Lze měřit paměť a co je to kognitivní porucha

Ve snaze zvýšit kvalitu poradenství ve svých lékárnách Vám lékárníci sítě „Moje lékárna“ nabízí možnost kvalifikovaného poradenství spočívající v posouzení rizika v oblasti poruch paměti a demence u seniorů. Ve spolupráci s Českou gerontologickou a geriatrickou společností jsme pro Vás připravili možnost posouzení míry rizika přímo v těchto lékárnách, jako rozšíření poradenských služeb a chceme napomoci vyhledávat a cíleně směřovat do ordinací lékařů rizikové osoby na specializovaná vyšetření jako součást léčebně preventivní péče.

Pod pojmem kognitivní porucha rozumíme poruchu tzv. kognitivních funkcí, zejména paměti, myšlení, orientace, soustředění a řeči. S nimi velmi úzce souvisí ztráta schopnosti naplánovat a zorganizovat si svůj život a veškeré aktivity. Tímto testováním se snažíme ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností upozornit naši veřejnost na závažnost problematiky paměti a na skutečnost, že paměť je stejně dobře měřitelná jako ostatní funkce (krevní tlak, hladina krevního cukru či tuků a podobně), paměť měříme pomocí testů, které představují velmi citlivý nástroj. 
Porucha paměti je příznakem, kterému bychom měli věnovat dostatečnou pozornost, ale na tomto místě je zapotřebí upozornit, že porucha paměti ještě zdaleka nemusí znamenat Alzheimerovu chorobu. Tzv. mírná kognitivní porucha ještě nepředstavuje nemoc, ale může na ni upozornit. Mírnou kognitivní poruchu však může způsobovat mnoho jiných faktorů než Alzheimerova choroba, může se jednat o nadměrnou zátěž a stres, o depresi, která je velmi dobře léčitelná pomocí moderních léků a o další poruchy.

Další informace získáte v lékárnách označených logem Mojelekarna.cz, kde naleznete i letáky zabývající se problematikou seniorů (např. bezpečí domova seniora a další).

„Nechejte si otestovat riziko kognitivní poruchy (poruch paměti, demence) v nejbližší lékárně projektu Moje lékárna“

SEZNAM LÉKÁREN NABÍZEJÍCÍCH MĚŘENÍ PAMĚTI ZCELA ZDARMA NALEZNETE ZDE.

Kompletní seznam lékáren sdružení ML:


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!