterých si nevšímáme. Jedná se o soubor právě těch vlastností, které nám umožňují žít samostatně a vyrovnat se nástrahami všedního života v obvyklém prostředí. Jedná se o schopnosti fyzické ale také o schopnosti duševní. Soběstačnost závisí na zdravotním stavu člověka a ovlivňují ji onemocnění, zejména onemocnění chronická a úroveň jejich kompenzace. K posuzování úrovně soběstačnosti používáme tzv. testy základních aktivit a testy instrumentálních aktivit denního života.
V případě vyhodnocení výsledků testů jako „závislý“, seniorovi a jeho blízkému okolí doporučujeme s tímto testem návštěvu lékaře (praktického lékaře nebo odborného specialisty v oblasti gerontologie), nebo zařízení ev. organizace poskytující péči o osoby se sníženou úrovní soběstačnosti (např. domácí péče, pečovatelská služba, denní stacionář popř. osobní asistence). Péče by totiž měla být rozdělena mezi více osob. Více informací o těchto gerontologických zařízeních naleznete na www.mojelekarna.cz v sekci seznamy zařízení- zařízení pro seniory.

Výsledek tohoto testu je velmi důležitý zejména pro nejbližší okolí seniora (rodina, přátelé), aby kladli zvýšený důraz zejména na kontrolu užívání léků, kvalitu stravování (ale i nákup potravin), dostatečný pitný režim, bezpečí domova seniora, mobilní pomůcky (např. francouzské hole a chodítka), ale i na pravidelnou kontrolu zraku a sluchu. Zvážit i drobné úpravy bytu (madla, zámky, které se nedají otvírat z obou stran, řetízek na dveřích, nevhodně umístěné koberečky apod.) a nezapomínat i na kontrolu financí. Senioři jsou mnohdy cílovou skupinou pro nevýhodné nákupy a finanční operace.
Seniorům se zvýšenou závislostí hrozí zvýšené riziko úrazů, dehydratace, podvýživy, ale i okradení.

Další informace získáte v lékárnách označených logem Mojelekarna.cz, kde naleznete i letáky zabývající se problematikou seniorů (např. bezpečí domova seniora a další).

„Nechejte si otestovat úrovně soběstačnosti pří základních a instrumentálních aktivitách v nejbližší lékárně projektu Moje lékárna“


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!